Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ: Χρέωση €1 για όσους δεν επιλέξουν την αποστολή λογαριασμού μέσω e-bill


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Γιατί η ΔΕΗ οδεύει προς χρεωκοπία ίσως?

Και γιατί να τη διασώσει το κράτος; Να σπάσει η εταιρεία πρέπει σε κρατικό διανομέα και σε ιδιωτικό πάροχο.

Αν ο πάροχος πουληθεί καλώς, αλλιώς λουκέτο, έτσι γίνεται στον ιδιωτικό τομέα. Αν κλείσει μετά θέλω σχόλια "επιτέλους, έτσι γίνεται στην Ευρώπη χρόνια τώρα", γιατί έτσι γίνεται..

Επεξ/σία από gnsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 291
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δεν θα αναλυσω το συγκεκριμενο μετρο.

 

Εγω θα πω το εξης: Για τους ηλικιωμενους το καταλαβαινω απολυτα (αν και μπορουν να δινουν στα παιδια τους τους λογαριασμους). Αλλα ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ να βλεπεις νεους ανθρωπους να στηνονται στις ουρες για να πληρωσουν το κινητο τους, το ρευμα και οτιδηποτε αλλο θελουν. Καθε μηνα, μα καθε μηνα. Και οταν τους ρωτας γιατι το κανουν, η απαντηση ειναι "ενταξει θελω να εχω τα χρηματα στα χερια μου".

 

Κατα τ'αλλα εχουν instagram-facebook-snapchat-viber-whats app και ειναι ολη μερα πανω απο ενα pc και ενα κινητο. Αλλα ηλεκτρονικα δεν θελουν να πληρωνουν, ετσι ωστε να μπορει να εξυπηρετείται και ενας αλλος ανθρωπος που χρειαζεται κατι σοβαροτερο.

 

Και για να μην πει καποιος οτι ειμαι υπερβολικος, δουλευα 8 μηνες σε καταστημα Vodafone και τα εβλεπα καθημερινα.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ardi21 είπε

Εγω δεν θα αναλυσω το συγκεκριμενο μετρο.

Εγω θα πω το εξης: Ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ να βλεπεις νεους ανθρωπους να στηνονται στις ουρες για να πληρωσουν το κινητο τους, το ρευμα και οτιδηποτε αλλο θελουν. Καθε μηνα, μα καθε μηνα. Και οταν τους ρωτας γιατι το κανουν, η απαντηση ειναι "ενταξει θελω να εχω τα χρηματα στα χερια μου".

Κατα τ'αλλα εχουν instagram-facebook-snapchat-viber-whats app. Αλλα ηλεκτρονικα δεν θελουν να πληρωνουν ετσι ωστε να μπορει να εξυπηρετείται και ενας αλλος ανθρωπος που χρειαζεται κατι σοβαροτερο.

200 ευρω προστιμο καθε μηνα σε αυτους. Δεν γινεται διαφορετικα.

Μπορεί να είναι λογω ιδεολογίας και να μη θέλουν να δώσουν προμήθεια για την ηλεκτρονική συναλλαγή.

ΥΓ: Όλα ηλεκτρονικά τα πληρώνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, gnsX είπε

Μπορεί να είναι λογω ιδεολογίας και να μη θέλουν να δώσουν προμήθεια για την ηλεκτρονική συναλλαγή.

ΥΓ: Όλα ηλεκτρονικά τα πληρώνω

Να μην θες να δωσεις 0,30 λεπτα σε ορισμενες συναλλαγες (γιατι καποιες ειναι δωρεαν) για να γλυτωσεις χρονο, κοπο και να αποσυμφορησεις τα καταστηματα/υπηρεσιες για καποιους που τα χρειαζονται πργματικα? Αλλα κατα τ'αλλα μου κυκλοφορεις με κινητο των 600 ευρω 20 χρονων παιδι? Αστεια πραγματα.

 

Επαναλαμβανω: 200 ευρω προστιμο.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Να μην θες να δωσεις 0,30 λεπτα σε ορισμενες συναλλαγες? Γιατι καποιες ειναι δωρεαν. Αστεια πραγματα.

