Προς το περιεχόμενο

Αρχαίο Ελληνικό πλοίο, το παλαιότερο άθικτο ναυάγιο που έχει ανακαλυφθεί ποτέ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πάλι με αυτά που διαβάζω μου ανέβηκε η πίεση πάντως! 

Εντωμεταξύ κανείς δεν παρατήρησε στον χάρτη του άρθρου οτί το ναυάγιο είναι δίπλα στην Βουλγαρία; 

Θα αρχίσουν τα όργανα πάλι.

-"Όχι δικό μας είναι"

-"Τι λέτε ρε; Εμείς είμαστε οι πραγματικοί Μακεδόνες", κλπ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, baiosss είπε

Εμένα πάλι με αυτά που διαβάζω μου ανέβηκε η πίεση πάντως! 

Εντωμεταξύ κανείς δεν παρατήρησε στον χάρτη του άρθρου οτί το ναυάγιο είναι δίπλα στην Βουλγαρία; 

Θα αρχίσουν τα όργανα πάλι.

-"Όχι δικό μας είναι"

-"Τι λέτε ρε; Εμείς είμαστε οι πραγματικοί Μακεδόνες", κλπ κλπ...

Και στην Τουρκία όλα τα αρχαία Ελληνικά είναι και όλοι το ξέρουν όπως και στην Βουλγαρία έχουν βρει πολλά αρχαία των αρχαίων Θρακών.Κανενας δεν οικειοποιειται τίποτα γιατί όλοι ξέρουν ποιοι τα κατασκεύασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, baiosss είπε

Εντωμεταξύ κανείς δεν παρατήρησε στον χάρτη του άρθρου οτί το ναυάγιο είναι δίπλα στην Βουλγαρία;

τα πλοία από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα βουλιάζουν και σε διαφορετικά μέρη από την προέλευσή τους

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nvel είπε

τα πλοία από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα βουλιάζουν και σε διαφορετικά μέρη από την προέλευσή τους

Ναι ρε το γνωρίζω αυτό. Απλά κάνω πλάκα σχετικά με τα πρόσφατα γεγονότα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Whargoul είπε

Πίεση θα δέχεται οποιοδήποτε σώμα λόγω της επιφάνειας του. Όχι εάν έχει μέσα αέρα. Εάν έχει μέσα αέρα και το εξωτερικό "κέλυφος" είναι ελαστικό, απλός θα μπορεί να συμπιεστεί ανεβάζοντας την εσωτερική πίεση που δέχεται. Και από τη στιγμή που το ανθρώπινο σώμα δεν έχει ασυμπίεστο άθραυστο εξωτερικό κέλυφος ή σώμα κατασκευασμένο για υψηλή πίεση, υπάρχει ένα όριο μέχρι που μπορεί να αντέξει πριν αρχίσουν να βγαίνουν τα όργανα του από οποιαδήποτε τρύπα του σώματος. 

Εγώ μιλάω με όρια ανθρώπου κι όχι για ζώα τώρα όλα αυτά που γράφεις που κολλάνε? Ξεκίνησες με το να γράφεις  ότι δεν παίζει ρόλο ο αέρας.... και μου απαντάς  πως για να κατέβουμε πιο βαθιά θα πρέπει να εκπνέουμε και τον αέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, xenofonlive είπε

Εγώ μιλάω με όρια ανθρώπου κι όχι για ζώα τώρα όλα αυτά που γράφεις που κολλάνε? Ξεκίνησες με το να γράφεις  ότι δεν παίζει ρόλο ο αέρας.... και μου απαντάς  πως για να κατέβουμε πιο βαθιά θα πρέπει να εκπνέουμε και τον αέρα...

Είσαι ελεύθερος να μου δείξεις που είπα ότι δεν παίζει ρόλο ο αέρας! Εάν αυτό κατάλαβες από τα post μου, τότε no-comments. Σε περίπτωση που τα έμπλεξες, εσύ είπες ότι ο αέρας δεν παίζει ρόλο με την ύπαρξη πίεσης. 

