Προς το περιεχόμενο

Τα κινητά που εκπέμπουν τα υψηλότερα επίπεδα ακτινοβολίας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πουθενά δεν μιας πιάνουν...

Θέλουμε χαμηλό SAR για να μην πεθάνουμε απο την "βλαβερή ακτινοβολία", αλλά θέλουμε και full σήμα για να βλέπουμε κανένα λοκώ στο Instagram χωρίς να κομπάζει το δίκτυο.

Σαν μερικούς που αγοράζουν τούμπανα κινητά με τα πιο σύγχρονα specs (γιατί τίποτε κατώτερο δεν τους καλύπτει) και μετά κλείνουν  4G-Location services-WiFi-GPS-Bluetooth για να κρατάει περισσότερο η μπαταρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ακτινοβολία των κινητών τηλεφώνων προκάλεσε καρκίνο σε μερικά πειραματόζωα

https://www.europolitis.eu/2018/11/11/i-aktinovolia-ton-kiniton-tilefonon-prokalese-karkino-se-merika-peiramatozoa/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TheBus είπε

Εγώ έχω βασικά έχω χάσει την μπάλα με τους δείκτες SAR. Σαν σκόπιμα ένα πράγμα τα μπερδεύουν τόσο για να μην βγάζουμε άκρη. Μπήκα στο site από το οποίο βγήκε το top10 και δοκίμασα να βρω το κινητό μου, samsung galaxy s7 duos (UAE έκδοση). Ε, να με συγχωρούν όλοι αυτοί που μετράνε αλλά μπούρδες! Η Samsung μου λέει 0.4-0.6 head-body, και αυτό το σαιτ για body λέει 1.4. Τώρα έχω/δεν έχω τον single sim/dual sim? Έχω/ δεν έχω την ευρωπαική έκδοση/αμερικάνικη? Έχω/δεν, τι σκατά έχω και πόσο sar έχω? Μετράει σωστά η Samsung?  Τα ωραιοποιεί η Samsumg? Μετράνε σωστά αυτοί? Χώρια που το πρωτόκολλο με το οποίο βγαίνει το SAR είναι γλωσσοδέτης (μέτρα ξεχωριστά το 2G, το 3G, το 4G, το 14G, το Wifi) και βγάζουν στο τέλος... 1+1 νούμερο.... Όλες οι μετρήσεις που μπορεί να έχουν μεγάλες αποκλίσεις σε ένα καλάθι....  Ε, με το συμπάθιο, αλλά ΜΠΟΥΡΔΕΣ!!!!!

0.406 στο κεφάλι EU και 1.46 στο σώμα Eu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, billdanos είπε

Σας το "χάλασε" το γράφημα μιας και αν ήταν πρώτη καμιά Apple, θα είχατε γράψει μέχρι τώρα 10 αναλύσεις μαζί με 100links από το Google! 😇

Σοβαρά πάντως: τα νούμερα αυτά είναι ενδεικτικά και κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.

Αρκεί τουλάχιστον που όλα είναι κάτω από τα όρια που έχουν θεσπιστεί. :) 

Είναι υπερβολές, ο μόνος λόγος να φτάσει το κινητό τα όρια του είναι να είσαι σε κανένα βουνό δίχως σήμα και το κινητό να θέλει ψάχνει απεγνωσμένα σήμα. Άσε που δεν έχουν αποδείξεις ότι είναι βλαβερό. Θυμάμαι το iPhone που είχα γινόταν τοστιέρα από την ζέστη μόνο όταν ταξίδευα σε περιοχές που δεν είχε κάλυψη και αύξανε την ακτινοβολία για να εντοπίσει κάποιο πύργο. Πρόσφατα που έκανα εξετάσεις, ο γιατρός που είπε ότι είμαι υγιής δεν με ξέκανε το iPhone :)

Επεξ/σία από Plapoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Istros είπε

0.406 στο κεφάλι EU και 1.46 στο σώμα Eu

Αν μπω στη Samsumg και το δω λέει 0.4 - 0.6.

https://www.samsung.com/sar/sarMain?site_cd=sg&prd_mdl_name=SM-G930FD

Τι να πιστεύψω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TheBus είπε

Αν μπω στη Samsumg και το δω λέει 0.4 - 0.6.

https://www.samsung.com/sar/sarMain?site_cd=sg&prd_mdl_name=SM-G930FD

Τι να πιστεύψω?

Στο 0.4 έπεσε μέσα τώρα στο σώμα έπεσε μια μονάδα έξω.Αν εκεί που μένεις έχεις καλό σήμα δεν θα δεις ποτέ αυτές τις τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Istros said:

Οι κινεζικές εταιρείες xiaomi,Huawei βγάζουν 200 συσκευές η κάθε μία και μόνο 2 xiaomi είναι στην λιστα,πολλές Huawei και καμία ναυαρχίδα.Αντιθετα 1+ που είναι όλες οι ναυαρχιδες και από iPhone  οι 2 στις 5.

