Προς το περιεχόμενο

World of Warcraft Classic


Radiatedsoul
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Radiatedsoul,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Radiatedsoul είπε

Νεος pvp english server Gehennas. Λογω μεγαλης ζητησης;

Εντωμεταξύ και οι γερμανικοί ένας PvP και ένας PvE είναι φουλ δηλαδή 4 φουλ servers έχει ήδη η Ευρώπη. Ε ρε γλέντια

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

PvP server..Να 'σαι έτοιμος έξω από το raid με τα πάντα όλα και να τρως gank.

Το αλατοπίπερο της ζωής 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ganking απωθημένα καλό το classic. Όλοι θα μπείτε με warrior,priest,mage,rogue ..... 3-4 μερες χαβαλες και γεια σας.( Αν και θέλει μήνες για leveling)
Το wow μπορεί να το κατηγορείται όλοι ότι έγινε one button, αλλά οσοι ειχαν ξεκινήσει απο βανιλα εποχή ξέρουν ότι το παιχνίδι και οι dev "άκουγαν" τα θέλω των παικτών.. Υπήρχε ενεργη  και απαιτητική community και class lovers, ενω τώρα ήδη ολοι θα ακολουθήσετε τα "ευκολα"

Η χαρά του vanilla ηταν που μαθαίναμε τις περιοχές και τον χαρακτήρα μας, μέχρι που φτασαμε τα 60 και μισουσαμε τον ρόλο που επέβαλαν στα raid....πορομενοι απο το τρέιλερ ή άλλοι επηρεασμένοι απο το lore του Warcraft, φτιάξαμε χαρακτήρες σύμφωνα με τους ήρωες που λατρευαμε και στα raid καταλήγαμε να πατάμε decurse ,hots και buffομποτα...

 

Για οικονομία, πρώτες υλες κτλ ήδη τα αναφέρατε.

Επισης τα τραγικά και ατελειωτα bg που σε ορισμένες περιπτώσεις (AV) κρατουσαν και μέρες....

Όσοι τα έζησαν ήδη μια φορά δεν νομιζω οτι έχουν αντοχές και όρεξη να ξαναπερασουν τα ιδια.

Σαν κάτι ρετρό κονσόλες που τις παίρνει ο κόσμος για νοσταλγία και μολις δει το πιξελ ντουλαπα στην 4κ τηλεοραση, του φεύγει...

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ο κόσμος ήταν άσχετοι και πήγαιναν ψάχνοντας, χαραμίζοντας πολλές ώρες άσκοπα. Τα πράγματα θα είναι πολύ πιο απλά τώρα, σίγουρα χωρίς πολλές πολυτέλειες που υπάρχουν στο retail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, TomGeo81 είπε

Για ganking απωθημένα καλό το classic. Όλοι θα μπείτε με warrior,priest,mage,rogue ..... 3-4 μερες χαβαλες και γεια σας.( Αν και θέλει μήνες για leveling)
Το wow μπορεί να το κατηγορείται όλοι ότι έγινε one button, αλλά οσοι ειχαν ξεκινήσει απο βανιλα εποχή ξέρουν ότι το παιχνίδι και οι dev "άκουγαν" τα θέλω των παικτών.. Υπήρχε ενεργη  και απαιτητική community και class lovers, ενω τώρα ήδη ολοι θα ακολουθήσετε τα "ευκολα"

Η χαρά του vanilla ηταν που μαθαίναμε τις περιοχές και τον χαρακτήρα μας, μέχρι που φτασαμε τα 60 και μισουσαμε τον ρόλο που επέβαλαν στα raid....πορομενοι απο το τρέιλερ ή άλλοι επηρεασμένοι απο το lore του Warcraft, φτιάξαμε χαρακτήρες σύμφωνα με τους ήρωες που λατρευαμε και στα raid καταλήγαμε να πατάμε decurse ,hots και buffομποτα...

Για οικονομία, πρώτες υλες κτλ ήδη τα αναφέρατε.

Επισης τα τραγικά και ατελειωτα bg που σε ορισμένες περιπτώσεις (AV) κρατουσαν και μέρες....

