Προς το περιεχόμενο

κοτσαδοροι αυτη η μαστιγα


burnin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Όπως σε όλα τα πράγματα έτσι και σε αυτό αποδεικνύουμε για άλλη μία φορά τη μπάχαλο είμαστε.

Δυστυχώς πουθενά δεν μπορεί να βρει κάποιος Νομοθεσία τι είναι νόμιμο και τι παράνομο.

Αυτά τα δύο μπακαλόχαρτα που ποστάρονται το ένα εταιρείας που τοποθετεί κοτσαδόρους άρα τα συμφέροντά της κοιτάει και λέει όλα είναι νόμιμα βάλτε κοτσαδόρους τους οποίους μπορείτε να έχετε στο όχημα και όταν δε ρυμουλκείται   και αν σας τύχει ατύχημα κόψτε το λαιμό σας.

Το άλλο είναι ένα τσαλακωμένο χαρτί πρόχειρο γραμμένο μάλλον του 1994 το οποίο ένας θεός ξέρει αν νόμιμο ή πλαστό για να απαλλαγεί κάποιος από δικαστήριο.

Από την άλλη παρκάρω και όταν πάω να πάρω το αμάξι βρίσκω τον προφυλακτήρα και τον αριθμό βουλωμένο (το έχω πάθει) γιατί κάποιοι κυκλοφορούν με κάτι μαρκούτσια από πίσω που προεξέχουν 20-30 πόντους τους λένε κοτσαδόρους και όποιον πάρει ο χάρος.

Άντε να έχει 1 ή 2 στους 10 άδεια.Οι υπόλοιποι είναι παράνομοι και όταν πάνε για κτεο τους βγάζουν.

Από τη στιγμή που η τροχαία δεν κάνει τίποτε και τους αφήνει να κυκλοφορούν ασύδοτοι τι άλλο να πω .Καλά κάνουν.

αν και διαφωνω λιγο στο καλα κανουν, αυτη ειναι η αληθεια..

ανιγουει. το λινκ που ειχα βαλει ειχε τις προδιαγραφες βασει της οδηγιας της ΕΕ. αναφερει και τη παραγραφο κλπ, οποτε οποιος θελει την πιο επισημη πηγη για να χει να λινκαρει πρεπει να βρει την οδηγια αυτη (φανταζομαι δυσκολο δεν ειναι, ο γοογλης σιγουρα θα το βρει, αλλα ποιος εχει ορεξη τωρα. εγω παντως οχι :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλά κτήνη που βάζουν επίτηδες κοτσαδορους για να μην τους κάνουν ζημιά άλλα κτήνη αλλά και να κάνουν όπισθεν με την άνεση τους κοπανοντας τον πίσω. Γενικά τα ζώα που σε κοπανάνε και φεύγουν είναι πάρα πολλά. 

Στις  δεκαετίες που οδηγώ και στα εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα που έχω κάνει έχω τρακάρει μια φορά όταν είχα πάρει το δίπλωμα και έφταιγα και γύρω στις 10 φορές μου έχουν χτυπήσει τα αυτοκίνητα παρκαρισμένα εκ των οποίων ένας άφησε σημείωμα. 

Εφόσον έχουν παράνομες ιδιοκατασκευες πάρε ένα τηλέφωνο στην τροχαία και πες τους τι γίνεται να δεις τι θα σου πουν. 

Αν δε βρεις άκρη και δείς να έχει παρκάρει ο ένας πίσω από τον άλλο πας τη νύχτα και κοπανάς με ένα σφυρί το μπροστά του ενός ζώου και άστους να τα βρουν μόνοι τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι απλό ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ ο κοτσαδορος να εξέχει του προφυλακτήρα , τυχόν "τσούγκρισμα" πρέπει να γίνεται μεταξύ προφυλακτήρων και όχι με τον κοτσαδόρο.

Ο κάθε ενδιαφερόμενος πάει στην τροχαία της περιοχής , καταγγέλει ότι το ΤΑΔΕ αυτοκίνητο στην ΤΑΔΕ διεύθυνση έχει κοτσαδόρο που προεξέχει του νομίμου και η ΤΡΟΧΑΙΑ ρίχνει το ανάλογο κοστούμι. 

