Προς το περιεχόμενο

Πώληση στο ebay.


xSlade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Θέλω να πουλήσω ένα αντικείμενο στο ebay αλλά δεν καταλαβαίνω κάτι. Πως μπορώ να γνωρίζω πόσο θα κοστίσει η αποστολή του δέματος σε κάθε χώρα ξεχωριστά; Πως υπολογίζω τα shipping fees δηλαδή; 

 

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από xSlade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και γω ενα τετοιο ποστ ηθελα να κανω τωρα και ειδα το δικο σου 😁.

Και γω θελω να πουλησω ας πουμε ενα cd,πως μπορω να ξερω τα ακριβη μεταφορικα για καθε χωρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε να γίνει μεταφορά με ταχυδρομείο, που είναι και ποιό οικονομικά, έχει δύο χρεώσεις: μια για Ευρώπη (& Κύπρο & Ρωσία αν δεν κάνω λάθος) και μια για υπόλοιπο κόσμο. Με αυτό τον τρόπο έχεις δύο βασικές τιμές. Υπάρχει και ρύθμιση να κάνεις πολύ αναλυτικά τις χρεώσεις αλλα δεν το έχω κάνει ποτέ. Με αυτές τις δύο βασικές κατηγορίες κάνω τη δουλειά μου.

Μην ξεχνάτε οτι το eBay ζητάει ποσοστιαία fees (+10% αν δεν κάνω λάθος) ΚΑΙ για τα μεταφορικά οπότε να το υπολογίσετε αυτό στην τιμή των μεταφορικών. ΑΝ δηλ. το ταχυδρομείο θέλει 15 Ευρώ, βάλε μεταφορικά 16,5 για να καλύψετε και τα fees του eBay.

Επίσης, πάλι από προσωπική εμπειρία: να αφαιρέσετε τη δυνατότητα πώλησης σε Αφρική,  Νοτια Αμερική (ίσως και Ασία, εκτός από Ιαπωνία) !!!!
Δεν έχω στείλει πολλές φορές εκεί, αλλά όσες έστειλα είχα προβλήματα. Δυστυχώς το ταχυδρομείο στις περισσότερες από αυτές τις χώρες δεν λειτουργεί πολύ σωστά με αποτέλεσμα εσύ να στέλνεις το αντικείκενο να έχεις απόδειξη αλλά να μη φτάνει ποτέ...
Σε αυτές τις περιπρώσεις ακόμα και απόδειξη αποστολής να έχεις το eBay σου ζητά να αποζημιώσεις τον αγοραστή. Το eBay θεωρεί οτι η πώληση έχει ολοκληρωθεί μόνο αν μπορείς να παρουσιάσεις απόδειξη παραλαβής (όχι αποστολής) κάτι που καταλαβαίνεται ότι είναι αδύνατο...

Οπότε όλα τα listings μου είναι για Ευρώμη, ΗΠΑ, Καναδά, Μεξικό, Ρωσία και Αυστραλία, τίποτα άλλο, γι ανα έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

  • Like 1
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amadou είπε

Αν θέλετε να γίνει μεταφορά με ταχυδρομείο, που είναι και ποιό οικονομικά, έχει δύο χρεώσεις: μια για Ευρώπη (& Κύπρο & Ρωσία αν δεν κάνω λάθος) και μια για υπόλοιπο κόσμο. Με αυτό τον τρόπο έχεις δύο βασικές τιμές. Υπάρχει και ρύθμιση να κάνεις πολύ αναλυτικά τις χρεώσεις αλλα δεν το έχω κάνει ποτέ. Με αυτές τις δύο βασικές κατηγορίες κάνω τη δουλειά μου.

Μην ξεχνάτε οτι το eBay ζητάει ποσοστιαία fees (+10% αν δεν κάνω λάθος) ΚΑΙ για τα μεταφορικά οπότε να το υπολογίσετε αυτό στην τιμή των μεταφορικών. ΑΝ δηλ. το ταχυδρομείο θέλει 15 Ευρώ, βάλε μεταφορικά 16,5 για να καλύψετε και τα fees του eBay.

