Προς το περιεχόμενο

Πώληση στο ebay.


xSlade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/3/2021 στις 10:01 ΜΜ, Aurumnus είπε

Το έχω ξαναδιαβάσει αυτό, αλλά πως ακριβώς το κάνουν;

Έχω κάποια πράγματα που θέλω να βάλω Ebay, γιατί δεν φεύγουν εδώ Ελλάδα, και το σκέφτομαι. 

Δυστηχως συμβαινει συχνα γιατι εκμεταλευονται πολλες φορες αυτο το "κολλημενο" tracking που δεν μπορεις να αποδειξης στο ebay οτι παραδωθηκε, σου λενε λοιπον οτι δεν το παρελαβαν ποτε και εσυ εισαι αναγκασμενος να κανεις refund στο πελατη τα χρηματα του.

Ειδικα πωλησεις εξω απο το ebay μην δεχτητε ποτε να κανετε γιατι δεν υπαρχει προστασια πελατη-αγοραστη, και αν κανετε να ειναι μεσω PayPal.

Εγω χρειαστηκε να κανω 2 φορες ο ενας Ελληνας και ενας Γερμανος αλλα στον Γερμανο την εκανα την πωληση μεσω PayPal με κουριερ ετσι ωστε να ειμαι καλυμενος.

Στον Ελληνα οκ ευκολο με κουριερ αντικαταβολη και ολο αυτο για να κερδισουμε τις προμηθειες eBay.

Κοιταξτε δεν ειναι ευκολη υποθεση με τα λαμογια μεσα εκει, εχω διαβασει παρα πολλα ξενα φορουμ για τετοια θεματα.

Φανταστειτε μου ετυχε περιπτωση Αυστραλου ο οποιος ανοιξε υποθεση στο PayPal (δεν την ανοιξε στο eBay) οτι η πωληση που του εκανα στο eBay δεν την εκανε αυτος και οτι ηταν χακαρισμενος ο λογαριασμος του.

Το PayPal δεν μου ζητησε να κανω τιποτα προς στιγμη (διοτι ειχα ανεβασει το τρακινγκ) εγω ομως εστειλα στο Paypal screenshot, την συναλλαγη στο eBay οπου εγινα κανονικα και τουε εστειλα φωτογραφια την αποδειξη ελτα με το ονομα του και το τρακινγκ και τους εγραψα πως ειναι δυνατον μετα απο 10 μερες που το εστειλα να βγαλει υποθεση??? Γιατι δεν την εβγαλε αμεσως αφου οταν γινεται συναλλαγη την βλεπεις αμεσως?

Αποτελεσμα.....μετα απο 1-1,5 μηνα μου στελνει το PayPal απαντηση οτι αν και ο χρηματο οικονομικος οργανισμος (Τραπεζα) του πελατη εδωσε την υποθεση υερ του πελατη εμεις λογο του οτι εισαι valued customer δεν θα σου χρεωσουμε το ποσο.

Τι να πω......οκ δεν εχασα χρηματα αλλα ο πελατης σιγουρα παρελαβε το προιον του!

Αυτη τη στιγμη που μιλαμε εχω αλλη υποθεση να τρεχει για μην παραλαβη προιοντος στο οποιο τα ΕΛΤΑ εχουν καθυστερηση τρομερη για Γερμανια που ευτηχως μετα απο 30+ μερες εβγαλε το συστημα οτι ειναι στο κεντρο διαλογης στην Γερμανια, βεβαια ακομη δεν το εχει παραλαβει....

 Φανταστειτε οτι ολα που στελνω με ΕΛΤΑ ειναι συστημενα εξπρες και τελευταια εχω αρχισει και βαζω και αποδειξη παραλαβης σε καποια δλδ να μου επιστραφει αποδειξη με την υπογραφη του.

 

Επεξ/σία από cpelgreco
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 μήνες μετά...
  • 4 μήνες μετά...

Εγω πρόσφατα κατάλαβα ότι επειδή έχω US account δεν μπορώ να πουλήσω στο ebay! ΤΡΑΓΙΚΟ! Έστειλα μνμ στο support και μου ειπαν να κάνω Γερμανικό account. Θέλω να πουλήσω έναν φακό και δεν μπορώ εδώ στην Ελλάδα, αλλά με αυτά που διαβάζω από πάνω, δεν υπάρχει αξιοπιστία πουθενά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 9/7/2021 στις 10:00 ΠΜ, ObeyWario! είπε

Τώρα που το ebay σταμάτησε τις πληρωμές στο paypal τι κάνατε όσοι πουλάτε; Δώσατε λογαριασμό ελληνικής τράπεζας;

Ναι δινεις λογαριασμο Ελληνικης τραπεζας.

Στις 28/11/2021 στις 10:32 ΜΜ, JOHN360GR είπε

Εγω πρόσφατα κατάλαβα ότι επειδή έχω US account δεν μπορώ να πουλήσω στο ebay! ΤΡΑΓΙΚΟ! Έστειλα μνμ στο support και μου ειπαν να κάνω Γερμανικό account. Θέλω να πουλήσω έναν φακό και δεν μπορώ εδώ στην Ελλάδα, αλλά με αυτά που διαβάζω από πάνω, δεν υπάρχει αξιοπιστία πουθενά!

Ποιος σου ειπε οτι δεν μπορεις να πουλησεις στο ebay? Και εγω εχω US account τοσα χρονια τωρα και πουλαω οπου θελω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...