Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ενδέχεται να κυκλοφορήσει ένα disc-free Xbox One το 2019


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, troi.g είπε

Σιγουρα είναι πιο βολικο. Το θέμα είναι ότι θα μπορούσε να σε ρωτήσει εάν θέλεις να το γράψεις. Απλά στο κάνει υποχρεωτικό. 

Πια οι εταιρείες δεν μπαίνουν καν στο κόπο να κάνουν το παιχνίδι να παίξει καλά από το δισκάκι. Θέλει πολύ development time και ειναι μάταιο. Δεν είναι απλά να σου βάλουν μια ερώτηση. 

Για να παίξει από το δισκάκι θέλει να κάνουν τρελό optimization και στα data, και στο να φορτώνουν data on the fly την ώρα που παίζεις χωρίς να υπάρχει κόλλημα στο παιχνίδι, και το πως θα τοποθετηθούν τα δεδομένα πάνω στο δισκάκι ώστε να υπάρχει μικρό seek time (πρεπει να προβλέψουν τι είναι πιο πιθανό να φορτωθεί μετά από το κάθε αρχείο) . Μπορεί να χαλαγαν development resources όταν ήταν ανάγκη αλλά γιατί να το κάνουν πλέον; Είναι μάταιο. 

Φυσικά τα κάνουν και τώρα ως ένα βαθμό. Αλλά βλέπεις ότι και ο καημένος ο δίσκος οριακά στέκεται. Μόλις βάλεις ssd το παιχνίδι απογειώνεται. Έχω το xbox one x, και τα παιχνίδια που παίζω την τρέχουσα περίοδο τα έχω στον ssd. Καμία σχέση. Στον σκληρό βαριέμαι να περιμένω. Φαντάσου να ήταν σε δισκάκι. 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, asorogu1981 είπε

Ξερεις ποσα κακομαθημενα θεωρουν οτι τα 69 ευρω τα βρισκεις στο δρομο; Μην κοιτας εσενα η εμενα 

Το καλύτερο σχόλιο που έχω διαβάσει εδώ και πάαααρα πολύ καιρό .... ( Συμπεριλαμβάνοντας τον ανηψιό μου )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nefos78 είπε

Το καλύτερο σχόλιο που έχω διαβάσει εδώ και πάαααρα πολύ καιρό .... ( Συμπεριλαμβάνοντας τον ανηψιό μου )

Ναι γιατί εγώ που αγοράζω μονο ψηφιακά δίνω 69 ευρώ... μέσο όρο παίζω στα 20 ευρώ σε αυτά που αγοράζω αν και τα περισσότερα τα παίζω με συνδρομή. Μιλάω και για ΑΑΑ τίτλους. Ας μην πιάσουμε αυτή την κουβέντα αλλά έλεος με αυτά τα ισοπεδωτικά συμπεράσματα στο insomnia όπου χρησιμοποιουνται περιπτώσεις σαν καθολικά επιχειρήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αγοράσει ξανά σιντι. 

Να ναι καλά το Xbox pass, και οι προσφορές του Xbox live που είναι καλύτερες από οποιαδήποτε σκρουτζομαγαζο. 

Τα άτομα που δεν τους αρέσει αυτή η κονσόλα είναι αυτά που φοβούνται πως θα χάσουν τη ανανεωση στη βαρετή σκονισμένη συλλογή στα ράφια τους και αυτοί που δεν έχουν ιδέα από το τι προσφέρει το Xbox live. 🤷

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, troi.g είπε

Μα αν τελικά το drive είναι πλέον τόσο άχρηστο, ας τα κάνουν όλα ψηφιακά και να βάζουν σκληρούς από 5 gb και πάνω.

