Προς το περιεχόμενο

Ο Tom Cruise προτείνει να απενεργοποιήσουμε το «motion smoothing» στις τηλεοράσεις μας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, jp77s είπε

Όσοι παρακολουθούν αποκλειστικά ελληνική super league, ας μην πειράξουν καμία ρύθμιση στις τηλεοράσεις τους. 

Δεν υπάρχουν γρήγορες σκηνές δράσης και η εμπειρία θέασης, αν αποδοθεί σε γράφημα, είναι μια ευθεία γραμμή.

Η γυναίκα μου ακόμη σφουγγαριζει τα δάκρυα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ υπάρχουν ακόμα αγοραστές κυρτών τηλεοράσεων... δηλαδή μικρότερη εικόνα με τα ίδια ή περισσότερα λεφτά και τίγκα στην παραμορφωση. Σου λέει δείχνει πιο όμορφη όταν είναι... σβηστή!

Μέχρι να μάθει ο Έλληνας ότι άλλο tv και άλλο πλυντήριο, θα έχουμε συγκρουστεί με παρακείμενο γαλαξία.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας φτιάχνουν τις ταινίες να φαίνονται πιο ωραίες με περισσότερα fps (ή motion smoothing on) με διαφορετική αντίληψη στο editing (πιο γρήγορες εναλλαγές στις σκηνές). Αυτό σημαίνει πρόοδος.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν είχα motion smooth στις τηλεοράσεις. Πάντα να το έχετε κλειστό. 100αρα οθόνη οπότε στα 24p πηγαίνουμε στα 96 και η 100αρα είναι λουκούμι. Γενικά τα φίλτρα να τα κλείνετε όλα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει απόλυτο δίκαιο και είναι όπως τα λέει. Την πρώτη φορά που είδα σε φίλο ταινία (world war Z) σε 200Hz έπαθα (αρνητική) πλάκα. Νόμιζα όλα τραβήχτηκαν με φτηνή βιντεοκάμερα.  Η ταινία μου φάνηκε άθλια χωρίς "ατμόσφαιρα". Μου το παρουσίαζε για πλεονέκτημα και του λέω για ταινίες (προφανώς) δεν είναι. Κάτι δεν πάει καλά. Και ενώ η ταινία φαινότανε άθλια πάω σπίτι μου έχω συμβατική 50hz και συνεχίζω την ίδια ταινία. Άλλο πράγμα!! Πολύ μεγαλύτερη (οπτική) απόλαυση στην ίδια ταινία..

 

Όσοι έχετε τέτοια τηλεόραση να χρησιμοποιείται αυτή τη ρύθμιση μόνο για μπάλα. Πραγματικά για ταινίες είναι "καταστροφική" καθώς χάνεται αυτό το "σινεματικό" που λέμε. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ 100% μαζί του από την πρώτη στιγμή που βγήκε αυτή η τεχνολογία μου έκατσε άσχημα, από την βιτρίνες των καταστημάτων η κίνηση ήταν τόσο "πλαστική" καμιά σχέση με την τέλεια κίνηση των crt και των plasma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα ειναι το interpolation. Τα 24p ειναι προιστορικο format και δημιουργουν σπασιματα στην κινηση και αντι να γυριζουν σε 60p προτεινουν οτι ναι. Με την ιδια λογικη πχ. να μην πηγαιναμε σε εγχρωμες ταινιες για τι εχαναν το κινηματοφραφικο ασπρομαυρο που επικρατουσε.

Επεξ/σία από Dam_Peristeriws
  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιοι έχουν μπερδευτεί και νομίζουν ότι το φορμάτ της ταινίας σε καρε, έχει να κάνει με το θέμα της τεχνητής αύξησης του από την tv. Φαντάζομαι πως βλέπουν... .

Μην τα μπερδεύετε. Το γύρισμα ταινίας σε περισσότερα καρε είναι απολύτως θεμιτό και τεχνολογικά ορθό. Εδώ λέμε για το σκουπιδαριο επεξεργασίας που κάνουν οι σκουπιδοτηλεορασεις που έχουμε στο σαλόνι που δήθεν τάχα βελτιώνουν την κίνηση.

Απλά οι τηλεοράσεις είναι ακόμα ανεπαρκείς και έχουν πολλά θέματα όταν πρόκειται να αποδώσουν γρήγορα κινούμενη εικόνα. Και επειδή είναι για πέταμα, προσπαθούν να Μασκαρεψουν τα θέματα που έχουν με τεχνολογίες εξ ίσου ανεπαρκείς.

Επεξ/σία από Pleo
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πάντα ήθελα να δοκιμάσω αυτό το feature σε κανα παιχνιδι στο ps4 αλλά δεν έχω smart tv, το input lag που προσθέτει αυτό το post processing στην εικόνα είναι ανεκτό ή όχι? Το έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...