Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Γενικά άρες μάρες κουκουνάρες. Μη δίνεις βάση, 2 φήμες αρκετά διαφορετικές μεταξύ τους βγήκανε...

Ασε ρε μίζερε! Στα 5.6ghz θα πηγαίνουν τα 12c/24t με 70 max prime95 και 200 ευρώ!Α! Και με μαμά ψύκτρα!🤣( Είμαι λίγο παρα πάνω αισιόδοξος ε???...)😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Just now, ZELOMOTH said:

Ασε ρε μίζερε! Στα 5.6ghz θα πηγαίνουν τα 12c/24t με 70 max prime95 και 200 ευρώ!Α! Και με μαμά ψύκτρα!🤣( Είμαι λίγο παρα πάνω αισιόδοξος ε???...)😋

Προσωπικά θέλω 5ρι σε 2-core boost κι ας μείνουν και στους 8 πυρήνες αλλά δε το βλέπω 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Προσωπικά θέλω 5ρι σε 2-core boost κι ας μείνουν και στους 8 πυρήνες αλλά δε το βλέπω 😕 

Εγω να σου πω την αλήθεια μέχρι 4.8 βάζω το δικό μου ψυχολογικό όριο για να μην τουφεκάμε και με τα 5ρια λες και είναι τόσο απλα τα πράγματα... Απο κει και πάνω όμως ο,τι κάτσει(αν κάτσει) Θα φωνάζω  "ζήτω" γιατι θα έχει και ενα σεβαστο ipc παρα πάνω άρα θα μιλάμε για καθαρά επι ίσοις όροις παιχνίδι πλέον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Εγω να σου πω την αλήθεια μέχρι 4.8 βάζω το δικό μου ψυχολογικό όριο για να μην τουφεκάμε και με τα 5ρια λες και είναι τόσο απλα τα πράγματα... Απο κει και πάνω όμως ο,τι κάτσει(αν κάτσει) Θα φωνάζω  "ζήτω" γιατι θα έχει και ενα σεβαστο ipc παρα πάνω άρα θα μιλάμε για καθαρά επι ίσοις όροις παιχνίδι πλέον..

Ελα, μεταξυ μας ολοι μας θελουμε αυτα στο leak να ειναι ατοφια, εστω και αν ξερουμε οτι μαλλον δεν θα ειναι. Εεεε εγω για το γαμωτο, εστω και αν ξερω οτι δεν προκειται , πηδαω στο hype train και παω να παρω τηλεφωνο την θεια, να μου ετοιμασει το πρωτο Preorder :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
35 minutes ago, kostas_anes said:

Ελα, μεταξυ μας ολοι μας θελουμε αυτα στο leak να ειναι ατοφια, εστω και αν ξερουμε οτι μαλλον δεν θα ειναι. Εεεε εγω για το γαμωτο, εστω και αν ξερω οτι δεν προκειται , πηδαω στο hype train και παω να παρω τηλεφωνο την θεια, να μου ετοιμασει το πρωτο Preorder :P

Δεν ξέρω για σένα, εγώ θα ονειρεύομαι 3850Χ σήμερα... Του πρώτου leak όμως με τα 5,1ghz 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinoel είπε

Ξέρουμε πότε θα έχουμε επίσημη ανακοίνωση για όλα αυτά που συζητάτε ? :) Περίπου τουλάχιστον

Από Μάρτη και μετά, αν ισχύει το Q2 για το release. Γενικότερα πάντως επειδή το product stack δεν βγάζει πολύ νόημα (όπως παρουσιάζεται τουλάχιστον από τα leaks), κράτα μικρό καλάθι προς το παρόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, Zaknafein said:

Από Μάρτη και μετά, αν ισχύει το Q2 για το release. Γενικότερα πάντως επειδή το product stack δεν βγάζει πολύ νόημα (όπως παρουσιάζεται τουλάχιστον από τα leaks), κράτα μικρό καλάθι προς το παρόν.

Εμένα μου φαίνεται λογικό να δώσουν απλές APU στα 12nm (μην ξεχνάς ότι οι 2200G/2400G είναι πάνω στους περσινούς Ryzen, 14nm) και να συνεχίσουν με απλές CPU στα 12nm με τιμές χώμα.

Τι δεν βγάζει πολύ νόημα; Ότι θα αναδιαμορφώσουν τα CCX το γνωρίζουμε από leaks εδώ και αρκετό καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Από Μάρτη και μετά, αν ισχύει το Q2 για το release. Γενικότερα πάντως επειδή το product stack δεν βγάζει πολύ νόημα (όπως παρουσιάζεται τουλάχιστον από τα leaks), κράτα μικρό καλάθι προς το παρόν.

ευχαριστώ, από ότι φαίνεται άρα μάλλον όπως κάθε χρόνο. Το σκέφτομαι πολύ πάντως να περιμένω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Τι δεν βγάζει πολύ νόημα;

Τα υπόλοιπα που θυμίζουν περισσότερο wishlist... γιατί να ξεφτιλίσουν τους 2920/2950Χ με τους R7/R9 στην μισή τιμή πχ;

Εν πάση περιπτώσει, σε 1 μήνα που είναι η CES θα δείξει που πάει το πράγμα.

