Προς το περιεχόμενο

Η Qualcomm ανακοίνωσε το κορυφαίο SoC, Snapdragon 855 για τα high-end smartphones του 2019


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Ένα από τα ίδια. Το μόνο θετικό είναι η πτώση τιμών για τα κινητά με 835 και 845 για να τα πάρουμε. 

Τώρα αν είναι στα 7 η στα 5 νανόμετρα τι μας ενδιαφέρει.... Η μπαταρία μια μέρα θα κρατά.

Η τεχνητή νοημοσύνη θα μου λέει τον καιρό αύριο, γιατί αυτόματες μεταφράσεις ιερογλυφικών δεν πρόκειται να κάνω ούτε επαυξημένη πραγματικότητα θα χρησιμοποιήσω.

Τα 5g απέχουν από την ελληνική πραγματικότητα και τέλος για το δακτυλικό αποτύπωμα , πλένω τακτικά τα χέρια μου.

Αυτά είναι τα σχόλια μου για τις καινοτομίες του 855.

1) Στα πόσα νανόμετρα θα είναι εσένα ίσως να μην σε ενδιαφέρει τώρα η απάντηση σου μια μέρα θα κρατά η μπαταρία είναι τελείως αβάσιμο. Το 1/4 της ενέργειας δεν είναι απλά με βελτίωση είναι υπερβελτίωση.

2) Για τα ΑΙ θα σου πρότεινα να διαβάσεις περισσότερα. Ένα παράδειγμα, μπορεί να βελτιώσει τα γραφικά των παιχνιδιών που παίζεις για παράδειγμα.

3) Κανενας δεν μίσησε την ευκολότερο χειρισμό ΠΟΤΕ. Όσο για το 5g στο κέντρο της αθήνας δεν θα καθυστερήσει και τόσο πολύ. (Δες τι έγινε με 4g). Επίσης πρέπει να σημειώσω ότι είμαστε απ΄τις λίγες χώρες που έχουν καλύτερο ασύρματο ίντερνετ απ' ότι ενσύρματο.

Αυτό είναι το σχόλιο μου για τα αβάσιμα σχόλια σου.

  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ήδη έχουν εγκατασταθεί κεραίες 5G, αν και προσωπικά με το 4G είμαι Οκ. Το 5G θα βοηθήσει σίγουρα άλλες εφαρμογές (Περίθαλψη, Τηλ/νίες, Μετρητές ενέργειας κλπ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, tapitas είπε

25% της ενεργειας του 845 διαβασε λιγο καλυτερα

Αναφορά σε κείμενο

. Ο νέος επίσης επεξεργαστής εικόνας στο SoC επιτρέπει την λήψη σε 4K HDR στα 60 καρέ το δευτερόλεπτο, ενώ παράλληλα χρησιμοποιεί το 25% της ενέργειας που απαιτούσε η προηγούμενη γενιά.

Έτσι όπως είναι γραμμένο, εγώ καταλαβαίνω ότι κατά την εγγραφή βίντεο έχει χαμηλότερη κατανάλωση. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Nikos3648 είπε

Γιατί ; 

Επειδή 1byte = 8 bits

{500 megabyte - 2 gigabits}--> Δεν είναι πράξη (Το μήνυμα αυτό είναι απάντηση στον συμφορίτη γιατί με ταχύτητα 2gb θές 2 δευτερόλεπτα για να κατεβάσεις 500mb και όχι 0,5. )

 

Επεξ/σία από armagedwnn
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

1) Στα πόσα νανόμετρα θα είναι εσένα ίσως να μην σε ενδιαφέρει τώρα η απάντηση σου μια μέρα θα κρατά η μπαταρία είναι τελείως αβάσιμο. Το 1/4 της ενέργειας δεν είναι απλά με βελτίωση είναι υπερβελτίωση.

2) Για τα ΑΙ θα σου πρότεινα να διαβάσεις περισσότερα. Ένα παράδειγμα, μπορεί να βελτιώσει τα γραφικά των παιχνιδιών που παίζεις για παράδειγμα.