5 συναλλαγές είναι 1.5€, οι μισοί εδώ αν ανέβαζε ο ΟΤΕ 1.5€ το πάγιο θα έβγαιναν στον δρόμο, δεν θυμάμαι σε ποιες έχει κ σε ποιες όχι

Επεξ/σία από gnsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NT1G είπε

Ακριβώς έτσι...

Δες το σε βάθος χρόνου... ας πούμε δες τα ποσοστά σε 2 χρόνια από τώρα. πχ σε 10 παροχές που ξέρω, οι 3 ήδη έχουν μεταβεί σε εναλλακτικούς παρόχους σε δύο μήνες. Μέχρι πριν λίγο καιρό πολλές περιοχές στην επαρχία δεν είχαν άλλη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, gnsX είπε

5 συναλλαγές είναι 1.5€, οι μισοί εδώ αν ανέβαζε ο ΟΤΕ 1.5€ το πάγιο θα έβγαιναν στον δρόμο

Διαφορετικο πραγμα εντελως η αυξηση ενος παγιου με αυτο που λεμε. 5 συναλλαγες που χρεωνονται θα τις κανεις σε 2 μηνες π.χ. 0,75 λεπτα/μηνα. Και στον δρομο να σου πεσουν θα τα αφησεις που λεει ο λογος.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hristos1975psi είπε

Το ότι μας κλέβουν στον λογαριασμό κάθε δίμηνο και πληρώνουμε χίλια δυο χαράτσια μέσα από την ΔΕΗ ενώ η αξία του ρεύματος είναι ελάχιστη δεν μας πείραξε το 1€ πλάγιας πονηρης αύξησης μας πειράζει. Ας έρθουν οι πρώτοι μηνιαίοι λογαριασμοί στους τολμηρούς που θα πάνε σε ebill ας τους αθρισουν με τους προηγούμενους δίμηνος και στο τέλος του τετράμηνο να δω πόσοι θα χαίρονται για το ebill θα γλιτώσουν 1€ και θα τους φάνε πολλά περισσότερα..... 

Μπορεί να δεις και μείωση.... του συνολικού κόστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Διαφορετικο πραγμα εντελως η αυξηση ενος παγιου με αυτο που λεμε. 5 συναλλαγες που χρεωνονται θα τις κανεις σε 2 μηνες π.χ. 0,75 λεπτα/μηνα. Και στον δρομο να σου πεσουν θα τα αφησεις που λεει ο λογος.

Why ανα 2 μήνες; ΟΤΕ, ρεύμα, κινητό που μου έρχονται στα γρήγορα τα έχω ανά μήνα. Όταν μου λες να πληρώνω μόνο ηλεκτρονικά δεν είναι πάγιο έξοδο οι προμήθειες;

 

Επεξ/σία από gnsX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Μεταξυ μας προφανως και ειναι ακομα  .

Εχει την πλειοψηφια το δημοσιο .Και ελπιζω πολυ συντομα να παψει να ειναι ουσιαστικα και οχι τυπικα .Αλλωστε για αυτο ειναι και φιλανθρωπικο ιδρυμα ακομα (με πολιτικη αποφαση ) και παρεχει επι της ουσιας δωρεαν ρευμα με ελαχιστες διακοπες παροχων επι του συνολου   και  για αυτο ακριβως   μεταξυ αλλων ειναι κοντα στα ορια της καταρευσης .

 

https://www.dei.gr/el/i-dei/enimerwsi-ependutwn/xrimatistiriaka-stoixeia/metoxiki-sunthesi

 

Και ακομα πληρωνω το ασφαλιστικο της ταμειο που αμοιβει  πλουσιοπαροχα αυτη την ευγενη ταξη των εργαζομενων   με τα υπερογκα εφ'απαξ ,τις εξωφρενικες συνταξεις κατα το προσφατο  παρελθον ,τα επιδοματα θερμανσης κινητηρα  και ενα σωρο αλλα γνωστα και  τραγελαφικα .

