Προς το περιεχόμενο

Το game streaming box Steam Link της Valve εξαντλήθηκε αλλά δεν θα κυκλοφορήσει ξανά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Valve ανακοίνωσε ότι οι συσκευές Steam Link ξεπούλησαν στην Ευρώπη και πως πολύ σύντομα τα όποια αποθέματα υπάρχουν και στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής αναμένεται να εξαντληθούν επίσης.

Παρόλα αυτά, η εταιρεία δεν φαίνεται να έχει σχέδια να κυκλοφορήσει και άλλα «boxes». Η εταιρεία πίσω από την πλατφόρμα Steam και πολλά εξαιρετικά δημοφιλή παιχνίδια σε ανακοίνωση της έκανε γνωστό πως θα συνεχίσει να υποστηρίζει κανονικά το υπάρχον hardware (Link) και πως θα εξακολουθήσει να βελτιώνει το λογισμικό μελλοντικά.

Όπως πιθανόν θα γνωρίζετε, ένα Steam Link box σας επιτρέπει να παίξετε από απόσταση από τον υπολογιστή σας τα αγαπημένα σας παιχνίδια στο σαλόνι σας ή οπουδήποτε αλλού στο σπίτι. Απλώς το συνδέετε στην τηλεόραση, και εκείνο θα ανακαλύψει οποιονδήποτε υπολογιστή «τρέχει την πλατφόρμα».

Η Valve δεν παραδέχτηκε ότι θα σταματήσει την κατασκευή και την κυκλοφορία των συσκευών Steam Link, ωστόσο στο store Steam τονίζεται ότι «το απόθεμα των φυσικών συσκευών hardware Steam Link έχει εξαντληθεί». Σε περίπτωση που δεν αγοράσατε κάποιο, υπάρχει το Steam Link app που μπορείτε να κατεβάσετε για να παίζετε τα παιχνίδια της πλατφόρμας στις φορητές σας συσκευές ή στην τηλεόραση σας χρησιμοποιώντας το τοπικό δίκτυο.

Η δοκιμαστική έκδοση του app για συσκευές Android είναι διαθέσιμη από τον περασμένο Μάϊο, αλλά δεν είναι διαθέσιμη στο App Store της Apple εξαιτίας… σύγκρουσης συμφερόντων από ό,τι φαίνεται. Η Valve σε μία προσπάθεια να πείσει την Apple να εγκρίνει τo app αφαίρεσε από την iOS έκδοση του app την δυνατότητα να κατεβαίνουν παιχνίδια και προχώρησε στην διανομή της αναβαθμισμένης έκδοσης του app σε beta testers.

Engadget


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά που μας το είπαν οτι δεν θα ξαναβγεί γιατί αν ξαναέβγαινε θα ανησυχούσα ! :D

Eμένα η τηλεόραση έχει Steam link ως application απο μόνη της μια χαρά είναι για normal παιχνιδάκια 📍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το δικό μου το είχα πάρει 4€ καινούργιο πέρσι. Μια φορά το χρησιμοποίησα. Σήμερα τσίμπησα ένα Xbox One S 1TB με Forza στα 160€. Γιατί συνειδητοποίησα ότι πρέπει να αλλάξω κάρτα γραφικών πάλι και πιο πολύ συμφέρει με αυτές τις τιμές να πάρεις μία κονσόλα που πλέον θα υποστηρίζει πληκτρολόγιο και ποντίκι από το να αγοράζεις κάθε τόσο καινούργιο Hardware.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζα στο reddit χθες οτι επαιξε και 95% εκπτωση σε καποια καταστηματα μεχρι να εξαντληθει. 

Δεν ειναι ομως γενικα πιο καλη αγορα το shield tv σε σχεση με αυτο για καποιον που θελει να streamαρει απο pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oceanborngr είπε

Διαβαζα στο reddit χθες οτι επαιξε και 95% εκπτωση σε καποια καταστηματα μεχρι να εξαντληθει. 

