Προς το περιεχόμενο

[TV] Samsung ue55nu7172 55" 4k HDR @eshop 469€ [ΤΕΛΟΣ]


snakegaminggr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις την παρήγγειλα κι εγώ μετά από αρκετό ψάξιμο. Η 7102 που κοιτούσα να πάρω ειχε 629€ στον Κώτσο και χαμηλότερη τιμή 529€ στο skroutz οπότε θεωρώ πως 479€ για την 7172 είναι no brainer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

IMG_20181128_172410.thumb.jpg.8a5dcd9f70d1d125f65810ba2e0fe1a4.jpgΠαιδιά εμένα η δικη μου έφτασε χθες και έχει backlight bleeding στις γωνίες. Έχει κανείς άλλος κάτι αντίστοιχο; Να την επιστρέψω πίσω και να ζητήσω αντικατάσταση ή είναι σχετικά μικρό και δεν αξίζει να ρισκάρω να πάρω κάτι με μεγαλύτερο πρόβλημα; Στην πρώτη φώτο παίζει να φταίει η εικόνα που φωτίζει τις γωνίες. Στην δεύτερη είναι κατάμαυρη εικόνα και φαίνονται ελάχιστα οι γωνίες, εκτός από πάνω δεξιά που φαίνεται πολύ. 

IMG_20181128_172410.jpg

IMG_20181128_172414.jpg

Επεξ/σία από Heartl3ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Heartl3ss είπε

IMG_20181128_172410.jpg

 

7172.jpg.815f92b9c23c1b9c78ee1f5d69d6d4b1.jpg

Η δική μου (για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης στην απόφασή σου).

Έχεις ψηλά τη φωτεινότητα νομίζω, που το κάνει χειρότερο. 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό το βίντεο σαν βάση για calibration και μετά να παίξεις με τις ρυθμίσεις μέχρι να έρθει εκεί που σου αρέσει:

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχω την ιδια τηλεωραση ενα κακο εχει,καμια φορα τα παθαινει λιγο με το wifi και πρεπει να κανω επαναφορα ελπειζω να γινεται μονο σε εμενα

παντως εικονα και γενικα ειναι τελεια!!εγω την ειχα παρει 550

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω εδώ και 7 μέρες. Αν και είχα δει στο displayspecifications.com ότι το wifi της πιάνει και 5GHz, τελικά αυτό δε φαίνεται να ισχύει αφού στο σκανάρισμα δε βρίσκω κανένα 5GHz δίκτυο. Κατά τ' άλλα πάντως, σαν αγορά είναι εξαιρετικό value.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, letwitch2 είπε

Καλησπέρα! Παρέλαβα κι εγώ. Ήθελα να σας ρωτήσω πώς μπορώ να συνδέσω την τηλεόραση με τα ηχεία Logitech z607.

Μόνο 2.1 μπορείς, και αυτό με μετατροπέα optical σε 3.5 jack

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παρέλαβα κι εγώ επιτέλους την τηλεόραση. Πρώτη samsung που παίρνω.

Δυστυχώς για την ρύθμιση εικόνας και χρωμάτων παρόλο που χρησιμοποίησα και τα παραπάνω link και video που έχουν παραθέσει οι συμφορουμίτες , σαν βάση και με αρκετές δοκιμές , τα χρώματα μου φαίνονται "ψόφια" κάπως θαμπά.. Ίσως να μην έχω βρει το ιδανικό setup..? δεν ξερω..   Τουλάχιστον συγκριτικά με την LG 47LW5500 που έχω (την έχω ρυθμίσει αρκετά).

Δεν έχω διακρίνει κανένα backlight bleeding όπως το βλέπω στις παραπάνω φωτογραφίες, όταν βλεπω μαύρη οθόνη , είναι παντού ομοιόμορφα μαύρη.

Το κοντρόλ είναι τραγικό.

Για κάποιο λόγο στο media player που έχει , όταν συνδέω usb δεν εμφανίζει σωστά τους ελληνικούς υπότιτλους. Βγάζει τα κλασικά κινέζικα.. καμία ιδέα πως μπορεί να φτιάξει αυτό??

