Προς το περιεχόμενο

Οι ΗΠΑ προειδοποιούν άλλες χώρες να μην χρησιμοποιήσουν εξοπλισμό της Huawei στις υποδομές 5G τους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, defacer είπε

Για τον ίδιο λόγο που όταν είσαι με παρέα δε λες "πάω να χέσω", ακόμα κι όταν σκοπεύεις να πας τουαλέτα και να περάσεις εκεί ένα τέταρτο.

Συγκρίνεις το δικό μου χέσιμο με την κατασκοπεία των εταιρειών; Οκεεει, τιμή μου.😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ως «χώρα» ξεβρακωτη δεν θα έπρεπε να ενδιαφερόμαστε, Αλλά δεν έχουν άδικο οι αμερικανοί άσχετα τη εφαρμόζουν οι ίδιοι, απλά οι Κινέζοι ειναι τελείως απαράδεκτοι και επανειλημμένα έχουν πιαστεί με την κατσίκα στη πλάτη 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, anax111 είπε

Εν τω μεταξύ όλοι οι 4G αναμεταδότες-κεραίες που εγκαθιστά τα τελευταία χρόνια η Cosmote είναι Huawei! Μάλλον άργησαν λίγο. Και επειδή τα έχω δει από κοντά σας πληροφορώ ότι ο εξοπλισμός είναι πολύ ποιοτικός και σπανίως παρουσιάζει προβλήματα. 

Σε τέτοιο επίπεδο εξοπλισμού δεν νομίζω να λέει κανείς ότι είναι μάπα επειδή είναι κινέζικα. 

4 λεπτά πριν, esykas είπε

Ως «χώρα» ξεβρακωτη δεν θα έπρεπε να ενδιαφερόμαστε, Αλλά δεν έχουν άδικο οι αμερικανοί άσχετα τη εφαρμόζουν οι ίδιοι, απλά οι Κινέζοι ειναι τελείως απαράδεκτοι και επανειλημμένα έχουν πιαστεί με την κατσίκα στη πλάτη 

Σαν τo ξεβράκωμα της Cisco όμως όχι 😂

Cisco sneaks hardcoded secret root backdoor into vid surveillance kit

 

Cisco removed its seventh backdoor account this year, and that's a good thing

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....σε οικιακό επίπεδο πάντως εγώ έχω παράπονο απο τα ρουτερακια που δίνουν οι cosmo κ voda (huawei/zte) μετά από αρκετές δοκιμές κ αντικαταστάσεις (οι ίδιοι οι πάροχοι μου πρότειναν επανειλημμένα αντικαταστάσεις) κατέληξα στο ότι δεν μπορούν να διαχειριστούν πολλαπλές συνδέσεις (βρήκα balance με λύση linksys/ cisco certified)... μιλάω για desktop-laptop-home alarm system-smart tv-tv box-playstation-ip cameras-tablet-smartphones-air conditioning.. κ με στήσιμο απο εξειδικευμένο άτομο, πάντα κάτι κρεμαγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τα θεαθήναι δεν με ενοχλούν τόσο

αυτό που πραγματικά μπορεί να μου «φτιάξει» τη μέρα είναι οι : άγνωστες πηγές, αξιοματούχος, αντιεξουσιαστές, ανώτατο στέλεχος της μαξίμου, έμπιστοι του προθυπουργού και πολλοί άλλοι που διαμορφώνουν την κοινή γνώμη όπως γουστάρουν αλλά κανείς δεν ξέρει ποιοι είναι...

Έλεος 2019 !!!

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, d4mage said:

Συγκρίνεις το δικό μου χέσιμο με την κατασκοπεία των εταιρειών; Οκεεει, τιμή μου.😎

Ναι. Όσον αφορά ότι όλοι ξέρουν πως συμβαίνει χωρίς αυτός που το κάνει να θέλει απαραίτητα να το παραδεχτεί, είναι ακριβώς το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Comic maniak είπε

Υπαρχει διαφορα, το 5G θα καταναλωνει αρκετους πορους. Για αυτο αν ας πουμε στο ιδιο κινητο σε καποιο σημειο εχεις 3G και και σε ενα αλλο 4G και μιλησεις π.χ για 30 λεπτα και στις δυο περιπτωσεις το 4G θα τραβηξει παραπανω μπαταρια. Για το gsm που λες δεν ξερω τι ειναι.

