Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SAMSUNG 4K TV


badounas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίδιο πρόβλημα και εγώ σε SAMSUNG 50", UE50H6400. 

Μωβ σημεία σε 3 περιοχές στην οθόνη, και το ένα τόσο έντονο που διακρίνεται σε οποιοδήποτε χρώμα.

Στα 3 χρόνια, εκτός εγγύησης. Σε ερώτηση στο support για ποιο λόγο εμφανίζεται τόσο συχνά το ίδιο σύμπτωμα, η απάντηση ήταν ότι είναι τυχαίο και ότι και σε άλλες μάρκες εμφανίζονται προβλήματα. 

Κόστος 35 ευρώ το service για να δει μόνο το πρόβλημα, και το panel που πιθανότατα θέλει αντικατάσταση κοστίζει 530 €!

Και εδώ πάλι πολλές ίδιες περιπτώσεις:

https://eu.community.samsung.com/t5/TV-Audio-Video/Purple-patches-on-TV/td-p/159357

Η samsung μάλλον θα την βγάλει αλώβητη με το κόστος να πέφτει σε εμάς τους καταναλωτές. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μην ξαναπάρω Samsung.

Το ίδιο θα προτείνω και σε μελλοντικό αγοραστή, δεδομένου του αριθμού των περιστατικών.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα σε μια 40H6400. Η τηλεόραση σε λίγο κλείνει 5 χρόνια βέβαια αλλά μου τα εμφάνισε πάνω στην 3ετία όπως είπες. Επίσης από την αρχή είχε ένα τέτοιο σημάδι, μου την έφτιαξαν και στην 3ετία άρχισε να εμφανίζει αυτές τις "μουντζούρες". Μίλησα με κεντρικά, μετά απο πίεση είπαν οτι μπορούν να μου προσφέρουν δωρεάν το πάνελ αλλά θα πρέπει να το βάλει εξουσιοδοτημένος τεχνικός τον οποίο έπρεπε να πληρώσω εγώ. Ο τεχνικός ζητούσε 200ε. Οπότε την άφησα όπως είναι. Κρίμα καθώς μια B650 που αγόρασα πιο παλιά ακόμα είναι σκυλί. Μάλλον θα παω προς Sony (γιατί και απο LG κάηκα στο παρελθόν) σύντομα να δω τι ψάρια πιάνουν και αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Σκιές εμφανίστηκαν και σε εμένα Samsung UE40MU6402

Πολύ κακή εμπειρία αφού είναι καινούργια τηλεόραση πολύ διαφήμιση και τελικά μάπα το 🍉

Δεν ξανά αγοράζω την συγκεκριμένη μάρκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα, βλέπω οτι ειναι known issue σε Samsung εδω και χρόνια.

Δυστυχώς έχω εμπειρία απο πρώτο χέρι μιας και η Samsung UE46F6320AW που είχα αγοράσει παρουσιασε αυτο το πρόβλημα στον 2ο χρονο. Μετά απο πολλά ζορια αντικατασταθηκε το panel απο την Samsung. Φυσικα το ίδιο ακριβώς προβλημα αρχισε να εμφανιζει στον 3ο χρονο οπου φυσικά είχε λήξει η εγγύηση. Την τηλεόραση την εχω ακόμα και περιμένω να πεθάνει.

Στις UE32EH5000 και UE32F5000AW που είχα αγοράσει πανω κάτω την ίδια εποχή δεν εχει παρουσιαστεί τιποτα και όλες αυτές οι τηλεοράσεις ειναι 6-7 ετων πλεον.

Μετά την εμπειρία της UE46F6320AW δεν παίζει να ξαναγοράσω Samsung όταν έρθει η ώρα.

Επεξ/σία από fommof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fommof είπε

Μάλιστα, βλέπω οτι ειναι known issue σε Samsung εδω και χρόνια.

