Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SAMSUNG 4K TV


badounas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, badounas7 είπε

ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΜΩΒ ΣΚΙΑ ΚΑΤΩ ΔΕΞΙΑ.

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?

τραβας φωτογραφιες και τις στελνεις στην samsung και θα σου πουν τι θα γινει, καλα ξεμπερδεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειναι αυτο που νομιζω, τo ιδιο επαθα με την UE48H6400  πριν λιγους μηνες οπως και πολλοι αλλοι μ'αυτο το μοντελο. Εκτος εγγυησης οπως και σε ολους τους αλλους καθως γινοταν στο 3ο χρονο της λειτουργιας τους. 

Κατι σαν αστοχια του πανελ ειναι αν θυμαμαι καλα και φυσικα ειναι απαραδεκτοι οι τυποι.  Ειπα αντιο στη συγκεκριμενη μαρκα στις TV λογω αυτου. Φτιαχνεται μονο με αλλαγη πανελ οπως ειχα διαβασει σε ξενα φορουμ αρα θες καινουργια TV εκτος αν εισαι μεσα στην εγγυηση.

ΥΓ: Εχει δικιο ο Μανος παντως. Παρ'τους τηλεφωνο και σε περιπτωση που εισαι εκτος εγγυησης μπας και γινει τιποτα.

Επεξ/σία από speedy23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και να παρει τηλεφωνο το ιδιο θα του πουν, τραβαει φωτογραφιες, μπαινει στην σελιδα της samsung κατω που λεει email, συμπληρωνει τα στοιχεια του και το στελνει, σε 24 ωρες εχει απαντηση.

Επεξ/σία από manoskost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τον χρονο σας, περιμενω τεχνικο της Samsung να ερθει να την δει, ειναι εκτος εγγυησης. Αγορασμενη το 2015 κ το μοντελο ειναι UE48JU6400, οποτε λογικα πανελ θα ειναι Speedy, εχετε ιδεα ποσο μπορει να κοστισει?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα  samsung (UE40F6400 του 2013) στον 3ο χρονο εμφανισε μια φαρδια σκια στο πανω μερος και μετα απο κανα χρονο στο κατω μερος. μονο στη μεση ειναι οκ αλλα λογικα θα εμφανιστει και εκει. Περιμενω να συμβει να την πεταξω και να χαιρετησω την samsung.🏃‍♂️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, badounas7 είπε

Ευχαριστω για τον χρονο σας, περιμενω τεχνικο της Samsung να ερθει να την δει, ειναι εκτος εγγυησης. Αγορασμενη το 2015 κ το μοντελο ειναι UE48JU6400, οποτε λογικα πανελ θα ειναι Speedy, εχετε ιδεα ποσο μπορει να κοστισει?!

Απ'οτι εχω διαβασει, κοστιζει σχεδον οσο να παρεις μια καινουργια TV στις αναλογες ιντσες γι'αυτο και ανεφερα οτι πας για καινουργια τηλεοραση.

ΥΓ: 3ο χρονο και δω. Νταξει, δεν θελω ν'αρχισω θεωριες συνωμοσιας αλλα τοσα επαναλαμβανομενα περιστατικα, το μυαλο παει εκει. Επεκταση εγγυησης σε καθε αγορα καινουργιας τηλεορασης, παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, speedy23 είπε

Απ'οτι εχω διαβασει, κοστιζει σχεδον οσο να παρεις μια καινουργια TV στις αναλογες ιντσες γι'αυτο και ανεφερα οτι πας για καινουργια τηλεοραση.

ΥΓ: 3ο χρονο και δω. Νταξει, δεν θελω ν'αρχισω θεωριες συνωμοσιας αλλα τοσα επαναλαμβανομενα περιστατικα, το μυαλο παει εκει. Επεκταση εγγυησης σε καθε αγορα καινουργιας τηλεορασης, παιδια.

εννοειται και ειδικα σε samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελίκά είμαστε πολλοί που με το που λήγει η εγγύηση το πανελ αρχίζει τα μαγικά! Μου αρέσει κατά τα άλλα που υπάρχουν σκληροπυρηνικοί που υποστηρίζουν ότι είναι σοβαρές τηλεοράσεις. Αν βγάλεις τα φρου-φρου και τα αρώματα που μόνο για τις εκθέσεις των καταστημάτων είναι, στην ουσία παραμένουν απαράδεκτοι!!!

Μεγάλο κρίμα που οι Κορεάτες χωρίς να προσφέρουν ουσία για τον καταναλωτή, με το μαρκετινγκ και μόνο κατάφεραν και έβγαλαν από την αγορά πάλαι ποτέ κορυφαίες εταιρείες που έβγαζαν σοβαρές τηλεοράσεις!