Είσαι Λεβεντιά :D

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Snolly είπε

Λινκ από την Apple ήταν δεν είμαι ο Tim Cook

Βάλε όλα τα sar από iPhone και βγάλε μέσο όρο να πέσει το ποσοστό,η βγάλε μας κανένα δικό σου 0.1-1.2W/Kg ξέρεις εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kilias είπε

Βλέπω ότι σε πολλά κινητά το SAR όταν το έχεις στην τσέπη σου είναι πολύ μεγαλύτερο από το να το έχεις στο κεφάλι.

Σε αυτές τις περιπτώσεις τι κάνεις αν θες να αποφύγεις την ακτινοβολία? 

Το βάζεις κάπου ποιο μέσα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Istros said:

Βάλε όλα τα sar από iPhone και βγάλε μέσο όρο να πέσει το ποσοστό,η βγάλε μας κανένα δικό σου 0.1-1.2W/Kg ξέρεις εσύ

Λινκ από την Apple ήταν, εγώ δεν ξέρω τίποτα. Δεν ήταν γνώμη μου ήταν γεγονός. Για βοήθεια έψαξες;

Επεξ/σία από Snolly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κυριολεξία δεν μας δείχνει και τίποτα το SAR, όσοι πραγματικά φοβάστε απλά ενημερωθείτε σωστά και χωρίς κινδυνολογία.
Ωραία άρθρα έχει και το Ελληνικό PC Steps για το συγκεκριμένο θέμα.
Εμένα προσωπικά έχει σταματήσει να με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα, γιατί πέρα οτι ψάχνω πολλά χρόνια γι'αυτό, δεν με βολεύει καθόλου να κρατάω το κινητό για να μιλάω, να μιλήσω 4-5' ΟΚ! Αλλά μιλάω και πολύ, οπότε πάντα χρησιμοποιώ ανοιχτή ακρόαση, head set ή Bluetooth.
Αν είστε όπως εγώ, απλά επενδύστε τον χρόνο σας στην αναζήτηση ποιοτικών head sets & bluetooths. 😉

Ένα από τα πράγματα που με ενδιαφέρει σε ένα smartphone είναι να έχει καλό σήμα, άριστη ποιότητα ηχείων και μικροφώνων για να απολαμβάνω τις συνομιλίες μου... Και το Mi A1 είναι 🚀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JcD είπε

Η ακτινοβολία των κινητών τηλεφώνων προκάλεσε καρκίνο σε μερικά πειραματόζωα

https://www.europolitis.eu/2018/11/11/i-aktinovolia-ton-kiniton-tilefonon-prokalese-karkino-se-merika-peiramatozoa/

Τη δόση που δέχτηκαν τα πειραματόζωα που εμφάνισαν όγκους την ξέρουμε ;

Γιατί αν ήταν 100πλάσια απο τη δόση που δέχεται ο χρήστης ενός κινητού δεν μας αφορά.

Επίσης οι αρουραίοι δεν είναι άνθρωποι, ένα φάρμακο σχεδιασμένο πχ να ρυθμίζει την αρτηριακή πίεση στα ποντίκια δεν σημαίνει απαραίτητα οτι θα έχει την ίδια επίδραση σε εμένα και σε εσένα.

Επιπλέον το οτι εμφάνισαν κάποια πειραματόζωα "καρκίνο" δεν συνεπάγεται αμέσως οτι ευθύνεται για αυτό η έκθεσή τους σε ακτινοβολία. Πρέπει να αποκλειστούν όλοι οι άλλοι πιθανοί παράγοντες.

Γενικά το θέμα έχει "ψωμί" γιατί οι ερευνητές που σχεδιάζουν και υλοποιούν τέτοιες μελέτες έχουν χτίσει καριέρες πάνω στη διερεύνηση τέτοιων προβληματισμών, να μην το ξεχνάμε και αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Snolly είπε

Λινκ από την Apple ήταν, εγώ δεν ξέρω τίποτα. Δεν ήταν γνώμη μου ήταν γεγονός. Για βοήθεια έψαξες;

Έβαλες το συνολικό κέρδος της apple μαζί με τις ζημιές απο τα Mac για να δείξεις ένα ποσοστό ακυρο.Την επόμενη ψαχτο λιγο και μην απαντάς με ασχετα link.Εχεις και με το sar καμία καλή ιδεα?η μήπως αδικησαμε τα iPhone στο top ten.Παλι πρωτιές.ασε που όλα είναι στο 1W/kg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...