 

Ο παράνομος κάτοχος πληρώνει το πρόστιμο , επισκευάζει το αυτοκίνητο και μετά πάει στην ΤΡΟΧΑΙΑ να παρακαλέσει για το δίπλωμα οδήγησης. Απλά πράγματα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ότι η συχνότητα thread παραπόνων για συμπατριώτες μας έχει αυξηθεί!

Πιστεύω ότι ένα στα 5 threads του 'Μπλα Μπλα' πλέον έχει τέτοιο αντικείμενο.

Απορώ πως δεν έχουμε χωρίσει ακόμα την χώρα στα 2 ή στα 3 μιας και έχουμε πλέον χαοτικές διαφορές μεταξύ μας!

50 λεπτά πριν, adi32 είπε

Υπάρχουν πολλά κτήνη που βάζουν επίτηδες κοτσαδορους για να μην τους κάνουν ζημιά άλλα κτήνη αλλά και να κάνουν όπισθεν με την άνεση τους κοπανοντας τον πίσω. Γενικά τα ζώα που σε κοπανάνε και φεύγουν είναι πάρα πολλά. 

Στις  δεκαετίες που οδηγώ και στα εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα που έχω κάνει έχω τρακάρει μια φορά όταν είχα πάρει το δίπλωμα και έφταιγα και γύρω στις 10 φορές μου έχουν χτυπήσει τα αυτοκίνητα παρκαρισμένα εκ των οποίων ένας άφησε σημείωμα. 

Εφόσον έχουν παράνομες ιδιοκατασκευες πάρε ένα τηλέφωνο στην τροχαία και πες τους τι γίνεται να δεις τι θα σου πουν. 

Αν δε βρεις άκρη και δείς να έχει παρκάρει ο ένας πίσω από τον άλλο πας τη νύχτα και κοπανάς με ένα σφυρί το μπροστά του ενός ζώου και άστους να τα βρουν μόνοι τους 

Υπάρχουν και πιο πολιτισμένοι τρόποι να μπει η χώρα σε τάξη.

Νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

αν και διαφωνω λιγο στο καλα κανουν, αυτη ειναι η αληθεια..

ανιγουει. το λινκ που ειχα βαλει ειχε τις προδιαγραφες βασει της οδηγιας της ΕΕ. αναφερει και τη παραγραφο κλπ, οποτε οποιος θελει την πιο επισημη πηγη για να χει να λινκαρει πρεπει να βρει την οδηγια αυτη (φανταζομαι δυσκολο δεν ειναι, ο γοογλης σιγουρα θα το βρει, αλλα ποιος εχει ορεξη τωρα. εγω παντως οχι :P)

Δεν υπάρχει τίποτε και πουθενά δυστυχώς.Και το χαρτί αυτό αν δεν είναι πλαστό είναι ακατανόητο το  περιεχόμενό του το οποίο η παράγραφος 3 έρχεται σε αντίθεση με τις άλλες 2,αφού στην δεύτερη λέει ότι μπορεί να κυκλοφορεί με κοτσαδόρο χωρίς να έλκει,αλλά αν είναι επικίνδυνος δεν μπορεί.Μαντείο των Δελφών δηλαδή ήξεις αφίξεις κ.λ.π.:P

Δυστυχώς όμως τα Ελληνικά δικαστήρια μπορεί να το δεχτούν ως υπαρκτό όπως δέχτηκαν υπαρκτά και τα 600 δις του Σώρρα.

