Προς το περιεχόμενο

Avengers: Endgame


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Killik πρέπει να ξεχωρίσεις λίγο στο μυαλό σου το κοινό που βλέπει τις ταινίες του MCU. Από την μια εσύ και όλοι οι κομιξακηδες από την άλλη εμείς που πριν το πρώτο Iron Man δεν είχαμε ιδέα για τους συγκεκριμένους ήρωες (εντάξει πέρα από τους εμπορικούς Spiderman κλπ). Έχουμε και μεις λοιπόν δικαίωμα, κρίνοντας αυστηρά ταινίες και όχι κόμικ που γίνονται ταινίες και κατά πόσο πίστες ή όχι είναι αυτές να εκφέρουμε γνώμη . Γνώμη μου λοιπόν, χωρίς νά γνωρίζω πιο πριν τον Θάνος και τι μπορεί ή δεν μπορεί να κάνει ή ποιος μπορεί η όχι να τον σκοτώσει (έτσι κι αλλιώς ένας αχταρμας γίνεται στα κόμικ στην εκάστοτε σειρά) πως ήταν ένας εξαιρετικός κακός και πολύ καλογραμμένος. Για το superhero genre μιλάω πάντα. 

Μόλις έβαλα και είδα την σκηνή του θανάτου της Γκαμορα από IW. Ούτε ΜΙΑ σκηνή ΓΙΑ ΜΕΝΑ στο Endgame δεν έχει τον ίδιο συναισθηματικό αντίκτυπο. 

Ούτε καν ο

Spoiler

θάνατος του Σταρκ. 

Φαντάζομαι λοιπόν αν λες αυτά για τον Θάνος του ΙW τότε στο Endgame θα πετάς ντομάτες στην οθόνη;

Επεξ/σία από sheik
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μια ερωτηση για οποιον το γνωριζει...οι ταινιες εχουν σχεση με τα comics? δηλαδη αν διαβασω τα κομιξ θα ξερω τι θα γινει σε μελλοντικες ταινιες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κανει εντυπωση που λες οτι συναισθηματικα σε αγγιξε πιο πολυ η σκηνη της Γκαμορα 

Spoiler

απ τον Τονι. Απ τη μια πεθαινει ο 1ος ηρωας που σου συστηθηκε, αυτος που σημανε την εναρξη του MCU, αυτος που ακολουθησαμε σε ολο το ταξιδι. τον ειδαμε να παλευει με τους δαιμονες του, να γινεται προθυμα θυσια στο 1ο Avengers, ειδαμε το PTSD που του αφησε αυτη η εμπειρια, ειδαμε τι ηταν διατεθειμενος να κανει προκειμενου να αποτρεψει τον χαμο της ομαδας του(Avengers AoU), τον ειδαμε να γινεται father figure πολυ πριν γινει πατερας, να βιωνει την απωλεια και να καταρρακωνεται ψυχολογικα και τελος τον ειδαμε να μην δισταζει ξανα να γινει θυσια οντας ο μονος που εχει κατι να χασει(πατερας πλεον). Θα εγραφα κι αλλα, μα νομιζω καταλαβες το point μου.

Κι απ την αλλη ειχαμε τον θανατο της Γκαμορα και τα δακρυα του Thanos μεν, χωρις ομως να εχει προηγηθει το παραμικρο story αναμεσα τους. Πως δλδ ειχε αντικτυπο μια απωλεια, χωρις να εχει χτιστει πρωτα η σχεση μεταξυ τους; Χωρις να μας εχει δειξει τι ηταν η Γκαμορα για αυτον; Πως μπορει να εχει οποιονδηποτε αντικτυπο για τον θεατη, οταν δεν εχουν εμβαθυνει πρωτα στη σχεση των 2;

7 minutes ago, markoliaz said:

μια ερωτηση για οποιον το γνωριζει...οι ταινιες εχουν σχεση με τα comics? δηλαδη αν διαβασω τα κομιξ θα ξερω τι θα γινει σε μελλοντικες ταινιες? 

