Προς το περιεχόμενο

κοτσαδοροι αυτη η μαστιγα


burnin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, burnin είπε

ισως να γινομαι γραφικος αλλα.

προσφατα μετακομισα.

στον κλασικο δρομο που παρκαρω, ειναι 2 κανιβαλοι (ο ενας ξερω ποιος ειναι και ειναι καραβλαχος οποτε ουτε καν θα προσπαθησω να του μιλησω) και ο αλλος δεν τον γνωριζω, με κατι κοτσαδορους νααααα. ο ενας εν τω μεταξυ αυτοσχεδιος, εξεχει απιστευτα πολυ απο το αμαξι, και τον εχει κανει με ηλεκτροκολησεις κτλ.

το αμαξι μου το εχουν χτυπησει. δεν ξερω ποιος. αλλα ενας απο τους 2. δεν μπορω να αποδειξω τιποτα.

απο την στιγμη ομως που (υποτιθεται?) ειναι παρανομο να φορας κοτσαδορο αν δεν συρεις κατι, μπορω να προβω σε καποια ενεργεια?

ουτε το ρουφιανο θελω να κανω, αλλα απο την αλλη, αν εσεις βλεπατε το αμαξι σας χτυπημενο τι θα κανατε?

και οι 2 κοτσαδοροι ειναι σε μεγαλα αμαξια και παλι, που δεν στριβουν. (ενα νιβα και ενα οτι ναναι ντατσουν παλιο). καταλαβαινετε...

αν καποιος εχει παρομοια εμπειρια, ας πει. αλλιως θα πρεπει να παρκαρω 3 δρομους παρακατω για αν εχω το κεφαλι μου ησυχο. αλλα....

να ειστε καλα

(δεκτο και το κραξιμο, αλλα πειτε μου και το γιατι, μπας και αρχισω να σκεφτομαι διαφορετικα)

Δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αυτή η φιλοσοφία ότι ρουφιανεύεις, δεν μπορούν να βρίσκονται παντού οι κρατικοί λειτουργοί, κάνε καταγγελία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vosinakis είπε

Με απλά λόγια.

Για να έχεις κοτσαδορο επιβάλλεται να έχεις άδεια έλξης. Η άδεια έλξης πιστοποιεί την ικανότητα του οχήματος να ρυμουλκει το συγκεκριμένο και μόνο ρυμουλκουμενο στου οποίου τα στοιχεία έχει εκδοθεί η άδεια έλξης. Που σημαίνει: Εάν έχω ένα σκαφος και ένα τροχόσπιτο είμαι υποχρεωμένος να έχω 2 άδειες έλξης καθώς η κάθε μία αφορά το ρυμουλκουμενο και ΟΧΙ το αυτοκίνητο. Για να εκδοθεί η άδεια πρέπει να προσκομισω την ικανότητα έλξης του αυτοκινήτου, όπως αυτή έχει καθοριστεί από το εργοστάσιο κατασκευής, μαζί με τα χαρτιά του ρυμουλκουμενου όπου θα αναγράφεται το βάρος, μήκος και αριθμός πλαισίου συν τα τιμολόγια αγοράς ή εκτελωνισμου μαζί με ενδεχόμενη έγκριση τύπου από κράτος μέλος της ΕΕ. Η ικανότητα έλξης του αυτοκινήτου πρέπει να καλύπτει το ρυμουλκουμενο. Ρυμουλκουμενο βάρους, βάσει άδειας, ενός τόνου δεν μπορεί να βγάλει άδεια  για σύζευξη με αυτοκίνητο ικανότητας ελξης 999 κιλων. Η έγκριση τύπου του κοτσαδορου αφορά μόνο στην πληρότητα των ευρωπαϊκών οδηγιών κατασκευής και τοποθέτησης και όχι στη νομιμότητα αυτού . Με λίγα λόγια πιστοποιεί ότι είναι κατασκευασμενος και τοποθετημένος όπως πρέπει. Δεν πιστοποιεί ότι νομίμως βρίσκεται εγκατεστημενος σε όχημα χωρίς άδεια έλξης. Η άδεια έλξης δεν είναι απλή βεβαίωση. Βγαίνει μόνο από το υπουργείο με σφραγίδα μηχανολογου, και κοστιζει πλέον πολλά λεφτά. Εάν το ρυμουλκουμενο όχημα πουληθεί, η άδεια δεν μεταβιβαζεται πάρα βγαίνει καινούρια και η προηγούμενη ακυρώνεται. Το ίδιο και αν αλλάξεις αυτοκίνητο. Προφανώς και πρέπει στο ασφαλιστήριο να αναγράφεται ο τύπος της έλξης. 