Και έχεις και την ΔΕΗ να λέει ότι παρέχει κοινωνικό έργο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, gnsX είπε

Why ανα 2 μήνες; ΟΤΕ, ρεύμα, κινητό που μου έρχονται στα γρήγορα τα έχω ανά μήνα. Όταν μου λες να πληρώνω μόνο ηλεκτρονικά δεν είναι πάγιο έξοδο οι προμήθειες;

Αυτα ειναι. 12 ευρω τον χρονο. Το παγιο ειναι διαφορετικο διοτι πληρωνεις παραπανω και δεν παιρνεις τιποτε πισω. Στις ηλεκτρονικες πληρωμες παιρνεις πισω τον χρονο σου και την ευκολια σου. Εχεις παει σε κεντρικο καταστημα κινητης τηλεφωνιας να δεις που περιμενουν 20 λεπτα να πληρωσουν εναν λογαριασμο? Ειναι αστειο και μονο που το συζηταμε νομιζω.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ardi21 είπε

Αυτα ειναι. 12 ευρω τον χρονο. Το παγιο ειναι διαφορετικο διοτι πληρωνεις παραπανω και δεν παιρνεις τιποτε πισω. Στις ηλεκτρονικες πληρωμες παιρνεις πισω τον χρονο σου. Εχεις παει σε κεντρικο καταστημα κινητης τηλεφωνιας να δεις που περιμενουν 20 λεπτα να πληρωσουν εναν λογαριασμο? Ειναι αστειο και μονο που το συζηταμε νομιζω.

Ελλάδα είναι η Αθήνα; 

Στις επαρχιακες πολεις αν θυμάμαι καλά ήταν κάτω απο 2λεπτο ο χρόνος αναμονής 9/10. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πολλοί έχετε μπερδέψει την ηλεκτρονική πληρωμή με τον ηλεκτρονικό λογαριασμό.

Το να λαμβάνεις έντυπο λογαριασμό δε σημαίνει πως δεν πληρώνεις ηλεκτρονικά.

Η συγκεκριμένη απόφαση δεν έχει σε τίποτα να κάνει με τις ουρές στα ταμεία της ΔΕΗ, οι οποίες έχουν μειωθεί κατά πολύ πλέον.

Έχει να κάνει μόνο με τη μη αποστολή λογαριασμού. Οι μόνοι που θα έχουν λιγότερη δουλειά είναι οι ΕΛΤΑτζήδες.


Για να είμαστε σαφείς:

1) Πρόκειται για χαράτσι το οποίο αμφιβάλλω αν είναι νόμιμο, γιατί η ΔΕΗ (και κάθε επιχείρηση) είναι υποχρεωμένη να στέλνει τιμολόγιο στον πελάτη για να απαιτήσει πληρωμή. Αυτό δεν μπορεί να το κάνει με πρόσθετη επιβάρυνση, γι' αυτό και όσες επιχειρήσεις θέλουν να δώσουν κίνητρο δίνουν έκπτωση στον ηλεκτρονικό λογαριασμό.

2) Η απόκτηση ebill της ΔΕΗ κάθε άλλο παρά απλή υπόθεση είναι και μπορεί να φτάσει σε κόστος πολύ πάνω από τα 300€ αν χρειαστεί να αλλάξεις όνομα (νέες εγγυήσεις που ξεκινούν από 130€, βεβαιώσεις ηλεκτρολόγου κλπ).

Όταν πάρουν χαμπάρι ειδικά το σημείο 2 Παπαδάκηδες, Αυτιάδες και άλλες πρωινές εκπομπές, θα γίνει πανικός. Πολύ γέλιο αναμένεται.

Το πρέπον (και σύννομο) είναι:

α) Να προσφέρει έκπτωση για τη έκδοση ηλεκτρονικού λογαριασμού

β) Να δώσει εύκολη πρόσβαση στο ebill, χωρίς πολλά πολλά, με κωδικούς που θα αναγράφονται στο λογαριασμό

Όλα τα άλλα περί διευκόλυνσης είναι για όσους τρώνε κουτόχορτο. Ο μόνος που διευκολύνεται είναι η ΔΕΗ και ίσως οι ιδιώτες ανταγωνιστές της που θα εκμεταλλευτούν επικοινωνιακά αυτό το χαράτσι...

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...