3 ώρες πριν, xenofonlive είπε

Δεν μπορούν για ένα πολύ απλό λόγο! Ότι το υποβρύχιο έχει μέσα  αέρα . Αν δεν υπάρχει αέρας δεν υπάρχει πίεση...

 

Όταν τα ζώα που εξελίχθηκαν για βαθιές καταδύσεις έχουν όρια και ανέπτυξαν εξειδικευμένο μυοσκελετικό και ειδικές τεχνικές όπως την εκπνοή όλου του αέρα για να μην σκάσουν στην μεγάλη πίεση, τότε και ο άνθρωπος θα έχει όριο, και προφανώς πολύ πιο λίγο από αυτά, αφού δεν μπορεί να καταδυθεί χωρίς να πάρει βαθιά ανάσα ή δεν έχει εξειδικευμένο σκελετό. Και το όριο του αρκετά πιθανό θα είναι λιγότερο και από τα 500m των πιγκουίνων. Αφού το record ελεύθερης κατάδυσης είναι τα 230m, τότε τα όρια του ανθρώπου θα είναι μεταξύ 230-500m, και όχι άπειρα ούτε αρκετά χιλιόμετρα, και ούτε καν 2-3 χιλιόμετρα όπως συγκεκριμένες φάλαινες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Homecinemakias είπε

Και πόσα άλλα υπάρχουν κυρίως στον ελληνικό χώρο. (τον σημερινό - συρρικνωμένο)

Αλλα με τέτοιο κράτος, άλλες ίσως γενεές στο μέλλον μάθουν και θα δούν τον πλούτο αυτόν. Να φανταστείτε πως ενώ υπάρχει το αρχαίο νεκροταφείο, όπου εκεί βρίσκονται οι τάφοι του Σωκράτη, Περικλή κλπ κλπ, στην Πειραιώς, έφτιαξε ειδική υπηρεσία (καταχώσεων) το υπουργείο (τάχα) πολιτισμού, ώστε να μην προχωρούν οι ανασκαφές και απλώς ότι βγαίνει στην επιφάνεια να το ξαναθάβουν. Φανταστείτε τι μπορεί να κρύβεται στους τάφους αυτούς, τι πλούτος ευρημάτων. Και οικονομικά να το δούμε, τι πόλος έλξης παγκόσμιου τουρισμού θα ήταν όλα αυτά. Αλλά....

την τελευταία φορά που έθιξα το θέμα της κατάχωσης, ήρθαν μερικά τζιμάνια και το έπαιζαν έξυπνοι, λέγοντας «τσακωμένος με τη λογική;» και άλλα τέτοια γραφικά. Εφτασαν στο σημείο να λένε πως είναι αναγκαία η κατάχωση γιατί κανείς τότε δε θα έχτιζε οπουδήποτε λόγω του ότι υπάρχουν παντού αρχαία. Επομένως αν υπάρχει αυτή η αντίληψη σε απλούς ανθρώπους, μη σου κάνει εντύπωση που υπάρχει και ολόκληρο συμβούλιο κατάχωσης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2018 στις 8:29 ΠΜ, gdriver είπε

την τελευταία φορά που έθιξα το θέμα της κατάχωσης, ήρθαν μερικά τζιμάνια και το έπαιζαν έξυπνοι, λέγοντας «τσακωμένος με τη λογική;» και άλλα τέτοια γραφικά. Εφτασαν στο σημείο να λένε πως είναι αναγκαία η κατάχωση γιατί κανείς τότε δε θα έχτιζε οπουδήποτε λόγω του ότι υπάρχουν παντού αρχαία. Επομένως αν υπάρχει αυτή η αντίληψη σε απλούς ανθρώπους, μη σου κάνει εντύπωση που υπάρχει και ολόκληρο συμβούλιο κατάχωσης. 

Βρίσκουν και κάνουν αγαπητέ. Ένας Εβραίος λόγιος είχε πει το εξής σωστό (αν και απλοϊκή ως φράση) "Ψηφοφόρος είναι: ένα ΖΩΟΝ που ψηφίζει". Όπως λοιπόν είναι σήμερα τα πράγματα, συνυπογράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...