Προς το περιεχόμενο

Τα κινητά που εκπέμπουν τα υψηλότερα επίπεδα ακτινοβολίας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, telis είπε

Να γιατί θα πρέπει να υπάρχει πυκνό δίκτυο από κεραίες κινητής τηλεφωνίας και να μην γίνεται χαμός από βλαμμένος και άσχετους όταν γίνονται εγκατάστασεις μέσα στις πόλεις. 

Οταν έβγαλαν όμως οδηγία 300 μέτρα μακριά από Σχολεία ή Νοσοκομεία ήταν σαν να λέγανε ότι όσοι έμεναν σε πολυκατοικίες ήταν άτυχοι...

Οι κεραίες δεν σκοτώνουν, τουλάχιστον όταν τηρούνται προδιαγραφές, η αλόγιστη χρήση χωρίς hands free οδηγεί.... σε προβλήματα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Mourloz είπε

Αυτή είναι η ακτινοβολία στο αυτί. Στο σώμα 1,29 το Note 8.

Και αν κοιτάξουμε στο US είναι 0.61 στο κεφάλι και 0.56 στο σώμα.Απλα υπάρχει κάποιο σημείο αναφοράς.Αλλωστε αυτές οι τιμές είναι οι μέγιστες δεν σημαίνει ότι δουλεύουν συνέχεια μ αυτες τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eemix είπε

Οταν έβγαλαν όμως οδηγία 300 μέτρα μακριά από Σχολεία ή Νοσοκομεία ήταν σαν να λέγανε ότι όσοι έμεναν σε πολυκατοικίες ήταν άτυχοι...

Οι κεραίες δεν σκοτώνουν, τουλάχιστον όταν τηρούνται προδιαγραφές, η αλόγιστη χρήση χωρίς hands free οδηγεί.... σε προβλήματα

Μα το ελληνικό κράτος είναι βλαμμένο όπως και οι πολίτες του. 

Βέβαια αυτό που λες δεν ισχύει, άνετα μπαίνει δίπλα σε σχολεία. Απλά στην άδεια είναι υποχρεωτικό να έχουν σημειωθεί τα σχολεία που είναι κοντά. 

Ή τεράστια @@ είναι ότι ο νόμος απαγορεύει να μπει πάνω σε σχολεία ή νοσοκομεία (όχι πως ποτέ θα έμπαινε). 

Έτσι αφήνει στους πολίτες υποψίες ότι κάτι κακό συμβαίνει.... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To quote the FCC (the US regulatory authority):

Αναφορά σε κείμενο

Many people mistakenly assume that using a cell phone with a lower reported SAR value necessarily decreases a user’s exposure to RF emissions, or is somehow “safer” than using a cell phone with a high SAR value. While SAR values are an important tool in judging the maximum possible exposure to RF energy from a particular model of cell phone, a single SAR value does not provide sufficient information about the amount of RF exposure under typical usage conditions to reliably compare individual cell phone models. Rather, the SAR values collected by the FCC are intended only to ensure that the cell phone does not exceed the FCC’s maximum permissible exposure levels even when operating in conditions which result in the device’s highest possible – but not its typical - RF energy absorption for a user.

https://www.fcc.gov/consumers/guides/specific-absorption-rate-sar-cell-phones-what-it-means-you

 

Απο το αρθρο λειπουν οι τιμες για κεφαλι και σωμα, ειναι διαφορετικες....

Ισως το SAR ειναι το motivation που ψαχνουν καποιοι για να μιλανε με handsfree & bluetooth στο αμαξι :P

Όλα τα κινητα περνάν απο τα στανταρς του FCC. Μη νομίζεται οτι η Samsung ειναι μακρία - Samsung s9 EU 1.27 W/kg στο σωμα

Γενικα σαν κανονα με οποιοδηποτε κινητό ειναι καλο να το δουλευεται με ακουστικα για κλησεις μεγαλης διαρκειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, telis είπε

Μα το ελληνικό κράτος είναι βλαμμένο όπως και οι πολίτες του. 

Βέβαια αυτό που λες δεν ισχύει, άνετα μπαίνει δίπλα σε σχολεία. Απλά στην άδεια είναι υποχρεωτικό να έχουν σημειωθεί τα σχολεία που είναι κοντά. 

