Προς το περιεχόμενο

Avengers: Endgame


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως σχεδόν κανεις δεν μιλάει για την

Scarlet witch η οποία έκανε και το μεγαλύτερο dps σε Αγρότη χωρίς gauntlet, γενικά πιο ενδιαφέρουσα από την CM στην ταινία η οποία το ξαναλέω αλλά με τόσο χαμό περίμενα να έχει αρκετά μεγαλύτερο screentime. Σε όλο το time travel arc που ήταν?? Είχε και άλλους πλανήτες να σώσει και καλά??

Νταξει η σκηνή με τις γυναίκες δε με χάλασε τόσο απλά οκ σκηνοθετικά δεν ήταν καλά εκτελεσμένη, έρχεται η CM λέει ένα εντελώς ψυχρό Hello Peter Parker λες και είναι δασκάλα και μαθητής και μετά εξαφανίζεται ο Spider-Man από το πλάνο εντελώς. Θα ήταν πιο ωραίο να έκανε κανα αστειάκι η CM και ο Spider-Man suit up μαζί τους και ας φαινόταν ελάχιστα στο πλάνο (απλά βρισκόταν εκεί δεν ήταν κακό να βοηθήσει). Κάτι πιο lighthearted με το ίδιο μήνυμα  αλλά τι ψάχνω τώρα και εγώ οκ. :P 

 

Γενικα δεν πιστεύω και εγώ ότι θα αντέξει στο χρόνο σαν ταινία αλλά από τη στιγμή που είχαμε το IW και όχι ένα Thanos Quest και μετά IW και τέλος μια χαρά έκλεισε με οποία προβλήματα είχε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ADHD είπε

Πάντως σχεδόν κανεις δεν μιλάει για την

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Scarlet witch η οποία έκανε και το μεγαλύτερο dps σε Αγρότη χωρίς gauntlet, γενικά πιο ενδιαφέρουσα από την CM στην ταινία η οποία το ξαναλέω αλλά με τόσο χαμό περίμενα να έχει αρκετά μεγαλύτερο screentime. Σε όλο το time travel arc που ήταν?? Είχε και άλλους πλανήτες να σώσει και καλά??

Νταξει η σκηνή με τις γυναίκες δε με χάλασε τόσο απλά οκ σκηνοθετικά δεν ήταν καλά εκτελεσμένη, έρχεται η CM λέει ένα εντελώς ψυχρό Hello Peter Parker λες και είναι δασκάλα και μαθητής και μετά εξαφανίζεται ο Spider-Man από το πλάνο εντελώς. Θα ήταν πιο ωραίο να έκανε κανα αστειάκι η CM και ο Spider-Man suit up μαζί τους και ας φαινόταν ελάχιστα στο πλάνο (απλά βρισκόταν εκεί δεν ήταν κακό να βοηθήσει). Κάτι πιο lighthearted με το ίδιο μήνυμα  αλλά τι ψάχνω τώρα και εγώ οκ. :P 

Γενικα δεν πιστεύω και εγώ ότι θα αντέξει στο χρόνο σαν ταινία αλλά από τη στιγμή που είχαμε το IW και όχι ένα Thanos Quest και μετά IW και τέλος μια χαρά έκλεισε με οποία προβλήματα είχε.

Spoiler

Η Captain Marvel είχε καθοριστική συμμετοχή στην εξέλιξη της μάχης καταστρέφοντας το διαστημόπλοιο του Thanos αλλά δεν γινόταν να έχει μεγάλο screen time από την στιγμή που σκοπός της ταινίας ήταν να δώσει ένα ''τέλος'' στους βασικούς πρωταγωνιστές της όλης πορείας όλα αυτά τα χρόνια. 

Για την Scarlet Witch έχεις απόλυτο δίκιο, προσωπικά είναι η αγαπημένη μου. Θα ήθελα να γράψω περισσότερα όταν δω τη ταινία για 2η φορά τη Δευτέρα όπου θα παρατηρήσω περισσότερα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vaggos400 είπε

Όχι. Όχι. Οχι. Είδα την ταινία και στο οντεον Μακεδονία και imax. Μην πας για κανέναν λόγο. Απαράδεκτη εμπειρία...

και τι προτείνεις ?

υπαρχει προσφορα της vodafone που παιρνω κωδικο για 1+1 εισιτηριο γι αυτο θα παω στο οντεον , αλλα 3d ή  οχι?

Επεξ/σία από tempes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tempes είπε

και τι προτείνεις ?

υπαρχει προσφορα της vodafone που παιρνω κωδικο για 1+1 εισιτηριο γι αυτο θα παω στο οντεον , αλλα 3d ή  οχι?

