Προς το περιεχόμενο

Θέμα με το O/C του i7 4770k


Rapido

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την εξής απορία. Έχω έναν επεξεργαστή i7 4770k σε μητρική Αsus maximus vi hero. Τον είχα κάνει o/c μέσω των αποθηκευμένων προφίλ της μητρικής και οι επιλογές ήταν 4.2 4.4 4.6 αν τα θυμάμαι καλά. Εγώ τον είχα  στα 4.6Ghz για πολλά χρόνια απο τότε που τον πήρα. Πριν λίγο καιρό άλλαξα τη μπαταρία της μητρικής και απο τότε δεν μπορώ να τον επαναφέρω στα 4.6 πάντα δείχνει 4599Mhz και μερικές φορές 4601Μhz ενώ παλιά ήταν κολλημένο στο 4.6. Έκανα BIOS reset και το άφησα έτσι και παρατήρησα πως και στους stock χρονισμούς αντί για 3.5Ghz δείχνει 3499Mhz και με το boost αντί για 4Ghz 3999Mhz. Όλα τα τέστ τα περνάει πάντως δεν αντιμετώπισα κανένα σφάλμα. Έχει κανείς ιδέα γιατί γίνεται αυτό; Ευχαριστώ.

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι  αλλά τόσα χρόνια γιατί τα ρολόγια ήταν ακριβώς; Τώρα γιατί όλες οι συχνότητες πάνε 0.1Mhz κάτω; Είμαι ψυχαναγκαστικός :P :P :P Στο BIOS όλα είναι στρόγγυλες τιμές. Μέσα στα windows αλλάζουν.

DSC_0071.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι μήπως αυτή η μικρή διαφορά υποδεικνύει βλάβη στο hardware και σε λίγο καιρό παω να ανοίξω το pc και βρεθώ να ψάχνω μητρική cpu ram στα Skroutzομάγαζα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου απορία είναι πως έδειχνε συνέχεια πριν 4600 Mhz ακριβώς...

Το pc που γράφω τώρα έχει έναν i5-4690 και το ίδιο πρόγραμμα δείχνει μόνιμα 3499/3899 Mhz και γενικά πάντα κάποια συχνότητα σε ..99...

Είναι πάρα πολύ συνηθισμένο να υπάρχουν οριακές αποκλείσεις, τόσο στις τιμές του επεξεργαστή όσο και σε αυτές των μνημών, από αυτές που αναφέρουν οι επίσημες προδιαγραφές.

Έτσι οι μνήμες στον ίδιο υπολογιστή λειτουργούν, σύμφωνα με το cpu-z, στα 799,9 Mhz (δηλαδή στα 1599,8 Mhz).

Απλά, μην ασχολείσαι...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rapido είπε

Φοβάμαι μήπως αυτή η μικρή διαφορά υποδεικνύει βλάβη στο hardware και σε λίγο καιρό παω να ανοίξω το pc και βρεθώ να ψάχνω μητρική cpu ram στα Skroutzομάγαζα :P 

Θα τα παίξει γιατί το auto του γμει το κέρατο στην τάση. Όχι γιατί δεν είναι στρογγυλό νούμερο.

Στο CPUz τι τάση δείχνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...