Προς το περιεχόμενο

Ποια Τράπεζα για Λογαριασμό Αποταμίευσης για παιδί


v-tidus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για το ποια τράπεζα θα πρέπει να επιλέξω για να ανοίξω λογαριασμό στην κόρη μου.

Με μια πρόχειρη αναζήτηση είδα πως μάλλον θα πρέπει να πάω σε Eurobank καθώς δίνει 0,4% από το πρώτο ευρώ, ενώ έχει και κληρώσεις διπλασιασμού του συνολικού ποσού κατάθεσης.

Τι θα προτείνατε? Ποια τράπεζα έχει το καλύτερο πακέτο μακροπρόθεσμα;

Ευχαριστώ πολύ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε παρόμοια κατάσταση ήμουν πρίν απο λίγο καιρό. Ηθελα να ανοίξω λογαριασμό με μόνο δικαιούχο ανήλικο (για να μην βάζω χέρι σε ανάγκη μου). 

Δεν γινόταν - οχι λογο CC-  να ανοιχτει σε ανήλικο μονο δικαιούχο.

Κάνε μια ερώτηση ομως για σιγουριά. Τα επιτόκια μην τα κοιτάς , ολοι τα ίδια μηδαμινά δίνουν. Και οι διπλασιασμοί είναι κράχτης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομενο οτι θες να βαζεις ενα σταθερο ποσο το μηνα και οχι ενα ποσο που θα κλειδωσεις , ειναι καλυτερη επιλογη καθε μηνα να αγοραζεις μεριδιο σε ενα index fund,ή ενα καλαθι μετοχων απο μεγαλες εταιρειες της ευρωπης με υψηλο μερισμα.Αυτο σε μεγαλο βαθος χρονου θα αποδωσει καλα λεφτα παρολλο που ενδιαμεσα θα εχει διακυμανσεις,δεν σε νοιαζουν γιατι αγοραζοντας καθε μηνα θα εχεις εναν μεσο ορο τιμης. Με τα χαμηλα επιτοκια και τον δυσαναλογο κινδυνο των τραπεζων η αποταμιευση σε λογαριασμο δεν βγαζει πολυ νοημα

Αυτα που γραφω ισως ακουγονται λιγο περιπλοκα σε καποιον που δεν εχει καμια επαφη με τις αγορες,αλλα πρεπει να τα πω γιατι σαν αποδοση θα ειναι σαφως καλυτερα και σαν ασφαλεια απο κινδυνους επισης.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Με δεδομενο οτι θες να βαζεις ενα σταθερο ποσο το μηνα και οχι ενα ποσο που θα κλειδωσεις , ειναι καλυτερη επιλογη καθε μηνα να αγοραζεις μεριδιο σε ενα index fund,ή ενα καλαθι μετοχων απο μεγαλες εταιρειες της ευρωπης με υψηλο μερισμα.Αυτο σε μεγαλο βαθος χρονου θα αποδωσει καλα λεφτα παρολλο που ενδιαμεσα θα εχει διακυμανσεις,δεν σε νοιαζουν γιατι αγοραζοντας καθε μηνα θα εχεις εναν μεσο ορο τιμης. Με τα χαμηλα επιτοκια και τον δυσαναλογο κινδυνο των τραπεζων η αποταμιευση σε λογαριασμο δεν βγαζει πολυ νοημα

Αυτα που γραφω ισως ακουγονται λιγο περιπλοκα σε καποιον που δεν εχει καμια επαφη με τις αγορες,αλλα πρεπει να τα πω γιατι σαν αποδοση θα ειναι σαφως καλυτερα και σαν ασφαλεια απο κινδυνους επισης.

Βάγγο το αναλύεις λίγο σε μας τους άσχετους? Index fund, δηλαδή?..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, v-tidus είπε

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για το ποια τράπεζα θα πρέπει να επιλέξω για να ανοίξω λογαριασμό στην κόρη μου.

Με μια πρόχειρη αναζήτηση είδα πως μάλλον θα πρέπει να πάω σε Eurobank καθώς δίνει 0,4% από το πρώτο ευρώ, ενώ έχει και κληρώσεις διπλασιασμού του συνολικού ποσού κατάθεσης.

Τι θα προτείνατε? Ποια τράπεζα έχει το καλύτερο πακέτο μακροπρόθεσμα;

Ευχαριστώ πολύ! :)

Σε καμμία. Χαμένος θα βγεις στο τέλος. Ήμουν στη τράπεζα τις προάλλες όπου είχε έρθει ο εγγονός να σηκωσει τα λεφτά που του είχε βάλει το 1999 ο παππούς του όταν γεννήθηκε. Του ειχε βάλει 50κ δραχμές και το παιδί πήρε 150 ευρώ. Τι αγοραστική δύναμη είχαν οι 50κ δραχμές το 99 και τι έχουν τα 150 ευρώ σήμερα... 

Δεν συμφέρει να βαλεις χρήμα στη τράπεζα έτσι γιατί πολύ απλά τα επιτόκια που σου δίνουν δεν ακολουθούν τον πραγματικό πληθωρισμό.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eMike είπε

Βάγγο το αναλύεις λίγο σε μας τους άσχετους? Index fund, δηλαδή?..