Προσωπικά όταν βλέπω κοτσαδόρο αφού η τροχαία δεν κάνει τίποτε απλά αλλάζω λωρίδα ή αν δεν μπορώ αφήνω τουλάχιστον 100 μέτρα κενό και ας με προσπεράσει άλλος.:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο μεγαλη μαστιγα ειναι αυτοι που ρυμουλκουν κατι με τον κοτσαδορο 😂

απο αυτους που ρυμουλκουν κατι ιδιοκατασκευες μικρες που πανε χοροπηδωντας πισω απο το αυτοκινητο ...εως αυτους που ρυμουλκουν σκαφη

εχω δει να περναει απο μπροστα μου καραβι με πανω απο 100 χιλιομετρα την ωρα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κοτσαδορος απαγορευεται να υπαρχει μονιμα επανω, μολις τελειωσεις με τη ρυμουλκυση οφειλεις να τον ξεβιδωσεις και να τον ξανα βαλεις οταν ρυμουλκησεις ξανα. Ολοι τον αφηνουν πανω αδιαφορωντας αν θα κανουν ζημια η οχι καθως αν σε βρει καλα μπορει να μπει μεχρι το ψυγειο του αυτοκινητου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Δεν υπάρχει τίποτε και πουθενά δυστυχώς.Και το χαρτί αυτό αν δεν είναι πλαστό είναι ακατανόητο το  περιεχόμενό του το οποίο η παράγραφος 3 έρχεται σε αντίθεση με τις άλλες 2,αφού στην δεύτερη λέει ότι μπορεί να κυκλοφορεί με κοτσαδόρο χωρίς να έλκει,αλλά αν είναι επικίνδυνος δεν μπορεί.Μαντείο των Δελφών δηλαδή ήξεις αφίξεις κ.λ.π.:P

Δυστυχώς όμως τα Ελληνικά δικαστήρια μπορεί να το δεχτούν ως υπαρκτό όπως δέχτηκαν υπαρκτά και τα 600 δις του Σώρρα.

Προσωπικά όταν βλέπω κοτσαδόρο αφού η τροχαία δεν κάνει τίποτε απλά αλλάζω λωρίδα ή αν δεν μπορώ αφήνω τουλάχιστον 100 μέτρα κενό και ας με προσπεράσει άλλος.:D

μπερδεψες τα λινκ. αυτο που σ λεω ειναι ενα κατεβατο καμια 40αρια σελιδες xD

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

μπερδεψες τα λινκ. αυτο που σ λεω ειναι ενα κατεβατο καμια 40αρια σελιδες xD

Όντως αλλά από την άλλη το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει επίσημη νομοθεσία να λέει επιτρέπεται ή απαγορεύεται ή επιτρέπεται αλλά δεν πρέπει να εξέχει έξω από την προφυλακτήρα ή επιτρέπετε να εξέχει 1.2, 3 εκατοστά, ή απαγορεύεται να τον φοράς αν δεν ρυμουλκείς.

Όλα όσα ποστάρονται μέχρι τώρα είναι ναι μεν αλλά.........άρα ο Θεός να μας φυλάει γιατί και να μας τρακάρει κάποιος με τον  κοτσαδόρο  άκρη δεν θα βρούμε.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ΄αρχας να ευχαριστησω ολους για τη συμμετοχη σας στο θρεντ. σορυ που δεν απαντησα πιο νωρις, αλλα ελειπα εξω και ειδα πως φτασαμε τις 4 σελιδες.

τα διαβασα ολα. και μαλλον λιγο μπερδευτηκα.

θα πω αυτα που καταλαβα. αν κανω λαθος ας με διορθωσει παλι καποιος.

Συμφωνα με ολα τα σαιτ και φεκ που παραθεσατε,

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΟΤΣΑΔΟΡΟ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ

Ομως, θα πρεπει

ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΕΞΕΧΕΙ ΤΟΥ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ.

ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΥΠΟΥ (το ταμπελακι που αναγραφει τον αριθμο πιστοποιητικου του κοτσαδορου)

 

αρα στην περιπτωση μου ειναι και οι 2 τυποι παρανομοι αφου ο κοτσαδορος εξεχει και μαλιστα παααρα πολυ. ειδα τον δευτερο οδηγο την ωρα που ξεπαρκαρε. ενας γερακος που πηγαινε βαρκα γυαλο. ο ενας ειναι ενας συνολικα απαραδεκτος τυπος και ειδικα με τη συμεριφορα του. μπαινει συνεχεια αναποδα στον μονοδρομο του στενου μας, ατσαλος πολυ κτλ κτλ. ο αλλςο ενας κακομοιρης γερακος. που ομως εχει κανει τετοια ιδιοκατασκευη στον κοτσαδορο που αν τον τραβαγα φωτογραφια θα γελαγατε 5 μερες.

