Προς το περιεχόμενο

Πώληση στο ebay.


xSlade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, toyotats είπε

εγω εκανα λαθος ναι, γιατι ειχα βαλει to subtotal που ειναι εχτρα χρεωση, και επεισης οταν εκανα refund επρεπε να κανω ακυρωση πρωτα απο το ebay και οχι απο το paypal. τους εστειλα μηνυμα και τους εξηγησα τελικα οτι εκανα λαθος σαν πρωταρης και μου στειλανε μειωμενο invoice και τωρα θα πληρωσω αυτα που πρεπει. απο 52$ μου αφαιρεσανε τα 47 δηλαδη.

Όταν κανεις refund μέσα από paypal συνήθως φαίνονται τον επόμενο μήνα γιατί περναν αρκετές μέρες από την αγορά οπότε δεν μπορούν να στα αφαιρέσουν από τον τρέχοντα μήνα. 

Οπότε αυτό μην σε αγχωνει γενικά δεν χρειάζεται να κάνεις αυτή την διαδικασία. Αν δεν πουλήσεις ξανά καλά έκανες που το εκανες, διαφορετικά θα είχες στο balance του invoice +$$ (το ποσό των fees που έκανες refund μεσο paypal) θετικό υπόλοιπο για επόμενες πωλήσεις και το ισοζύγιο θα γινόταν σωστό τον επόμενο μήνα. 

1 ώρα πριν, cbol είπε

Έχω μια ερώτηση, αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει. Έκανα μια πώληση και ο αγοραστής μου είπε ότι λόγω ενός προβλήματος με το PayPal του δεν μπορεί να με πληρώσει και μου πρότεινε να με πληρώσει σε τραπεζικό λογαριασμό. Όντως έτσι έγινε, ωστόσο πώς δηλώνω στο ebay ότι πραγματοποιήθηκε η αγορά; τσεκάρω το mark as payment received? Σε αυτήν την περίπτωση θα υπάρξει πρόβλημα εάν η πληρωμή δεν φαίνεται στο PayPal? και επίσης με αυτόν τον τρόπο το ebay μου κρατάει την προμήθεια; ή για να κρατήσει προμήθεια θα πρέπει να συναλλαγή να έχει γίνει μεσω PayPal?

Ευχαριστώ πολύ

Ναι αυτό ακριβώς κάνεις.

Χρεώνεται φυσικά και πάλι fees αλλά μόνο για το ebay όχι το κομμάτι των fees της paypal. Αυτή είναι η διαφορά.

Επεξ/σία από Billator
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας , σχετικά με τις πωλήσεις στο eBay .. πρώτα από όλα τα μεταφορικά δεν είναι το θέμα , βάζεις πάνω κάτω ένα ποσό , εγώ συνήθως βάζω παραπάνω για να είμαι οκ . Ο λόγος που γράφω είναι γιατί θέλω να σας ενημερώσω σχετικά με τα κόμιστρα που χρεώνει η κυρά eBay .. 

Παράδειγμα για ένα αντικείμενο που θα βαλεις 100 ευρώ (+20 μεταφορικά) θα λάβεις στο PayPal 120e -3,5% (PayPal fees) τα οποία θα στα βάλουν "on hold" συνήθως 20 μέρες (Μπορεί και λιγότερο αν ο αγοραστής κάνει θετική κριτική στο eBay ότι όλα ειναι οκ με την αγορά του) 

Το eBay θα στείλει invoice σε 1 μήνα με 10% από το πόσο που έλαβες συνολικά οπότε 120ε - 10% (ασχέτως αν εσύ θα πληρώσεις και  PayPal fees) επίσης βάζουν φόρο 24% στο κέρδος (του 10%)  που χρεωνει το eBay .. και τέλος κόμιστρα και από την τράπεζα σου ( όλοι οι καλοί να φάνε από την πίτα) για να λάβεις το πόσο στον αρχικό τραπεζικο λογαριασμό σου . 

Οπότε έχουμε 

120 ευρώ - 3,5% > 115,9 

120 ευρώ -10% > 108 (12ε) 

12 ευρώ + 24% > 14,88 

- 20 ευρώ μεταφορικά 

-3,5 ευρώ κόμιστρα τράπεζας 

Οπότε για ένα αντικείμενο που έχεις βάλει 100 ευρώ θα πάρεις στο τέλος 

77,5 ευρώ 

Συμπέρασμα ... ας είναι το eBay η τελευταία λύση για την πώληση του αντικειμένου σας ..

