Προς το περιεχόμενο

Δάγκωμα απο σκύλο


stefa_1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενω περπατουσα σε παραλια περιοχη ερχεται ενας αδεσποτος σκυλος απο την αντιθετη κατευθυνση και φαινεται φιλικοτατος, περναει απο διπλα και μολις τον χανω απο το οπτικο μου πεδιο μου επιτιθεται απο πισω στο γοφο μου και μολις γυρισα ετρεξε. Οχι πολυ βαθυ τραυμα, πηρε κανα λεπτο πριν αρχισε να αιμορραγει. Πηγα στο νοσοκομειο φυσικα, μου το καθαρισαν, μου εδωσαν αντιτετανικο ορο και αντιβιωση, αλλα οταν τους ρωτησα για τον αντιλλυσικο ορο ειπανε οτι δεν δινουν γιατι εχει παρενεργειες. Ο σκυλος που με δαγκωσε φαινοταν υγιης στη μουρη, δεν ειχε κατι δλδ που να υποδηλωνει οτι ηταν μολυσμενος.  Αλλα ως αγχωδης ανθρωπος με επιασε απιστευτος πανικος και πηρα τηλ. στο ΚΕΕΛΠΝΟ, στο αντιστοιχο τμημα. Οταν τους ειπα οτι γιατι δεν μου εδωσαν απο το νοσοκομειο μου ειπαν οτι δεν δινουν ορο, χωρις καποια σαφη απαντηση για ποιο λογο, απλα να παω στην κτηνιατρικη διευθυνση για να καταγραφει το περιστατικο και ρωταω ξερεις κανενας γιατι δεν το δινουν ? Διαβασα οτι ο ορος κυκλοφορει κανονικα (οχι σε φαρμακεια) και γινεται στα κεντρα υγιεινης της κατα τοπους νομαρχιας ή στο νοσοκομειο. Εχω χασει τον υπνο μου, νιωθω πως αν δεν παρω τον ορο θα πεθανω απο το αγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυο φορείς υπευθυνοι για τη σωστή αντιμετώπιση του γεγονοτος σου ειπαν οτι απο τη συμπτωματολογία δε χρειαζεσαι ορο.

  • Ο πρωτος σου ειπε οτι επειδη εχει παρενέργειες ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ σοβαρο λογο (οπως πχ κανουν ευκολα το αντιτετανικο)
  • Ο δευτερος σου ειπε οτι δεν δινουν ορο, προφανώς ειχαν τους λογους για να σου απαντησουν ετσι. 

Εσένα όμως σε έπιασε πανικος οποτε ο,τι και να σου πουν αλλά και οτιδηποτε γραφτει εδώ μεσα (που δεν ειναι καν ιατρικής φυσης forum) εσυ και πάλι θα πιστευεις οτι πρεπει να σου κάνουν. Σου προτείνω λοιπον να πάρεις σόδα, να πας εγω έξω απο τα επειγοντα, βαλε τη στο στόμα σου και μπες μεσα να σου κανουν αντιλυσσικό για να σου περάσει η καούρα.

Μετά όμως που θα σε κάνουν εισαγωγή μην ανοιγεις αλλα θεματα για τις παρενέργειες του αντιλυσσικού, ουτε για το αγχος του νοσοκομειου, οκ;

Επεξ/σία από isay
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα πάθεις τίποτα, έχω δαγκωθεί και εγώ από ξένο σκύλο, συν ότι ο δικός μου σκύλος με γλύφει στο στόμα. Τίποτα δεν έγινε.

Απλά εφόσον ήταν σκύλος του δρόμου, καλά έκανες αντιτετανικό. Για να είσαι καλυμμένος και για τώρα και για τους επόμενους 6 μήνες-χρόνο (η ότι σου είπαν στο νοσοκομείο) δεν θα έχεις κανένα φόβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, isay είπε

Εσένα όμως σε έπιασε πανικος οποτε ο,τι και να σου πουν αλλά και οτιδηποτε γραφτει εδώ μεσα (που δεν ειναι καν ιατρικής φυσης forum) εσυ και πάλι θα πιστευεις οτι πρεπει να σου κάνουν. Σου προτείνω λοιπον να πάρεις σόδα, να πας εγω απο τα επειγοντα, βαλε τη στο στόμα σου και μπες μεσα να σου κανουν αντιλυσσικό για να σου περάσει η καούρα.