 

δεν μου παει ομως η καρδια να τους κανω ζημια (εννοωντας να τοςυ δωσω, για να φανε προστιμο). οι ανθρωποι μπορει να μην εχουν λεφτα (το πιθανοτερο, τα αμαξια ειναι παμπαλαια) και δεν θελω να γινω εκδικητικος.

ομως θα ηθελα αν μπορουσα να τους κανω να τους βγαλουν ή να τους εχουν συμφωνα με το νομο, δηλαδη να μην προεξεχουν. εγω λεφτα να παρω για το χτυπημα, δεν προκειται. αφου δεν μπορω να αποδειξω τιποτα. ομως, αν μπορω να μειωσω τις πιθανοτητες να ξανασυμβει, θα ημουν καπως ευχαριστημενος. δηλαδη, παιζει η αστυνομια να μπορει να κανει συσταση να βαλουν αλλους κοτσαδορους που δεν προεξεχουν, ή να τους βγαλουν τελειως? αφουν δεν ρυμουλκουν τιποτα και ποτε....

χλωμο και πολαλ ζηταω. το ξερω...

προβληματισμοι...

να ειστε καλα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απλά λόγια.

Για να έχεις κοτσαδορο επιβάλλεται να έχεις άδεια έλξης. Η άδεια έλξης πιστοποιεί την ικανότητα του οχήματος να ρυμουλκει το συγκεκριμένο και μόνο ρυμουλκουμενο στου οποίου τα στοιχεία έχει εκδοθεί η άδεια έλξης. Που σημαίνει: Εάν έχω ένα σκαφος και ένα τροχόσπιτο είμαι υποχρεωμένος να έχω 2 άδειες έλξης καθώς η κάθε μία αφορά το ρυμουλκουμενο και ΟΧΙ το αυτοκίνητο. Για να εκδοθεί η άδεια πρέπει να προσκομισω την ικανότητα έλξης του αυτοκινήτου, όπως αυτή έχει καθοριστεί από το εργοστάσιο κατασκευής, μαζί με τα χαρτιά του ρυμουλκουμενου όπου θα αναγράφεται το βάρος, μήκος και αριθμός πλαισίου συν τα τιμολόγια αγοράς ή εκτελωνισμου μαζί με ενδεχόμενη έγκριση τύπου από κράτος μέλος της ΕΕ. Η ικανότητα έλξης του αυτοκινήτου πρέπει να καλύπτει το ρυμουλκουμενο. Ρυμουλκουμενο βάρους, βάσει άδειας, ενός τόνου δεν μπορεί να βγάλει άδεια  για σύζευξη με αυτοκίνητο ικανότητας ελξης 999 κιλων. Η έγκριση τύπου του κοτσαδορου αφορά μόνο στην πληρότητα των ευρωπαϊκών οδηγιών κατασκευής και τοποθέτησης και όχι στη νομιμότητα αυτού . Με λίγα λόγια πιστοποιεί ότι είναι κατασκευασμενος και τοποθετημένος όπως πρέπει. Δεν πιστοποιεί ότι νομίμως βρίσκεται εγκατεστημενος σε όχημα χωρίς άδεια έλξης. Η άδεια έλξης δεν είναι απλή βεβαίωση. Βγαίνει μόνο από το υπουργείο με σφραγίδα μηχανολογου, και κοστιζει πλέον πολλά λεφτά. Εάν το ρυμουλκουμενο όχημα πουληθεί, η άδεια δεν μεταβιβαζεται πάρα βγαίνει καινούρια και η προηγούμενη ακυρώνεται. Το ίδιο και αν αλλάξεις αυτοκίνητο. Προφανώς και πρέπει στο ασφαλιστήριο να αναγράφεται ο τύπος της έλξης. 

Αυτά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Vosinakis said:

Με απλά λόγια.