Όσοι τα έζησαν ήδη μια φορά δεν νομιζω οτι έχουν αντοχές και όρεξη να ξαναπερασουν τα ιδια.

Σαν κάτι ρετρό κονσόλες που τις παίρνει ο κόσμος για νοσταλγία και μολις δει το πιξελ ντουλαπα στην 4κ τηλεοραση, του φεύγει...

Το μονο που δε θα εκανα ξανα ειναι το Thottbot...Δε ξερω αν βαλουνε τωρα quest tracking αλλα τοτε ηταν πονος, ειδικα στον 1ο char

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Radiatedsoul είπε

quest tracking με addon. δεν θα βαλουν ενσωματωμενο

Στο vanilla δε θυμαμαι κανενα addon, μονο το thottbot, και φυσικα για recipes, mounts, pets κτλπ ολα τα καναμε απο εκει περα. 

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TomGeo81 είπε

Όλοι θα μπείτε με warrior,priest,mage,rogue ..... 3-4 μερες χαβαλες και γεια σας.

Πάρα πολλοί το πιστεύουν αυτό, νομίζοντας ότι το wow classic είναι θέμα νοσταλγίας... Παραβλέπουν όμως ένα σημαντικό στοιχείο:

Οι 3-4 μέρες που αναφέρει ο φίλος είναι 13-14 χρόνια ήδη! Πάρα πολύς κόσμος παίζει ήδη εδώ και πάνω από μια δεκαετία σε private servers με αποκορύφωμα τον Nostalrius (2015-2016), ο οποίος ήταν φυσικά και ο λόγος που η blizzard ξαναέβγαλε το classic.

Με συντηρητικούς υπολογισμούς ο Nostalrius είχε 1 με 1.5 εκατομμύριο ενεργούς παίχτες! Μόνο οι υπογραφές που μαζεύτηκαν όταν τους έκλεισε η blizzard για παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων, ήταν 300.000! Αυτά τα εκατομμύρια παιχτών, απλά παίζουν για χρόνια το παιχνίδι που τους αρέσει, δεν νοσταλγούν τίποτα. Και φυσικά η blizzard δεν είναι κάποιο φιλανθρωπικό ίδρυμα, απλά ξέρει τα νούμερα καλύτερα από τον καθένα και κατάλαβε ότι χάνει εκατοντάδες εκατομμύρια μη προσφέροντας ένα παιχνίδι με τόση ζήτηση.

Τώρα αν αυτός ο πυρήνας του ενός εκατομμυρίου παιχτών γίνει η βάση για να φτάσει ξανά σε εξωπραγματικά νούμερα το classic κανείς δεν ξέρει. Όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά και κάποιοι ήδη οραματίζονται το classic+ δηλαδή εξέλιξη του game όχι στο TBC αλλά σε παράλληλο timeline, χωρίς ανέβασμα του lvl cap, χωρίς flying mounts, χωρίς pandas 😋 , πιστό στο χαρακτήρα του vanilla.

Από την άλλη η blizzard έχει και ένα μοναδικό ταλέντο στο να ξενερώνει κόσμο, και στο τέλος μπορεί απλά να έριξε το classic για τυράκι προσδοκώντας στο να προσελκύσει κόσμο στο retail με όλα τα microtransactions κτλ. που με πολύ μικρότερη βάση παιχτών της αποφέρει ίσως πολύ περισσότερα χρήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Στο vanilla δε θυμαμαι κανενα addon, μονο το thottbot, και φυσικα για recipes, mounts, pets κτλπ ολα τα καναμε απο εκει περα. 

Υπηρχε το questie. Επαιζε και ετσι αυτουσιο στους private servers αλλα ηταν εποχης 2006.

Τωρα φυσικα κανενα παλιο addon δεν λειτουργει αλλα εχει επιβεβαιωθει οτι θα βγαλουν αμεσως νεα εκδοση για το classic.

Για μενα που σκοπευω να κανω οτι quest υπαρχει ειναι πολυ χρησιμο.

