Προς το περιεχόμενο

Η Qualcomm ανακοίνωσε το κορυφαίο SoC, Snapdragon 855 για τα high-end smartphones του 2019


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Επίσης η ημιμάθεια είναι από τα πιο επικίνδυνα πράγματα, ναι ένα ΑΙ μπορεί να συμβάλει στα καλύτερα γραφικά ένα απλό googlarisma θα σου λύσει την απορία.

Οι επεξεργαστές AI αναλαμβάνουν να διεκπεραιώσουν τις πράξεις machine learning στο ίδιο το κινητό χωρίς τα δεδομένα να χρειάζεται να ανέβουν στο cloud. Όπως το face recognition, η ακουστική αναγνώριση του "Ok google", η οπτική αναγνώριση κειμένων ή εικόνων (πχ google translate) και πολλά παρόμοια. Η ύπαρξη τέτοιου επεξεργαστή σε κινητά σημαίνει λιγότερος φόρτος για τον κύριο επεξεργαστή και άρα μεγαλύτερη ταχύτητα σε άλλα tasks, μεγαλύτερη αυτονομία και μεγαλύτερη ασφάλεια δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αν κατεβαζεις με 2gb ταχυτητα το δευτερολεπτο το 1/4 του ειναι 500mb. 

Μονο που το αρθρο λεει 2Gbps που σημαινει 2 Giga bits per second. Τα αρχεια μετριουντε σε Bytes . Αρα μαλλον θα κατεβαζεις με 250 MB το δευτερολεπτο.

 

Επεξ/σία από aris.04
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, aris.04 said:

Μονο που το αρθρο λεει 2Gbps που σημαινει 2 Giga bits per second. Τα αρχεια μετριουντε σε Bytes . Αρα μαλλον θα κατεβαζεις με 250 MB το δευτερολεπτο.

Με τα overheads πέφτεις και στα 210-220ΜΒ/sec 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1 byte = 8 bits

1 Mbyte = 8 Mbits

100 Mbyte = 8*100 = 800 Mbits

500 Mbyte = 5*800 = 4000Mbits = 4Gbits

Απο μαθηματικα σκιζουμε ολοι βλεπω :P

Επεξ/σία από Noreak
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Noreak είπε

1 byte = 8 bits

1 Mbyte = 8 Mbits

100 Mbyte = 8*100 = 800 Mbits

500 Mbyte = 5*800 = 4000Mbits = 4Gbits

Απο μαθηματικα σκιζουμε ολοι βλεπω :P

Φίλε μου βλέπεις  πουθενά =

Αυτό το σχόλιο μου ήταν απάντηση αν προσέξεις σε προηγούμενο μήνυμα. Αν διαβάσεις θα καταλάβεις γιατί το έχω σημειώσει και με bolt.

51 λεπτά πριν, possiz είπε

500 MB = 500 * 8 = 4 Gigabits

Εγώ δεν γράφω ίσον φίλε μου. Η ερώτηση ήταν γιατί με ταχύτητα 2 gigabits θέλει 2 δευτερόλεπτα και όχι 0,5 όπως είχε γράψει. Η σημείωση αποκάτω είναι για να δείξω την διαφορά. Bit - bytes

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Φίλε μου βλέπεις  πουθενά =

Αυτό το σχόλιο μου ήταν απάντηση αν προσέξεις σε προηγούμενο μήνυμα. Αν διαβάσεις θα καταλάβεις γιατί το έχω σημειώσει και με bolt.

Εγώ δεν γράφω ίσον φίλε μου. Η ερώτηση ήταν γιατί με ταχύτητα 2 gigabits θέλει 2 δευτερόλεπτα και όχι 0,5 όπως είχε γράψει. Η σημείωση αποκάτω είναι για να δείξω την διαφορά. Bit - bytes

My bad, κεκτημενη ταχυτητα.Οταν βρεθω σε desktop θα σβησω την παραθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει έδειξαν απλα τα αναμενόμενα νομιζω.Δεν νομιζω να ειναι πολυ μεγαλες οι διαφορεσ με τον kirin και τον Α12.Περιμενουμε και το soc της samsung για να κλεισει το καρε,φανταζομαι ιδιου επιπεδου θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Devil9697 είπε

Ενταξει έδειξαν απλα τα αναμενόμενα νομιζω.Δεν νομιζω να ειναι πολυ μεγαλες οι διαφορεσ με τον kirin και τον Α12.Περιμενουμε και το soc της samsung για να κλεισει το καρε,φανταζομαι ιδιου επιπεδου θα ειναι.

Και τα P80 - P90 της Mediatek. Οι φήμες λένε οτι σε επίπεδο AI πλησιάζουν πολύ τα κορυφαία των άλλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Και τα P80 - P90 της Mediatek. Οι φήμες λένε οτι σε επίπεδο AI πλησιάζουν πολύ τα κορυφαία των άλλων.

Σε επίπεδο θερμοκρασιών πλησιάζουν τις νέες κουζίνες της PITSOS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Αν κατεβαζεις με 2gb ταχυτητα το δευτερολεπτο το 1/4 του ειναι 500mb. 

 Το άρθρο λέει για 2Gbps όχι για 2Gb/s.

Τα 2Gbps είναι περίπου 250ΜΒ/s. Ήμαρτον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...