Ακολουθεις εναν δεικτη χρηματιστηριου πχ Dow Jones (ΗΠΑ) ή DAX (Γερμανια)

Αγοραζεις δηλαδη μετοχες που απαρτιζουν εναν δεικτη,μονο που αυτο γινεται με μια κινηση χωρις εσυ να λες οτι θα παρω 7,02% των χρηματων μου ΟΤΕ και 12.10% Εθνικη Τραπεζα κτλ

Μπορει να γινει με καποια αξιοπιστη ευρωπαικη εταιρεια εξωτερικου online (χωρις ποτε να πατησεις το ποδι σου)  ή και μεσω ελληνικων τραπεζων με απεραντη χαρτουρα

Λες λοιπον οτι πχ 100 ευρω το μηνα θα αγοραζω DAX,δεν με ενδιαφερει τι τιμη θα εχει,αν ειναι στα πανω του ή στα κατω του.Με ενδιαφερει οτι προσδοκω υστερα απο Χ χρονια να εχω αποδοση κατα μεσο ορο 10% το χρονο συν μερισματα.Μπορεις επισης να πεις οτι αντι για 100 DAX, θα παρω 80 DAX και 20 Dow Jones για να εχω εκθεση και σε δολλαριο

Αυτα εν ολιγοις

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο κέρδος από αποταμιεύτικο είναι της πλάκας αν κοιτάς τον τόκο.Το πραγματικό κέρδος είναι ότι με μια πάγια εντολή να στα σηκώνει από τη μισθοδοσία σου είναι ότι όντως θα μπαίνουν στην άκρη τα λεφτά.Ετσι έχω κάνει εγώ.Αν δεν βάλεις πάγια εντολή θεωρώ ότι είναι αδύνατο σε βάθος δεκαετιών να μη βρεθούν μήνες που θα έχεις έξτρα έξοδα και θα πεις,άστο μωρέ αυτό το μήνα δεν πειράζει.

Η eurobank έχει και από 30€ το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, efo355 είπε

Σε καμμία. Χαμένος θα βγεις στο τέλος. Ήμουν στη τράπεζα τις προάλλες όπου είχε έρθει ο εγγονός να σηκωσει τα λεφτά που του είχε βάλει το 1999 ο παππούς του όταν γεννήθηκε. Του ειχε βάλει 50κ δραχμές και το παιδί πήρε 150 ευρώ. Τι αγοραστική δύναμη είχαν οι 50κ δραχμές το 99 και τι έχουν τα 150 ευρώ σήμερα... 

Δεν συμφέρει να βαλεις χρήμα στη τράπεζα έτσι γιατί πολύ απλά τα επιτόκια που σου δίνουν δεν ακολουθούν τον πραγματικό πληθωρισμό.

150 χιλιαδες ευρω πρεπει να εννοεις...50.000.000 δρχ / 345 =145.000 ευρω

Επεξ/σία από georgeγ
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, georgeγ είπε

150 χιλιαδες πρεπει να εννοεις...50.000.000 δρχ / 345 =145.000 ευρω

Όχι εννοώ 50.000 δρχ και πήρε 145 ευρώ. Μη μπερδευεσαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, efo355 είπε

Όχι εννοώ 50.000 δρχ και πήρε 145 ευρώ. Μη μπερδευεσαι :)

θα βγουμε off topic αλλα πως ειναι δυνατον κατι τετοιο?

οταν μπηκαμε στο ευρω μπηκαμε με ισοτιμια 1 προς 345 

αρα αυτος που ειχε 50 εκ δρχ την επομενη μερα ειχε 145.000 ευρω

πως αυτα εγιναν 150 ευρω ?:blink:

εντιτ ακυρο δεν μπερδευομαι εσυ με μπερδεψες 

εννοουσες 50.000 δρχ και οχι 50.000.000 δρχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακρια τα χερια απο τραπεζικα, ασφαλιστικα, συνταξιοδοτικα και χρηματιστηριακά προιοντα καθε ειδους.

προκειται ουσιαστικα για υποσχετικες ακαλυπτες επιταγες.

να εχεις εμπιστοσυνη μονο σε χειροπιαστες αξιες και οχι σε αερα κοπανιστο.

Αν αγαπας το παιδι αγορασε του ασημενια νομισματα, τζαμπα πραμα.

http://www.coinsclub.gr/1-american-silver-eagle-1oz-999-2018.html

Επισης αν σου περισσεουν χαρτινα λεφτα ΔΙΚΑ ΣΟΥ οχι δανεικα που δεν τα χρειαζεσαι μεσα στους επομενους 12 μηνες προτεινω παλι μετατροπη σε ασημενια νομισματα.

παρε τα μετρα σου πριν στα παρουν οι κατσαπλιαδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποταμίευση ειναι αυτο που λεει η λέξη, αποταμίευσή για το παιδί, που σημαίνει οτι κάθε μήνα πρέπει να βάζεις πχ 100ευρω για τα επόμενα 20-25 χρόνια, αν βάλεις 100 ευρω σήμερα και τίποτα  αλλο και περιμένεις σε 20 χρόνια να γίνεις πλούσιος απο τους τόκους έχασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Η αποταμίευση ειναι αυτο που λεει η λέξη, αποταμίευσή για το παιδί, που σημαίνει οτι κάθε μήνα πρέπει να βάζεις πχ 100ευρω για τα επόμενα 20-25 χρόνια, αν βάλεις 100 ευρω σήμερα και τίποτα  αλλο και περιμένεις σε 20 χρόνια να γίνεις πλούσιος απο τους τόκους έχασες

αν καταθετεις 100 ευρω το μηνα, καθε μηνα, πες απο τη μερα που θα γεννηθει το παιδι μεχρι τα 18α γενεθλια του θα μαζεψεις περι τις 21,000

αλλα, τα 8000 θα στα φαει ο πληθωρισμος. Αρα 13 χιλιαρικα στην τσεπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...