Δανειζονται καποια στοιχεια αλλα ακολουθουν ξεχωριστο μονοπατι σε πολλα πραγματα

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, markoliaz είπε

μια ερωτηση για οποιον το γνωριζει...οι ταινιες εχουν σχεση με τα comics? δηλαδη αν διαβασω τα κομιξ θα ξερω τι θα γινει σε μελλοντικες ταινιες? 

Μόνο αν θες να γνωρίσεις τους χαρακτήρες από το θέμα τι θα γίνει στις ταινίες όχι δεν θα ξέρεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Μου κανει εντυπωση που λες οτι συναισθηματικα σε αγγιξε πιο πολυ η σκηνη της Γκαμορα 

  Απόκρυψη περιεχομένων

απ τον Τονι. Απ τη μια πεθαινει ο 1ος ηρωας που σου συστηθηκε, αυτος που σημανε την εναρξη του MCU, αυτος που ακολουθησαμε σε ολο το ταξιδι. τον ειδαμε να παλευει με τους δαιμονες του, να γινεται προθυμα θυσια στο 1ο Avengers, ειδαμε το PTSD που του αφησε αυτη η εμπειρια, ειδαμε τι ηταν διατεθειμενος να κανει προκειμενου να αποτρεψει τον χαμο της ομαδας του(Avengers AoU), τον ειδαμε να γινεται father figure πολυ πριν γινει πατερας, να βιωνει την απωλεια και να καταρρακωνεται ψυχολογικα και τελος τον ειδαμε να μην δισταζει ξανα να γινει θυσια οντας ο μονος που εχει κατι να χασει(πατερας πλεον). Θα εγραφα κι αλλα, μα νομιζω καταλαβες το point μου.

Κι απ την αλλη ειχαμε τον θανατο της Γκαμορα και τα δακρυα του Thanos μεν, χωρις ομως να εχει προηγηθει το παραμικρο story αναμεσα τους. Πως δλδ ειχε αντικτυπο μια απωλεια, χωρις να εχει χτιστει πρωτα η σχεση μεταξυ τους; Χωρις να μας εχει δειξει τι ηταν η Γκαμορα για αυτον; Πως μπορει να εχει οποιονδηποτε αντικτυπο για τον θεατη, οταν δεν εχουν εμβαθυνει πρωτα στη σχεση των 2;

Δανειζονται καποια στοιχεια αλλα ακολουθουν ξεχωριστο μονοπατι σε πολλα πραγματα

Έχει να κάνει με τον τρόπο που παρουσιάστηκε. Εννοείται πως ο 

Spoiler

Τόνι είναι Η φιγούρα του MCU και ένας από τους καλύτερους χαρακτήρες εκεί πέρα, αλλά αλήθεια σου λέω, στη σκηνή που πεθαίνει δεν με έπιασε κόμπος, δεν με άγγιξε πως το λένε. Ούτε γω το περίμενα αυτό. 

Αντίθετα στη σκηνή της Γκαμορα ας πούμε, ένιωσα περισσότερα πράγματα. Για την σχέση της με τον Θάνος μάθαμε και είδαμε αρκετά στο IW και όχι πιο πριν βέβαια αλλά για μένα ήταν αρκετό. Ήταν και το όλο setting με την Soul Stone, η αποκάλυψη ότι τελικά την αγαπάει ενώ η ίδια χαιρόταν διότι πίστευε ότι δεν αγαπάει κανέναν και άρα δεν θα έπαιρνε το πετράδι, τα δάκρυα του Θάνος, η μουσική, όλη η σκηνή γενικά ήταν από τις αγαπημένες μου.

Τι να πω ίσως είχε να κάνει και με το όλο feeling που μου άφησε το Endgameη μέχρι να φτάσουμε στο τέλος.Ξενέρωσα την ζωή μου με τον Θορ, το time travel  όχι καλα υλοποιημένο, ούτε και η τελική μάχη μου άρεσε περισσότερο από του IW. Μου θύμισε μάχες της DC αυτή στο Endgame( ολογράφως ψιλοαχταρμας μέσα σε σκοτάδια, με 1-2 καλες στιγμές).