3) Κανενας δεν μίσησε την ευκολότερο χειρισμό ΠΟΤΕ. Όσο για το 5g στο κέντρο της αθήνας δεν θα καθυστερήσει και τόσο πολύ. (Δες τι έγινε με 4g). Επίσης πρέπει να σημειώσω ότι είμαστε απ΄τις λίγες χώρες που έχουν καλύτερο ασύρματο ίντερνετ απ' ότι ενσύρματο.

Αυτό είναι το σχόλιο μου για τα αβάσιμα σχόλια σου.

Να θέσουμε ένα θεωρητικό στοίχημα για την μπαταρία. Θα κρατάει μια ημέρα γιατί είτε ο κατασκευαστής θα την κάνει μικρότερη είτε το 5g που είναι ενεργοβορο θα την ροκανίζει. Είναι όπως η ram: έβαζες 1gb δεν έφτανε (λογικό) , τα 2 οριακά. Όταν έβαλαν 3 και 4 όλοι πίστεψαν ότι όλα οκ αλλά από κακοδιαχείριση ούτε αυτά φτάνουν , τώρα πάμε στα 6 , 8 10 κλπ. (Πώς θα πωλήσουν) ... Τα ίδια και με την μπαταρία.

Ας πάμε στα παιχνίδια.... Δηλαδή AI για τα games? Ποια παιχνίδια είναι αυτά και πόσο άραγε βελτιώνει? Μάλλον άκυρο.

Όσο για το 5g αν είναι για μια περιοχή περιορισμένη της Αθήνας προσπερναω. Έλα λίγο παραπάνω στην υπόλοιπη Ελλάδα όπου ούτε 2g δεν υπάρχει. Την αρχική της google θέλει 5 λεπτά. Άρα όποιος είναι στην πλατεία Συντάγματος ας πάρει 5g. 

Τώρα αν καποιος είναι τόσο προηγμένος στο θέμα κινητής ανήκει στο 0,1%. Τα νέα κινητά με snap 855 , 865 κλπ κλπ είναι απλά θέματα hype....

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειλικρινά δεν πιστεύω ότι δεν μπορείς να την παλέψεις με 4GB ραμ και θες παραπάνω

ή και στις μπαταρίες, παρόλο που έχουμε πιο οικονομικούς επεξεργαστές ακόμα και σε midrange συσκευές που είναι ακόμα πιο οικονομικοί έχεις επιλογές για 4χιλιαρες μπαταρίες.. μετά όμως πάμε και σε θέματα βάρους κτλ.. 

14 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

  Είναι όπως η ram: έβαζες 1gb δεν έφτανε (λογικό) , τα 2 οριακά. Όταν έβαλαν 3 και 4 όλοι πίστεψαν ότι όλα οκ αλλά από κακοδιαχείριση ούτε αυτά φτάνουν , τώρα πάμε στα 6 , 8 10 κλπ. (Πώς θα πωλήσουν) ... Τα ίδια και με την μπαταρία.

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε βελτίωση είναι ευπρόσδεκτη ακόμα και αν είναι too much. Βέβαια όλα αντανακλώνται στην τιμή. Όπως είπαν και προηγούμενοι θα πέσουν οι τιμές σε 835, 845 και αυτό είναι καλό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το νέο SoC εξοπλίζεται με έναν νέο εξειδικευμένο επεξεργαστή υπολογιστικής όρασης (vision processor) ώστε η επεξεργασία χαρτογράφησης βάθους (depth mapping) να πραγματοποιείται στα 60 καρέ το δευτερόλεπτο, χαρακτηριστικό που θα βελτιώσει σημαντικά την απόδοση με εφαρμογές επαυξημένης πραγματικότητας. Ο νέος επίσης επεξεργαστής εικόνας στο SoC επιτρέπει την λήψη σε 4K HDR στα 60 καρέ "

Εαν δεν αποδίδει στο geekbench δεν είναι καλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Να θέσουμε ένα θεωρητικό στοίχημα για την μπαταρία. Θα κρατάει μια ημέρα γιατί είτε ο κατασκευαστής θα την κάνει μικρότερη είτε το 5g που είναι ενεργοβορο θα την ροκανίζει. Είναι όπως η ram: έβαζες 1gb δεν έφτανε (λογικό) , τα 2 οριακά. Όταν έβαλαν 3 και 4 όλοι πίστεψαν ότι όλα οκ αλλά από κακοδιαχείριση ούτε αυτά φτάνουν , τώρα πάμε στα 6 , 8 10 κλπ. (Πώς θα πωλήσουν) ... Τα ίδια και με την μπαταρία.