Αλλα χρησιμα addons ειναι το atlas για maps (και instance maps), το Vendor price για να ξερεις τι να πεταξεις οταν σου γεμιζουν οι τσαντες κλπ

 

6 ώρες πριν, Boju είπε

Πάρα πολλοί το πιστεύουν αυτό, νομίζοντας ότι το wow classic είναι θέμα νοσταλγίας... Παραβλέπουν όμως ένα σημαντικό στοιχείο:

...

 

Η συζητηση γινεται εδω και χρονια πλεον και οχι μονο στο Insomnia. Καμια πλευρα δεν πειθει την αλλη αλλα δεν εχει πλεον σημασια.

Το μονο πραγμα που με χαλασε στο classic ειναι η αποφαση τους να ρυθμισουν το AV οπως ηταν στην 1.12. Δηλαδη με ευκολους mobs, χωρις τα quests για τα drops απο pvp kills.

Αναμενομενο βεβαια αλλα πολλοι ελπιζαμε για αναβιωςση παλαιοτερης εκδοσης. Οπως ηταν στην 1.8 μου αρεσε περισσοτερο.

Τουλαχιστον δεν θα εχει reinforcements

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη αρχή ημουν δεκτικός στο layering γιατί λέω είναι βολικό και προτιμότερο από το να έχεις low pop servers μελλοντικά. Τώρα βλέπω ότι δύσκολα θα το απενεργοποιησουν ακόμη και και μετα την phase 1.Δεν ξέρω πως θα επηρεάσουν το wpvp όλα αυτά τα layers και μήπως οδηγήσει στο layer hoping με pvp raids αναλόγως το alliance/horde ratio.

Προσωπικά θα παίξω για πρώτη φορά σε PVE server σαν πραγματικός τουρίστας,ακόμα δεν αποφάσισα το class. 60 δεν πρόκειται να φτάσω και το ξέρω. Έτσι για το παρεακι και χαβαλέ duo lvling με έναν φίλο μέχρι να βαρεθούμε και να το παρατήσουμε. Παρότι το vanilla έχει αρκετά αρνητικά.ελπίζω να επηρεάσει την κατεύθυνση του retail wow σε αυτό που ήταν TBC/WOTLK era .Δοκίμασα το BFA και δεν μου άρεσε.Oμογενοποίηση των class,sharding,"talent trees",RNG loot κτλ κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Bspus είπε

Υπηρχε το questie. Επαιζε και ετσι αυτουσιο στους private servers αλλα ηταν εποχης 2006.

Τωρα φυσικα κανενα παλιο addon δεν λειτουργει αλλα εχει επιβεβαιωθει οτι θα βγαλουν αμεσως νεα εκδοση για το classic.

Για μενα που σκοπευω να κανω οτι quest υπαρχει ειναι πολυ χρησιμο.

Αλλα χρησιμα addons ειναι το atlas για maps (και instance maps), το Vendor price για να ξερεις τι να πεταξεις οταν σου γεμιζουν οι τσαντες κλπ

Μιλουσα κυριως για release, δε γινεται να μην εχει addon τωρα θα το παρατησουν στο 2ωρο ολοι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Apaleytos80 είπε

Στη αρχή ημουν δεκτικός στο layering γιατί λέω είναι βολικό και προτιμότερο από το να έχεις low pop servers μελλοντικά. Τώρα βλέπω ότι δύσκολα θα το απενεργοποιησουν ακόμη και και μετα την phase 1.Δεν ξέρω πως θα επηρεάσουν το wpvp όλα αυτά τα layers και μήπως οδηγήσει στο layer hoping με pvp raids αναλόγως το alliance/horde ratio.

 

Εχουν συναντησει τετοια προβληματα στο beta testing και εχουν ηδη παρει μετρα να τα αντιμετωπισουν. Το layer hopping δεν θα ειναι ευκολη υποθεση.

Πιο πολυ με ανησυχει το pvp ranking. Αμα οι server δεν ειναι ισορροπημενοι σε population και καθως θα εχουμε μαλλον cross realm BGs (γιατι υπηρχαν στο 1.12) δεν ξερω πως θα επηρεασει και κατα ποσο θα ειναι μειονεκτημα η πλεονεκτημα να βρισκεσαι σε low/high pop server

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλωσα στα φοιτητικα μου χρόνια με l2 c1 και wow official, έβαζα μετά κάθε expansion αλλα γενικά ποτέ δεν έπαιζα πάνω απο 2-3 gamecard σερί, αν και ξαναγυρνούσα μέσα στα expansion. 