Μάλλον έφταιξε πολύ και το απίστευτο hype και οι πρώτες κριτικές και έβαλα τον πήχη στο θεό

 

Επεξ/σία από sheik
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sheik είπε

Killik πρέπει να ξεχωρίσεις λίγο στο μυαλό σου το κοινό που βλέπει τις ταινίες του MCU. Από την μια εσύ και όλοι οι κομιξακηδες από την άλλη εμείς που πριν το πρώτο Iron Man δεν είχαμε ιδέα για τους συγκεκριμένους ήρωες (εντάξει πέρα από τους εμπορικούς Spiderman κλπ). Έχουμε και μεις λοιπόν δικαίωμα, κρίνοντας αυστηρά ταινίες και όχι κόμικ που γίνονται ταινίες και κατά πόσο πίστες ή όχι είναι αυτές να εκφέρουμε γνώμη . Γνώμη μου λοιπόν, χωρίς νά γνωρίζω πιο πριν τον Θάνος και τι μπορεί ή δεν μπορεί να κάνει ή ποιος μπορεί η όχι να τον σκοτώσει (έτσι κι αλλιώς ένας αχταρμας γίνεται στα κόμικ στην εκάστοτε σειρά) πως ήταν ένας εξαιρετικός κακός και πολύ καλογραμμένος. Για το superhero genre μιλάω πάντα. 

Μόλις έβαλα και είδα την σκηνή του θανάτου της Γκαμορα από IW. Ούτε ΜΙΑ σκηνή ΓΙΑ ΜΕΝΑ στο Endgame δεν έχει τον ίδιο συναισθηματικό αντίκτυπο. 

Ούτε καν ο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

θάνατος του Σταρκ. 

Φαντάζομαι λοιπόν αν λες αυτά για τον Θάνος του ΙW τότε στο Endgame θα πετάς ντομάτες στην οθόνη;

η γνωμη σου ειναι λαθος. αυτο λεω. ο Θανος του IW ειναι ενα στερεοτυπο κακου, με κλίσε κινητρο (σας σκοτωνω για το καλο σας) και το χιλιοπαιγμενο daddy issues για δραμα. δεν εχει την πολυπλοκοτητα και το βαθος στην ταινια, που ισχυριζεσαι οτι εχει. ουτε ειναι τοσο ισχυρος και τρομακτικος, οταν το πιο ακραιο που εκανε ειναι να πλακωσει στο ξυλο τον Χαλκ στην αρχη της ταινιας.για ενα κοινο που συμβιβαζεται με την μετριοτητα, τοτε, ναι συμφωνω, μια χαρα ειναι ο κινηματογραφικος Θανος. αλλα για μενα που εχω πιο υψηλες απαιτησεις, δεν με ικανοποιησε ως κακος, ουτε η ταιναι ως διασκεδαση. περνας την ωρα σου χωρις να βαριεσαι, και την ξεχνας αμεσως μολις τελειωσει. μεχρι εκει ειναι αξια του IW. συντομα θα δω που στεκεται το EG, ισως αυτο ναναι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5/10

1 για τα εφέ.

1 για το χιούμορ -ως ένα βαθμό-.

1 για τους ηθοποιούς.

1 για τον όγκο της δουλειάς.

1 για το hype. 

Και στο σπόιλερ το χώσιμο.

Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Παρακολουθώ το MCU από το 1ο Iron Man. Διαβάζω κόμιξ εδώ και χρόνια. Δουλεύω στον χώρο του κινηματογράφου και μπορώ να κρίνω κάποια πράγματα, και είμαι πολύ αυστηρή σε θέματα σεναρίου, ακόμα και για τις "ταινίες για ποπκόρν" που λέμε, ειδικά όταν πρόκειται για ταινίες που έχουν φάει χρόνο και χρήμα από τη ζωή μου για 1 δεκαετία. 

Αυτοί που πήγαν να δουν αυτή την ταινία για χαβαλέ, να μην μπουν στον κόπο να διαβάσουν παρακάτω, ελπίζω πως περάσατε καλά, οι 5 βαθμοί που έδωσα φτάνουν και περισσεύουν για ένα "ευχάριστο, χαλαρό βράδυ με την παρέα". Από τη στιγμή που υποσχέθηκαν σαν δημιουργοί, ότι αυτή η ταινία θα ικανοποιούσε ΚΑΙ τους φαν, δεν αξίζουν παραπάνω βαθμούς. Να έχετε ένα καλό βράδυ.

