Προς το περιεχόμενο

Οι ΗΠΑ προειδοποιούν άλλες χώρες να μην χρησιμοποιήσουν εξοπλισμό της Huawei στις υποδομές 5G τους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, koftis650 είπε

Δηλαδή θες να πείς πως η Cisco δεν έχει ιδέα επί του θέματος ? Αντίστοιχα στα διάφορα προγράμματα παρακολούθησης που αναπτύχθηκαν με εμπλοκή της NSA, δεν υπήρξε συγκατάθεση των εταιριών (Microsoft, Google, Apple, Facebook, etc) ? Έχει κάποια ουσιαστική διαφορά δηλαδή αυτό το μοντέλο (US prism program) σε σχέση ας πούμε με το κινεζικό ?  Έχεις επίσης εικόνα για αμερικανικές εταιρίες και το καθεστώς της Σ.Αραβίας .... (σε telco επίπεδο, μην το πάμε και στο στρατιωτικό...) ? 

Δεν είπα πως δεν έχει ιδέα η Cisco, η Google κτλ. Απλά υπάρχει διαφορά ότι από τη μια έχουμε να κάνουμε με ιδιωτικές εταιρείες - άσχετα αν έχουν κάνει "συμφωνίες" με το κράτος - και από την άλλη έχεις εταιρεία που από πίσω είναι το ίδιο το κράτος. Ακόμη και το γεγονός ότι το όλο θέμα με την NSA και το US prism βγήκε προς τα έξω, δείχνει τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και στις 2 περιπτώσεις έχεις μια "βιτρίνα" που κάνει την βρώμικη δουλειά για λογαριασμό κάποιου άλλου (κράτος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, hakim55555 είπε

Η Huawei ήδη βρίσκεται σε ένα ιδιόρρυθμο μπλόκο στην αγορά των ΗΠΑ καθώς η κυβέρνησή της φοβάται πως η εταιρία κατασκοπεύει με τις συσκευές της για λογαριασμό των Κινέζων. Τώρα σύμφωνα με ρεπορτάζ της Wall Street Journal, οι ΗΠΑ το πάνε ένα βήμα παραπέρα και ζητούν από τις συμμαχικές χώρες στις οποίες διατηρούν στρατιωτικές βάσεις, να μη χρησιμοποιούν τις 5G τεχνολογίες της Huawei

 

Δεν πρέπει να υπάρχει χώρα στον κόσμο χωρίς εξοπλισμό Huawei. Γιατί έχουν τώρα τόσο άγχος με το 5G;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, kifinas said:

Δεν πρέπει να υπάρχει χώρα στον κόσμο χωρίς εξοπλισμό Huawei. Γιατί έχουν τώρα τόσο άγχος με το 5G;

Μπορείς να διαβάσεις ολόκληρη τη δημοσίευση για την οποία συζητάμε και θα σου λυθεί η απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, defacer είπε

Μπορείς να διαβάσεις ολόκληρη τη δημοσίευση για την οποία συζητάμε και θα σου λυθεί η απορία.

Όχι δεν μου λύνεται. Δεν έχει ουσιαστική διαφορά το 5G από το 4G στο συγκεκριμένο κομμάτι που υπογραμμίζεται. Και τα δυο επικοινωνούν απευθείας με το core.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, kifinas said:

Όχι δεν μου λύνεται. Δεν έχει ουσιαστική διαφορά το 5G από το 4G στο συγκεκριμένο κομμάτι που υπογραμμίζεται. Και τα δυο επικοινωνούν απευθείας με το core.  

 

On 25/11/2018 at 15:54, voltmod said:

οι Αμερικανοί αξιωματούχοι υπογράμμισαν επίσης και την «ευαισθησία» που επιδεικνύουν τα δίκτυα 5G απέναντι σε κυβερνοεπιθέσεις ή στην κατασκοπεία. Βλέπετε, οι σημερινοί τηλεπικοινωνιακοί πύργοι είναι ξεχωριστοί από τα "βασικά" στοιχείων των δικτύων που είναι υπεύθυνα για τη μεταφορά της φωνής και των δεδομένων. Οι πύργοι 5G ωστόσο διαθέτουν hardware που είναι ικανό για την εκτέλεση διεργασιών που επιτελούνται επί του παρόντος από τα κεντρικά συστήματα. 