Επίσης, πάλι από προσωπική εμπειρία: να αφαιρέσετε τη δυνατότητα πώλησης σε Αφρική,  Νοτια Αμερική (ίσως και Ασία, εκτός από Ιαπωνία) !!!!
Δεν έχω στείλει πολλές φορές εκεί, αλλά όσες έστειλα είχα προβλήματα. Δυστυχώς το ταχυδρομείο στις περισσότερες από αυτές τις χώρες δεν λειτουργεί πολύ σωστά με αποτέλεσμα εσύ να στέλνεις το αντικείκενο να έχεις απόδειξη αλλά να μη φτάνει ποτέ...
Σε αυτές τις περιπρώσεις ακόμα και απόδειξη αποστολής να έχεις το eBay σου ζητά να αποζημιώσεις τον αγοραστή. Το eBay θεωρεί οτι η πώληση έχει ολοκληρωθεί μόνο αν μπορείς να παρουσιάσεις απόδειξη παραλαβής (όχι αποστολής) κάτι που καταλαβαίνεται ότι είναι αδύνατο...

Οπότε όλα τα listings μου είναι για Ευρώμη, ΗΠΑ, Καναδά, Μεξικό, Ρωσία και Αυστραλία, τίποτα άλλο, γι ανα έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση.Δεν ειναι κατι δυσκολο ετσι?Επειδη χρονια στελνω με αντικαταβολη ελτα και ειναι καιρος να περασω στο επομενο επιπεδο.Οποτε αφρικη,νοτια αμερικη και ασια εκτος ετσι?(εκτος απο ιαπωνια που ειπες)

Δηλαδη βαζω ενα αντικειμενο που θελω να παρω 10 ευρω.Βαζω και +10% να ειμαι σιγουρος και θα μου βγαζει τα μεταφορικα ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, mrfan είπε

Δεν υπάρχει αντικαταβολή στο ebay... Ελπίζω να έχεις paypal

Ναι αυτο το γνωριζω απλως εφερα ενα παραδειγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδιά καλησπέρα προσπαθώ να πουλήσω στο eBay πρώτη φορά..έχω χρόνια λογαριασμό αλλά μόνο αγόραζα..πρέπει να φτιάξω άλλον σαν πωλητής? Κάνω τα βήματα να βάλω το προϊόν και όταν φτάσει η στιγμή να κάνω list item για να δημοσιευτεί μου πετάει αυτό το μήνυμα Your request couldn't be processed because of a technical issue. Please try again... έχω συνδέσει PayPal..έχω πάρει 4 ψηφίο κωδικό..νομίζω τα χω κάνει όλα...μια βοήθεια ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nasalk είπε

Παιδιά καλησπέρα προσπαθώ να πουλήσω στο eBay πρώτη φορά..έχω χρόνια λογαριασμό αλλά μόνο αγόραζα..πρέπει να φτιάξω άλλον σαν πωλητής? Κάνω τα βήματα να βάλω το προϊόν και όταν φτάσει η στιγμή να κάνω list item για να δημοσιευτεί μου πετάει αυτό το μήνυμα Your request couldn't be processed because of a technical issue. Please try again... έχω συνδέσει PayPal..έχω πάρει 4 ψηφίο κωδικό..νομίζω τα χω κάνει όλα...μια βοήθεια ευχαριστω

Καλησπερα!

Οχι δεν χρειαζεται να φτιαξεις αλλο λογαριασμο.Μαλλον προσπαθησε αν ειναι ξανα αυριο.Λογο τεχνικων προβληματων δεν σε αφηνει.Αλλιως στειλε και ενα μνμ στο ebay και ειμαι σιγουρος οτι θα σε βοηθησουν! : )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εστειλα ebay..δεν ειναι τεχνινο θεμα..μου απαντησαν οτι πρεπει να φτιαξω seller account ευχαριστω παιδια..θα παω βημα βημα τις οδηγιες..για οποιον εχει το ιδιο θεμα παραθετω οτι μου εστειλαν