Spoiler

> Τους βγάζω το καπέλο για το πόσο καλά χειρίστηκαν την ιστορία του Iron Man.

Ήθελα να πεθάνει? Όχι.

Χρειαζόταν να πεθάνει? Όχι.

Το κάνανε μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουν τα πλήθη που ήθελαν "να υπάρχει αγωνία" γιατί δεν ήταν ικανοί να βγάλουν την αγωνία αυτή με άλλους τρόπους μέσω του σεναρίου γιατί α) δεν είχαν το χρόνο/το μυαλό να γράψουν καλό σενάριο και β) δεν ενδιαφέρεται η Μαρβελ/Ντίσνει για καλά σενάρια γιατί βγάζουν τα λεφτά τους έτσι κι αλλιώς? Ναι.

Παρ ολ αυτά το δέχομαι, γιατί το χειρίστηκαν πολύ καλά κατά τα άλλα.

> Θα έπρεπε να ντρέπονται για την δουλειά που κάνανε με τον Καπ. Τον άνθρωπο που έδωσε τη ζωή του για το καλό της ανθρωπότητας. Που ρίσκαρε τα πάντα για τον παιδικό του φίλο. Που δεν εγκατέλειπε ποτέ. Που αγωνίστηκε να προσαρμοστεί στον 21ο αιώνα. Που τον στείλανε πίσω στο παρελθόν να παντρευτεί την Peggy Carter, επειδή τη γούσταρε κάποτε για κανά μήνα. Που το έκανε αυτό χωρίς να νοιαστεί για το γεγονός ότι:

1ον) Της διέλυσε το μέλλον που έχτισε ΧΩΡΙΣ αυτόν.

2ον) Παράτησε τον παιδικό φίλο για τον οποίο, όπως προαναφέρθηκε, ρίσκαρε τον κόσμο όλο, σε ένα μέλλον στο οποίο προσπαθούσε να συνέλθει μετά από 70 χρόνια που ήταν αιχμάλωτος πολέμου ουσιαστικά.

3ον) Ρίσκαρε την ασφάλεια του κόσμου στο μέλλον, ενός κόσμου για τον οποίο πάλεψε, με το να αποσύρει τη γυναίκα που αποτέλεσε ιδρυτικό μέλος της SHIELD, για να συνταξιοδοτηθούν μαζί και να απολαύσουν τη ζωή. ΟΚ.

> Η Κάπτεν Μάρβελ. Αυτό. Ναι, η παρουσία της στην ταινία ήταν προβληματική. Είμαι φεμινίστρια μέχρι το κόκαλο αλλά κάτσε ρε φίλε. Όταν μου παρουσιάζεις ένα παντοδύναμο ον δεν μπορείς να μου την τεζάρεις μετά με ένα μπουκέτο,ή να την αποσύρεις κατά το δοκούν χωρίς σοβαρή αιτιολόγηση επειδή βολεύει το σενάριό σου. Τεμπλεχανία.

> Και μιας και μιλάμε για τεμπέλιδες σεναριογράφους. Η Black Widow. Όλη.Η.Ιστορία.Της.Black.Widow. 

Με συγχωρείτε πάρα πολύ, πότε μια πρώην δολοφόνος που βοήθησε τον Καπ να διαλύσει την SHIELD, που χρησιμοποιούσε τα πάντα για να ολοκληρώνει τις αποστολές της, που κορόιδεψε τον Λόκι στο ίδιο του το παιχνίδι, πότε αυτό το άτομο πέρασε μια ολόκληρη ταινία κλαψουρίζοντας?!

Μα το Θεό. Η μόνη σκηνή που αναγνώρισα την Νατάσα, ήταν όταν θυσίασε τον εαυτό της για να σώσει τον κόσμο. Μόνο τότε. Η τύπισσα που μέχρι εκείνο το σημείο μιξόκλαιγε για τους χαμένους δεξιά κι αριστερά είναι μη αναγνωρίσιμη. Υποτίθεται ότι η Black Widow ηγείτο των Avengers για 5 χρόνια, αλλά δεν θα το καταλάβαινε κανείς με τίποτα από το πως την βάλαν να φέρεται, και από τις ατάκες που είχε.