Αν πάει έξω από νοσοκομείο βγάζοντας αφρούς λόγω λύσσας, δεν θα του κάνουν εμβόλιο αλλά θα τον ρίξουν απευθείας στον κλίβανο! 

 

Btw, δεν είναι αντιλυσσικός ορός, αλλά σειρά εμβολιασμών! 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefa_1 είπε

Ενω περπατουσα σε παραλια περιοχη ερχεται ενας αδεσποτος σκυλος απο την αντιθετη κατευθυνση και φαινεται φιλικοτατος, περναει απο διπλα και μολις τον χανω απο το οπτικο μου πεδιο μου επιτιθεται απο πισω στο γοφο μου και μολις γυρισα ετρεξε. Οχι πολυ βαθυ τραυμα, πηρε κανα λεπτο πριν αρχισε να αιμορραγει. Πηγα στο νοσοκομειο φυσικα, μου το καθαρισαν, μου εδωσαν αντιτετανικο ορο και αντιβιωση, αλλα οταν τους ρωτησα για τον αντιλλυσικο ορο ειπανε οτι δεν δινουν γιατι εχει παρενεργειες. Ο σκυλος που με δαγκωσε φαινοταν υγιης στη μουρη, δεν ειχε κατι δλδ που να υποδηλωνει οτι ηταν μολυσμενος.  Αλλα ως αγχωδης ανθρωπος με επιασε απιστευτος πανικος και πηρα τηλ. στο ΚΕΕΛΠΝΟ, στο αντιστοιχο τμημα. Οταν τους ειπα οτι γιατι δεν μου εδωσαν απο το νοσοκομειο μου ειπαν οτι δεν δινουν ορο, χωρις καποια σαφη απαντηση για ποιο λογο, απλα να παω στην κτηνιατρικη διευθυνση για να καταγραφει το περιστατικο και ρωταω ξερεις κανενας γιατι δεν το δινουν ? Διαβασα οτι ο ορος κυκλοφορει κανονικα (οχι σε φαρμακεια) και γινεται στα κεντρα υγιεινης της κατα τοπους νομαρχιας ή στο νοσοκομειο. Εχω χασει τον υπνο μου, νιωθω πως αν δεν παρω τον ορο θα πεθανω απο το αγχος.

απλα πετυχες μαλακα σκυλο, γιατι να μπλεκεις με τετοια εμβολια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stefa_1 είπε

Ενω περπατουσα σε παραλια περιοχη ερχεται ενας αδεσποτος σκυλος απο την αντιθετη κατευθυνση και φαινεται φιλικοτατος, περναει απο διπλα και μολις τον χανω απο το οπτικο μου πεδιο μου επιτιθεται απο πισω στο γοφο μου και μολις γυρισα ετρεξε. Οχι πολυ βαθυ τραυμα, πηρε κανα λεπτο πριν αρχισε να αιμορραγει. Πηγα στο νοσοκομειο φυσικα, μου το καθαρισαν, μου εδωσαν αντιτετανικο ορο και αντιβιωση, αλλα οταν τους ρωτησα για τον αντιλλυσικο ορο ειπανε οτι δεν δινουν γιατι εχει παρενεργειες. Ο σκυλος που με δαγκωσε φαινοταν υγιης στη μουρη, δεν ειχε κατι δλδ που να υποδηλωνει οτι ηταν μολυσμενος.  Αλλα ως αγχωδης ανθρωπος με επιασε απιστευτος πανικος και πηρα τηλ. στο ΚΕΕΛΠΝΟ, στο αντιστοιχο τμημα. Οταν τους ειπα οτι γιατι δεν μου εδωσαν απο το νοσοκομειο μου ειπαν οτι δεν δινουν ορο, χωρις καποια σαφη απαντηση για ποιο λογο, απλα να παω στην κτηνιατρικη διευθυνση για να καταγραφει το περιστατικο και ρωταω ξερεις κανενας γιατι δεν το δινουν ? Διαβασα οτι ο ορος κυκλοφορει κανονικα (οχι σε φαρμακεια) και γινεται στα κεντρα υγιεινης της κατα τοπους νομαρχιας ή στο νοσοκομειο. Εχω χασει τον υπνο μου, νιωθω πως αν δεν παρω τον ορο θα πεθανω απο το αγχος.