 Προτείνω το marketplace στο Facebook να "ανέβει" και αλλο και να αφησουμε μόνο τους κινέζους να πουλάνε στο eBay ...

Γιάννης 

 

Επεξ/σία από johnnie boe
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, johnnie boe είπε

Γεια σας , σχετικά με τις πωλήσεις στο eBay .. πρώτα από όλα τα μεταφορικά δεν είναι το θέμα , βάζεις πάνω κάτω ένα ποσό , εγώ συνήθως βάζω παραπάνω για να είμαι οκ . Ο λόγος που γράφω είναι γιατί θέλω να σας ενημερώσω σχετικά με τα κόμιστρα που χρεώνει η κυρά eBay .. 

 Παράδειγμα για ένα αντικείμενο που θα βαλεις 100 ευρώ (+20 μεταφορικά) θα λάβεις στο PayPal 120e -3,5% (PayPal fees) τα οποία θα στα βάλουν "on hold" συνήθως 20 μέρες (Μπορεί και λιγότερο αν ο αγοραστής κάνει θετική κριτική στο eBay ότι όλα ειναι οκ με την αγορά του) 

Το eBay θα στείλει invoice σε 1 μήνα με 10% από το πόσο που έλαβες συνολικά οπότε 120ε - 10% (ασχέτως αν εσύ θα πληρώσεις και  PayPal fees) επίσης βάζουν φόρο 24% στο κέρδος (του 10%)  που χρεωνει το eBay .. και τέλος κόμιστρα και από την τράπεζα σου ( όλοι οι καλοί να φάνε από την πίτα) για να λάβεις το πόσο στον αρχικό τραπεζικο λογαριασμό σου . 

Οπότε έχουμε 

120 ευρώ - 3,5% > 115,9 

120 ευρώ -10% > 108 (12ε) 

12 ευρώ + 24% > 14,88 

- 20 ευρώ μεταφορικά 

-3,5 ευρώ κόμιστρα τράπεζας 

Οπότε για ένα αντικείμενο που έχεις βάλει 100 ευρώ θα πάρεις στο τέλος 

77,5 ευρώ 

Συμπέρασμα ... ας είναι το eBay η τελευταία λύση για την πώληση του αντικειμένου σας ..

 Προτείνω το marketplace στο Facebook να "ανέβει" και αλλο και να αφησουμε μόνο τους κινέζους να πουλάνε στο eBay ...

 Γιάννης 

Πουλησα προσφατα στο facebook marketplace ενα notebook αλλα ο αγοραστης φοβοταν και τον επεισα να το κανουμε απο το ebay γιατι μου ελεγε κατι βλακειες του τυπου να του το στειλω να το δοκιμασει και μετα να με πληρωσει, δεν θυμομουν ομως τα fees..

40 ευρω + 3,1 μεταφορικα.

Τελικα πηρα ~33 ευρω τσεπη. 17-18% μειων με paypal fees και ebay..

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 15/11/2018 στις 7:32 ΜΜ, risingsun είπε

Δηλαδη βαζω ενα αντικειμενο που θελω να παρω 10 ευρω.Βαζω και +10% να ειμαι σιγουρος και θα μου βγαζει τα μεταφορικα ακριβως?

Όχι ακριβως... Διάβασε προσεκτικά ξανά την αναλυτική απάντηση.
Το eBay ΔΕΝ βγάζει μεταφορικά αυτόματα (τουλάχιστον για όσουνε είναι εκτός ΗΠΑ)\

Στις 20/1/2019 στις 10:33 ΜΜ, cbol είπε

Έχω μια ερώτηση, αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει. Έκανα μια πώληση και ο αγοραστής μου είπε ότι λόγω ενός προβλήματος με το PayPal του δεν μπορεί να με πληρώσει και μου πρότεινε να με πληρώσει σε τραπεζικό λογαριασμό. Όντως έτσι έγινε, ωστόσο πώς δηλώνω στο ebay ότι πραγματοποιήθηκε η αγορά; τσεκάρω το mark as payment received? Σε αυτήν την περίπτωση θα υπάρξει πρόβλημα εάν η πληρωμή δεν φαίνεται στο PayPal? και επίσης με αυτόν τον τρόπο το ebay μου κρατάει την προμήθεια; ή για να κρατήσει προμήθεια θα πρέπει να συναλλαγή να έχει γίνει μεσω PayPal?

