Προς το περιεχόμενο

Τηλεοπτικά δίκτυα στην Ιαπωνία ξεκίνησαν να μεταδίδουν περιεχόμενο 8K


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, brunos13 είπε

Το μωσαϊκο απτις τσ@ντες θα το βγαλουνε επιτελους? που μου θελουνε και 8κ.

Τι; Μωσαϊκό είναι αυτό; Και εγώ τόσα χρόνια νόμιζα ότι έτσι ήταν οι Γιαπωνέζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mijalis είπε

4k με Netflix υπάρχει και τώρα.

Με μια vdsl είσαι καλυμμένος

Δεν είναι 4k αυτό όμως. 12mb 4k δεν το λες. Εγώ βλέπω 1080p στα 25mb και έχω καλύτερη εικόνα. Θες 40mb bitrate τουλάχιστον για αληθινό 4k. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Επίσης, οι τηλεοράσεις δεν ενσωματώνουν HDMI 2.1, οπότε για την μεταφορά του σήματος από το «box» στη τηλεόραση απαιτούνται τέσσερα καλώδια HDMI.

😂🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, Arkin said:

Δεν είναι 4k αυτό όμως. 12mb 4k δεν το λες. Εγώ βλέπω 1080p στα 25mb και έχω καλύτερη εικόνα. Θες 40mb bitrate τουλάχιστον για αληθινό 4k. 

Γιατί στην TV από τα κανάλια (ελεύθερα ή συνδρομητικά) θα είναι "αληθινό" 4Κ? ROFLMAO...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν είναι 4k αυτό όμως. 12mb 4k δεν το λες. Εγώ βλέπω 1080p στα 25mb και έχω καλύτερη εικόνα. Θες 40mb bitrate τουλάχιστον για αληθινό 4k. 

 

 Σε x265 HEVC τόσο πιάνει το 4Κ και είναι μια χαρά. Έχω πάρει capture από ασυμπίεστο 4K και συμπιεσμένο x265 HEVC  που έχει το μισό και λιγότερο μέγεθος το ίδιο ακριβώς πλάνο και απλά έπαθα πλάκα. Για να δεις την διαφορά στην λεπτομέρεια πρέπει να μεγεθύνεις πολύ και να προσέξεις. Στην οθόνη της TV από κανονική απόσταση δεν βλέπεις διαφορά όσο και να προσπαθήσεις εκτός ίσως σε πολύ πολύ σκοτεινά πλάνα με ελάχιστες χρωματικές διαβαθμίσεις. 

Αυτός ο αλγόριθμος είναι απλά απίστευτος. Βέβαια παίζει πολύ μεγάλη σημασία η πηγή να είναι πραγματικό 4K. Αν είναι ψηφιακό upscalling εκεί ο x265 HEVC δεν έχει την ίδια απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άμα φέρναν κάνα 8k στην Ελλάδα θα λέγατε "Δεν έχουμε δουλειές και μας μάρανε το 8k" .

Πιο στάνταρ και από διαγραφή σχόλιου κατά της apple στο insomnia.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...