Δεν ξερω αν δεν θες να δώσεις λεφτα πάνε εστί το δέχομαι. Απλά είναι πολύ κακή εμπειρία. Είναι λες και δεν θέλουν να συντηρήσουν το σινεμά. Πραγματικά με κούρασε πολύ ο ήχος. Άμα θες περίμενε μέχρι Τετάρτη και πάμε βιλατζ. Σίγουρα θα βρεις κάποιον να σου δώσει κωδικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2019 στις 3:10 ΠΜ, Sethiros είπε

Ο μόνος λόγος για να διαβάσει κάποιος τα κομικς είναι για να εκτιμήσει ακόμα παραπάνω τις ταινίες που πήραν ένα μετριότατο υλικό για εφήβους σε δεκαετίες που δεν υπήρχε διαδίκτυο και το μετέτρεψαν σε κάτι πολύ καλύτερο. 

Σε άλλα νέα στο imdb θα κλείσει και αυτό στο minimum 8,5 όπως το IW αφού ξεπέρασε το φράγμα των 100.000 ψήφων με 9,2.
Στο foreign μέσα σε 2 μέρες ξεπέρασε τα 300m (305 για την ακρίβεια) χωρίς να έχουν υπολογιστεί όλες οι χώρες ενώ δεν έχει μεσολαβήσει ΠΣΚ και δεν υπάρχει ακόμα εκτίμηση για το domestic αν και πιθανολογείται ότι θα πλησιάσει τα 300m κάνοντας νέο ρεκόρ στα opening weekends.  

εχω την εντυπωση οτι εχεις κολησει στην golden age των comics, ενω αγνοεις τελειως την ποιοτικη τους ανοδο απο τα μεσα του 70 και μετα, με αποκορυφωμα την δεκαετια του 80 και 90.

αλλα περα απο την αδιαμφισβητη καλλιτεχνικη των κομιξ αυτων, τι παραπανω εχει κανει το MCU ωστε να πρεπει να το ευχαριστησουμε που μας γλυτωσε απο την "ντροπιαστικη" υπαρξη τους? την κατακρεουργηση των κακοποιων, με τους περισσοτερους να ειναι απο αδιαφοροι εως καραγκιοζηδες, για να μην παρεξηθει ο Κινεζος και δεν ανοιξει το πορτοφολι του; οτι δεν τολμησε ποτε να χρησιμοποιησει εξαιρετικες και βραβευμενες ιστοριες απο τα κομικς, οπως το Demon in the Bottle,  επειδη θελει να διατηρησει τις ταινιες safe and family friendly για να εξασφαλιζει το μεγιστο κερδος; οτι ενω ξεκινησε με την διαθεση η καθε ταινια να εχει μια δικια της ξεχωριστικη αισθητικη  και θεματολογια  καταντησε στην πορεια να ειναι στο συνολο της μια ομογενοποιημενη, φορμουλιστικη φαρσοκωμωδια με πρωταγωνιστες-κλοουν διοτι αυτο πουλαει περισσοτερο; 

ελυσε τα προβληματα διατηρησης της συνεχειας στην εξελιξη μιας multi-arc ιστοριας και συνοχης στην αναπτυξη χαρακτηρων , προβληματα που ειναι κοινα στα mainstream comics εδω και δεκαετιες; διοτι κατι alien invasions και Civil War γινανε, κατι τυποι ειχαν PTSD , αλλα ολα αυτα ειχαν μηδανιμο impact στο συμπαν και ξεχαστηκανε γρηγορα. δεν ειδα να κανουν κατι καλυτερο σε αυτον τον τομεα, απο οτι τα κομιξ. και απο οτι διαβαζω, αυτη η κατασταση γινεται πολυ χειροτερη στο Endgame. 

μου θυμιζεις επικινδυνα εναν πορτογαλο που ηταν τοσο μεγαλο fanbοy του Νολαν, σε σημειο να ισχυριζεται οτι ο Batman ηταν campy στα comics (οπως στη σειρα του 60), μεχρι που βγηκαν οι ταινιες του Νολαν και χαρη σε αυτες  εγινε στα comics σκοτεινος και σοβαρος. don't be that guy. διοτι αλλο πραμα να σου αρεσει και να υπερασπιζεσαι μια μετρια ταινια, και αλλο πραμα να απαξιωνεις  κατι με δηλωσεις που ειναι εκτος πραγματικοτητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την είδα και εγώ σε επαρχιακό κινηματογράφο. Τα περισσότερα σημεία που θα σημείωνα,  έχουν ήδη αναφερθεί από προηγούμενους, οπότε θα αναφέρω αυτά που θεωρώ σημαντικότερα.

