Προς το περιεχόμενο

Τηλεοπτικά δίκτυα στην Ιαπωνία ξεκίνησαν να μεταδίδουν περιεχόμενο 8K


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Ασιάτες ΠΑΝΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ από όλους... 

Τρομερή τεχνολογία και άχρηστη ταυτόχρονα. Εκτός και εάν κάποιος έχει 8κ τηλεόραση και υποχρεωτικά να είναι 100 και πάνω ιντσών για να μπορέσει να εκμεταλλευτεί τόσο υψηλή ποιότητα. 

Προφανώς και είναι πρόκληση/ επίδειξη τεχνογνωσίας καθώς και πειραματισμός προς το παρόν μια τέτοια τεχνολογία.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το θέμα είναι και ο ήχος - εδώ να πούμε είναι με άθλιο codec mp2 στα 192 ή 320kbps που συνολικά ο ήχος είναι απαίσιος και το φάσμα του ήχου φτάνει μόνο μέχρι 14KHz ενώ θα πρεπε να είχε τουλάχιστον AC3 ή AAC και το φάσμα να φτάσει στα 20KHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, logistoulis είπε

δορυφόρος; αλήθεια από internet τι σύνδεση θα ήθελε κάτι τέτοιο; 

Λογικά 10-30mbits σταθερά το κόβω σε hevc h265 Για να μην έχει καθόλου τεχνάσματα... To youtube είναι γεμάτο με τέτοια videos και με μια καλή 35άρα vdsl αν δεν απασχολείται με οτιδήποτε άλλο το bandwith μια χαρά παίζει απροβλημάτιστα...

2 ώρες πριν, Torasu είπε

Κάπως πρέπει να εξισορροπήσουν τις άθλιες συνθήκες εργασίας και τρόπο ζωής τους, άρα μου ακούγεται λογικό.

Οι Ιάπωνες άθλιες συνθήκες εργασίας και τρόπος ζωής τους? Μόνο που ακούει κάποιος κάτι τέτοιο καταλαβαίνει σε τι επίπεδο έχουμε φτάσει είτε γνώσης είτε μόρφωσης είτε ιδεών. Θα θέλαμε να τους φτάσουμε στο μικρό τους δαχτυλάκι αλλά δεν... εμείς να σχολιάζουμε ξέρουμε μόνο ως Έλληνες...

1 λεπτό πριν, KnightRider είπε

Το θέμα είναι και ο ήχος - εδώ να πούμε είναι με άθλιο codec mp2 στα 192 ή 320kbps που συνολικά ο ήχος είναι απαίσιος και το φάσμα του ήχου φτάνει μόνο μέχρι 14KHz ενώ θα πρεπε να είχε τουλάχιστον AC3 ή AAC και το φάσμα να φτάσει στα 20KHz

Φαντάζομαι πρόσεξες ότι περιλαμβάνει ήχο 22 καναλιών έτσι? :P

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Torasu είπε

Κάπως πρέπει να εξισορροπήσουν τις άθλιες συνθήκες εργασίας και τρόπο ζωής τους, άρα μου ακούγεται λογικό.

Για το δεύτερο οκ. Πράγματι. Γιο το πρώτο είχα διαφορετική εντύπωση...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, anax111 said:

 Σε x265 HEVC τόσο πιάνει το 4Κ και είναι μια χαρά. Έχω πάρει capture από ασυμπίεστο 4K και συμπιεσμένο x265 HEVC  που έχει το μισό και λιγότερο μέγεθος το ίδιο ακριβώς πλάνο και απλά έπαθα πλάκα. Για να δεις την διαφορά στην λεπτομέρεια πρέπει να μεγεθύνεις πολύ και να προσέξεις. Στην οθόνη της TV από κανονική απόσταση δεν βλέπεις διαφορά όσο και να προσπαθήσεις εκτός ίσως σε πολύ πολύ σκοτεινά πλάνα με ελάχιστες χρωματικές διαβαθμίσεις. 

Αυτός ο αλγόριθμος είναι απλά απίστευτος. Βέβαια παίζει πολύ μεγάλη σημασία η πηγή να είναι πραγματικό 4K. Αν είναι ψηφιακό upscalling εκεί ο x265 HEVC δεν έχει την ίδια απόδοση.

Αυτό που σύγκρινες, είναι απλώς ένα λιγότερο συμπιεσμένο αρχείο. Το πραγματικό ασυμπίεστο (dpx) δεν έχει διπλάσιο αλλά πάνω από εκατονταπλάσιο μέγεθος. π.χ. ένα πλάνο 4k.cine, έχει bitrate πάνω από 3Gbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nero62 είπε

Φαντάζομαι πρόσεξες ότι περιλαμβάνει ήχο 22 καναλιών έτσι? :P

Το να έχει πολλά κανάλια είναι άχρηστο (μέχρι 5.1 είναι οκ), το θέμα είναι να έχουμε καθαρό φάσμα σε όλο το εύρος συχνοτήτων και να μην υπάρχει αυτό το cutoff + θα πρεπε να υπάρχει 24bit/96KHz για πιο real ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nero62 είπε

Λογικά 10-30mbits σταθερά το κόβω σε hevc h265 Για να μην έχει καθόλου τεχνάσματα... To youtube είναι γεμάτο με τέτοια videos και με μια καλή 35άρα vdsl αν δεν απασχολείται με οτιδήποτε άλλο το bandwith μια χαρά παίζει απροβλημάτιστα...