Κάτι επιπλέον που μόνο οι φαν θα έπιαναν: όταν ήταν με τον Κλιντ στον Βορμίρ, ο Ρεντ Σκαλ μίλησε για τον πατέρα της, τον "Ιβάν". Εεεμ, ούτε καν? Το όνομά της είναι Natalia Alianovna Romanova. Οι παλιοί θα ξέρουν ότι εδώ στην Ελλάδα, αυτό που οι ξένοι λένε "μεσαίο" όνομα εμείς το λέγαμε πατρώνυμο. Ελένη Αθανασίου Επώνυμο. Κωνσταντίνος Ιωάννου Επώνυμο.  Οι Ρώσοι κάνουν το ίδιο πράγμα. Natalia Alianovna. Νατάλια, η κόρη του Αλιάν. Πως το ξέρω αυτό? Το ανέφεραν στην ταινία Captain America: Winter Soldier. Επίσης έχω στα χέρια μου μια πολύ προηγμένη αλλά μάλλον δύσκολα προσβάσιμη τεχνολογία που λέγεται google.

Α! Ένα φαν φακτ που ξέρω γιατί διαβάζω τα κόμιξ: Ιβάν λέγανε τον άνθρωπο που απήγαγε την Νατάσα όταν ήταν παιδί, και την έστειλε στο Red Room, όπου βασανίστηκε και καταστράφηκε η ζωή της όλη. Ευχαριστώ πολύ τους αδερφούς Ρούσο που μου τα θύμισαν όλα αυτά με τα γελοία λάθη τους, πριν θυσιάσουν την 1η γυναίκα υπερήρωα του MCU σαν πρόβατο για σφαγή.

Έχω κι άλλα να πω αλλά δεν μπαίνω στον κόπο. Το όλο θέμα με τα ταξίδια στο χρόνο, από που να το πιάσεις και που να το αφήσεις.

Δεν ξέρω γιατί περίμενα κάτι καλύτερο. Δεν ξέρω γιατί περιμένω γενικά κάτι καλό από την Marvel. Η Κάπτεν Μάρβελ ήταν μια μάπα σκέτη, πρέπει να πέρασαν 3 ολόκληρα λεπτά στην διόρθωση του σεναρίου. Δεν πρόκειται να ξαναδούν από τις τσέπες μου, δεκάρα τσακιστή στο σινεμά. Τέλος, αυτό ήταν. Ξεχείλισε το ποτήρι. Άντε γεια.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, KilliK είπε

καταλαβα. θα ριξω το γελιο της ζωης μου με το Endgame.

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι ήταν καλύτερο από το Captain Marvel, αλλά αυτό δεν λέει τίποτα γιατί το Captain Marvel ήταν αίσχος.

Προσωπικά βρήκα πολύ ανώτερο το Infinity War, και το Infinity War ήταν μια μέτρια, αλλά διασκεδαστική, ταινία.

Επεξ/σία από Scullbag
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος για να διαβάσει κάποιος τα κομικς είναι για να εκτιμήσει ακόμα παραπάνω τις ταινίες που πήραν ένα μετριότατο υλικό για εφήβους σε δεκαετίες που δεν υπήρχε διαδίκτυο και το μετέτρεψαν σε κάτι πολύ καλύτερο. 

Σε άλλα νέα στο imdb θα κλείσει και αυτό στο minimum 8,5 όπως το IW αφού ξεπέρασε το φράγμα των 100.000 ψήφων με 9,2.
Στο foreign μέσα σε 2 μέρες ξεπέρασε τα 300m (305 για την ακρίβεια) χωρίς να έχουν υπολογιστεί όλες οι χώρες ενώ δεν έχει μεσολαβήσει ΠΣΚ και δεν υπάρχει ακόμα εκτίμηση για το domestic αν και πιθανολογείται ότι θα πλησιάσει τα 300m κάνοντας νέο ρεκόρ στα opening weekends.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Scullbag είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

> Τους βγάζω το καπέλο για το πόσο καλά χειρίστηκαν την ιστορία του Iron Man.

Ήθελα να πεθάνει? Όχι.