Spoiler

-    Μου άρεσε το πρώτο act  με τις επιπτώσεις στην ψυχολογία των επιζώντων ηρώων. Συναισθήματα θλίψης συνδυασμένα με αυτό-κατηγορώ για την αποτυχία τους να σταματήσουν τον Thanos. Η “Μεταμόρφωση”του Θορ δείχνει ξεκάθαρα μια τέτοια περίπτωση. Δεν μου άρεσε όμως η εικόνα των πόλεων. Το 50% του πληθυσμού εξαφανίστηκε, όχι το 90%+! Τα άδεια στάδια, οι βρόμικου δρόμοι κτλ. Ειδικά 5 χρόνια μετα το γεγονος.  Ήταν υπερβολικη και με  έβγαλε από το κλίμα.
-    Δεύτερο act με την συλλογή των stones ήταν σεναριακά αδύναμο. Είχες όμως μερικές ωραίες στιγμές όπως CA vs CA, το οτι ο Loki θα ζει στο νέο time line μιας και πήρε το space Stone καθώς και άλλες που έχουν αναφερθεί ήδη
-    Η τελευταία επική μάχη. Την στιγμή που περνάνε μέσω των portals οι avengers και οι υπόλοιποι, ανατριχιασα.

Παρόλα αυτά νομίζω ότι συνολικά ήταν μέτρια σκηνοθετημένη. Είδα χθες ξανά το IW και εκεί οι μάχες ήταν ξεκάθαρες ενώ εδώ σκοτεινές και χαώδεις. Θύμησαν transformers όπως σωστά είπε κάποιος νωρίτερα. Που να μην ήταν οι ίδιοι σκηνοθέτες δηλαδή. Και το κομμάτι που πήγαιναν για touchdown άστοχο τελείως.
-    Ο Thanos καρικατούρα του Thanos από το IW. Τυπικός villain του σωρού. Καμία σχέση με τον βαθύ χαρακτήρα που μας είχαν δείξει, λες και ήταν διαφορετικοί “άνθρωποι”.


Συνολικά είναι μια μέτρια προς καλή  ταινία με καλές στιγμές που αξίζει να την δεις κινηματογράφο για την τελευταία μάχη, αλλά συνολικά κατώτερη του IW. Της βάζω 6.5 (IW 8.5).

Αν και είχα προγραμματίσει δεύτερη θέαση σε imax, θα το ακυρώσω καθότι δεν με τραβάει να την ξαναδώ.
 

Επεξ/σία από mike299
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα ακόμη συμπέρασμα από την ταινία:

 

Για το hollywood μπορείς να είσαι μειονότητα/γκει... αλλά αν είσαι χοντρός/άσχημος ο μόνος ρόλος σου στην κοινωνία είναι αυτός του παλιάτσου ή του looser  :lol:

Η ταινία δυστυχώς δεν προκαλεί καμία συγκίνηση. Ακόμη και ο θάνατος του Stark φαίνεται αδιάφορος και μετά αρχίζουν τα αστειάκια και το happy end.

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Ενα ακόμη συμπέρασμα από την ταινία:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Για το hollywood μπορείς να είσαι μειονότητα/γκει... αλλά αν είσαι χοντρός/άσχημος ο μόνος ρόλος σου στην κοινωνία είναι αυτός του παλιάτσου ή του looser  :lol:

Η ταινία δυστυχώς δεν προκαλεί καμία συγκίνηση. Ακόμη και ο θάνατος του Stark φαίνεται αδιάφορος και μετά αρχίζουν τα αστειάκια και το happy end.

Spoiler

Συμφωνώ και εγώ, πιο συναισθηματική μου φάνηκε η σκηνή Thanos/gamora όταν πήρε το soul Stone. Στεναχωρήθηκα φυσικά, αλλά περισσότερο γιατί θα μου λείψει ο RDJ στον ρόλο του Tony Stark και κλείνει ένας κύκλος.  Δεν ξέρω, η σκηνή μου φάνηκε λίγο forced.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KilliK είπε

εχω την εντυπωση οτι εχεις κολησει στην golden age των comics, ενω αγνοεις τελειως την ποιοτικη τους ανοδο απο τα μεσα του 70 και μετα, με αποκορυφωμα την δεκαετια του 80 και 90.