Ή τεράστια @@ είναι ότι ο νόμος απαγορεύει να μπει πάνω σε σχολεία ή νοσοκομεία (όχι πως ποτέ θα έμπαινε). 

Έτσι αφήνει στους πολίτες υποψίες ότι κάτι κακό συμβαίνει.... 

Επειδή ήμουν από την πλευρά του εργολάβου, κυρίως στην εύρεση θέσεων μέχρι το 2005, υπήρχε η οδηγία αυτή. Και γνωστός μου που δουλεύει στους ελέγχους, αυτό μου έλεγε ότι τσεκάρουν. Φυσικά και δεν μπορεί να τηρηθεί αυτό ειδικα΄στην Αθήνα που υπάρχουν πυκνά νοσοκομεία ή κλινικές ή σχολεία. Δεν ξέρω τι έχει γίνει, έχω φύγει από το χώρο, αλλά όλα από τους εγκαταστάτες γίνονταν στο κρυφό δήθεν σαν καμινάδα, διαφημιστική πινακίδα κλπ κλπ...

Θεωρητικά πάντα καλύτερα να είσαι από κάτω παρά απέναντι σε ένα Cell.

Μου αρέσει που κάθε βράδυ και εγώ κλείνω το wi-fi  για να μην έχω πεδίο, και αν σκανάρω στο υπνοδωμάτιο υπάρχουν ανοικτά 10 (τουλάχιστον) γύρω μου...

 

Επεξ/σία από eemix
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαρ και χαζομαρες στην τελικη ολοι απο κατι θα πεθανουμε.

Τι να πεθανεις Σαββατο τι Κυριακη πρωϊ παλι Δευτερα θα σε θαψουν.

 

:lol::P

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, eemix είπε

Η ακτινοβολία που δέχεται ένα αντικείμενο Α από ένα αντικείμενο Β που εκπέμπει, είναι αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της απόστασης μεταξύ των 2 σωμάτων. Ετσι όταν η απόσταση τείνει προς το 0 η ακτινοβολία τείνει (θεωρητικά) προς το άπειρο. Βάλτε το κεφάλι στη θέση Α και κινητό στη θέση Β. Ανεξάρτητα του πόσο εκπέμπει το Β στο σημείο επαφής τα κύτταρα αρχίζουν τρελό χορό.

δυστυχώς ή ευτυχώς η ακτινοβολία στο σημείο εκπομπής δεν έχει άπειρη ισχύ αλλά μόνο την μεγίστη δυνατή  του πομπού αλλιώς θα βάζαμε και ένα δεκτή κολλητά και θα είχαμε άπειρη ενέργεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, dchatz είπε

ακόμα δυσκολεύομαι να κατανοήσω το θέμα του SAR.

ΟΚ, φτιάχνω εγω ένα κινητό με ελάχιστο SAR. Τι να κάνουμε όμως που δε θα πιάνει σήμα πουθενά ....

Θελω να πω, μπορεί κάποιος να μειώσει το SAR διατηρώντας τη συνδεσιμότητα αναλοίωτη;

Δεν είναι ανάλογα αυτά;

Πολλά ζητάς και εσύ τώρα... σιγά μη ξέρει κανείς να σου απαντήσει... το σαρ μας μάρανε... δεν φτάνει τόσο καυσαέριο που αναπνέουμε καθημερινά και τόση ακτινοβολία από τον ήλιο που σχεδόν δεν φιλτράρετε καθόλου από την τρυπα στο όζον καθώς και τόσα συντηριτικά και χημικά που καταπίνουμε καθημερινά από τις "τροφές" του σουπερμαρκετ το σαρ θα μας βλάψει.. 

 

:P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Istros said:

Μόνο τους Κινέζους βλέπουν κάποιοι τα iPhone είναι αόρατα.

 

1 hour ago, Plapoutas said:

Γιατί τα iPhone τι είναι; Made in USA; 🙄

 Πέρα από την πλάκα όμως, προσωπικά βρίσκω τέτοια στατιστικά ανούσια αφού δεν υπάρχει απόδειξη μετά από τόσα χρόνια ότι η μη ιονίζουσα ακτινοβολία των κινητών προκαλεί βλάβες στο σώμα. 

Σας το "χάλασε" το γράφημα μιας και αν ήταν πρώτη καμιά Apple, θα είχατε γράψει μέχρι τώρα 10 αναλύσεις μαζί με 100links από το Google! 😇

 

Σοβαρά πάντως: τα νούμερα αυτά είναι ενδεικτικά και κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.

