Προς το περιεχόμενο

Ο Tom Cruise προτείνει να απενεργοποιήσουμε το «motion smoothing» στις τηλεοράσεις μας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, jp77s είπε

Όσοι παρακολουθούν αποκλειστικά ελληνική super league, ας μην πειράξουν καμία ρύθμιση στις τηλεοράσεις τους. 

Δεν υπάρχουν γρήγορες σκηνές δράσης και η εμπειρία θέασης, αν αποδοθεί σε γράφημα, είναι μια ευθεία γραμμή.

Έγραψες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι έγινε ρε παιδιά.....Το Top Gun γυρίστηκε πριν 25 χρόνια!!!??!?!?!?!?! Βρε τον Maverick...Αφού δεν ανέστησαν και τον Goose να πει και αυτός μια γνώμη, πάλι καλά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Αφου δεν εχεις ιδεα για τι πραγμα μιλας. Τι το ψαχνεις?

Το κοστος ειναι πολλαπλασιο. 

Οι σοβαρες ταινιες γυριζονται με film

φαντασου τωρα το dunkirk που γυριστηκε σε 70mm imax, να ειχε 2πλασια fps

θα επρεπε να εχει διπλασιο κοστος στο φιλμ. Διπλασιας εντασης φωτα.

Και μετα ποιες μηχανες προβολης θα μπορουσαν να το παιξουν?

Από αυτους που αγοραζουν uhd τηλεορασεις, τι ποσοστο θα βαλει δισκακι bluray η θα κατεβασει udh περιεχομενο της προκοπης?

το 1% ? και πολυ λεω.

Ώπα έχεις δίκιο.

Η γη είναι επίπεδη, το ανθρώπινο μάτι δε μπορεί να δει πάνω από 24φπς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους. Εγώ το έχω πάντα απενεργοποιημένο. Εννοείται ότι καταστρέφει τα 24 κινηματογραφικά καρέ και χάνεται η φυσική κίνηση της ταινίας. 

16 λεπτά πριν, Vempire_G4 είπε

Δηλαδή, όταν βλέπουμε ένα βίντεο στο  Internet με 60 ή και με 50 fps, μας χαλάει;.

Όταν είναι με αυτό τον τρόπο γυρισμένο καθόλου. Όταν γίνει μετατροπή είναι το άσχημο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα κατεβασα μια ταινια που ηταν 60fps χωρις να το γνωριζω. Μου φανηκε περιεργη και πολυ ρευστη και πραγματικα ωραια. Θα πρεπει καποια στιγμη οι ταινιες να αρχησουν να γυρίζονται στα 60 ή 120. Οι κάμερες εχουν τη δυνατοτητα πλεον και το κοστος της επεξεργασιας ΔΕΝ ειναι ανα frame οποτε μην ακουω μλκιες.

Οσο αναφορα για τα "σινεματικα 24"

ΗΤΑΝ ΤΟ 3D σινεματικο?!!?!? Δεν ειδα κανενα τοτε να ξερναει... οχι γιατι θα τους εφερνε περισσοτερα φραγκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, nero62 είπε

Επιτέλους. Εγώ το έχω πάντα απενεργοποιημένο. Εννοείται ότι καταστρέφει τα 24 κινηματογραφικά καρέ και χάνεται η φυσική κίνηση της ταινίας. 

Όταν είναι με αυτό τον τρόπο γυρισμένο καθόλου. Όταν γίνει μετατροπή είναι το άσχημο. 

Αυτό ακριβώς!

Αλλά βλέπεις εδώ ακόμη κάποιοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν για τι πράμα μιλάμε και αναφέρονται στο αν το πρωτογενές υλικό είναι σε περισσότερα frames, ενώ τo θέμα έχει να κάνει με την αύξηση των frames μέσω επεξεργασίας της TV. Κουκουρούκου κι ό,τι νά 'ναι δηλαδή...

Δικαιολογημένα όλα αυτά βέβαια καθώς είναι γνωστό το εξής:

https://www.lifo.gr/now/greece/211157/stin-ellada-exoyme-ta-perissotera-gidia-se-oli-tin-eyropi

Επεξ/σία από Pleo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήταν το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση στην καινούργια tv που αγόρασα πρόσφατα. Και εμένα μου φαίνεται καλύτερο το αποτέλεσμα στις ταινίες όταν είναι off το συγκεκριμένο feature. Αλλά τέτοια σοβαρότητα στο βίντεο και οι δύο, νομίζεις ότι συμμετέχουν σε καμιά καμπάνια κατά νευροεκφυλιστικής νόσου.

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τομ θα το βάλουμε ον,θα το βάλουμε και οφ και ότι μας άρεσε στο μάτι καλύτερα. Δεν υπάρχει κσλη εικόνα και κακή . Ανάλογα πως την βρίσκει ο καθένας. Όπως αντίστοιχα είδα και ένα σχόλιο για τον ελληναρα με το 100% φωτεινότητα. Ε αν θέλει κάποιος να βάλει 100% δεν θα μας ρωτήσει κ όλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Philippe είπε



Όμως οι σκηνές δράσης στα 24fps, π.χ. Bourne (39MB), δυστυχώς δεν βλέπονται! Τα σπασίματα στην κίνηση δεν οφείλονται σε judder, αλλά στο χαμηλό frame rate.  Ίσως στη μεγάλη οθόνη ή σε αναλογικές τηλεοράσεις να είναι πιο smooth.

Το συγκεκριμενο βιντεο εχει προβλημα.Πιθανως στην κωδικοποιηση.Εχω δει την ταινια και δεν ειχε τετοιο χαλι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα 'ναι σαν ντοκιμαντέρ..Στην ταινία θες κινηματογραφικότητα και αυτό το έχεις μόνο με 24FPS(23.976 :P)

... διότι εκεί είναι και τα όρια του ανθρώπινου ματιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...