@Dinoel Το "περίμενε" είναι μια πολύ σχετική έννοια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, Zaknafein said:

Τα υπόλοιπα που θυμίζουν περισσότερο wishlist... γιατί να ξεφτιλίσουν τους 2920/2950Χ με τους R7/R9 στην μισή τιμή πχ;

Εν πάση περιπτώσει, σε 1 μήνα που είναι η CES θα δείξει που πάει το πράγμα.

@Dinoel Το "περίμενε" είναι μια πολύ σχετική έννοια...

H επιθετική τιμολογιακή πολιτική επιλέγεται για να αποκτήσεις marketshare. Σε κάποιες περιπτώσεις είναι σημαντικότερο να πας από το 10% της αγοράς στο 20% και να κερδοφορήσεις μετέπειτα, που περισσότερος κόσμος θα έχει δοκιμάσει το προϊόν σου και θα έχει δει ότι είναι καλό.

Εδώ υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που λένε ότι οι AMD ζεματάνε/καίγονται (εποχές Athlon 1999-2001 χωρίς temperature protection), καίνε πολύ ρεύμα χωρίς επιδόσεις (Bulldozer) ή ακόμα ότι το σύστημα "πάει πιο αργά" γενικά! Που τίποτα από αυτά δεν ισχύει.

Anyway, θα δούμε. Μακάρι του χρόνου να έχουμε ηχηρότερη έκπληξη από το 2017. Γιατί τώρα η Intel πραγματικά έχει πέσει σε τοίχο, μέχρι τότε απλά μας κορόιδευε, αλλά μπορούσε να δώσει άμεσα +2 πυρήνες και ακόμα +2 λίγο πιο μετά όπως αποδείχτηκε... Το εύχομαι, μπας και στρώσουν κWλο να καινοτομήσουν ξανά. Λεφτά έχουν, μυαλά έχουν, λιγότερους χαρτογιακάδες σίγουρα θα αποκτήσουν... 😜 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει φήμη για Refresh APU σε 12nm GF με λίγο καλύτερα ρολόγια για Q1-2019, θα φοράει το ίδιο Vega-11 με 704 Shaders. Τα 7nm APU θα αργήσουν λογικά κατά το Q3-Q4 όπως πάντα. Τα Leaks 7nm για SKU's και Core/Chiplet δε θα πέσουν έξω απλά τα ρόλογια είναι κάπως "too good to be true". Τα "καλά" Chiplet πάνε Epyc,TR και τέλος σε 16αρια AM4. Το 16άρι AM4 θα παίξει στα ~600€ χαλαρά και θα βγει μετά τα R5/R7 και κατά 99% θα παίζει μόνο με X570 και ίσως B550. Προσωπικά υπολογίζω 15-20% πάνω τα ρολόγια, κάπου ~10% καλύτερο IPC vs Zen+ μέσο όρο και πιο αδιάφορη την πλατφόρμα στα IC/Timings των μνήμων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zaknafein είπε

Τα υπόλοιπα που θυμίζουν περισσότερο wishlist... γιατί να ξεφτιλίσουν τους 2920/2950Χ με τους R7/R9 στην μισή τιμή πχ;

Εν πάση περιπτώσει, σε 1 μήνα που είναι η CES θα δείξει που πάει το πράγμα.

@Dinoel Το "περίμενε" είναι μια πολύ σχετική έννοια...

δεν καίγομαι αυτήν την στιγμή για κάτι, έχω πάρει κάρτα και οθόνη και μπορώ να παίζω στο παλιό που pc οπότε το να περιμένω μερικούς μήνες ακόμα δεν με πειράζει.

Αν καιγόμουν εννοείται ότι δεν θα περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

H επιθετική τιμολογιακή πολιτική επιλέγεται για να αποκτήσεις marketshare

Ναι, αλλά πλέον μιλάμε για 3η γενιά Ryzen, με επιθετικότερη πολιτική από τις προηγούμενες 2, με την 2η να έχει ήδη πάρα πολύ καλή πορεία στις πωλήσεις (ειδικά το τελευταίο 3μηνο) και τους TR 29XX να έχουν εξαφανίσει την Χ299, οπότε ποιο marketshare θα διεκδικήσει με αυτές τις τιμές για 12/16 core parts;

Αν μιλάγαμε για EPYC θα το καταλάβαινα, αλλά στο consumer segment το πρόβλημα της AMD είναι τα έσοδα (με 65/35 αναλογία πωλήσεων, έχει τα ίδια έσοδα με την intel, ενώ έπρεπε να έχει σχεδόν τα διπλά), marketshare έχει ήδη αρκετά καλό. Αυτά που λέει ο @50EuroUser μου φαίνονται πολύ πιο λογικά πχ.

@Dinoel Και καλά θα κάνεις, δεν ήξερα την περίπτωση, οπότε γενικώς το είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά τα 14nm που έχουν στα leaks που κολλάνε;

image.png.42af68c4e1405d7a37ca10692ff32a22.png

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...