Προς το περιεχόμενο

Χιλιάδες Σουηδοί τοποθετούν πλέον μικροτσίπ στα χέρια τους


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα ακολουθει τεχνολογικη ερωτηση.Τι γινεται με το τσιπακι αν υπαρξει τραυματισμος του ..φορεα,χρηστη,πως τον λενε αυτον τελωσπαντων, στο ιδιο σημειο  η τελωσπαντων στην ευρυτερη περιοχη ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
1 minute ago, gnsX said:

Το τατουαζ στο κ@λομερι με τον πλήρη φάκελο μου με εψησε, να γλυτώσει και φόρους που πάνε σε εκτυπώσεις ο φίλος πιο πριν, όπως γλύτωσε με το taxis πχ. 

Το Taxis δεν έγινε για να σε γλιτώσει από τους φόρους. Έγινε για να σε γλιτώσει από τις ατελείωτες ουρές στην εφορία και την αναμονή στο γραφείο του λογιστή σου... :)

Just now, bluesattack said:

Τωρα ακολουθει τεχνολογικη ερωτηση.Τι γινεται με το τσιπακι αν υπαρξει τραυματισμος του ..φορεα,χρηστη,πως τον λενε αυτον τελωσπαντων, στο ιδιο σημειο  η τελωσπαντων στην ευρυτερη περιοχη ?

Αν χάσεις το χέρι σου, φαντάζομαι πως το ακυρώνεις όπως και όταν χάνεις την ταυτότητά σου... Αν τραυματιστείς και καταστραφεί, το αλλάζεις... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Το Taxis δεν έγινε για να σε γλιτώσει από τους φόρους. Έγινε για να σε γλιτώσει από τις ατελείωτες ουρές στην εφορία και την αναμονή στο γραφείο του λογιστή σου... :)

Αν χάσεις το χέρι σου, φαντάζομαι πως το ακυρώνεις όπως και όταν χάνεις την ταυτότητά σου... Αν τραυματιστείς και καταστραφεί, το αλλάζεις... 

Ούτε το τσιπακι έγινε για να σου γλυτώσει φόρους, αλλά η μείωση του κόστους εκτυπώσεων μπήκε σαν επιχείρημα. Ήταν πανέξυπνο αυτό που είπε αφού, μίλησε η πείρα

Δημοψήφισμα άμεσα προτείνω, τατουάζ ή τσιπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ξαναρωτήσω... έχει κάποιος ένα χειροπιαστό παράδειγμα το οποίο να μου εξηγήσει πώς το chip θα με επιρεάσει αρνητικά? (μπορεί άνετα να μου αλλάξει κάποιος την εικόνα που έχω για το chip αλλά όχι με ψευτο-εγωιστικά επιχειρήματα του τύπου "θέλω να αφήσω την ταυτότητα στο σπίτι επειδή έτσι γουστάρω σήμερα"). 

Η αίσθηση της ελευθερίας οτι μπορώ να αποφασίσω αν θα κουβαλάω id πάνω μου σήμερα? Θερμοπαρακαλώ... ένα σοβαρό επιχείρημα. Οι μόνες αναστολές που θα είχα έχουν να κάνουν με καθαρά τεχνικούς λόγους, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση. Εδώ κουβεντιάζουμε το concept γενικότερα.

5 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Τωρα ακολουθει τεχνολογικη ερωτηση.Τι γινεται με το τσιπακι αν υπαρξει τραυματισμος του ..φορεα,χρηστη,πως τον λενε αυτον τελωσπαντων, στο ιδιο σημειο  η τελωσπαντων στην ευρυτερη περιοχη ?

Βάζεις άλλο τσιπάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, gnsX said:

Ούτε το τσιπακι έγινε για να σου γλυτώσει φόρους, αλλά η μείωση του κόστους εκτυπώσεων μπήκε σαν επιχείρημα. Ήταν πανέξυπνο αυτό που είπε αφού, μίλησε η πείρα

Δημοψήφισμα άμεσα προτείνω, τατουάζ ή τσιπ

Θα έχεις εκ των πραγμάτων μείωση κόστους από τη στιγμή που δεν θα χρειάζεσαι κάρτες ή άλλα έντυπα. 

Τα δημοψηφίσματα γίνονται για σοβαρά θέματα και όχι για τη μορφή που θα έχει η ταυτότητά μας... 

Just now, Stamer said:

 

Βάζεις άλλο τσιπάκι

Δεν είναι και κάτι τεράστιο...