Αυτά. 

Τα γράφεις λιγάκι μπερδεμένα...

Καταρχήν δεν ισχύει το "έχω 2 άδειες έλξης καθώς η κάθε μία αφορά το ρυμουλκουμενο και ΟΧΙ το αυτοκίνητο", κάθε μία άδεια έλξης αφορά όχι μόνο συγκεκριμένο ρυμουλκούμενο αλλά ΚΑΙ συγκεκριμένο ρυμουλκό. Η άδεια έλξης (ή σημείωμα έλξης ή ακόμα πιο επίσημα σημείωμα προσάρτησης ρυμουλκούμενου) είναι ένα χαρτί που στη μια σελίδα του περιγράφει ένα συγκεκριμένο ρυμουλκό και την έγκριση τύπου του εφόσον προβλέπεται, στην άλλη περιγράφει ένα συγκεκριμένο ρυμουλκούμενο, συντάσσεται από μηχανολόγο ο οποίος πιστοποιεί ότι ο συγκεκριμένος συνδυασμός πληροί τους απαραίτητους όρους ασφαλούς κυκλοφορίας, και τέλος μπαίνει μια σφραγίδα από το υπουργείο ώστε να είναι νόμιμο.

Όσο για την έγκριση τύπου του κοτσαδόρου, αυτή αφορά αποκλειστικά και μόνο τον κατασκευαστή του, όχι αυτόν που έχει κοτσαδόρο στο αυτοκίνητο του. Και αυτό πολύ απλά επειδή ούτε υπάρχει άδεια κοτσαδόρου, ούτε προβλέπεται από πουθενά και από κανέναν έλεγχος για το αν ένας ήδη τοποθετημένος κοτσαδόρος διαθέτει έγκριση τύπου ή αν είναι τοποθετημένος σωστά.

Επίσης η ύπαρξη του κοτσαδόρου σε ένα όχημα επιτρέπεται ακόμα και όταν το όχημα δεν ρυμουλκεί, αρκεί το όχημα να είναι εφοδιασμένο με άδεια έλξης, και φυσικά εφόσον ο κοτσαδόρος δεν κρύβει την πινακίδα. Εφόσον διαθέτεις άδεια έλξης ούτε η τροχαία σου λέει κάτι, ούτε στο ΚΤΕΟ που περνάς κανονικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου λέμε το ίδιο πράγμα. Εννοώ ότι η άδεια έλξης είναι μοναδική και καλύπτει μόνο το ζευγάρι συγκεκριμενου αυτοκινήτου και συγκεκριμενου ρουμουλκουμενου. Δεν σημαίνει ότι ακολουθεί το αυτοκίνητο και δίνει το δικαίωμα αυθαίρετης έλξης. Οπότε εάν αποκτήσεις και δεύτερο ρυμουλκουμενο θα πρέπει να βγάλεις και δεύτερη άδεια πάρολο που θα χρησιμοποιείς το ίδιο αυτοκίνητο. 