Γενικα το περιμένω πως και πως, ειναι θέμα νοσταλγίας, αλλα είναι και θέμα σωστού παλιού gaming, χωρίς τις φανφάρες των σύγχρωνων games. Προσωπικά ακόμα παίζω emulation, δεν με επιρεάζουν γραφικά ή χαζαμάρες, ένα παιχνίδι όταν είναι ωραίο και περνάς καλά την ώρα σου είναι σωστό και θέλεις να το ξαναπαίξεις. Το καλό με το classic είναι οτι είναι οφφίσιαλ, δε μιλάμε για prive σερβερ που δε δουλευουν κάποια πράγματα σωστά ή που ξέρεις οτι γίνονται παπαγοντιές από πίσω.

Ένα ακόμα θετικό, σε έρευνα στο reddit που έγινε ο μέσος όρος ηλικείας που θα παίξει κλάσικ είναι 27 έτη. Μιλάμε για ανθρώπους που λογικά έχουν περιορισμένο χρόνο, σίγουρα θα έχεις τους χαρντκοραδες αλλα νομίζω το κλιμα θα είναι πολύ θετικό ακόμα και για casual raiding. 

Θα ξεκινήσω με ένα φιλαράκι και αυτός 34 σα και μένα, μαζί ξεκινήσαμε το wow από τότε, είχαμε και οι 2 χάντερ alliance εγώ τον kabamaru και το φιλαράκι μου την moonsabre, πηγαμε μαζί wailing caverns level 20 και πιάσαμε το μπλε και πράσινο wild serpent, όλοι μας ρωτούσανε που τα βρήκαμε... Μετά είχαμε πιάσει μαζί τις τίγρεις στο 60 λεβελ τις πολύχρωμες, δεν είχαμε τις γνώσεις, ούτε min maxing αλλα ζήσαμε τον κόσμο και περάσαμε απίστευτες στιγμές που τώρα θέλουμε να τις αναβιώσουμε. 

Εγώ πάλι θα πάω hunter, έχω πλέον περάσει απο όλα τα classes, αλλα με χάντερ και ρογκ το είχα τερματήσει και αισθάνομαι πιο άνετα με αυτά τα class. Τώρα για σέρβερ δε ξέρω σε ποιον αλλα σε έναν απο τους 3 pvp server, πείτε και εσείς απόψεις για σερβερ, διαβάζω αλλού θα πάνε ισπανοί, ρώσοι κτλπ, δε θα ήθελα να καταλήξω σε σερβερ που θα γράφουν στο all chat "!@#%$%^!@$$% χαχα. 

Όσο για layering κτλπ δεν ανησυχώ, γνωρίζει η blizzard, θα κάνει τα πάντα δυνατά να κρατήσει χαμηλό τον αριθμό σέρβερ για τα έξοδα, αλλα αν τρέχουν οι σέρβερ σωστά και συναντάς πολύ κόσμο στις πόλεις και έξω για να συναναστρέφεσαι δεν υπάρχει θέμα. Προσωπικά νομίζω εκτός αν πιτάρουν τόσο οι σέρβερ που δεν αντέχει το φόρτο στις πόλεις θα φύγει το layering όταν μεγαλώσουν κάποιοι λεβελ και είναι πιο άνετο το exp και η εμπειρία για όλους. Δεν ειναι χαζή η blizzard θέλει ο δικός της "prive" server να πιάσει και να μείνει για χρόνια, είναι έσοδα... Φυσικά αν βγει μετά tbc-wotlk με κόβω για εκεί, είναι τα αγαπημένα μου expansion. Eιδικά tbc με sub rogue είχα φτασει 2600 arena... ωραίες εποχές

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα συνδρομη αμα ειναι θα βαλω για να παιζω legion το τελευταιο . Που με τα stats squeeze τα χουν κανει ολα αλοιφη στο μπλεντερ για να θυμιζουν nostalgia old days feeling με χαμηλα lvls και stats ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...