Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά αυτοκινητου στο εξωτερικό


kostakakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, πρόκειται να μετοικισω στον Καναδά το επόμενο διάστημα.. Μηπως γνωρίζει κανείς αν μπορω να μεταφερω και το αυτοκίνητο μου μαζι; μπηκα στο υπουργείο μεταφορων τους και λεει πως δεν δέχονται οχήματα απο τριτες χώρες.. Ειναι δυνατον να συμβαινει κάτι τετοιο;; γνωρίζει ισως κάποιος που εχει μεταφέρει αυτοκινητο;; ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα ένας καλός φίλος έφυγε για ΗΠΑ μόνιμα και αναγκαστικά πούλησε και τα δυο αυτοκίνητα (το ένα σχεδόν ολοκαίνουργιο ενός έτους) γιατί μου είπε ότι δεν συμφέρει να τα μεταφέρει… τι εννοούσε, δεν έμαθα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις ΗΠΑ υπάρχουν πολύ καλύτερες ευκαιρίες για αμάξι. μπορείς να αγοράσεις σχεδόν αμέσως ένα αμάξι και να το πουλήσεις με ελάχιστη χασούρα όταν θες να φύγεις.

γιατί να μπλέξεις να μεταφέρεις με 2-3000 ευρώ το 1000αράκι σου όταν με 16 χιλιάδες μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλό αμάξι χωρίς να περιμένεις ένα μήνα να έρθει;

https://www.truecar.com/used-cars-for-sale/listing/3C4NJDAB5JT191557/2018-jeep-compass/

τέλος δεν ξέρω τι Service Θα μπορείς να κάνεις σε ένα ευρωπαϊκό μοντέλο στην Αμερική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αμερικανικα στανταρντς ειναι πιο αυστηρα και οι βιομηχανιες βγαζουν ειδικες εκδοσεις για την αγορα αυτη. Το slk το ευρωπαικο εχει αλλες προδιαγραφες απο το αμερικανικο η καναδεζικο. Οι γιαπωνεζοι εχουν αστερια μοντελλα που δεν τα εξαγουν διοτι δεν πληρουν προδιαγραφες ευρωπης αμερικης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι το αμαξι μου ειναι όντως 1000αρακι😁 και μόλις 3 ετων.Απλά σκεφτομαι την τεράστια αποσβεση λογω φθηνοτερης βενζίνης εκεί (αφού έχει 90cent του ευρώ ενω εδω ειναι σχεδον διπλασια..) ελπίζω να με διαφωτίσει κάποιος που εχει μεταφέρει όχημα.

(Πάντως θα στεναχωρηθω πολύ αν αναγκαστω να το πουλήσω γιατί με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο με ελάχιστο κόστος βενζινης και συντήρησης. Εχει ήδη σχεδόν 60000χλμ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφερει. Ακομα και να δεχονται οχηματα απο αλλες χωρες (δεν το γνωριζω), το κοστος θα ειναι απαγορευτικο. Επισης ενα αυτοκινητο 1000 κυβικων μαλλον δεν ειναι καταλληλο για τα χιονια, τις θερμοκρασιες και τα πολυωρα ταξιδια του Καναδα. Το θεμα συντηρηση το εχεις σκεφτει? Πουλιεται το συγκεκριμενο αυτοκινητο στον Καναδα ωστε να υπαρχουν ανταλλακτικα κλπ?

Ημουν σε αντιστοιχο διλημμα πριν 3 περιπου ετη κατα τη μεταναστευση, εντος Ευρωπης ομως. Το πουλησα σε λογικη τιμη σε ενα φιλο και πηρα εδω αρκετα καλυτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kostakakos είπε

Η αλήθεια είναι ότι το αμαξι μου ειναι όντως 1000αρακι😁 και μόλις 3 ετων.Απλά σκεφτομαι την τεράστια αποσβεση λογω φθηνοτερης βενζίνης εκεί (αφού έχει 90cent του ευρώ ενω εδω ειναι σχεδον διπλασια..) ελπίζω να με διαφωτίσει κάποιος που εχει μεταφέρει όχημα.

(Πάντως θα στεναχωρηθω πολύ αν αναγκαστω να το πουλήσω γιατί με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο με ελάχιστο κόστος βενζινης και συντήρησης. Εχει ήδη σχεδόν 60000χλμ.)

Πούλησε το με την μία. Να μπλέξεις με μεταφορικές, χαρτιά κλπ για ένα χιλιαρακι όπως λες; Βενζίνη 2.99$ το γαλόνι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Βενζίνη 2.99$ το γαλόνι!

Την βενζίνη στον Καναδά την πουλάνε ανά λίτρο, όχι ανά γαλόνι. Μέση τιμή 1,48 καναδέζικα δολάρια ανά λίτρο, δηλαδή κάπου 96 λεπτά του ευρώ ανά λίτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...