Μα οι σκληροί που βάζουν πια είναι τουλάχιστον 500 gb. Μήπως εννοούσες terabyte; 

Και ναι είναι άχρηστα τα δισκάκια και μαζί με όλα τα παρεμφερή (μεταφορά, πλαστικά, κατασκευή, manual) μια μικρή οικολογική καταστροφή. Δεν είναι trend το τελευταίο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Ο κούλης ποιος είναι; 

Η απάντηση στο κράτος του Συριζιστάν  όπως πολύ περιγραφικά είπες. Η επιστροφή της ευημερίας και της ευρωπαίκής πολιτικής. Το ζαβό. Ο Κυριάκος ο Μητσοτάκης λοιπόν θα φέρει το πρόγραμμα ανταλλαγής retail/digital gaming για να προχωρήσει το σχέδιο της Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, DarthGRE είπε

Δηλαδή για να καταλάβω, επειδή δεν θα έχεις δισκάκι απαιτείς να σου δίνουν να παίξεις οποίο παιχνίδι θέλεις εσύ, με ένα μηνιαίο αντίτιμο. 

Δυσκολεύομαι να ακολουθήσω την λογική σου, ελπίζω να τα καταφέρει κάποιος άλλος. 

Την "λογική μου" την κάνει ήδη το Netflix, Spotify, Apple Music κτλ και όλες οι υπηρεσίες ενοικίασης. Ακούς όση μουσική θέλεις, όποτε θέλεις, όπου θέλεις και πιο σημαντικό όποιον κομμάτι/άλμπουμ θέλεις. Στο κομμάτι του gaming υπάρχει αντίστοιχα σε νοοτροπία το Νvidia Grid που είναι μεν cloud based, αλλά η λογική ενοικίασης είναι η ίδια. Όποιο game θες, όσο έχεις συνδρομή. Η διαφορά είναι ότι δεν αγοράζεις το παιχνίδι αλλά ουσιαστικά το ενοικιάζεις για όσο διάστημα πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, makridis είπε

Την "λογική μου" την κάνει ήδη το Netflix, Spotify, Apple Music κτλ και όλες οι υπηρεσίες ενοικίασης. Ακούς όση μουσική θέλεις, όποτε θέλεις, όπου θέλεις και πιο σημαντικό όποιον κομμάτι/άλμπουμ θέλεις. Στο κομμάτι του gaming υπάρχει αντίστοιχα σε νοοτροπία το Νvidia Grid που είναι μεν cloud based, αλλά η λογική ενοικίασης είναι η ίδια. Όποιο game θες, όσο έχεις συνδρομή. Η διαφορά είναι ότι δεν αγοράζεις το παιχνίδι αλλά ουσιαστικά το ενοικιάζεις για όσο διάστημα πληρώνεις.

Υπάρχει η σημαντική διαφορά ανάμεσα στην μουσική και τα παιχνίδια που λέγεται production value. Δεν γίνεται αυτό στα video games. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Μα οι σκληροί που βάζουν πια είναι τουλάχιστον 500 gb. Μήπως εννοούσες terabyte; 

Και ναι είναι άχρηστα τα δισκάκια και μαζί με όλα τα παρεμφερή (μεταφορά, πλαστικά, κατασκευή, manual) μια μικρή οικολογική καταστροφή. Δεν είναι trend το τελευταίο....

Ναι σωστά εννοούσα 5 terabyte. Τώρα όσον αφορά τα ψηφιακά θα έπρεπε να ήταν αρκετά φθηνότερα αφού γλυτώνουν όλα τα παραπάνω, και όχι να έχουν την ίδια ή ακριβότερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, troi.g είπε

Ναι σωστά εννοούσα 5 terabyte. Τώρα όσον αφορά τα ψηφιακά θα έπρεπε να ήταν αρκετά φθηνότερα αφού γλυτώνουν όλα τα παραπάνω, και όχι να έχουν την ίδια ή ακριβότερη τιμή.

Ήδη έχει απαντηθεί για ποιο λόγο. 

