Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Πολύ ελπιδοφόρα όλα αυτά. Ας κρατήσουμε μικρό καλάθι, ώστε να εκπλαγούμε ευχάριστα όταν έρθει η ώρα.

Τα δυο τελευταία leaks που έκανε ο Adored είναι spot on οποτε δεν ανησυχώ και τόσο. TDP, clocks και core counts είναι πάνω κάτω αυτά που περιμέναμε. Οι τιμές είναι η μονη ευχάριστη έκπληξη αν ισχύουν. Τώρα μένει να δούμε τι θα γίνει με τους threadripper, θα δούμε 64 core part εκεί?

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μου κάνει εντύπωση το GHz scaling/TDP scaling.

Δηλαδή ο 3850X έχει 8% παραπάνω TDP σε σχέση με τον 3800Χ, δίνοντας 8% παραπάνω boost clocks και 10% παραπάνω base clocks.
Και ο 3700X με 10% παραπάνω TDP σε σύγκριση με τον 3700, δίνει 8,7% παραπάνω boost clocks 10% παραπάνω base clocks.

Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι ο 3700 (non-X) θα είναι στα 95W, ενώ παραδοσιακά οι non-X είναι 65ρηδες, καθώς και ότι όλοι χρησιμοποιούν 6 core chiplets, αλλά μία φθηνή APU χρησιμοποιεί 8ρι? Wtf?

Εν τω μεταξύ φαίνονται ριζικά ανασχεδιασμένοι, πώς στην ευχή θα καταφέρουν να έχουν συμβατότητα με τα υπάρχοντα mobo?

Τέλος, φαίνεται ότι το πέρασμα από "12"nm FinFET LP (low power) λιθογραφία σε "κανονική" ευνοεί το ghz scaling σε μεγάλο wattage. Άρα το ότι μέχρι τώρα δε μας έδιναν τσιπάκια με CPU με μεγαλύτερο TDP δεν ήταν από την καλή τους την καρδιά, αλλά γιατί πολύ απλά ακόμα και στα 200W να το tunαρες δεν μπορούσε να σου δώσει παραπάνω επιδόσεις το τσιπάκι.

Αυτό μας δίνει την ελπίδα ότι μπορούμε σε μητρικές -που τα VRM τους το επιτρέπουν- πιέζοντάς τες να πάρουμε παραπάνω επιδόσεις που μέχρι τώρα δε γινόταν (πχ 4.35GHz all-core στον 2700X με όχι αυτοκτονικές τάσεις...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι αν θα μπουν στις μητρικες χ370 κ χ470.  και λιγο πιο ακριβοι να ναι δε χαθηκε ο κοσμος μιας και το value παλι ακραιο θα είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Dragonitelvl100 said:

Το θεμα ειναι αν θα μπουν στις μητρικες χ370 κ χ470.  και λιγο πιο ακριβοι να ναι δε χαθηκε ο κοσμος μιας και το value παλι ακραιο θα είναι. 

Καλά προσωπικά αν δε δω με τα μάτια μου στατέριασμα και εκνευριστικό μπουκαλάκι πρώτα από τον 2700X δεν θα αλλάξω... Και δε το βλέπω να συμβαίνει σύντομα γιατί παίζω 3440x1440/120.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dragonitelvl100 είπε

Εγω όμως εχω εναν 1200 απο τοτε που βγηκε :) παραγγειλα και 3000mhz 2x8 ram. Και περιμένω σαν την γριπη τις cpu κ gpu της κοκκινης (144hz 1080p)

Η γρίπη θα έρθει σίγουρα! Για τα άλλα βλέπουμε!🤣

Καλύτερα να έπαιρνες μεγαλύτερες (σε ταχύτητα μνήμες). 

Μακάρι να είναι αλήθεια όλα αυτά πάντως και να γουστάρουμε! Μέσα σε 2-3 χρόνια απο i3 (2c/4t) σε  i γ@μήσου intel! Φανταστικές εξελίξεις!Επαιρνες 2 πυρήνες με HT στα 130 ευρω και τώρα θα παίρνεις κοντά 6c/12t ! Forza amd!🤑

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Το σαιτ αυτο, είναι απο τα πιο σκουπιδοσαιτ στον τεχνολογικό τομέα. Απλά αγνοείστε το.

Εγω το ειδα απο τον adoredtv που εχει κανει καποια leaks που ειχαν βγει πραγματικα. Στο video που ανεβασε παραπανω adtakhs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
46 minutes ago, Sheogorath said:

Το σαιτ αυτο, είναι απο τα πιο σκουπιδοσαιτ στον τεχνολογικό τομέα. Απλά αγνοείστε το.

To leak δεν είναι δικό του όμως. Εννοείται ότι το WCtech είναι για το wc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε μας ρε Sheo να γουστάρουμε λίγο κι όσο κρατήσει! Εδω υπήρχε κόσμος που περίμενε να είναι ο 9900Κ δροσερός στα 5+ ghz  ωστε να τον πάει 5.3 άνετα!🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Μου κάνει εντύπωση το GHz scaling/TDP scaling.

Δηλαδή ο 3850X έχει 8% παραπάνω TDP σε σχέση με τον 3800Χ, δίνοντας 8% παραπάνω boost clocks και 10% παραπάνω base clocks.
Και ο 3700X με 10% παραπάνω TDP σε σύγκριση με τον 3700, δίνει 8,7% παραπάνω boost clocks 10% παραπάνω base clocks.

Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι ο 3700 (non-X) θα είναι στα 95W, ενώ παραδοσιακά οι non-X είναι 65ρηδες, καθώς και ότι όλοι χρησιμοποιούν 6 core chiplets, αλλά μία φθηνή APU χρησιμοποιεί 8ρι? Wtf?

Εν τω μεταξύ φαίνονται ριζικά ανασχεδιασμένοι, πώς στην ευχή θα καταφέρουν να έχουν συμβατότητα με τα υπάρχοντα mobo?

Τέλος, φαίνεται ότι το πέρασμα από "12"nm FinFET LP (low power) λιθογραφία σε "κανονική" ευνοεί το ghz scaling σε μεγάλο wattage. Άρα το ότι μέχρι τώρα δε μας έδιναν τσιπάκια με CPU με μεγαλύτερο TDP δεν ήταν από την καλή τους την καρδιά, αλλά γιατί πολύ απλά ακόμα και στα 200W να το tunαρες δεν μπορούσε να σου δώσει παραπάνω επιδόσεις το τσιπάκι.

Αυτό μας δίνει την ελπίδα ότι μπορούμε σε μητρικές -που τα VRM τους το επιτρέπουν- πιέζοντάς τες να πάρουμε παραπάνω επιδόσεις που μέχρι τώρα δε γινόταν (πχ 4.35GHz all-core στον 2700X με όχι αυτοκτονικές τάσεις...)

Αφου ολα σχεδον μεσα στο τσιπ ειναι ρε συ πλεον δεν ειναι τοσο δυσκολο να το κανουν να δουλευει στις x370 x470.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Αφου ολα σχεδον μεσα στο τσιπ ειναι ρε συ πλεον δεν ειναι τοσο δυσκολο να το κανουν να δουλευει στις x370 x470.

Ναι αλλά κάπου διάβασα οτι ετοιμάζονται να ξανα βγάλουν πάλι northbridge... Για amd λογικα... Σμπάθα με αλλά δεν θυμάμαι ουτε καν τι σκατά διάβασα ακριβως...🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...