 

Embedded-chips.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Θα έχεις εκ των πραγμάτων μείωση κόστους από τη στιγμή που δεν θα χρειάζεσαι κάρτες ή άλλα έντυπα. 

Τα δημοψηφίσματα γίνονται για σοβαρά θέματα και όχι για τη μορφή που θα έχει η ταυτότητά μας... 

Αυτή η μείωση κόστους δεν θα φανεί στο πορτοφόλι μου, οπότε στα παπακια μου. Επίσης έγινε οικονομοτεχνικη μελέτη και είσαι σίγουρος ότι στο τέλος το κόστος θα είναι μικρότερο; Link please

Επεξ/σία από gnsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, gnsX said:

Αυτή η μείωση κόστους δεν θα φανεί στο πορτοφόλι μου, οπότε στα παπακια μου

Πως δεν θα φανεί? Σε λίγο καιρό θα χρειαστεί να αλλάξουμε τις αστυνομικές μας ταυτότητες και αυτό θα μας κοστίσει από 30 εως 50 ευρώ. Αντίστοιχα για να ανανεώσω το διαβατήριό μου χρειάζομαι κάθε φορά 80 ευρώ. Το ίδιο και αν θελήσω να αλλάξω το παλιό μου δίπλωμα οδήγησης με το νέο που έχει το μέγεθος πιστωτικής κάρτας κλπ κλπ...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Θα έχεις εκ των πραγμάτων μείωση κόστους από τη στιγμή που δεν θα χρειάζεσαι κάρτες ή άλλα έντυπα. 

 

 

Ε αυτος ειναι ο μεγαλος , ο υπερτατος Σανος .Οτι θα κερδισεις...δημοσιονομικο χωρο 😂

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Πως δεν θα φανεί? Σε λίγο καιρό θα χρειαστεί να αλλάξουμε τις αστυνομικές μας ταυτότητες και αυτό θα μας κοστίσει από 30 εως 50 ευρώ. Αντίστοιχα για να ανανεώσω το διαβατήριό μου χρειάζομαι κάθε φορά 80 ευρώ. Το ίδιο και αν θελήσω να αλλάξω το παλιό μου δίπλωμα οδήγησης με το νέο που έχει το μέγεθος πιστωτικής κάρτας... 

Χρειάζεται κουράγιο και ψυχραιμία για να απαντάς σε τέτοια... περίπλοκα ερωτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Πρόσεξε όμως μια μεγάλη διαφορά. Και στη Σουηδία και αλλού , σε χώρες που έχει κυριαρχήσει το πλαστικό χρήμα ... έχει κυριαρχήσει μεν , αλλά κανείς δεν απαγορεύει τη συναλλαγή με μετρητά. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ. Αρχικά για άνω των 1500 ευρώ , πρόσφατα για άνω των 500 . Μεγάλη διαφορά.

σε όλες τις χώρες δεν μπορείς πλέον να πληρώσεις 2000 ευρώ μετρητά. Ιταλία για παράδειγμα είναι μέγιστο 1000 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, bluesattack said:

Ε αυτος ειναι ο μεγαλος , ο υπερτατος Σανος .Οτι θα κερδισεις...δημοσιονομικο χωρο 😂

Προφανώς και κερδίζεις. Το σημαντικό λάθος που κάνεις είναι πως νομίζεις πως το chip θα εμφανιστεί ένα ωραίο πρωί χωρίς να αλλάξει τίποτα άλλο... Για να φτάσουμε στο chip θα πρέπει να έχουμε απλοποιήσει άπειρες άλλες διαδικασίες πρώτα ώστε να μπορούμε να κάνουμε όλες μας τις συναλλαγές με ένα συγκεκριμένο id. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Stamer είπε

χειροπιαστό παράδειγμα το οποίο να μου εξηγήσει πώς το chip θα με επιρεάσει αρνητικά?