Σε όλα τα άλλα συμφωνούμε αν και δεν ξέρω εάν επιτρέπεται ακόμα ο μη αποσπομενος κοτσαδορος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, bluesattack είπε

Λεει ομως οτι απαγορευεται να προεξεχει

ότι προεξέχει το κόβουμε.  :lol:

1 ώρα πριν, YourTrueLegend είπε

Αποτι βλεπω η επιχειρηματολογια συνεχιζεται :)

Για τα υπολοιπα μελη: Η συνοψη της νομοθεσιας υπαρχει σε αυτο το ποστ: https://www.insomnia.gr/forums/topic/689495-κοτσαδοροι-αυτη-η-μαστιγα/?do=findComment&comment=56780168

Απο εκει και περα υπαρχουν και αυτοι που το επιχειρημα τους ειναι τα λαγουμια, "εγω ξερω καλυτερα ναουμε" κλπ. Στην Ελλαδα ειμαστε αλλωστε.

Ο καθενας λοιπον ειναι ελευθερος να πιστεψει ειτε την νομοθεσια ειτε τους τυπους με τα λαγουμια που εδω και τοση ωρα δεν εχουν καταφερει να δωσουν ενα link με το νομο που επιβεβαιωνει τους ισχυρισμους τους.

Αυτή δεν είναι Νομοθεσία.Ο χρησμός της Πυθίας σουρωμένης είναι.:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vosinakis είπε

Φίλε μου λέμε το ίδιο πράγμα. Εννοώ ότι η άδεια έλξης είναι μοναδική και καλύπτει μόνο το ζευγάρι συγκεκριμενου αυτοκινήτου και συγκεκριμενου ρουμουλκουμενου. Δεν σημαίνει ότι ακολουθεί το αυτοκίνητο και δίνει το δικαίωμα αυθαίρετης έλξης. Οπότε εάν αποκτήσεις και δεύτερο ρυμουλκουμενο θα πρέπει να βγάλεις και δεύτερη άδεια πάρολο που θα χρησιμοποιείς το ίδιο αυτοκίνητο. 

Σε όλα τα άλλα συμφωνούμε αν και δεν ξέρω εάν επιτρέπεται ακόμα ο μη αποσπομενος κοτσαδορος 

Σε γενικές γραμμές ναι, το ίδιο πράγμα λέμε, απλά έτσι όπως τα είχες γράψει για μερικά πράγματα έβγαινε άλλο νόημα, για αυτό και μπήκα στον κόπο να κάνω διευκρινίσεις και συμπληρώσεις.

Όσο για το αν επιτρέπεται ο μη αποσπώμενος κοτσαδόρος έγραψα αναλυτικά τι ισχύει, επίσης έχουν ήδη παραθέσει σε προηγούμενα post τις επίσημες απαντήσεις και από το υπουργείο και από την τροχαία για το συγκεκριμένο θέμα. Αν τα παραπάνω δεν σου αρκούν ώστε να μάθεις αν επιτρέπεται, τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον:  Μα καλά, ένας που να έχει εμπλακεί σε τέτοια περίπτωση να μιλήσει με την εμπειρία του δεν υπάρχει? Καλοί οι νόμοι αλλά το τι γίνεται στην πράξη είναι το θέμα. Δεν εφαρμόζονται ούτε ερμηνεύονται πάντα με τον ίδιο τρόπο οι νόμοι.

2ον

2 ώρες πριν, YourTrueLegend είπε

 

Δεν υπαρχει τιποτα διφορουμενο. Σελιδες 24, 25, 26 (ειδικα στην 26 αναφερονται οι επιτροπεμενες διαστασεις της φλατζας), στην παρακατω οδηγια. ΠΑΝΩ απο αυτες τις διαστασεις εμπιπτουν στην κατηγορια "επικινδυνο για πεζους , αλλα οχηματα κλπ". Κατω απο αυτες τις διαστασεις, ειναι νομιμο.