Το πιο πιθανό δεν έχεις πρόβλημα γιατί δεν έχει αναφερθεί τελευταία κρούσμα λύσσας στην Ελλάδα (είναι και κολλητική στους σκύλους και θα είχαν και άλλοι) αλλά για να είσαι σίγουρος η μόνη λύση είναι να ξαναπάς στο σημείο να ψάξεις να βρεις τον αδέσποτο  σκύλο με κάποιο τρόπο να τον πιάσεις και να τον παραδώσεις στο Δήμο ή σε κάποια αρμόδια Υπηρεσία με την υποχρέωση να του κάνουν εξετάσεις για το εάν έχει λύσσα (διαρκεί κανένα 15νθήμερο) ,διότι σε δάγκωσε δείχνοντάς τους τα χαρτιά από το Νοσοκομείο.

Είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν και αν όχι πήγαινε πάρε χαρτί από ένα Εισαγγελέα.

Δεν κάνουν έτσι στα καλά καθούμενα θεραπείες για λύσσα σε άνθρωπο επειδή θα πάει να τους πει ότι τον δάγκωσε κάποιος σκύλος.Τώρα αν δεν τον βρεις το σκύλο θα κάνεις υπομονή και ρώτησε να σου πουν ποια είναι τα συμπτώματα λύσσας που αν τα δεις (μάλλον δεν θα τα δεις ποτέ)😋  να πας σε αρμόδιους γιατρούς για εξέταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω, απλα και μονο το οτι ζω σε παραλιακο μερος κοντα σε Ολυμπο και πιερια ορη που ειναι τιγκα σε αλεπουδες ειναι ενας λογος. Αυτη τη στιγμη θα παω σε δημο ή κτηνιατρικη υπηρεσια, το θεμα ειναι να μην φτασω να εμφανισω συμπτωματα γιατι πρακτικα ειμαι καταδικασμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η λυσσα αν και με πολυ λιγα κρουσματα, ειναι θανατηφορα.

τον δαγκωσε σκυλος αδεσποτος. τελος.ποια συμπτωμολογια μου λετε.

 

Θεραπεία μετά από βέβαιη ή ενδεχόμενη έκθεση στον ιό- θεραπευτικός εμβολιασμός

Σε άτομα που εκτέθηκαν στον ιό της λύσσας πρέπει όσο το δυνατό πιο γρήγορα να αρχίσει η αντιμετώπισή τους. Αρχικά εκτιμάται ο κίνδυνος για πιθανή μετάδοση λύσσας. Εκτιμώνται διάφοροι παράγοντες, όπως η γεωγραφική περιοχή που έγινε το συμβάν, το είδος του ζώου, η σοβαρότητα των τραυμάτων, εάν η επίθεση του ζώου είναι απρόκλητη, εάν το ζώο είναι εμβολιασμένο και αν υπάρχει δυνατότητα απομόνωσης και παρακολούθησης του ζώου επί 15ημέρου από κτηνίατρο.

Εν συνεχεία πρέπει να εκτελείται τοπική φροντίδα του τραύματος ή των τραυμάτων. Αναζητούνται όλα τα τραύματα και γίνεται προσεκτικός καθαρισμός αυτών. Είναι αποτελεσματικός τρόπος για την καταστροφή του ιού της λύσσας στο σημείο της μόλυνσης. Ο καλός καθαρισμός, συνιστάται σε άμεση πλύση με άφθονο νερό και σαπούνι επί 15 λεπτά της ώρας – διαδικασία η οποία συνιστάται για όλες τις πληγές από δαγκώματα συμπεριλαμβανομένων κι εκείνων που δεν έχουν σχέση με πιθανή μόλυνση από λύσσα. Στη συνέχεια, απολύμανση με οινόπνευμα ή βάμμα ή υδατικό διάλυμα ιωδίου.

