Προς το περιεχόμενο

Χιλιάδες Σουηδοί τοποθετούν πλέον μικροτσίπ στα χέρια τους


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, coffeex είπε

Πιθανόν οι περισσότεροι να θέλουν να το έχουν συνέχεια πάνω τους, αλλά υπάρχει άλλος τρόπος και καλύτερος πχ το rfid να είναι σε ένα δαχτυλίδι ή σε ένα ρολόι.

Γενικά rfid και ασφάλεια δεν πάνε μαζί. 

Μειώνεται η ρύπανση από τη μη χρησιμοποίηση χαρτιού στα διόδια όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, gnsX είπε

Μειώνεται η ρύπανση από τη μη χρησιμοποίηση χαρτιού στα διόδια όμως!

Δεν χρειάζεται να βάλεις τσιπ στο σώμα σου για να το κάνεις όμως.  😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, billdanos είπε

Κάτσε μισό λεπτό. Η χρήση τους στα κατοικίδια είναι διαφορετική από αυτό που συζητάμε εδώ. Το ανέφερα απλά σαν σενάριο χρήσης του chip που γίνεται εδώ και δεκαετίες.

Σε κάθε περίπτωση το chip εκπέμπει έναν κωδικό ή ένα σύνολο χαρακτήρων κάθε φορά που σκανάρεται από κοντινή απόσταση. Το σε τι αντιστοιχεί αυτός ο κωδικός εξαρτάται κάθε φορά από την υπηρεσία. Στα ζώα αντιστοιχεί στο μητρώο εγγραφής τους ώστε να μπορούν να ταυτοποιηθούν (σαν το δικό μας αριθμό της αστυνομικής μας ταυτότητας).

Και εσύ αν αποφασίσεις να "χαθείς" και κάποιοι σε ψάξουν, αν σε εντοπίσουν κάπως θα πρέπει να σε ταυτοποιήσουν για να δουν ποιος είσαι! 

:) 

Τα κατοικίδια ήταν το πείραμα, τώρα γίνεται πιλοτικα στον άνθρωπο έως ότου αποφασίσουν οι μεγάλοι ηγέτες τις γης με πρόσχημα την υγεία την φοροδιαφυγής την εγκληματικοτητα να το κάνουν  υποχρεωτικό. Στο τέλος όμως θα είναι πολύ αργά όταν καταλάβεις ότι ο πραγματικός λόγος ήταν κάτι άλλο από αυτά που σου ελεγαν. ....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, cp5120 είπε

Δεν ξέρω ποιοι είναι αυτοί που αντιδρούσαν έτσι όταν βγήκαν τα κινητά (σίγουρα ήταν λίγοι και πολύ μ...), αλλά τα κινητά ήρθαν να καλύψουν μια ανάγκη επικοινωνίας. Τα τσιπάκια ποια ακριβώς ανάγκη καλύπτουν?
Εκτός εάν μπορείς να προβλέψεις το μέλλον και να ισχυριστείς ότι τα τσιπάκια (τοποθετημένα με την θέληση κάποιου) θα πιάσουν όπως τα κινητά. Όπως έπιασε ή τηλεόραση 3D, το PAL+ ή τα γυαλιά με κάμερες μήπως?

Χαχαχα  Να είσαι καλά , με έκανες και γέλασα .. Κυρίος γιατί κατάλαβες ακριβώς τι ήθελα να πω με το σχόλιό μου . 

Επίπεδο  συζήτησης  less than zero

 

17 ώρες πριν, Homecinemakias είπε

Είσαι σίγουρος; Μάλλον το αντίθετο θυμάμαι. Φιγούρα έκαναν όσοι είχαν κινητό, δεν ήταν κάτι εύκολο η απόκτησή του και ήταν απίστευτη η διευκόλυνση σε επαγγελματίες κυρίως στην αρχή. Σίγουρα είσαι πάνω απο 40;

Θες να πείς οτι έχει συσχετισμό η σαχλαμάρα του μικροτσίπ επάνω μας με άλλα ζητήματα και εν κατακλείδι πως όσοι δεν θέλουμε κάτι τέτοιο είμαστε Λιακόπουλοι και Ελένη Λουκά, ε;

Τελικά διαπιστώνω πως... δεν έχει μόνο η Σουηδία τέτοιου είδους "εθελοντές"!!!