Για να έχεις κοτσαδορο επιβάλλεται να έχεις άδεια έλξης. Η άδεια έλξης πιστοποιεί την ικανότητα του οχήματος να ρυμουλκει το συγκεκριμένο και μόνο ρυμουλκουμενο στου οποίου τα στοιχεία έχει εκδοθεί η άδεια έλξης. Που σημαίνει: Εάν έχω ένα σκαφος και ένα τροχόσπιτο είμαι υποχρεωμένος να έχω 2 άδειες έλξης καθώς η κάθε μία αφορά το ρυμουλκουμενο και ΟΧΙ το αυτοκίνητο. Για να εκδοθεί η άδεια πρέπει να προσκομισω την ικανότητα έλξης του αυτοκινήτου, όπως αυτή έχει καθοριστεί από το εργοστάσιο κατασκευής, μαζί με τα χαρτιά του ρυμουλκουμενου όπου θα αναγράφεται το βάρος, μήκος και αριθμός πλαισίου συν τα τιμολόγια αγοράς ή εκτελωνισμου μαζί με ενδεχόμενη έγκριση τύπου από κράτος μέλος της ΕΕ. Η ικανότητα έλξης του αυτοκινήτου πρέπει να καλύπτει το ρυμουλκουμενο. Ρυμουλκουμενο βάρους, βάσει άδειας, ενός τόνου δεν μπορεί να βγάλει άδεια  για σύζευξη με αυτοκίνητο ικανότητας ελξης 999 κιλων. Η έγκριση τύπου του κοτσαδορου αφορά μόνο στην πληρότητα των ευρωπαϊκών οδηγιών κατασκευής και τοποθέτησης και όχι στη νομιμότητα αυτού . Με λίγα λόγια πιστοποιεί ότι είναι κατασκευασμενος και τοποθετημένος όπως πρέπει. Δεν πιστοποιεί ότι νομίμως βρίσκεται εγκατεστημενος σε όχημα χωρίς άδεια έλξης. Η άδεια έλξης δεν είναι απλή βεβαίωση. Βγαίνει μόνο από το υπουργείο με σφραγίδα μηχανολογου, και κοστιζει πλέον πολλά λεφτά. Εάν το ρυμουλκουμενο όχημα πουληθεί, η άδεια δεν μεταβιβαζεται πάρα βγαίνει καινούρια και η προηγούμενη ακυρώνεται. Το ίδιο και αν αλλάξεις αυτοκίνητο. Προφανώς και πρέπει στο ασφαλιστήριο να αναγράφεται ο τύπος της έλξης. 

Αυτά. 

Eνα link please για αυτο με την αδεια ελξης που απαιτει η υπαρξη κοτσαδορου.

8 hours ago, burnin said:

κατ΄αρχας να ευχαριστησω ολους για τη συμμετοχη σας στο θρεντ. σορυ που δεν απαντησα πιο νωρις, αλλα ελειπα εξω και ειδα πως φτασαμε τις 4 σελιδες.

τα διαβασα ολα. και μαλλον λιγο μπερδευτηκα.

θα πω αυτα που καταλαβα. αν κανω λαθος ας με διορθωσει παλι καποιος.

Συμφωνα με ολα τα σαιτ και φεκ που παραθεσατε,

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΟΤΣΑΔΟΡΟ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ

Ομως, θα πρεπει

ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΕΞΕΧΕΙ ΤΟΥ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ.

ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΥΠΟΥ (το ταμπελακι που αναγραφει τον αριθμο πιστοποιητικου του κοτσαδορου)

αρα στην περιπτωση μου ειναι και οι 2 τυποι παρανομοι αφου ο κοτσαδορος εξεχει και μαλιστα παααρα πολυ. ειδα τον δευτερο οδηγο την ωρα που ξεπαρκαρε. ενας γερακος που πηγαινε βαρκα γυαλο. ο ενας ειναι ενας συνολικα απαραδεκτος τυπος και ειδικα με τη συμεριφορα του. μπαινει συνεχεια αναποδα στον μονοδρομο του στενου μας, ατσαλος πολυ κτλ κτλ. ο αλλςο ενας κακομοιρης γερακος. που ομως εχει κανει τετοια ιδιοκατασκευη στον κοτσαδορο που αν τον τραβαγα φωτογραφια θα γελαγατε 5 μερες.