Υπάρχει "συμφωνία" με τους retailers να εχουν τα ψηφιακά ίδια τιμή με τα physical, ώστε να μην έχουν ζημιά. Φταινε τα physical λοιπόν για την υψηλή τιμή. Άλλος ένα λόγος να πάμε μόνο σε ψηφιακά, δεν θα υπάρχει κανείς να δεσμεύει τις τιμές, δεν θα υπάρχουν μεσάζοντες (πέρα από την εταιρεία της κονσόλας), δεν θα υπάρχουν έξοδα για την αποστολή, πακετάρισμα κτλ. Μόνο τότε θα δούμε πιο φθηνά τα digital. 

Δεν στο παίζω ειδήμων, και δεν είμαι, απλά όταν είχα την απορία γιατί τα ψηφιακά δεν είναι πιο φθηνά, δεν υιοθέτησα την άποψη ότι είναι απληστοι χωρίς να το ψάξω. Έκατσα και το έψαξα. 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, argiris623 είπε

Ναι ξέρω ότι είναι συνδεδεμένα αλλά όπως και να έχει και τα accounts δεν είναι και ότι πιο σταθερό. Εδώ μετά από τόσα χρόνια η Sony τώρα έδωσε το δικαίωμα αλλαγής id και αυτό χωρίς 100%επιτυχία. Επίσης τα accounts κλειδώνουν, γίνονται ban ολόκληρες κονσόλες γίνονται ban. Με λίγα λόγια είναι πιο εύκολο να χάσεις κάτι από ότι αν το είχες σε δισκάκι που απλά το πας κάπου αλλού και το δουλεύεις σαν καινούργιο. 

Να 'χαμε να λέγαμε φίλε, ο λόγος που σου απάντησα είναι γιατι βάση τα προηγούμενα που έγραφες δεν έδειχνες να ξέρεις ακριβώς την κατάσταση.  Σου έκανα και παράθεση τα λόγια σου. Τώρα μου λές για console ban, account ban και ιστορίες. Καμία σχέση με το λόγο που σου έγραψα αρχικά. Τώρα άμα θές να κάνουμε συζήτηση χωρίς λόγο, μπορώ να σου πώ και γώ οτι τα data που είναι γραμμένα στα δισκάκια δεν κρατάνε για πάντα. Μετά από κάποια χρόνια τα readers δεν τα διαβάζουν. Δεν είμαι υπέρμαχος του digital όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Ήδη έχει απαντηθεί για ποιο λόγο. 

Υπάρχει "συμφωνία" με τους retailers να εχουν τα ψηφιακά ίδια τιμή με τα physical, ώστε να μην έχουν ζημιά. Φταινε τα physical λοιπόν για την υψηλή τιμή. Άλλος ένα λόγος να πάμε μόνο σε ψηφιακά, δεν θα υπάρχει κανείς να δεσμεύει τις τιμές, δεν θα υπάρχουν μεσάζοντες (πέρα από την εταιρεία της κονσόλας), δεν θα υπάρχουν έξοδα για την αποστολή, πακετάρισμα κτλ. Μόνο τότε θα δούμε πιο φθηνά τα digital. 

Δεν στο παίζω ειδήμων, και δεν είμαι, απλά όταν είχα την απορία γιατί τα ψηφιακά δεν είναι πιο φθηνά, δεν υιοθέτησα την άποψη ότι είναι απληστοι χωρίς να το ψάξω. Έκατσα και το έψαξα. 

Θα υπάρχει η δυνατότητα μεταπώλησης ή ανταλλαγής? Ή απλά θα μένει αναγκαστικά στον λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, troi.g είπε

Θα υπάρχει η δυνατότητα μεταπώλησης ή ανταλλαγής? Ή απλά θα μένει αναγκαστικά στον λογαριασμό.

Έχω την αίσθηση ότι παίζω σε τηλεπαιχνίδι με ερωτήσεις. Όπως είδες πολλά από αυτά που νόμιζες και είχες αρνητική άποψη για τα ψηφιακά ήταν λάθος. Όσον αφορά την μεταπώληση, δεν νομίζω να την χρειάζεσαι αν γινουν πιο φθηνά τα παιχνίδια. Αυτός δεν είναι ο σκοπός που γίνεται τώρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...