Dear Nasos, Thanks for contacting eBay. I understand that you received an error message when listing your item. I am encouraged that we will be helping you as our valued member. This is Chris, willing to assist you. Nasos, checking on your account thoroughly I am seeing here that the reason why you were not able to list your item is because you don’t have a sellers account yet. Please know that in order for you to start selling in your account is you will need to create a sellers account. So please follow the steps below for you to start selling your great items. Here are the steps to setting up a seller account: 1.  Go to "Sell" at the top of most eBay pages, and sign in. 2.  On the following page, you'll be asked to create a listing for the item you'd like to sell. 3.  Once you've completed the listing, you'll be asked to "Create a seller's account" by following the steps shown. At this stage, you'll need one of the following: ·  Credit or debit card details, or Current bank account details Sellers are required to select a payment method for eBay fees (either direct debit, PayPal, or by placing a credit card on file). However, there are no "standing" charges for being a seller on eBay; you'll only pay fees when you list and sell items. Also, you may be asked to complete an identify verification process through your credit card or telephone for security purposes. When choosing the payment methods you accept from buyers, we strongly recommend PayPal. For more information on using PayPal for accepting payments, please visit: http://pages.ebay.com/help/pay/accept-paypal.html Once you've completed these steps, you're ready to sell on eBay! If you'd like further information on creating your seller's account, go to: http://pages.ebay.com/help/sell/sell-getstarted.html I am glad that I was able to assist you in start listing your items. You have a great experience on eBay. Thank you for choosing eBay! We value your business. Best Regards,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. εδω και 15 μερες ειπα να βαλω κατι ψιλοπραγματακια που εχω στο ebay ωστε να τα πουλησω. απο τα 8 προιντα που εβαλα πουλησα το 1 και αλλα δυο εγιναν refund στον αγοραστη απο το paypal μου για καπιους λογους. Τωρα μου ηρθε ενα invoice το οποιο γραφει οτι θα παρουν 52$ fees και εχει μια λιστα που με χρεωνει αβερτα , ακομα και για ενα προιον που το εκανα end listing μου βαλανε 6$ χρεωση. Τωρα τους εστειλα μυνημα και περιμενω να δω τι θα μου πουν. Απο οτι καταλαβα καθε τελος του μηνος τα τραβανε απο το balance του paypal. Η ερωτηση μου τωρα ειναι αν δεν εχω το συγκεκριμενω υπολοιπο στο balance μπορουν να τα τραβηξουν και απο την καρτα μου που εχω συνδεμενη? Και αν ναι , αν κανω αναληψη το ποσο που εχω στην καρτα τοτε τι γινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, toyotats είπε

Απο οτι καταλαβα καθε τελος του μηνος τα τραβανε απο το balance του paypal. Η ερωτηση μου τωρα ειναι αν δεν εχω το συγκεκριμενω υπολοιπο στο balance μπορουν να τα τραβηξουν και απο την καρτα μου που εχω συνδεμενη? Και αν ναι , αν κανω αναληψη το ποσο που εχω στην καρτα τοτε τι γινετε? 

Κι αν η γιαγιά σου είχε καρουλια... τι γίνεται; 😋

---------------------------------

Στην χειρότερη να σου κλείσουν το λογαριασμό μην σκας.

 

Επεξ/σία από *Kopanos*
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, *Kopanos* είπε

Κι αν η γιαγιά σου είχε καρουλια... τι γίνεται; 😋

---------------------------------

Στην χειρότερη να σου κλείσουν το λογαριασμό μην σκας.

οταν λες τον λογαριασμο του ebay ενοεις?  Αυτο που θελω να μαθω ειναι, εχουν το δικαιωμα να τραβηξουν και λεφτα απο την καρτα αν εφοσον δεν φτανει το balance toy paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2019 στις 10:42 ΜΜ, toyotats είπε

Καλησπερα σε ολους. εδω και 15 μερες ειπα να βαλω κατι ψιλοπραγματακια που εχω στο ebay ωστε να τα πουλησω. απο τα 8 προιντα που εβαλα πουλησα το 1 και αλλα δυο εγιναν refund στον αγοραστη απο το paypal μου για καπιους λογους. Τωρα μου ηρθε ενα invoice το οποιο γραφει οτι θα παρουν 52$ fees και εχει μια λιστα που με χρεωνει αβερτα , ακομα και για ενα προιον που το εκανα end listing μου βαλανε 6$ χρεωση. Τωρα τους εστειλα μυνημα και περιμενω να δω τι θα μου πουν. Απο οτι καταλαβα καθε τελος του μηνος τα τραβανε απο το balance του paypal. Η ερωτηση μου τωρα ειναι αν δεν εχω το συγκεκριμενω υπολοιπο στο balance μπορουν να τα τραβηξουν και απο την καρτα μου που εχω συνδεμενη? Και αν ναι , αν κανω αναληψη το ποσο που εχω στην καρτα τοτε τι γινετε?