Αναβάθμιση λέει πως έχει την τελευταία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tetoros.d είπε

Παρέλαβα κι εγώ επιτέλους την τηλεόραση. Πρώτη samsung που παίρνω.

Δυστυχώς για την ρύθμιση εικόνας και χρωμάτων παρόλο που χρησιμοποίησα και τα παραπάνω link και video που έχουν παραθέσει οι συμφορουμίτες , σαν βάση και με αρκετές δοκιμές , τα χρώματα μου φαίνονται "ψόφια" κάπως θαμπά.. Ίσως να μην έχω βρει το ιδανικό setup..? δεν ξερω..   Τουλάχιστον συγκριτικά με την LG 47LW5500 που έχω (την έχω ρυθμίσει αρκετά).

Δεν έχω διακρίνει κανένα backlight bleeding όπως το βλέπω στις παραπάνω φωτογραφίες, όταν βλεπω μαύρη οθόνη , είναι παντού ομοιόμορφα μαύρη.

Το κοντρόλ είναι τραγικό.

Για κάποιο λόγο στο media player που έχει , όταν συνδέω usb δεν εμφανίζει σωστά τους ελληνικούς υπότιτλους. Βγάζει τα κλασικά κινέζικα.. καμία ιδέα πως μπορεί να φτιάξει αυτό??

Αναβάθμιση λέει πως έχει την τελευταία..

Κάπου θα έχει στις επιλογές υποτίτλων επιλογή γλώσσας ή κωδικοποίησης κάτι τέτοιο, δεν είναι πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, tetoros.d είπε

Παρέλαβα κι εγώ επιτέλους την τηλεόραση. Πρώτη samsung που παίρνω.

Δυστυχώς για την ρύθμιση εικόνας και χρωμάτων παρόλο που χρησιμοποίησα και τα παραπάνω link και video που έχουν παραθέσει οι συμφορουμίτες , σαν βάση και με αρκετές δοκιμές , τα χρώματα μου φαίνονται "ψόφια" κάπως θαμπά.. Ίσως να μην έχω βρει το ιδανικό setup..? δεν ξερω..   Τουλάχιστον συγκριτικά με την LG 47LW5500 που έχω (την έχω ρυθμίσει αρκετά).

Δεν έχω διακρίνει κανένα backlight bleeding όπως το βλέπω στις παραπάνω φωτογραφίες, όταν βλεπω μαύρη οθόνη , είναι παντού ομοιόμορφα μαύρη.

Το κοντρόλ είναι τραγικό.

Για κάποιο λόγο στο media player που έχει , όταν συνδέω usb δεν εμφανίζει σωστά τους ελληνικούς υπότιτλους. Βγάζει τα κλασικά κινέζικα.. καμία ιδέα πως μπορεί να φτιάξει αυτό??

Αναβάθμιση λέει πως έχει την τελευταία..

Για τους υπότιτλους εγώ ανοίγω το αρχείο .txt στο σημειωματάριο των Windows, επιλέγω "αποθήκευση ως" και βάζω UTF-8 και είναι κομπλέ.

Για  ασφαλή κατάργηση του usb δεν μου δείχνει επιλογή και αυτό είναι πρόβλημα. Αν γνωρίζει κανείς πως γίνεται ας πει.

Επεξ/σία από amakrido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, amakrido είπε

Για τους υπότιτλους εγώ ανοίγω το αρχείο .txt στο σημειωματάριο των Windows, επιλέγω "αποθήκευση ως" και βάζω UTF-8 και είναι κομπλέ.

Για  ασφαλή κατάργηση του usb δεν μου δείχνει επιλογή και αυτό είναι πρόβλημα. Αν γνωρίζει κανείς πως γίνεται ας πει.

Ευχαριστώ πολύ , το δοκίμασα και λειτουργεί κανονικά. Για ασφαλή κατάργησα δεν βρήκα κάτι.

Έχει δει κανείς αν η τηλεόραση υποστηρίζει λειτουργίες εγγραφής προγράμματος? (pvr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...