Ας πάμε στα παιχνίδια.... Δηλαδή AI για τα games? Ποια παιχνίδια είναι αυτά και πόσο άραγε βελτιώνει? Μάλλον άκυρο.

Όσο για το 5g αν είναι για μια περιοχή περιορισμένη της Αθήνας προσπερναω. Έλα λίγο παραπάνω στην υπόλοιπη Ελλάδα όπου ούτε 2g δεν υπάρχει. Την αρχική της google θέλει 5 λεπτά. Άρα όποιος είναι στην πλατεία Συντάγματος ας πάρει 5g. 

Τώρα αν καποιος είναι τόσο προηγμένος στο θέμα κινητής ανήκει στο 0,1%. Τα νέα κινητά με snap 855 , 865 κλπ κλπ είναι απλά θέματα hype....

Απ' την στιγμή που δεν σε ενδιαφέρει η τεχνολογία τσάμπα ασχολούμαι. Αλλά δεν μπορώ να ακούω αβάσιμα μίζερα πράγματα.

Η μπαταρία δεν κρατάει μια μέρα εκτός αν κ εσύ είσαι σαν και εμένα τον @@ και έχεις iphone. Θα στο θέσω αλλιώς γιατί αυτό με την ράμ δεν έχει καμία σχέση. Ας πούμε ότι παίρνεις μια μέση μπαταρία κινητού και την βάλεις σε ένα 3310 βάζω στοίχημα ότι θα αντέξει ένα μήνα. Έχει κανένα νόημα?? Παίρνεις την ίδια απόδοση με λιγότερη ενέργεια αυτό είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα στην εξέλιξη των επεξεργαστών.

Δεν ξέρω που μένεις αλλά ακόμη και στο χωριό μου το 3g έχει έρθει εδώ και χρόνια. 4g ούτε στον ορίζοντα αλλά τεσπά. Επίσης η qualcomm δεν δουλεύει για εσένα ούτε για το χωριό σου, οπότε μην τα μιζεριάζεις όλα σε σύγκριση με το τι έχεις εσύ.

Επίσης η ημιμάθεια είναι από τα πιο επικίνδυνα πράγματα, ναι ένα ΑΙ μπορεί να συμβάλει στα καλύτερα γραφικά ένα απλό googlarisma θα σου λύσει την απορία. Όσο για την ράμ αν νομίζεις ότι αυξάνεται για να πουλάνε περισσότερη ραμ νομίζω ότι δεν χρειάζεται να απαντήσω καν.

Επεξ/σία από armagedwnn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tz_aristotelis είπε

Ένα από τα ίδια. Το μόνο θετικό είναι η πτώση τιμών για τα κινητά με 835 και 845 για να τα πάρουμε. 

Τώρα αν είναι στα 7 η στα 5 νανόμετρα τι μας ενδιαφέρει.... Η μπαταρία μια μέρα θα κρατά.

Η τεχνητή νοημοσύνη θα μου λέει τον καιρό αύριο, γιατί αυτόματες μεταφράσεις ιερογλυφικών δεν πρόκειται να κάνω ούτε επαυξημένη πραγματικότητα θα χρησιμοποιήσω.

Τα 5g απέχουν από την ελληνική πραγματικότητα και τέλος για το δακτυλικό αποτύπωμα , πλένω τακτικά τα χέρια μου.

Αυτά είναι τα σχόλια μου για τις καινοτομίες του 855.

Για κλάματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που διαβάζω "θα πέσουν οι τιμές του 845" , μα πόσο ακόμα , 845 παίρνεις με 300 ευρώ pocophone και βάζεις το android του google pixel 3 πάνω και γίνεται ένα κτήνος . Το καλό με τον 855 είναι εξοικονόμηση ενέργειας 25% (αρκετά μεγάλο νούμερο θα έλεγα) , τα 60 καρέ σε 4k και το 5G 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...