Προς το περιεχόμενο

Εχετε ξαναδει τετοιο ντουι;


vasioula1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ο μικρος αδερφος μου εφυγε στο εξωτερικο για σπουδες και στο σπιτι του εχει στη θεση που μπαινει το πολυφωτο αυτο το ντουι (εχει τρεις τρυπες). Εχετε ξαναδει; Μπαινουν συγκεκριμενες λαμπες ή πρεπει να γινει πατεντα;

received_743085746050103.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά χώρα είναι? Ας πάει σε κάποιο τοπικό κατάστημα ηλεκτρολογικών με τη φωτογραφία και θα τον καθοδηγήσουν.

Γενικά σε κάποιες χώρες συνηθίζονται διαφορετικές λάμπες, πχ στην Αγγλία χρησιμοποιούν σχεδόν αποκλειστικά bayonet που εδώ στην Ελλάδα είναι πολύ σπάνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μένα δεν μου φαίνεται ντουί αυτό. Τα τρία μικρά μαύρα κυκλάκια πρέπει να είναι οι αγωγοί, φάση ουδέτερος γείωση, και το πιαστράκι είναι για να κρεμάσει το καλώδιο με την απλίκα. Εκεί λογικά, πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος να τοποθετήσει ένα φωτιστικό, το ντουί θα βρίσκεται πάνω στο φωτιστικό για να προσαρμόσεις τον λαμπτήρα. 

Σε κάθε περίπτωση, απευθύνσου σε τοπικό κατάστημα με ηλεκτρολογικά να σε καθοδηγήσουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΛΕΟΣ! Μάλλον δεν είναι να έχει φώτα στο σπίτι ο αδερφός σου. Αλήθεια, έχει δει ποτέ ντουί από κοντά;

Μπρίζα είναι. 

Θα πάει να πάρει φωτιστικό (από clas ohlson π.χ.), ένα μπριζάκι (θα έχουν στο μαγαζί που θα πάρει το φωτιστικό), θα συνδέσει στο μπριζάκι τα καλώδια από το φωτιστικό και το άλλο άκρο μπαίνει στο «ντουί» (LOL). 

Κάτι τέτοιες φορές πραγματικά αναρωτιέμαι εάν αξίζει να βοηθήσεις ή να αφήσεις το natural selection να πάρει την πορεία του. 

Επεξ/σία από Fortistis
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Fortistis είπε

ΕΛΕΟΣ! Μάλλον δεν είναι να έχει φώτα στο σπίτι ο αδερφός σου. Αλήθεια, έχει δει ποτέ ντουί από κοντά;

Μπρίζα είναι. 

Θα πάει να πάρει φωτιστικό (από clas ohlson π.χ.), ένα μπριζάκι (θα έχουν στο μαγαζί που θα πάρει το φωτιστικό), θα συνδέσει στο μπριζάκι τα καλώδια από το φωτιστικό και το άλλο άκρο μπαίνει στο «ντουί» (LOL). 

Κάτι τέτοιες φορές πραγματικά αναρωτιέμαι εάν αξίζει να βοηθήσεις ή να αφήσεις το natural selection να πάρει την πορεία του. 

Ωραιος τροπος. Συγνωμη που δεν γεννηθηκαμε ολοι με ηλεκτρολογικες γνωσεις

Ευχαριστω για τις κατατοπιστικες τοποθετησεις τους υπολοιπους

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σε πειράζει ο τρόπος και όχι το περιεχόμενο, είτε δεν έχεις καταλάβει γρι από το περιεχόμενο ή συμφωνείς και δεν σου αρέσει. 

Μπορείς να διαλέξεις ένα. 

Για πληροφόρηση, δεν χρειάζονται ηλεκτρολογικές γνώσεις για να καταλάβει κανείς κάτι τέτοιο. 

Το γεγονός ότι υπερβάλεις, λέγοντας για ηλεκτρολογικές γνώσεις, δείχνει και πόσο άσχετη είσαι με αυτό που ρώτησες και πόσο δίκιο έχω σε αυτά που λέω. 

Πάνω από όλα όμως, μην μας πειράξει ο «τρόπος». 

Και το γελοίο είναι ότι μόνο εγώ σου είπα ακριβώς τι είναι και που να το βρεις. 

Το «ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές τοποθετήσεις του υπόλοιπους» είναι εντελώς για γέλια!

  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Όταν σε πειράζει ο τρόπος και όχι το περιεχόμενο, είτε δεν έχεις καταλάβει γρι από το περιεχόμενο ή συμφωνείς και δεν σου αρέσει. 

Μπορείς να διαλέξεις ένα. 

Για πληροφόρηση, δεν χρειάζονται ηλεκτρολογικές γνώσεις για να καταλάβει κανείς κάτι τέτοιο. 

Το γεγονός ότι υπερβάλεις, λέγοντας για ηλεκτρολογικές γνώσεις, δείχνει και πόσο άσχετη είσαι με αυτό που ρώτησες και πόσο δίκιο έχω σε αυτά που λέω. 

Πάνω από όλα όμως, μην μας πειράξει ο «τρόπος». 

Και το γελοίο είναι ότι μόνο εγώ σου είπα ακριβώς τι είναι και που να το βρεις. 

Το «ευχαριστώ για τις κατατοπιστικές τοποθετήσεις του υπόλοιπους» είναι εντελώς για γέλια!

τυπε ποσους καφεδες την ημερα πινεις?

εγω πινω 4 και φαινομαι η Μαρια Θηρεσια μπροστα σου :P

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...