 

Ευχαριστώ πολύ

Αν σου ζητάει πληρωμή εκτός Paypal θέλει λίγο προσοχή... Δεν γνωρίζω την υπόθεση ακριβώς αλλα αυτό το κόλπο το κάνουν συχνά απατεώνες που σου στέλνουν ψεύτικο παραστατικό και μετά δεν βγάζεις άκρη...
Επίσης, απ' όσο ξέρω εκτός eBay Γερμανίας, το eBay δεν παρέχει σαν επιλογή πληρωμή με τράπεζα (αυτό τουλάχιστον γνώριζα ίσως έχει αλλάξει).
Μια φορά μάλιστα που πλήρωσα με τράπεζα για προϊόν σε Γερμανό πωλητή και μετά με εξαπάτησε και δεν έστειλε τίποτε, το eBay USA, στο οποίο είμαι γραμμένος μου είπε οτι δεν παρέχει καμία κάλυψη γαιτί δεν αναγνωρίζει πληρωμές μέσω τράπεζας! Το μόνο που μπορούσα να κάνω τότε ήταν να ξεκινήσω dispute αλλά ΜΟΝΟ στο Γερμανικό eBay  (και μάλιστα ΜΟΝΟ στα Γερμανικά - δεν δεχόντουσαν επικοινωνία στα Αγγλικά ή σε άλλη γλώσσα).
Στο τέλος έχασα 15 Ευρώ και ησύχασα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τι πρόβλημα έχεις ακριβώς;
Σήμερα είδα ειδοποίηση από το σύστημα οτι υπήρχε ερώτηση σε δική μου δημοσίευση και σήμερα απάντησα.
Αν το σύστημα δεν θέλει να απαντάμε σε παλιά threats ας μη μου στέλνει ειδοποιήσεις.
Δεν είμαι ντέντεκτιβ να κάθομαι να βλέπω σε ποιό χρόνο έγιναν οι απαντήσεις.

Εσύ, ποιό πρόβλημα ακριβώς έχεις είπαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα! Εχω λογαριασμό  στο ebay ως αγοραστης με παρα πολλες θετικες αξιολογησεις και επειδη εχω πολλα πραγματακια προς πωληση και με το Facebook παιδευομαι αρκετα σκεφτομαι το Ebay.  Διαβασα ολα τα σχόλια  και τελικα δεν κατάλαβα  αν αξιζει να μπω στη διαδικασια η οχι.. τα προϊόντα  που θελω να πουλησω θα ειναι περιπου εως 30€ 40€. Τι λετε όσοι το εχετε δοκιμασει? Ευχαριστώ πολυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ebay πλέον υπολογίζεις ένα 10% επί της πώλησης που θα κάνεις

έξοδα αποστολής (επιστολή - κατηγορία "ακανόνιστα" των ΕΛΤΑ 11 ευρώ)

δες επίσης στο σάιτ των ΕΛΤΑ τιμές για επιστολές>μεγάλα και επιστολές>μικρά

 

σε μια πώληση 40 ευρώ ας πούμε, είναι 40-4-11=25

αν τώρα έχεις κάτι που κάνει 100 ευρώ και πάνω π.χ 100-10-11=79

πάλι σου τρώει

 

χαριστική βολή για μένα ήταν τα ΕΛΤΑ

και αυτός είναι ο λόγος που σταμάτησα να πουλάω στο ebay μετά από χρόνια

πιο καλή τύχη είχα στο facebook marketplace

ebay για μένα είναι τελευταία επιλογή, για κάτι που θες να ξεφορτωθείς ντε και καλά

και να είναι αρκετά ακριβό ώστε να αφήσει κέρδος

επίσης πρέπει να υπολογίσεις να μην πέσεις σε απατεωνίσκο που θέλει να κρατήσει το αντικείμενο και ταυτόχρονα να σου φάει τα λεφτά

μου έτυχε με αγοραστή με 1000+ αξιολογήσεις από USA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stratos979 είπε

επίσης πρέπει να υπολογίσεις να μην πέσεις σε απατεωνίσκο που θέλει να κρατήσει το αντικείμενο και ταυτόχρονα να σου φάει τα λεφτά

