Προς το περιεχόμενο

To Cloudflare λανσάρει την DNS υπηρεσία 1.1.1.1 στο iOS και το Android


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Δεν χρειάζεσαι καν rooting. Αλλάζεις τα connection settings στα network settings/wifi

για το connection μέσω vodafone/cosmote κλπ δεν ξέρω σίγουρα εγώ έχω το magisk module

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, parlapipas25 είπε

Καλησπερα,υπαρχει καποιος οδηγος που μπορουμε να αλλαξουμε το dns μεσα απο το ρουτερ;

Ε άμα δεν διαβάζεις καθόλου άρθρα, σχόλια (εδώ έγινε ο χαμός προχτές) και κυρίως δεν ψάχνεις γκουγκλ, τα περιμένεις έτοιμα να τρέξουμε να σου πούμε; Τεσπά, εδώ είσαι, τόσο απλό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το 1.1.1.1 στο PC το είχα αρκετό καιρό, αλλά είδα τελευταία πως μου κόβει το archive.is και άλλαξα σε open dns.

Για κινητά/τάμπλετ/Android προτιμώ το DNS 66 που είναι και δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, coffeex είπε

To μπλοκάρισμα που κάνουν είναι σε επίπεδο DNS αν έκοβαν και IP θα έμπαινε ο κάθε ένας μόνο με VPN. 

Και με Tor δε γίνεται;

15 ώρες πριν, Dee_Lee είπε

Ειναι πραγματικα το πιο γρηγορο dns!

Ελεγμενο με την εφαρμογη dns jumper.😉1928935388_dnstest.png.916a213654b18d1ef1738f93f9f88745.png

Σε πιστέυω,δε θα βγάλω τα μάτια μου για να το επιβεβαιώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, imvrios είπε

Έλα, δε χρειάζεται εφαρμογή για κάτι τέτοιο. Όσοι ξέρουν την έννοια του dns και γιατί μπορεί να θέλουν να αλλάξουν το dns server για τη σύνδεση τους, ξέρουν ή μπορούν να βρουν πως να το κάνουν. 

Και η πλειοψηφία των χρηστών που αλλάζει dns, τον αλλάζει και τον αφήνει. Δεν κάθεται να παίζει με τους dns.

Δυστυχώς δεν εχουν όλα τα modem αυτη την επιλογή. Και αναφέρομαι κυρίως σε Modem παρόχων. Στο δικό μου πχ η επιλογή για προσθήκη DNS δεν υπαρχει καν στο firmware που εχει περασμένο. Οκ μπορεί να περαστεί σε όλες τις συσκευές αλλα αν εχει πολλες.... είναι μπελας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο δεν προσφέρει EDNS Client Subnet θα τρώει άκυρο από μένα

 

Με

dig @1.1.1.1 a2.xe.gr

είναι πολύ εύκολο να δείτε τι χάνετε όταν χρησιμοποιείτε Cloudflare DNS

 

Google Public DNS προς το παρόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mader είπε

😔 ρε παιδια τι είναι το cloudfalre? Ο DuckDuckGo δεν βγάζει κάτι, το ίδιο κ ο γουγλης

Τυπογραφικό. Cloudflare λέγεται κι είναι ένα από τα μεγαλύτερα Content Delivery Networks.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το άρθρο βρε παιδιά αλλά μας μπερδέψατε! Μια μου λέτε Cloudfalre (τίτλος) μια μου λέτε Cloudlfare (στο κείμενο) μια Cloudflare, "ε τι θετε τελος πάντων"!??? :P😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Τι να πω, τόσο μουφα κόψιμο. Περνάμε όλοι dns στον router και είναι σαν να μην έγινε τίποτα. Δεν χρειαζόμαστε ούτε apps ούτε κάτι άλλο... 

Ελλάδα, ούτε κόψιμο της προκοπής δεν μπορούν να κάνουν (ευτυχώς). 

Δεν είναι θέμα ελλάδας, το DNS σώζει ζωές και σε 'ανεπτυγμένα' κράτη.

 

Αν η Ελλάδα ειναι κάπου πισω, είναι στο τι απαγορεύει, οι providers σε άλλες χώρες έχουν κομμένα τορενταδικα, στριμάδικα, ports κτλ. εδώ και χρόνια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...