Η αλλαγη ορων χρησης. Οταν αυτη η μικρη startup απορροφηθει απο μια μεγαλυτερη εταιρια στυλ Google που τρεις και λιγο στελνει ενα κατεβατο πιο μεγαλο απο τα ψιλα γραμματα δανειου τραπεζας "αλλαγη ορων χρησης' (η καπως ετσι) και η δευτερη εταιρια εισαγει δεκτες αναγνωρισης / καταγραφης / καταμετρησης σε αλλα δημοσια η ιδιωτικα μερη χωρις να γνωριζω ποια ειναι αυτα χωρις να ψαχνω δεκα μερες. Μπορει η διεπαφη να ειναι κοντινης αποστασης αλλα αυτο δεν το αποφευγει κανεις οταν απλωνει το χερι σε ενα ραφι προϊοντος, σε ενα οχημα για να βαλει εμπρος η αναγκαστικα σε χερουλι πορτας (οχι ιδιατερα πετυχημeνα παραδειγματα οmολογω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πως δεν θα φανεί? Σε λίγο καιρό θα χρειαστεί να αλλάξουμε τις αστυνομικές μας ταυτότητες και αυτό θα μας κοστίσει από 30 εως 50 ευρώ. Αντίστοιχα για να ανανεώσω το διαβατήριό μου χρειάζομαι κάθε φορά 80 ευρώ. Το ίδιο και αν θελήσω να αλλάξω το παλιό μου δίπλωμα οδήγησης με το νέο που έχει το μέγεθος πιστωτικής κάρτας κλπ κλπ...

Σωστά, κάθε εξάμηνο να τρέχεις για ταυτότητες, διπλώματα είναι κόστος, πάγιο θα έλεγα. Ίσως θα έπρεπε να έρχεται με τη ΔΕΗ τόσο συχνά που γίνεται.

Αλλά πχ το τσιπακι δεν θα χρειαστεί ποτέ αλλαγή, δεν θα βγει κάτι νέο να χρειαστεί αναβάθμιση. Ενώ η συντήρηση συσκευών για ανάγνωση θα ναι δωρεάν, άσε που δεννθα χαλάνε.

Εντάξει για το διαβατήριο, όταν ξαναπάς Βραζιλία δεν θα χρειαστεί να ανανεώσεις, θα έχει τσιπακι η Μπραζιλ

6 λεπτά πριν, Stamer είπε

Χρειάζεται κουράγιο και ψυχραιμία για να απαντάς σε τέτοια... περίπλοκα ερωτήματα.

Αδερφέ, έγραψες κάπου μαθηματικά ότι το κόστος μειώνεται; Μελετουλα καναμε; Επιχειρήματα ζητάς και είσαι στην αοριστολογια 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgep71 είπε

Η αλλαγη ορων χρησης. Οταν αυτη η μικρη startup απορροφηθει απο μια μεγαλυτερη εταιρια στυλ Google που τρεις και λιγο στελνει ενα κατεβατο πιο μεγαλο απο τα ψιλα γραμματα δανειου τραπεζας "αλλαγη ορων χρησης' (η καπως ετσι) και η δευτερη εταιρια εισαγει δεκτες αναγνωρισης / καταγραφης / καταμετρησης σε αλλα δημοσια η ιδιωτικα μερη χωρις να γνωριζω ποια ειναι αυτα χωρις να ψαχνω δεκα μερες. Μπορει η διεπαφη να ειναι κοντινης αποστασης αλλα αυτο δεν το αποφευγει κανεις οταν απλωνει το χερι σε ενα ραφι προϊοντος, σε ενα οχημα για να βαλει εμπρος η αναγκαστικα σε χερουλι πορτας (οχι ιδιατερα πετυχημeνα παραδειγματα οmολογω...)

Καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να πεις, είναι όλα προφανέστατα ωστόσο δεν με ενοχλεί κάτι από τα παραπάνω. Μπορεί να ξέρει το google και το κράτος που είμαι και τι ψώνισα. Αρκετά άκυρα διαφημιστικά spam δέχομαι έτσι κι αλλιώς. Βέβαια όλα αυτά περί αλλαγής όρων χρήσης (πράγμα για το οποίο θα έπρεπε να υπάρχει η σύμφωνη γνώμη σου) είναι θεωρητικά και μένει να τα δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Homecinemakias είπε

Στον 21ο αιώνα έφτασε ο άνθρωπος (κάποιοι λαοί συγκεκριμένα) να αποδέχεται ή μάλλον να επιδιώκει την... εθελοδουλία, κάτι που αιώνες πρίν ήταν προϊόν καταπίεσης, καταδυνάστευση στο ανθρώπινο γένος. 🤔 🤒

Πως φτάσαμε εδώ;

Ποτέ δε φύγαμε από «εδώ» - στο περήφανο ελληνικό χωριό που ζω έχω πήξει στους ραγιάδες, το «τσιπ» δεν χρειάζεται γιατί είναι χαρντ κόντητ στον εγκέφαλο τους και ακτινοβολεί στο πνεύμα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...