αλλα περα απο την αδιαμφισβητη καλλιτεχνικη των κομιξ αυτων, τι παραπανω εχει κανει το MCU ωστε να πρεπει να το ευχαριστησουμε που μας γλυτωσε απο την "ντροπιαστικη" υπαρξη τους? την κατακρεουργηση των κακοποιων, με τους περισσοτερους να ειναι απο αδιαφοροι εως καραγκιοζηδες, για να μην παρεξηθει ο Κινεζος και δεν ανοιξει το πορτοφολι του; οτι δεν τολμησε ποτε να χρησιμοποιησει εξαιρετικες και βραβευμενες ιστοριες απο τα κομικς, οπως το Demon in the Bottle,  επειδη θελει να διατηρησει τις ταινιες safe and family friendly για να εξασφαλιζει το μεγιστο κερδος; οτι ενω ξεκινησε με την διαθεση η καθε ταινια να εχει μια δικια της ξεχωριστικη αισθητικη  και θεματολογια  καταντησε στην πορεια να ειναι στο συνολο της μια ομογενοποιημενη, φορμουλιστικη φαρσοκωμωδια με πρωταγωνιστες-κλοουν διοτι αυτο πουλαει περισσοτερο; 

ελυσε τα προβληματα διατηρησης της συνεχειας στην εξελιξη μιας multi-arc ιστοριας και συνοχης στην αναπτυξη χαρακτηρων , προβληματα που ειναι κοινα στα mainstream comics εδω και δεκαετιες; διοτι κατι alien invasions και Civil War γινανε, κατι τυποι ειχαν PTSD , αλλα ολα αυτα ειχαν μηδανιμο impact στο συμπαν και ξεχαστηκανε γρηγορα. δεν ειδα να κανουν κατι καλυτερο σε αυτον τον τομεα, απο οτι τα κομιξ. και απο οτι διαβαζω, αυτη η κατασταση γινεται πολυ χειροτερη στο Endgame. 

μου θυμιζεις επικινδυνα εναν πορτογαλο που ηταν τοσο μεγαλο fanbοy του Νολαν, σε σημειο να ισχυριζεται οτι ο Batman ηταν campy στα comics (οπως στη σειρα του 60), μεχρι που βγηκαν οι ταινιες του Νολαν και χαρη σε αυτες  εγινε στα comics σκοτεινος και σοβαρος. don't be that guy. διοτι αλλο πραμα να σου αρεσει και να υπερασπιζεσαι μια μετρια ταινια, και αλλο πραμα να απαξιωνεις  κατι με δηλωσεις που ειναι εκτος πραγματικοτητας.

Εσύ έχεις θέμα με το Νόλαν και αποδεικνύεις ότι το πρόβλημα δεν είναι οι ταινίες του MCU αλλά το γενικότερο μοτίβο της ζωής σου με το οποίο κρίνεις έργα τέχνης είτε θετικά είτε αρνητικά. Δεν έχω σκοπό να μπω σε διάλογο μαζί σου. Ωστόσο, να σημειώσω ότι τα κομικς είναι εκεί και υπάρχουν, δεν ακυρώνονται. Εσείς κάνετε λες και οι ταινίες ακυρώνουν τα κομικς. Τα κομικς υπάρχουν εκεί για όποιον θέλει να τα αναζητήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Δηλαδη αυτη η σκηνη

  Απόκρυψη περιεχομένων

δεν σας τσακισε; 

Οχι γιατί το μόνο που κάνει η σκηνή είναι να φωνάζει "κοιτάξτε έχουμε πολλούς avengers να παρατάσονται στο πλάνο wow". Θα μπορούσε να δώσει έμφαση σε αυτά που θυσίασε ο ήρωας. Οπότε καταλήγει ως μια ακόμη ξενέρωτη σκηνή disney.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Sethiros

δεν συζηταμε για το αν ακυρωνονται η αν υπαρχουν τα κομιξ. δεν μιλησα για κατι τετοιο εδω. αυτο που εκανα ειναι να  σου ασκησω κριτικη στην συνεχομενη απαξιωση σου προς το συγκεκριμενο ειδος, και σου εξηγω οτι αυτη η τοποθετηση σου ειναι τελειως λανθασμενη και δηλωνει πληρη αγνοια, αλλα και ασεβεια προς δημιουργους οπως Kirby, Ditko, Βyrne, Μiller, κτλ που το εξυψωσαν σαν μορφη τεχνης. στην τελικη, αν δεν υπηρχε η εξαιρετικη δουλεια αυτων των ανθρωπων, δεν θα ειχες σημερα τις ταινιες που εχουν πουλησει τοσο πολυ και εχουν αγαπηθει απο τοσους πολλους.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...