 

το yt για κάποιο λόγο είναι απαιτητικό σε επεξεργαστή (και με hw acceleration ) σε αντίθεση με το Netflix

πχ σε 4Κ video έχω άνω του 80% usage και σε 4K 60 hdr απλά δεν μου παίζει ομαλά, άρα είναι άχρηστο 

 

φαντάζομαι ότι και το 8Κ θα μου ήταν άχρηστο ακόμα και αν είχα ανάλογη οθόνη τουλάχιστον με τον τωρινό μου επεξεργαστή (i5 haswell) 

 

το netflix από την άλλη έστω και ψιλοαίσχος αν δεν είσαι αρκετά μακριά, πάει μια χαρά (μιλάμε βέβαια για την εφαρμογή του σε win 10 ) 

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι το 8k είναι ανούσιο και περιττό για σπίτι. Ακόμα και το 4k λίγοι το χρειάζονται πραγματικά και ακόμα λιγότεροι το καταλαβαίνουν στ'αλήθεια. Εκτός κι αν έχεις πολύ μεγάλο monitor μπροστά σου ή προτζέκτορα ή κάθεσαι max 1 μέτρο μακριά από μεγάλη τηλεόραση, δεν χρειάζονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Torasu είπε

Κάπως πρέπει να εξισορροπήσουν τις άθλιες συνθήκες εργασίας και τρόπο ζωής τους, άρα μου ακούγεται λογικό.

Φίλε σόρρυ, με όλο τον σεβασμό κιόλας " μακρυά νυχτωμένος". 

 

Επεξ/σία από Ghost.Dog
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

Φίλε σόρρυ, με όλο τον σεβασμό κιόλας " μακρυά νυχτωμένος". 

Κάνε ένα ταξιδάκι εκεί πρώτα και μετά έλα να μας δώσεις τα φώτα σου. Εκεί το αφεντικό θα το τιμάς σαν θεό σου... Και με το νόμο!

Για να βγάλεις τα προς το ζην θα δουλεύεις μέρα-νύχτα και θα κοιμάσαι σε κανένα capsule hotel κάπου κοντά στη δουλειά. Και πάλι θα είσαι ένα τίποτα.

  • Like 2
  • Thanks 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vali είπε

Τι; Μωσαϊκό είναι αυτό; Και εγώ τόσα χρόνια νόμιζα ότι έτσι ήταν οι Γιαπωνέζες.

Για τους μερακλήδες υπάρχει και «αφιλτρο» 😂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Hugo είπε

Ερώτηση:  Το βίντεο μονο σε μένα παίζει τέρμα υπερεκτεθειμένο ή ετσι ειναι σε όλους?

Capture.JPG

Σε μένα παίζει με κανονικά χρώματα. Έχεις θέμα.

Επεξ/σία από NewProject
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Κάνε ένα ταξιδάκι εκεί πρώτα και μετά έλα να μας δώσεις τα φώτα σου. Εκεί το αφεντικό θα το τιμάς σαν θεό σου... Και με το νόμο!

Για να βγάλεις τα προς το ζην θα δουλεύεις μέρα-νύχτα και θα κοιμάσαι σε κανένα capsule hotel κάπου κοντά στη δουλειά. Και πάλι θα είσαι ένα τίποτα.

Ναι ενώ εδώ είμαστε "φιλαράκια" με το "Αφεντικό". Το βράδυ φεύγω για τη βίλλα μου, που ευγενικά μου χορηγεί, κάνω μια βουτιά στη θερμαινόμενη πισίνα και ξεδίνω.

Στο τέλος της χρονιάς μου μοιράζει και τα μισά κέρδη, έτσι για να γουστάρω.

 

Τέλος πάντων.  "Αφεντικό/α " δεν έχω, να μιλάς για τον εαυτό σου. Μια παρατήρηση μόνο. Ε, το να μιλάμε τώρα για τον ΓΙΓΑΝΤΑ ΙΑΠΩΝΙΑ (σε όλα τα επίπεδα, πολιτισμού, ιστορίας, φιλοσοφίας, εξέλιξης, τεχνών, κώδικα ζωής, ΣΕΒΑΣΜΟΥ, καινοτομίας, τεχνολογικής υπεροχής και χιλιάδες πραγματων ακόμα), εμείς, δύο έλληνες, από την... Ελλάδα, του 30% ανεργία και της μεγαλύτερης παρακμής που έχει βιωσει ποτέ Κράτος στην σύγχρονη Ιστορία, εεεεμ... χμμμμ... πάει κάπως πολύ, δε νομίζεις ?

  • Like 2
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Κάνε ένα ταξιδάκι εκεί πρώτα και μετά έλα να μας δώσεις τα φώτα σου. Εκεί το αφεντικό θα το τιμάς σαν θεό σου... Και με το νόμο!

Για να βγάλεις τα προς το ζην θα δουλεύεις μέρα-νύχτα και θα κοιμάσαι σε κανένα capsule hotel κάπου κοντά στη δουλειά. Και πάλι θα είσαι ένα τίποτα.

Ενω εδω ειμαστε τιγκα στις δουλειες και δεν τα εχουμε αναγκη...

Καλυτερα να εισαι ετσι παρα μια ζωη καφες,πιτογυρο,οαεδ στο ellada και να γκρινιαζεις.

Επισης οι ιαπωνες δεν ζουνε τοσο χαλια οπως λενε αλλοι.Οι κινεζοι ειναι αυτοι που βρισκονται σε πιο δυσκολη κατασταση.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ασχετο αλλα επι την ευκαιρία να ρωτήσω γιατι μαλλον ξέρετε.

Στο κινητο μου λεει 4k στην λήψη βίντεο και Η264 H265 στις ρυθμίσεις.

Τι είναι αυτά;

Δεν τραβάω 4κ αλλα εαν το κάνω που να το έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...