Τώρα;

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, αλλά με βάζεις να ξαναγράφω τα ίδια. Η διαφορά με το 4G ποια είναι; Το ίδιο EPC θα βλέπουν. Για να μην πω ότι όλη η συζήτηση είναι ανούσια αφού σε πολλούς όλη η αλυσίδα των συστημάτων είναι από τον συγκεκριμένο οίκο, όχι απλά τα radio access. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, αφού έτσι δε βγαίνει άκρη ας εξετάσουμε αυτό που λες.

Θέλεις να πεις δηλαδή ότι δεν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά και ότι στην Αμερική το κάνουν αυτό για πολιτικούς και μόνο λόγους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kifinas said:

Δεν ξέρω τον λόγο. Τεχνολογικά όμως δεν βρίσκω κάτι που να το δικαιολογεί. 

Θεωρείς ότι είσαι τεχνολογικά βαθύς και ενημερωμένος γνώστης του χώρου, ας πούμε κάποιου είδους ενεργός επαγγελματίας; Γιατί έχουμε φτάσει να είναι λίγο ο λόγος σου εναντίον του δικού τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι τι δηλώνω εγώ. Το πρότυπο του 5G και τα option που δίνει έχουν πλέον ανακοινωθεί. Δεν υπάρχει καμία τεκμηρίωση στον αρχικό υπαινιγμό. Δεν είναι ο λόγος μου απέναντι στον λόγος τους (who is τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Clipper chip

The Clipper chip was a chipset that was developed and promoted by the United States National Security Agency[1] (NSA) as an encryption device that secured “voice and data messages"[2] with a built-in backdoor. It was intended to be adopted by telecommunications companies for voice transmission. It can encipher and decipher messages. It was part of a Clinton Administration program to “allow Federal, State, and local law enforcement officials the ability to decode intercepted voice and data transmissions."[2]

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, kifinas said:

Το θέμα δεν είναι τι δηλώνω εγώ. Το πρότυπο του 5G και τα option που δίνει έχουν πλέον ανακοινωθεί. Δεν υπάρχει καμία τεκμηρίωση στον αρχικό υπαινιγμό. Δεν είναι ο λόγος μου απέναντι στον λόγος τους (who is τους).

Φυσικά το θέμα είναι και τι δηλώνεις εσύ, γιατί αυτή τη στιγμή έμμεσα δηλώνεις ειδικός. Αν όχι, τότε η τοποθέτησή σου "δε βλέπω τι αλλάζει" είναι κενή νοήματος. Και γω δε βλέπω τι διαφορά έχει όταν ένας χημικός κάνει Χ αντί για Υ, αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχει διαφορά.

Επί της ουσίας τώρα, η τεκμηρίωση που μάλλον ψάχνεις στον αρχικό υπαινιγμό είναι αρκετά εύκολο να βρεθεί ακόμα και από κάποιον εκτός του χώρου όπως είμαι εγώ, αρκεί να υπάρχει διάθεση. Προφανώς αναφέρονται στο mobile edge computing, για το οποίο μπορείς να πάρεις μια ιδέα εδώ:

https://sdn.ieee.org/newsletter/march-2016/mobile-edge-computing-an-important-ingredient-of-5g-networks

Quote

The MEC Server platform

The key element of MEC is its Commercial-Off-The-Shelf (COTS) application server, which is integrated with the base station. The MEC server provides computing resources, storage capacity and connectivity as traditional cloud infrastructure would. Additionally, it provides access to user traffic and radio network information that can be used by application providers to tailor their applications and services for enhanced user experience. It hosts software for real-time analytics and machine-intelligence.

Τώρα; Εξακολουθείς να μη βλέπεις διαφορά;

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...