Το τραύμα είναι προτιμότερο να μην κλείνεται με επίδεσμο, διαφορετικά να επικαλύπτεται μόνο με αποστειρωμένη γάζα. Το ράψιμο της πληγής, εφόσον κρίνεται απαραίτητο, πρέπει να καθυστερεί από μερικές ώρες έως 3 ημέρες, ώστε αν κριθεί απαραίτητη η τοπική διήθηση άνοσου ορού να μπορεί να εκτελεστεί. Τα ράμματα πρέπει να είναι χαλαρά ώστε να επιτρέπουν την ομαλή παροχέτευση του αίματος και των υγρών του τραύματος.

Τέλος συνιστάται η χρήση αντιτετανικού ορού και αντιμικροβιακών παραγόντων κατά την κρίση του θεράποντα.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

αμα περασει ο ιος της λυσσας στο συστημα, τελος, αμα περιμενεις να βγαλεις αφρους απο το στομα ωστε να πας νοσοκομειο.. τελος.

πολυ κουλ ειστε εδω καποιοι, αν ηταν το παιδι σας θα εισασταν το ιδιο? αλλα ετσι παει οταν προκειται για αγνωστο, δινουμε τις συμβουλες του καναπε

 

τεσπα, στον οριτζιναλ ποστερ. σου εξηγησαν ποιες ειναι οι παρενεργειες του αντιλυσικου ορου?

Παρενέργειες

Η ανοσοποίηση με τα σημερινά αντιλυσσικά εμβόλια εμπεριέχει μηδενικό κίνδυνο εμφάνισης προληπτικής θεραπείας. Ενίοτε μπορεί να εμφανιστούν τοπικά συμπτώματα, όπως πόνος στο σημείο της έγχυσης, ερυθρότητα, οίδημα και κνησμός. Ακόμα, μπορεί να εμφανιστούν συστηματικές αντιδράσεις, όπως κεφαλαλγία, ναυτία, κοιλιακό άλγος, μυαλγίες, αρθραλγίες. Σπανιότερα έχουν αναφερθεί αντιδράσεις υπερευαισθησίας μετά την αναμνηστική δόση του εμβολίου όπως κνίδωση (αλλεργική αντίδραση), αρθρίτιδα, αγγειοοίδημα. Παρόλα αυτά, η χορήγηση τόσο παθητικής όσο και ενεργητικής ανοσίας με όσους κινδύνους και αν διατρέχει ο ασθενής, θεωρείται προτιμότερη από τον κίνδυνο ανάπτυξης της νόσου.

Από τη στιγμή που εκδηλώνονται τα συμπτώματα, η θεραπεία είναι παρηγορητική. Ο ασθενής πρέπει να απομονώνεται σε μονάδα εντατικής θεραπείας. Η διέγερση και οι πόνοι πρέπει να καταπολεμούνται με την άφθονη χορήγηση κατευναστικών. Η αναπνευστική λειτουργία πρέπει να διατηρηθεί διά τραχειοτομής και τεχνητής αναπνοής. Η καρδιακή λειτουργία πρέπει να παρακολουθείται και να ενισχύεται κατάλληλα.

 

 

απο http://www2.keelpno.gr/blog/?p=3992

Επεξ/σία από nipoa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα γνωριζω ολα αυτα και γιαυτο ανοιξα το θεμα, πηγα στο δημο αυριο θα ερθει ο κυνοκομος να βρουμε τον σκυλο.

Δεν μου εξηγησαν για τις παρενεργειες του ορου, απλα μου ειπαν "δεν το κανουμε, εχει παρενεργειες". Οπως επισης και απο το κελπνο κατηγοριματικα ειπαν οχι για χορηγηση ορου. Εν παση περιπτωση θα παω αυριο ξανα στο νοσοκομειο να δουνε το τραυμα και να απαιτησω ορο, ας ξερναω και να εχω πονοκεφαλους και μια βδομαδα.

Επεξ/σία από stefa_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nipoa είπε

η λυσσα αν και με πολυ λιγα κρουσματα, ειναι θανατηφορα.

τον δαγκωσε σκυλος αδεσποτος. τελος.ποια συμπτωμολογια μου λετε.