δεν μου παει ομως η καρδια να τους κανω ζημια (εννοωντας να τοςυ δωσω, για να φανε προστιμο). οι ανθρωποι μπορει να μην εχουν λεφτα (το πιθανοτερο, τα αμαξια ειναι παμπαλαια) και δεν θελω να γινω εκδικητικος.

ομως θα ηθελα αν μπορουσα να τους κανω να τους βγαλουν ή να τους εχουν συμφωνα με το νομο, δηλαδη να μην προεξεχουν. εγω λεφτα να παρω για το χτυπημα, δεν προκειται. αφου δεν μπορω να αποδειξω τιποτα. ομως, αν μπορω να μειωσω τις πιθανοτητες να ξανασυμβει, θα ημουν καπως ευχαριστημενος. δηλαδη, παιζει η αστυνομια να μπορει να κανει συσταση να βαλουν αλλους κοτσαδορους που δεν προεξεχουν, ή να τους βγαλουν τελειως? αφουν δεν ρυμουλκουν τιποτα και ποτε....

χλωμο και πολαλ ζηταω. το ξερω...

προβληματισμοι...

να ειστε καλα

Μεχρι να δεις links με οσα ισχυριζεται ο καθενας μεινε σε οσα γραφει το υπουργειο μεταφορων:

http://www.ahellas.gr/userfiles/file/ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ-ΚΟΤΣΑΔΟΡΟΣ.pdf

και η τροχαια :

http://www.ahellas.gr/userfiles/file/rymoylkisi entypo troxaias.jpg

που ειναι πιο αρμοδιοι απο τον καθενα εδω μεσα.

Οπως θα δεις λοιπον στις παραπανω βεβαιωσεις των αρμοδιων αρχων, το μονο που χρειαζεται οταν καποιος δεν ρυμουλκει ειναι να εχει ενα εγγραφο, το οποιο, τοσο απο τα δικαιολογητικα που απαιτουνται, οσο και απο τη διαδικασια εκδοσης, ειναι πολυ απλο να εκδοθει (και φυσικα δεν εχει ουδεμια σχεση με αδεια): https://diadikasies.gr/Χορήγηση_Σημειώματος_Προσάρτησης_Ρυμουλκούμενου_για_Επιβατικό_Όχημα_Ιδιωτικής_Χρήσης

Αναφορικα με το αν ο κοτσαδορος μπορει να προεξεχει , η απαντηση ειναι πως φυσικα και μπορει να προεξεχει, αρκει να τηρει τις προβλεψεις της αναλογης οδηγιας. Αναφορικα με το αν ειναι υποχρεωτικο να ειναι αποσπωμενος, η απαντηση πως φυσικα και δεν ειναι υποχρεωτικο. Περισσοτερες λεπτομερειες στις σελιδες 24, 25 ,26 της οδηγιας περι κοτσαδορων:

http://www.ahellas.gr/userfiles/file/odigia94_20kotsadoroi.pdf

Tελος ενα ακομα link απο υπηρεσια ΚΤΕΟ που συνοψιζει ολα τα παραπανω:

https://www.kteohellas.gr/category/385/χρησιμεσ-συμβουλεσ.html

Μεινε στα παραπανω επισημα στοιχεια κι εγγραφα και μη βασιζεσαι στη φαντασια του καθενος. Συγκεκριμενα για την δικη σου περιπτωση, η γρηγορη απαντηση ειναι ακριβως αυτη που σου εγραψα στην αρχη του τοπικ:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/689495-κοτσαδοροι-αυτη-η-μαστιγα/?do=findComment&comment=56778930

 

 

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρέ, δες αυτά που λέει το υπουργείο το 2009 και μην δίνεις σημασία στην αναθεώρηση του 2015. Επίσης πήγαινε να κάνεις έκδοση σημειώματος έλξης από την περιφέρεια, αλλά χωρίς έγκριση τύπου και τιμολόγιο ρουμουλκουμενου, και μόλις σταματήσουν να γελάνε πες τους ότι το διάβασες στο insomnia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...