Φυσικά για αντικατάσταση πανελ ούτε για αστείο. Στο αρχικό κόστος μιας τηλεόρασης, το πάνελ είναι το μεγαλύτερο ποσοστό, εκτός και αν μιλάμε για κάποια "ακριβή" σειρά, όπου πληρώνεις και το μαρκετινγκ αλλά και το υποτιθέμενο R&D. Και εκεί όμως, τα κοστολόγια ανταλλακτικών τα βάζουν ανάλογα. Συνυπολόγισε και το εργατικό, αλλά και το κόστος διαχείρισης ανταλλακτικών, τότε πολύ απλά φτάνεις και ξεπερνάς την αξία της ίδιας της τηλεόρασης, λόγος και για τον οποιο πρακτικά και να θέλεις να τα σκάσεις κατά 99% δεν θα υπάρχει καν ανταλλακτικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, yositosi είπε

Αν βγάλεις τα φρου-φρου και τα αρώματα που μόνο για τις εκθέσεις των καταστημάτων είναι, στην ουσία παραμένουν απαράδεκτοι!!!

Μεγάλο κρίμα που οι Κορεάτες χωρίς να προσφέρουν ουσία για τον καταναλωτή, με το μαρκετινγκ και μόνο κατάφεραν και έβγαλαν από την αγορά πάλαι ποτέ κορυφαίες εταιρείες που έβγαζαν σοβαρές τηλεοράσεις!

Δηλαδή;

Telefunken, Saba, Grundig & Saub Lorentz εννοείς;

"μόνο μάρκετινγκ"; και "απαράδεκτοι";

Μήπως υπερβάλεις λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Doubt είπε

Δηλαδή;

Telefunken, Saba, Grundig & Saub Lorentz εννοείς;

"μόνο μάρκετινγκ"; και "απαράδεκτοι";

Μήπως υπερβάλεις λίγο;

εξαρτάται πως το βλέπει κανέις το μισογεμάτο ποτήρι φίλε μου. Εγώ ήθελα να πάρω "ναυαρχίδα" τηλεόραση στις ίντσες που κοιτούσα, όταν λοιπόν στα 3 χρόνια μου άρχισε τα μαγικά το πάνελ της πιο ακριβής σειράς τους, έμεινα μόνο με το δεύτερο μισό της λέξης να έχω αγοράσει. Εντελώς καλοπροαίρετα, σκέφτηκα ότι "έκατσα στο κομμάτι" και έβριζα την ατυχία μου. Οταν όμως βρήκα κατεβατά από ΠΟΛΛΟΥΣ που στο ίδιο χρονικό διάστημα είχαν ίδια θέματα, τότε άρχισα να σκαλώνω άσχημα! Η τηλεόραση σαν τηλεόραση, και όταν ήταν στα καλά της, οκ μια καλή εικόνα... Σε ουσία ίμως δεν αγοράζεις ένα μπουκάλι γάλα που έχει σύντομη χρονική διάρκεια λήξης. 

Τότε οι Sony μου φαινόντουσαν πανάκριβες, αλλά αν εξαιρέσεις κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις δεν έχω ακούσει για τέτοιες επιδημικές αστοχίες. Αντίστοιχα δυνατά και τα ακριβά κομμάτια της Panasonic. Και τις 2 αυτές ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ τις θεωρώ ανώτερες σαν εικόνα έναντι των Samsung! Αντιστοιχα, βέβαια και τα πρώτα OLED έβγαζαν τρελά θέματα ποιότητας μετά από λίγο, αλλά τουλάχιστον εκεί η LG στεκόταν (τότε τουλάχιστον) δίπλα στο νέο της προιόν και τα κάλυπτε όλα χωρίς δεύτερη κουβέντα. 

Για την "ουσία και το μάρκετινγκ". Το μάτι εντυπωσιάζεται από τα έντονα χρώματα, τα οποία όμως δεν είναι και σωστά! Η Σαμυ μετά από το calibration μου ήρθε πολύ κοντά στα λιγότερο εντυπωσιακά χρωματα που είχε η Aurea της Philips (ναι εκείνη η αρχαία). Και αν κάνουμε αναγωγή των ετών που η καθεμία κυκλοφόρησε, πραγματικά οι διαφορές που ειναι μεν υπαρκτές (καμία σχέση 4Κ με FHD, η Led με LCD, αλλά το χάος τίτλους που κολλάνε για τα "τζιτζιρι-μίτζιρι" και τι στην πραγματικότητα παίρνεις, δεν συμβαδίζουν