Θεραπεία μετά από βέβαιη ή ενδεχόμενη έκθεση στον ιό- θεραπευτικός εμβολιασμός

Σε άτομα που εκτέθηκαν στον ιό της λύσσας πρέπει όσο το δυνατό πιο γρήγορα να αρχίσει η αντιμετώπισή τους. Αρχικά εκτιμάται ο κίνδυνος για πιθανή μετάδοση λύσσας. Εκτιμώνται διάφοροι παράγοντες, όπως η γεωγραφική περιοχή που έγινε το συμβάν, το είδος του ζώου, η σοβαρότητα των τραυμάτων, εάν η επίθεση του ζώου είναι απρόκλητη, εάν το ζώο είναι εμβολιασμένο και αν υπάρχει δυνατότητα απομόνωσης και παρακολούθησης του ζώου επί 15ημέρου από κτηνίατρο.

Εν συνεχεία πρέπει να εκτελείται τοπική φροντίδα του τραύματος ή των τραυμάτων. Αναζητούνται όλα τα τραύματα και γίνεται προσεκτικός καθαρισμός αυτών. Είναι αποτελεσματικός τρόπος για την καταστροφή του ιού της λύσσας στο σημείο της μόλυνσης. Ο καλός καθαρισμός, συνιστάται σε άμεση πλύση με άφθονο νερό και σαπούνι επί 15 λεπτά της ώρας – διαδικασία η οποία συνιστάται για όλες τις πληγές από δαγκώματα συμπεριλαμβανομένων κι εκείνων που δεν έχουν σχέση με πιθανή μόλυνση από λύσσα. Στη συνέχεια, απολύμανση με οινόπνευμα ή βάμμα ή υδατικό διάλυμα ιωδίου.

Το τραύμα είναι προτιμότερο να μην κλείνεται με επίδεσμο, διαφορετικά να επικαλύπτεται μόνο με αποστειρωμένη γάζα. Το ράψιμο της πληγής, εφόσον κρίνεται απαραίτητο, πρέπει να καθυστερεί από μερικές ώρες έως 3 ημέρες, ώστε αν κριθεί απαραίτητη η τοπική διήθηση άνοσου ορού να μπορεί να εκτελεστεί. Τα ράμματα πρέπει να είναι χαλαρά ώστε να επιτρέπουν την ομαλή παροχέτευση του αίματος και των υγρών του τραύματος.

Τέλος συνιστάται η χρήση αντιτετανικού ορού και αντιμικροβιακών παραγόντων κατά την κρίση του θεράποντα.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

αμα περασει ο ιος της λυσσας στο συστημα, τελος, αμα περιμενεις να βγαλεις αφρους απο το στομα ωστε να πας νοσοκομειο.. τελος.

πολυ κουλ ειστε εδω καποιοι, αν ηταν το παιδι σας θα εισασταν το ιδιο? αλλα ετσι παει οταν προκειται για αγνωστο, δινουμε τις συμβουλες του καναπε

τεσπα, στον οριτζιναλ ποστερ. σου εξηγησαν ποιες ειναι οι παρενεργειες του αντιλυσικου ορου?

Παρενέργειες

Η ανοσοποίηση με τα σημερινά αντιλυσσικά εμβόλια εμπεριέχει μηδενικό κίνδυνο εμφάνισης προληπτικής θεραπείας. Ενίοτε μπορεί να εμφανιστούν τοπικά συμπτώματα, όπως πόνος στο σημείο της έγχυσης, ερυθρότητα, οίδημα και κνησμός. Ακόμα, μπορεί να εμφανιστούν συστηματικές αντιδράσεις, όπως κεφαλαλγία, ναυτία, κοιλιακό άλγος, μυαλγίες, αρθραλγίες. Σπανιότερα έχουν αναφερθεί αντιδράσεις υπερευαισθησίας μετά την αναμνηστική δόση του εμβολίου όπως κνίδωση (αλλεργική αντίδραση), αρθρίτιδα, αγγειοοίδημα. Παρόλα αυτά, η χορήγηση τόσο παθητικής όσο και ενεργητικής ανοσίας με όσους κινδύνους και αν διατρέχει ο ασθενής, θεωρείται προτιμότερη από τον κίνδυνο ανάπτυξης της νόσου.

Από τη στιγμή που εκδηλώνονται τα συμπτώματα, η θεραπεία είναι παρηγορητική. Ο ασθενής πρέπει να απομονώνεται σε μονάδα εντατικής θεραπείας. Η διέγερση και οι πόνοι πρέπει να καταπολεμούνται με την άφθονη χορήγηση κατευναστικών. Η αναπνευστική λειτουργία πρέπει να διατηρηθεί διά τραχειοτομής και τεχνητής αναπνοής. Η καρδιακή λειτουργία πρέπει να παρακολουθείται και να ενισχύεται κατάλληλα.