Ερρρρρ.... Αν μιλήσεις στο τηλ θα γυρίσει σε 3G για την κλήση και μόλις το κλείσεις θα πάει πίσω σε 4G ;) Το 4G δεν χρησιμοποιείται για κλήσεις ακόμη (natively). Μένει διαθέσιμο μόνο για δεδομένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, mariosCS said:

Ερρρρρ.... Αν μιλήσεις στο τηλ θα γυρίσει σε 3G για την κλήση και μόλις το κλείσεις θα πάει πίσω σε 4G ;) Το 4G δεν χρησιμοποιείται για κλήσεις ακόμη (natively). Μένει διαθέσιμο μόνο για δεδομένα. 

Και ούτε θα χρησιμοποιηθεί στο μέλλον αφού δεν υποστηρίζεται. Όλες οι κλήσεις σε 4g, 5g θα βγαίνουν μέσω ίντερνετ (VoLTE).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μας λένε τα αμερικανάκια... μην ξεχνάτε τι κάνει η NSA στον εξοπλισμό της CISCO...όλοι παρακολουθείτε. Now take a hike!

Μιλάμε για την CISCO που είναι απλά ...ΠΑΝΤΟΥ!

 

https://www.businessinsider.com/cisco-ceo-letter-to-obama-about-nsa-2014-5

 

 

 

WSJ-20140519-CiscoLetter.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Huawei ήδη βρίσκεται σε ένα ιδιόρρυθμο μπλόκο στην αγορά των ΗΠΑ καθώς η κυβέρνησή της φοβάται πως η εταιρία κατασκοπεύει με τις συσκευές της για λογαριασμό των Κινέζων. Τώρα σύμφωνα με ρεπορτάζ της Wall Street Journal, οι ΗΠΑ το πάνε ένα βήμα παραπέρα και ζητούν από τις συμμαχικές χώρες στις οποίες διατηρούν στρατιωτικές βάσεις, να μη χρησιμοποιούν τις 5G τεχνολογίες της Huawei

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Picard01 είπε

Τι μας λένε τα αμερικανάκια... μην ξεχνάτε τι κάνει η NSA στον εξοπλισμό της CISCO...όλοι παρακολουθείτε. Now take a hike!

Μιλάμε για την CISCO που είναι απλά ...ΠΑΝΤΟΥ!

https://www.businessinsider.com/cisco-ceo-letter-to-obama-about-nsa-2014-5

WSJ-20140519-CiscoLetter.pdf

Δηλαδή τι λέει αυτό; Δεν είναι η Cisco που το κάνει αλλά η NSA.

Σιγκρίνεται το καθεστώς των ΗΠΑ με της Κίνας και αντίστοιχα οι αμερικάνικες με τις κινέζικες εταιρείες; Στην Κίνα όλα ελέγχονται από το κράτος σε απίστευτο βαθμό και έχουν γραφτεί πολλά για τη Huawei και τις σχέσεις της με την κινεζική κυβέρνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, bobos73 είπε

...λογική η αντίδραση.. το δικαίωμα της παρακολούθησης το έχει μόνο η Αμερική... κανε πλάκα τώρα, να δούμε την Αμερική πρωτοπόρο στον αγώνα της ελευθερίας στην ιδιωτική ζωή...

υγ. ...πρέπει να επέμβουν γρήγορα οι εξωγήινοι!!!

 

FB_IMG_1539718011313.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, anax111 είπε

Εν τω μεταξύ όλοι οι 4G αναμεταδότες-κεραίες που εγκαθιστά τα τελευταία χρόνια η Cosmote είναι Huawei! Μάλλον άργησαν λίγο. Και επειδή τα έχω δει από κοντά σας πληροφορώ ότι ο εξοπλισμός είναι πολύ ποιοτικός και σπανίως παρουσιάζει προβλήματα. 

Πέρα απο το μεγεθος της εταιρίας και την γενικότερη ποιοτητα σε τετοιου είδους εξοπλισμους.... λογικό δεν είναι; Θα πηγαινες να κανεις υποκλοπή με αναξιοπιστο εξοπλισμό; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, anifiend είπε

Δηλαδή τι λέει αυτό; Δεν είναι η Cisco που το κάνει αλλά η NSA.

Δηλαδή θες να πείς πως η Cisco δεν έχει ιδέα επί του θέματος ? Αντίστοιχα στα διάφορα προγράμματα παρακολούθησης που αναπτύχθηκαν με εμπλοκή της NSA, δεν υπήρξε συγκατάθεση των εταιριών (Microsoft, Google, Apple, Facebook, etc) ? Έχει κάποια ουσιαστική διαφορά δηλαδή αυτό το μοντέλο (US prism program) σε σχέση ας πούμε με το κινεζικό ?  Έχεις επίσης εικόνα για αμερικανικές εταιρίες και το καθεστώς της Σ.Αραβίας .... (σε telco επίπεδο, μην το πάμε και στο στρατιωτικό...) ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...