Κάτι σε αυτά που λες δεν πάει καλά. Δεν δίνεις ολοκληρωμένη εικόνα.

Άρα από τα 8 πράγματα που είχες πούλησες 3, 2 από τα οποία τα έκανες refund;

Επίσης με αυτά που λες φαίνεται ότι χρησιμοποιείς αβερτα όλες τις λειτουργίες του ebay που είναι με ΧΡΕΩΣΗ είτε το πουλήσεις είτε όχι . Φαίνεται ότι είναι δικό σου λάθος.

Και ναι μπορεί να σου τραβήξει λεφτά αυτόματα από το balance ή από την κάρτα σου αν δεν έχεις balance αν συμφωνησες σε αυτό όταν ρωτήθηκες.

Αν δεν πληρώσεις έχουν το δικαίωμα μέχρι κ δικαστικό κλητήρα να στείλουν. Λόγο ποσού δεν το νομίζω, αλλά ξέχνα paypal και ebay account αν δεν πληρώσεις, θα στα κλείσουν. (Και προφανώς στην paypal θα χάσεις τα λεφτά σου αν έχεις balance)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Billator είπε

Κάτι σε αυτά που λες δεν πάει καλά. Δεν δίνεις ολοκληρωμένη εικόνα.

Άρα από τα 8 πράγματα που είχες πούλησες 3, 2 από τα οποία τα έκανες refund;

Επίσης με αυτά που λες φαίνεται ότι χρησιμοποιείς αβερτα όλες τις λειτουργίες του ebay που είναι με ΧΡΕΩΣΗ είτε το πουλήσεις είτε όχι . Φαίνεται ότι είναι δικό σου λάθος.

Και ναι μπορεί να σου τραβήξει λεφτά αυτόματα από το balance ή από την κάρτα σου αν δεν έχεις balance αν συμφωνησες σε αυτό όταν ρωτήθηκες.

Αν δεν πληρώσεις έχουν το δικαίωμα μέχρι κ δικαστικό κλητήρα να στείλουν. Λόγο ποσού δεν το νομίζω, αλλά ξέχνα paypal και ebay account αν δεν πληρώσεις, θα στα κλείσουν. (Και προφανώς στην paypal θα χάσεις τα λεφτά σου αν έχεις balance)

εγω εκανα λαθος ναι, γιατι ειχα βαλει to subtotal που ειναι εχτρα χρεωση, και επεισης οταν εκανα refund επρεπε να κανω ακυρωση πρωτα απο το ebay και οχι απο το paypal. τους εστειλα μηνυμα και τους εξηγησα τελικα οτι εκανα λαθος σαν πρωταρης και μου στειλανε μειωμενο invoice και τωρα θα πληρωσω αυτα που πρεπει. απο 52$ μου αφαιρεσανε τα 47 δηλαδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια ερώτηση, αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει. Έκανα μια πώληση και ο αγοραστής μου είπε ότι λόγω ενός προβλήματος με το PayPal του δεν μπορεί να με πληρώσει και μου πρότεινε να με πληρώσει σε τραπεζικό λογαριασμό. Όντως έτσι έγινε, ωστόσο πώς δηλώνω στο ebay ότι πραγματοποιήθηκε η αγορά; τσεκάρω το mark as payment received? Σε αυτήν την περίπτωση θα υπάρξει πρόβλημα εάν η πληρωμή δεν φαίνεται στο PayPal? και επίσης με αυτόν τον τρόπο το ebay μου κρατάει την προμήθεια; ή για να κρατήσει προμήθεια θα πρέπει να συναλλαγή να έχει γίνει μεσω PayPal?

 

Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από cbol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...