Τώρα θα μου πεις εσύ, ότι η Samsung συγκριτικά φθηνότερη, αλλά αν είναι να έχω έστω και κατά τι κατώτερο προιόν σαν εικόνα, και μεγάλο ρίσκο για θέματα ποιότητας, δεν ξέρω τι είναι ακριβό που είναι φθηνό, τι είναι φθηνό που στο τέλος είναι ακριβό... και τι είναι τίμιο!!! Αντίστοιχα, και επανέρχομαι στο ξεκίνημα μου για το μισοάδειο ποτήρι, κάποιος που έχει Samy χωρίς θέματα θα βγει να μου πει "σου έκατσε ρε φίλε" (σημείο στο οποίο φυσικά προσωπικά διαφωνώ γιατί τα προβλήματα είναι γενικευμένα, και το να είναι κάποιος στους "τυχερούς" που δεν έχουν θέματα δεν πάει να πει ότι καθολικά το προιόν πρέπει να θεωρείται ως καλό.

Και φυσικά δεν έβαλα στη συζήτηση τηλεοράσεις που είναι άλλης εντελώς κατηγορίας αλλά και αγοραστικού κοινού

Εντελώς φιλικά πάντα :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα παιζουν αλλα και γω εχω 2 κομματια σαμμυ απο το 2005 το ενα και 2009 το αλλο...τα πληρωσα και μεχρι σημερα δεν εχω θεμα αλλα μετα απο ολα αυτα που

ακουγα απο νεους αγορστες .προβληματα διαφορα αρχισα να κοιτα ζω και αλλου...και φετος πηρα την αποφαση να παω σονυ ,την ειχα καταργησει απο τη λιστα.

Μεχρι τωρα με εχει εντυπωσιασει ,βεβαια μετα απο 3 η6 μηνες μπορει και να τα παιξει αλλα βλεπω γενικα και αλλους χρηστες που ειναι ευχαριστημενοι .

Πιστευω οτι οταν ειναι να δωσουμε καποια χρηματα να το κανουμε μετα απο πολυ ψαξιμο γιατι ειναι αμαρτια να εμπλεκεσαι μετα με ανυπαρκτα σερβις και στο

τελος να πηγαινεις για καινουργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kostasbm είπε

ολα παιζουν αλλα και γω εχω 2 κομματια σαμμυ απο το 2005 το ενα και 2009 το αλλο

Πολλοί είναι αυτοί που έχουν και δεν έχουν κανένα λόγο να βγουν σε φόρουμ και να παραπονεθούν.

Samsung CRT 29 αγόρασα με δραχμές το 2001, την κράτησα ως το 2007 που παρουσίασε μια μικροβλάβη. Επισκευάστηκε μεν, αλλά πήρα μια LG LCD 32 την οποία κράτησα ως το 2012, οπότε πήγα πάλι σε Samsung LED 40 ιντσών. Τότε βέβαια η Samy ήταν ήδη κορυφή στην αγορά κι εξακολουθεί να είναι. Η 40αρα αστέρι, την κράτησα μέχρι πριν λίγους μήνες όταν πλέον με τα χρήματα που την είχα πάρει αγόραζα 55αρα. Ε πάλι Samy πήρα, όχι λόγω φανατισμού ή προσήλωσης, απλά ήταν μια πολύ καλή προσφορά σε επώνυμη συσκευή και επωφελήθηκα. Αν εξαιρέσεις κάτι σκουπιδάκια στο πάνελ που αφαιρέθηκαν από το σέρβις η τηλεόραση είναι άριστη (για την κατηγορία της πάντα).

Από την άλλη βέβαια, σαφώς και καταλαβαίνω την πίκρα κάποιου που έδωσε 4ψήφιο ποσό ευρώ κι έμεινε στον άσο μετά 2 χρόνια και 2 μέρες. Κάποτε είχα πληρώσει τρελά λεφτά για Philips Matchline CRT 29 ιντσών και στα 5 χρόνια η  εικόνα κιτρίνισε και δεν σύμφερε η επισκευή (αλλαγή οθόνης). Ούτε τρελά λεφτά ξαναέδωσα ποτέ, ούτε Philips ξαναπήρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαίες οι σειρές LED D ES F Ιδιαίτερα η τελευταία με καταπληκτική εικόνα σε digea.... παίζουν άριστα μέχρι..  τώρα κοντά 5 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Το ίδιο πρόβλημα κι εγώ με μια samsung UE48J6200!!!!Ακριβώς στα 3 χρόνια έχουν εμφανιστεί 3 μωβ σκιές, κάτω δεξιά, αριστερά κ ψηλά στη μέση. Τη Δευτέρα θα επικοινωνήσω με samsung. Τελικά σε εσάς που το παρουσίασε βγάλατε καμία άκρη με την εταιρεία;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...