Αρκεί τουλάχιστον που όλα είναι κάτω από τα όρια που έχουν θεσπιστεί. :) 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nero62 είπε

Πολλά ζητάς και εσύ τώρα... σιγά μη ξέρει κανείς να σου απαντήσει... το σαρ μας μάρανε... δεν φτάνει τόσο καυσαέριο που αναπνέουμε καθημερινά και τόση ακτινοβολία από τον ήλιο που σχεδόν δεν φιλτράρετε καθόλου από την τρυπα στο όζον καθώς και τόσα συντηριτικά και χημικά που καταπίνουμε καθημερινά από τις "τροφές" του σουπερμαρκετ το σαρ θα μας βλάψει.. 

:P

Επίσης όλα τα οικοδομικά υλικά (π.χ. γρανίτης, μάρμαρο, πρώτες ύλες παραγωγής τσιμέντου) περιέχουν φυσικά ραδιονουκλίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι σε πολλά κινητά το SAR όταν το έχεις στην τσέπη σου είναι πολύ μεγαλύτερο από το να το έχεις στο κεφάλι.

Σε αυτές τις περιπτώσεις τι κάνεις αν θες να αποφύγεις την ακτινοβολία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω βασικά έχω χάσει την μπάλα με τους δείκτες SAR. Σαν σκόπιμα ένα πράγμα τα μπερδεύουν τόσο για να μην βγάζουμε άκρη. Μπήκα στο site από το οποίο βγήκε το top10 και δοκίμασα να βρω το κινητό μου, samsung galaxy s7 duos (UAE έκδοση). Ε, να με συγχωρούν όλοι αυτοί που μετράνε αλλά μπούρδες! Η Samsung μου λέει 0.4-0.6 head-body, και αυτό το σαιτ για body λέει 1.4. Τώρα έχω/δεν έχω τον single sim/dual sim? Έχω/ δεν έχω την ευρωπαική έκδοση/αμερικάνικη? Έχω/δεν, τι σκατά έχω και πόσο sar έχω? Μετράει σωστά η Samsung?  Τα ωραιοποιεί η Samsumg? Μετράνε σωστά αυτοί? Χώρια που το πρωτόκολλο με το οποίο βγαίνει το SAR είναι γλωσσοδέτης (μέτρα ξεχωριστά το 2G, το 3G, το 4G, το 14G, το Wifi) και βγάζουν στο τέλος... 1+1 νούμερο.... Όλες οι μετρήσεις που μπορεί να έχουν μεγάλες αποκλίσεις σε ένα καλάθι....  Ε, με το συμπάθιο, αλλά ΜΠΟΥΡΔΕΣ!!!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπανάνες να μην τρώτε είναι ραδιενεργές. Και φυσικά μακριά από το κόκκινο κρέας, τον καπνό του τσιγάρου και στον ήλιο μόνο με 50αρι αντηλιακό. Και να μην αναπνέετε πολύ γιατί το οξυγόνο σκοτώνει ( I'm serious) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Σας το "χάλασε" το γράφημα μιας και αν ήταν πρώτη καμιά Apple, θα είχατε γράψει μέχρι τώρα 10 αναλύσεις μαζί με 100links από το Google! 😇

Σοβαρά πάντως: τα νούμερα αυτά είναι ενδεικτικά και κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.

Αρκεί τουλάχιστον που όλα είναι κάτω από τα όρια που έχουν θεσπιστεί. :) 

Δεν μας χάλασε τιποτα απλά έγινε αναφορά γιατί κάποιοι αναφερθηκαν σε κινεζους κατασκευαστές οι οποίοι βγάζουν 200 συσκευές το χρόνο και κανένας για το γεγονός ότι 2 στις 5 συσκευές της apple είναι στο top ten

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Istros said:

Δεν μας χάλασε τιποτα απλά έγινε αναφορά γιατί κάποιοι αναφερθηκαν σε κινεζους κατασκευαστές οι οποίοι βγάζουν 200 συσκευές το χρόνο και κανένας για το γεγονός ότι 2 στις 5 συσκευές της apple είναι στο top ten

Χαίρομαι που επιβεβαίωσες αυτό που έγραψα μόλις πριν! :)

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...