απο http://www2.keelpno.gr/blog/?p=3992

Εσύ σε λίγο θα του βγάλεις επικήδειο.......:lol:

Εντάξει τον δάγκωσε ένα σκυλάκι.Κάθε μέρα συμβαίνουν τέτοια περιστατικά.Αν ήταν  έτσι θα με κάθε δάγκωμα σκύλου να παθαίναμε λύσσα θα είχαμε καταντήσει..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για αυτά τα θέματα ρωτήστε έναν γιατρό και όχι το insomnia... :) 

*Στην χώρα μας δεν έχει αναφερθεί κάποιο κρούσμα λύσσας από το 2014 εως και σήμερα... 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που ρωτησα τι καταλαβα ? Με αρκετο ψαξιμο που εκανα διαβασα πως η πιο επικινδυνη παρενεργεια του ορου ειναι το νεφρωσικο συνδρομο, αλλα σπανια παρενεργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έπρεπε να είχα αγχωθεί από τις τόσες φορές που με έχει δαγκώσει σκύλος θα ήμουν στο τρελοκομείο τώρα..

Εξ αρχής τον ορό δεν τον δίνουν όπως σου είπαν με το κάθε δάγκωμα σκύλου, είναι ανούσιο, ιδίως αν ο σκύλος αυτός είναι μέσα σε πόλη και όχι σε κάποιο ξεχασμένο βουνό/χωρίο, λόγοι : Είναι ακριβός 2. υπάρχει μεγάλο  έλλειμμα και δίνετε με το σταγονόμετρο 3. είναι μόνο άμεσο διαθέσιμο προς τους κτηνιάτρους που έρχονται σε άμεση επαφή με τα ζώα(2 δόσεις αρχικά μέσα σε 2 μήνες και ύστερα 1 αναμνηστική/χρόνο )

Ένας καλός καθαρισμός όπως σου έκαναν είναι ότι πρέπει, μην φοβάσαι , ανέπνευσε και ξέχνα το .. Συμβαίνουν αυτά.. Ο αντιτετανικός δεν χρειαζόταν , τζάμπα φορτώνεις χημεία τον οργανισμό σου, αλλά οκ , αφού τον έκανες ...

Περαστικά (αν και δεν έχεις τπτ )

 

Ps: Ας μην αρχίσουν οι" ζωόφιλοi" του φόρουμ τώρα να κράζουν τα ζώα, γιατί θα ανοίξω τον βόθρο μου πάλι :)

5 hours ago, billdanos said:

Για αυτά τα θέματα ρωτήστε έναν γιατρό και όχι το insomnia... :) 

*Στην χώρα μας δεν έχει αναφερθεί κάποιο κρούσμα λύσσας από το 2014 εως και σήμερα... 

Παρών 😛 

*Όταν βλέπω τέτοια θέματα πάντα είμαι μέσα όπως παρατηρείς :)  

Επεξ/σία από ny_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο την τελευταία 5ετία είχαμε πάνω από 500 θύματα από τον Ιό του δυτικού Νείλου και οι μ@λάκες δολοφόνοι εκεί στο ΚΕΕΛΠΝΟ δεν βγάζουν οδηγίες να γίνεται εισαγωγή σε όποιον τσιμπηθεί από κουνούπι. Είναι προφανές ότι από καθαρή τύχη δεν θρηνήσαμε κανέναν από λύσσα τα τελευταία 100+ χρόνια αφού αρνούνται να εμβολιάσουν έτσι εύκολα τον κάθε ένα.

Με την υγεία δεν παίζουμε. Κάθε φορά που θα σε τσιμπά κουνούπι να πηγαίνεις εκεί και να απαιτείς προληπτικό εμβολιασμό, παρακολούθηση και θεραπεία για μόλυνση, μαλάρια, κίτρινο πυρετό, ιό του δυτικού Νείλου, για τον Ζικα, για εγκεφαλίτιδα και για ότι άλλο βρεις στο Ιντερνετ ότι υπάρχει κίνδυνος να πάθεις σε άκυρες περιοχές του κόσμου.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...