Δεν ειναι ομως γενικα πιο καλη αγορα το shield tv σε σχεση με αυτο για καποιον που θελει να streamαρει απο pc?

Το Shield είναι πολύ πιο ομαλό σε άποψη Streaming, για παράδειγμα το Steam Link που και που έκανε σπασίματα όχι τακτικά αλλά μια στο τόσο το έβλεπες. Είχα εγκαταστήσει ένα fork του Shield στο Gear VR το οποίο χρησιμοποιούσα με το Galaxy μου για να παίζω τα παιχνίδια στο VR και ενώ ή σύνδεση ήταν μέσω WiFi δεν είχα το παραμικρό σπάσιμο στο Streaming ενώ το Link ενώ το είχα μέσω Ethernet είχε μια στο τόσο Framedrops. Φυσικά όταν Streamάρεις ασύρματα πρέπει να είναι 5Ghz η σύνδεση και όχι 2,4Gghz αλλά μην τα πολυλογώ αυτή ήταν η δική μου εμπειρία με τις δύο αυτές υπηρεσίες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Plapoutas είπε

Εγώ το δικό μου το είχα πάρει 4€ καινούργιο πέρσι. Μια φορά το χρησιμοποίησα. Σήμερα τσίμπησα ένα Xbox One S 1TB με Forza στα 160€. Γιατί συνειδητοποίησα ότι πρέπει να αλλάξω κάρτα γραφικών πάλι και πιο πολύ συμφέρει με αυτές τις τιμές να πάρεις μία κονσόλα που πλέον θα υποστηρίζει πληκτρολόγιο και ποντίκι από το να αγοράζεις κάθε τόσο καινούργιο Hardware.

Με γειά,πολύ καλή αγορά πραγματικά,ιδιαίτερα σε αυτήν την τιμή είναι σχεδόν τζάμπα για αυτά που πέρνεις,το κορυφαίο Value for money αυτή την στιγμή.✌️

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ELMastas είπε

Με γειά,πολύ καλή αγορά πραγματικά,ιδιαίτερα σε αυτήν την τιμή είναι σχεδόν τζάμπα για αυτά που πέρνεις,το κορυφαίο Value for money αυτή την στιγμή.✌️

Συνολικά πήρα Xbox one 1tb + forza + 1month Game pass + 1 Month gold + Gears of war 4 + Battlefield 1 (free with gold) όλα μαζί 170€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Plapoutas είπε

Το Shield είναι πολύ πιο ομαλό σε άποψη Streaming, για παράδειγμα το Steam Link που και που έκανε σπασίματα όχι τακτικά αλλά μια στο τόσο το έβλεπες. Είχα εγκαταστήσει ένα fork του Shield στο Gear VR το οποίο χρησιμοποιούσα με το Galaxy μου για να παίζω τα παιχνίδια στο VR και ενώ ή σύνδεση ήταν μέσω WiFi δεν είχα το παραμικρό σπάσιμο στο Streaming ενώ το Link ενώ το είχα μέσω Ethernet είχε μια στο τόσο Framedrops. Φυσικά όταν Streamάρεις ασύρματα πρέπει να είναι 5Ghz η σύνδεση και όχι 2,4Gghz αλλά μην τα πολυλογώ αυτή ήταν η δική μου εμπειρία με τις δύο αυτές υπηρεσίες. 

 Έχω το TV Shield πάνω απο χρονο τωρα. Τους τελευταίους μήνες στο GeForce Now beta παίζω δωρεάν  ότι παιχνίδι έχω στο steam account μου και το εκτελώ στο cloud,  όχι τοπικά στον υπολογιστή μου. Ελάχιστο lag και maxed out όλα by default. Ακομα και συνδρομή να είχαν  οπως παλια, πιστεύω αξίζει με τα χίλια.  Φυσικά το να strramαρεις games από το PC σου με μια σχετικά σύγχρονη NVIDIA GPU είναι free. Γενικά το NVIDIA TV Shield ειναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...