http://www.ahellas.gr/userfiles/file/odigia94_20kotsadoroi.pdf

Αναφέρεσαι καθαρά στις διαστάσεις το κοτσαδόρου ως αντικείμενο, και όχι σε σχέση με το όχημα στο οποίο τοποθετείται. 
Μπορεί ο κοτσαδόρος να έχει τις τυποποιημένες διαστάσεις αλλά λόγω της θέσης του στο όχημα να αποτελεί εμπόδιο και κίνδυνο για τους άλλους ακόμα και αν τοποθετείται στην προβλεπόμενη θέση (φλάτζα) του σασί, καθώς επίσης και πιθανότατα να είναι εκτός του εργοστασιακού και αναγραφόμενου μήκους οχήματος.

3ον  Έχε στο νου σου ότι το ότι μια οδηγία που επιτρέπει κάποια πράγματα (εν προκειμένω διαστάσεις κοτσαδόρου) μπορεί κάλλιστα να αντιτίθεται πχ στον ΚΟΚ και να σε βγάζει παράνομο και να επιφέρει νομικές ευθύνες κλπ στο κομμάτι του ΚΟΚ και όχι προφανώς στο κομμάτι των τυποποιημένων διαστάσεων.
 

-Εγώ θα πάρκαρα πίσω από τον τύπο με τον αυτοσχέδιο κοτσαδόρο, θα ενίσχυα το σημάδι εμπρός ώστε να φαίνεται πως σίγουρα είναι δικό του, και θα έκανα καταγγελία στην ασφαλιστική και θα καλούσα και τροχαία για καταγραφή γεγονότος. Και άστο να τρέχει δικαστικά. Σιγά μην έχει άδεια αυτό το πράγμα.

Και τέλος πάντων ΚΑΠΟΙΟΣ που να έχει αντιμετωπίσει ανάλογο περιστατικό??????
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεταμενα λεφτα αμαξι στον δρομο

3 λεπτά πριν, google pixel είπε

πεταμενα λεφτα αμαξι στον δρομο

Βαση του Αρθρου 54 του Κ.Ο.Κ. και του νομου16823/78 ΑΥΣ.
Δεν επιτρεπεται η ελξη ρυμουλκουμενου σκαφους-τρειλερ-τροχοσπιτου, απο ΙΧΕ χωρις το αναλογο εγγραφο του υπουργειου συγκοινονιων
Τωρα οσον αφορα αυτον καθαυτον τον κοτσαδορο βαση του αρθρου 82&4 του Κ.Ο.Κ.απαγορευεται να προεξεχει ο κοτσαδορος του αμαξωματος εχει προστημο 33 ευρω και 5 βαθμους P/S και σε νεo οδηγο εχει 8 βαθμους P/S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Σε γενικές γραμμές ναι, το ίδιο πράγμα λέμε, απλά έτσι όπως τα είχες γράψει για μερικά πράγματα έβγαινε άλλο νόημα, για αυτό και μπήκα στον κόπο να κάνω διευκρινίσεις και συμπληρώσεις.

Όσο για το αν επιτρέπεται ο μη αποσπώμενος κοτσαδόρος έγραψα αναλυτικά τι ισχύει, επίσης έχουν ήδη παραθέσει σε προηγούμενα post τις επίσημες απαντήσεις και από το υπουργείο και από την τροχαία για το συγκεκριμένο θέμα. Αν τα παραπάνω δεν σου αρκούν ώστε να μάθεις αν επιτρέπεται, τι να πω...

Δεν έχω ασχοληθεί με περασμένα ποστ. Και εγώ σταθερους κοτσαδορους έχω. Κρατησα μια επιφύλαξη γιατί σε έλεγχο με είχαν προειδοποιησει ότι θα αλλάξει ο κ.ο.κ και θα καθίσταται αποδεκτός μόνο ο αποσπομενος. Δεν επέμεινα γιατί δεν ξέρω εάν ισχυσε τελικά. Εάν το έχεις ψάξει, πάσο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...