μου έτυχε με αγοραστή με 1000+ αξιολογήσεις από USA

Σωστός, κάτι πολύ σημαντικό που ίσως λίγοι γνωρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες ισχυει αλλα δυστυχώς  δεν μπορεις να το ξερεις... προσωπικα ειχα παραγγειλει  καρτα sd αξιας 50€ αργησε μηνες να ερθει,μου την ξαναστείλαν και τελικα μηνες αργοτερα μου ηρθα και οι 2 μαζι την ιδια μερα 😐 μιλησα ομως με τον πωλητη και χρεωθηκα και του την εστειλα πισω...η αλήθεια ειναι οτι η απατεωνια παει συννεφο δυστυχως.. οποτε μαλλον δεν πολυαξιζει...εχω κατι συλλεκτικες τηλεκαρτες που απο οτι ειδα στο ebay πιάνουν πολυ και το σκεφτηκα γιατι Ελλάδα  δυσκολα θα βρω να τις πουλησω καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν είναι μόνο τηλεκάρτες πας στην κατηγορία "μεγάλα" αντί για ακανόνιστα των ΕΛΤΑ που μέχρι 100γρ. είναι 6 ευρώ

δηλ. γλιτώνεις 5 ευρώ στα μεταφορικά

δεν ξέρω αν σου κάνει διαφορά και αν σε συμφέρει

 

γνώμη μου πάντα: για ebay μπορείς να το κάνεις σαν best offer, βάζεις μια τιμή φιξ και όποιος ενδιαφέρεται σου στέλνει προσφορά

αν την κάνεις δεκτή έχεις μια πώληση

 

για facebook marketplace θα τα έβαζα όλα πακέτο και θα έλεγα τιμή συζητήσιμη

αν σου κάνουν καλή προσφορά, τα δίνεις χέρι-χέρι μόνο, συνάντηση σε δημόσιο και εύκολο μέρος π.χ σουπερμάρκετ, ηλεκτρικός

όχι αντικαταβολή και όχι κατάθεση σε λογαριασμό

 

γνώμη μου οκ, δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου 😛

ότι και αν κάνεις καλή επιτυχία

 

https://www.elta.gr/el-gr/υπολογίσωκόστος.aspx

 

 

Επεξ/σία από stratos979
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω  πολυ για ολες τις πληροφορίες ! Μεχρι τωρα οτι  εχω δωσει εκτος  Αθηνών  το κανω με καταθεση στον λογαριασμό  μου και μετα το στελνω ως δεμα,οποτε δεν παιζει να μην παραλάβει . Οταν στις αρχές  εστελνα με αντικαταβολη πολλες φορες δεν παραλαμβαναν,έτρεχα παλι στα ελτα να παρω πιαω το δεμα και ειχα χρεωθεί  και την αποστολη αδικα.

Να σε ρωτησω με βαση αυτό, δεν μπορω να στειλω συστημένο στο εξωτερικο  ωστε έτσι  να αποφύγω  τυχόν απατεώνα  που θα θελει και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά μπορείς

τα 6 ευρώ (επιστολή>μεγάλα) των ΕΛΤΑ είναι για συστημένο Α' προτεραιότητα, θα μπορείς να βλέπεις την πορεία του αντικειμένου και πότε παραδόθηκε

δες και 'συ στην σελίδα των ΕΛΤΑ > υπολογίσω κόστος

 

μετά τον scammer από USA, σταμάτησα να πουλάω worldwide και έβαλα μόνο Ευρώπη. Κανένα πρόβλημα μέχρι που τα ΕΛΤΑ πήγαν τις τιμές για τα ακανόνιστα στο ταβάνι και πλέον ήταν ασύμφορο για μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/3/2021 στις 5:23 ΜΜ, stratos979 είπε

Ebay να είναι τελευταία επιλογή, για κάτι που θες να ξεφορτωθείς ντε και καλά

και να είναι αρκετά ακριβό ώστε να αφήσει κέρδος

επίσης πρέπει να υπολογίσεις να μην πέσεις σε απατεωνίσκο που θέλει να κρατήσει το αντικείμενο και ταυτόχρονα να σου φάει τα λεφτά

μου έτυχε με αγοραστή με 1000+ αξιολογήσεις από USA

Το έχω ξαναδιαβάσει αυτό, αλλά πως ακριβώς το κάνουν;

Έχω κάποια πράγματα που θέλω να βάλω Ebay, γιατί δεν φεύγουν εδώ Ελλάδα, και το σκέφτομαι. 

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...