Δυστυχώς έχω εμπειρία απο πρώτο χέρι μιας και η Samsung UE46F6320AW που είχα αγοράσει παρουσιασε αυτο το πρόβλημα στον 2ο χρονο. Μετά απο πολλά ζορια αντικατασταθηκε το panel απο την Samsung. Φυσικα το ίδιο ακριβώς προβλημα αρχισε να εμφανιζει στον 3ο χρονο οπου φυσικά είχε λήξει η εγγύηση. Την τηλεόραση την εχω ακόμα και περιμένω να πεθάνει.

Στις UE32EH5000 και που είχα αγοράσει πανω κάτω την ίδια εποχή δεν εχει παρουσιαστεί τιποτα και όλες αυτές οι τηλεοράσεις ειναι 6-7 ετων πλεον.

Μετά την εμπειρία της UE46F6320AW δεν παίζει να ξαναγοράσω Samsung όταν έρθει η ώρα.

Δεν με βλέπω να ξανά αγοράζω μάρκα μάλιστα πρώτη στις τηλεοράσεις έλεος δλδ σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η samsung ηταν και ειναι της μοδας, αν δε παιρνατε της μετρητοις καποιους ψαγμενους που λεγανε μακρια απο samsung διοτι μια στις τρεις βγαινει προβληματικη, τοτε περαστικα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/10/2018 στις 11:04 ΠΜ, Doubt είπε

......

Από την άλλη βέβαια, σαφώς και καταλαβαίνω την πίκρα κάποιου που έδωσε 4ψήφιο ποσό ευρώ κι έμεινε στον άσο μετά 2 χρόνια και 2 μέρες. Κάποτε είχα πληρώσει τρελά λεφτά για Philips Matchline CRT 29 ιντσών και στα 5 χρόνια η  εικόνα κιτρίνισε και δεν σύμφερε η επισκευή (αλλαγή οθόνης). Ούτε τρελά λεφτά ξαναέδωσα ποτέ, ούτε Philips ξαναπήρα. 

Philips Matchline CRT 32 ιντσών, αγορασμενη 1800€, συνεχιζει να παιζει φανταστικα και με πολυ πιο "ανθρωπινη" εικονα απο τις lcd!

Παρομοιως Philips 32" ambilight συνεχιζει να παιζει με τελεια εικονα.

Αν συνεχιζε η παλαια Philips, δεν θα αλλαζα ποτέ φιρμα!

Η Samsung 50" σχεδον 😢😢😢😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, evam1 είπε

Philips Matchline CRT 32 ιντσών, αγορασμενη 1800€, συνεχιζει να παιζει φανταστικα και με πολυ πιο "ανθρωπινη" εικονα απο τις lcd!

Παρομοιως Philips 32" ambilight συνεχιζει να παιζει με τελεια εικονα.

Αν συνεχιζε η παλαια Philips, δεν θα αλλαζα ποτέ φιρμα!

Η Samsung 50" σχεδον 😢😢😢😢

Πλέον έχω περάσει σε hisense.

👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, evam1 είπε

Λεγε εντυπωσεις/διαφορες, μην κρυβεις λογια😂

Η Σάμσουνγκ (55αρα) είχε πάει στο σέρβις εντός εγγύησης για να αφαιρεθούν κάποια σκουπιδάκια από το πάνελ (μέσα στο πρώτο δίμηνο έγινε αυτό, μόλις τα είδα δηλαδή). Όχι κάτι σοβαρό, αλλά μου είχε κάνει άσχημη εντύπωση.

Η "κινέζα" (65αρα) δεν έχει κάνει κιχ, 2μισι χρόνια τώρα και είναι και καλύτερα φτιαγμένη. (ποιότητα και συναρμογή πλαστικών).

*και πιο φωτεινή, σε σημείο να ενοχλούνται τα μάτια σε απότομη αλλαγή σκοτεινής-φωτεινής σκηνής, βραδινή ώρα.

Συμπέρασμα, θα ξαναγόραζα Hisense άνετα (με τα ως τώρα δεδομένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...