Άλλος ένας που ξέρει να διαβάζει τα σχόλια. Πως ξεκίνησε και που έφτασε το κινητό , αυτό θέλω να τονίσω. Δεν γράφω για καμία συσχέτιση και φυσικά δεν προβάλω καμία προσωπική γνώμη  . Κανείς δεν ξέρει  τελικά που θα καταλήξει αυτό  με το μικροτσίπ . Πριν ξεκινήσεις να απαντήσεις σε ένα σχόλιο διάβασέ το πρώτα.  Η βλακεία στο φουλ  προσέξτε λίγο πια

Επεξ/σία από OLDjunior
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, coffeex είπε

Δεν χρειάζεται να βάλεις τσιπ στο σώμα σου για να το κάνεις όμως.  😎

Τα κατοικίδια έχουν και δεν πάθανε τπτ, ούτε σε θέμα υγείας αλλά ούτε και προσωπικά τους δεδομένα διέρρευσαν. Άρα γιατί να μη βάλω κι εγώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, gnsX said:

Τα κατοικίδια έχουν και δεν πάθανε τπτ, ούτε σε θέμα υγείας αλλά ούτε και προσωπικά τους δεδομένα διέρρευσαν. Άρα γιατί να μη βάλω κι εγώ; 

Η βάση δεδομένων δεν βρίσκεται μέσα στο chip αλλά στον φορέα που τη διαχειρίζεται. Το να σου κλέψουν το id δεν σημαίνει πως ταυτόχρονα θα έχουν πρόσβαση και σε όλες τις πληροφορίες για εσένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Η βάση δεδομένων δεν βρίσκεται μέσα στο chip αλλά στον φορέα που τη διαχειρίζεται. Το να σου κλέψουν το id δεν σημαίνει πως ταυτόχρονα θα έχουν πρόσβαση και σε όλες τις πληροφορίες για εσένα. 

Επομένως μπορούμε να κάνουμε ακριβώς το ίδιο με το δακτυλίκο αποτύπωμα και με περισσοτερη ασφαλεια.Οποτε η εμφύτευση του chip είναι ανούσια 

 

Επεξ/σία από Istros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Αν δεν έχεις ενοποιημένα πληροφοριακά συστήματα ώστε να γίνονται οι διασταυρώσεις, μια χαρά γίνεται! :) 

Για την ενοποιηση των πληροφοριακων συστηματων δεν νομιζω να χρειαζεται καποιο εμφυτευμα , βουληση χρειαζεται, ολα τα αλλα ειναι προσχηματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gnsX είπε

Τα κατοικίδια έχουν και δεν πάθανε τπτ, ούτε σε θέμα υγείας αλλά ούτε και προσωπικά τους δεδομένα διέρρευσαν. Άρα γιατί να μη βάλω κι εγώ; 

Στο θέμα υγείας δεν θα πάθεις κάτι θα είσαι οκ αλλά σαν ιδέα για δεδομένα είναι απλά ηλίθια.

 

13 λεπτά πριν, billdanos είπε

Η βάση δεδομένων δεν βρίσκεται μέσα στο chip αλλά στον φορέα που τη διαχειρίζεται. Το να σου κλέψουν το id δεν σημαίνει πως ταυτόχρονα θα έχουν πρόσβαση και σε όλες τις πληροφορίες για εσένα. 

Αν χρησιμοποιείς το chip για να ανοίξεις πχ την πόρτα του σπιτιού σου τότε και αυτός που θα σου έχει κάνει clone το chip θα κάνει το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, coffeex said:

Αν χρησιμοποιείς το chip για να ανοίξεις πχ την πόρτα του σπιτιού σου τότε και αυτός που θα σου έχει κάνει clone το chip θα κάνει το ίδιο.

Το ίδιο δεν θα συμβεί αν μου κλέψει το κλειδί από την τσάντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gnsX είπε

Τα κατοικίδια έχουν και δεν πάθανε τπτ, ούτε σε θέμα υγείας αλλά ούτε και προσωπικά τους δεδομένα διέρρευσαν. Άρα γιατί να μη βάλω κι εγώ; 

Αφού το έβαλαν τα ζώα και δεν έπαθαν κάτι να το βάλουμε και μεις.Αυτη είναι η άποψη των πολιτισμένων,προοδευτικών ανθρώπων και κοροϊδεύετε αυτούς που μιλάνε για θρησκεία και παράδοση.Δηλ για να είμαι προοδευτικός θα πρέπει απλά να είμαι φορέας ενός αντικειμένου.ολα τα άλλα δεν παίζουν ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το ίδιο δεν θα συμβεί αν μου κλέψει το κλειδί από την τσάντα?

Ναι αλλά σε αυτή την περίπτωση θα ξέρεις ότι έχασες το κλειδί με το rfid όχι , θα το μάθεις μόλις είναι αργά 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το ίδιο δεν θα συμβεί αν μου κλέψει το κλειδί από την τσάντα?

Το δακτυλίκο αποτύπωμα δεν μπορεί να στο κλέψει.οποτε δεν θα ήταν καλύτερο αντί για τσιπακι να χρησιμοποιηθεί το δακτυλίκο αποτύπωμα για όλες τις συναλλαγές?πρέπει δηλαδή να είναι ασύρματο?η τεχνολογία υπάρχει και έχει εξελιχθεί εδώ και χρόνια ούτε κάρτα,ούτε τσιπακι.

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, coffeex said:

Ναι αλλά σε αυτή την περίπτωση θα ξέρεις ότι έχασες το κλειδί με το rfid όχι , θα το μάθεις μόλις είναι αργά 😎

Θα έχεις push notifications κάθε φορά που μπαίνει κάποιος στο σπίτι! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...