Χρειαζόταν να πεθάνει? Όχι.

Το κάνανε μόνο και μόνο για να ικανοποιήσουν τα πλήθη που ήθελαν "να υπάρχει αγωνία" γιατί δεν ήταν ικανοί να βγάλουν την αγωνία αυτή με άλλους τρόπους μέσω του σεναρίου γιατί α) δεν είχαν το χρόνο/το μυαλό να γράψουν καλό σενάριο και β) δεν ενδιαφέρεται η Μαρβελ/Ντίσνει για καλά σενάρια γιατί βγάζουν τα λεφτά τους έτσι κι αλλιώς? Ναι.

Παρ ολ αυτά το δέχομαι, γιατί το χειρίστηκαν πολύ καλά κατά τα άλλα.

> Θα έπρεπε να ντρέπονται για την δουλειά που κάνανε με τον Καπ. Τον άνθρωπο που έδωσε τη ζωή του για το καλό της ανθρωπότητας. Που ρίσκαρε τα πάντα για τον παιδικό του φίλο. Που δεν εγκατέλειπε ποτέ. Που αγωνίστηκε να προσαρμοστεί στον 21ο αιώνα. Που τον στείλανε πίσω στο παρελθόν να παντρευτεί την Peggy Carter, επειδή τη γούσταρε κάποτε για κανά μήνα. Που το έκανε αυτό χωρίς να νοιαστεί για το γεγονός ότι:

1ον) Της διέλυσε το μέλλον που έχτισε ΧΩΡΙΣ αυτόν.

2ον) Παράτησε τον παιδικό φίλο για τον οποίο, όπως προαναφέρθηκε, ρίσκαρε τον κόσμο όλο, σε ένα μέλλον στο οποίο προσπαθούσε να συνέλθει μετά από 70 χρόνια που ήταν αιχμάλωτος πολέμου ουσιαστικά.

3ον) Ρίσκαρε την ασφάλεια του κόσμου στο μέλλον, ενός κόσμου για τον οποίο πάλεψε, με το να αποσύρει τη γυναίκα που αποτέλεσε ιδρυτικό μέλος της SHIELD, για να συνταξιοδοτηθούν μαζί και να απολαύσουν τη ζωή. ΟΚ.

> Η Κάπτεν Μάρβελ. Αυτό. Ναι, η παρουσία της στην ταινία ήταν προβληματική. Είμαι φεμινίστρια μέχρι το κόκαλο αλλά κάτσε ρε φίλε. Όταν μου παρουσιάζεις ένα παντοδύναμο ον δεν μπορείς να μου την τεζάρεις μετά με ένα μπουκέτο,ή να την αποσύρεις κατά το δοκούν χωρίς σοβαρή αιτιολόγηση επειδή βολεύει το σενάριό σου. Τεμπλεχανία.

> Και μιας και μιλάμε για τεμπέλιδες σεναριογράφους. Η Black Widow. Όλη.Η.Ιστορία.Της.Black.Widow. 

Με συγχωρείτε πάρα πολύ, πότε μια πρώην δολοφόνος που βοήθησε τον Καπ να διαλύσει την SHIELD, που χρησιμοποιούσε τα πάντα για να ολοκληρώνει τις αποστολές της, που κορόιδεψε τον Λόκι στο ίδιο του το παιχνίδι, πότε αυτό το άτομο πέρασε μια ολόκληρη ταινία κλαψουρίζοντας?!

Μα το Θεό. Η μόνη σκηνή που αναγνώρισα την Νατάσα, ήταν όταν θυσίασε τον εαυτό της για να σώσει τον κόσμο. Μόνο τότε. Η τύπισσα που μέχρι εκείνο το σημείο μιξόκλαιγε για τους χαμένους δεξιά κι αριστερά είναι μη αναγνωρίσιμη. Υποτίθεται ότι η Black Widow ηγείτο των Avengers για 5 χρόνια, αλλά δεν θα το καταλάβαινε κανείς με τίποτα από το πως την βάλαν να φέρεται, και από τις ατάκες που είχε.

Κάτι επιπλέον που μόνο οι φαν θα έπιαναν: όταν ήταν με τον Κλιντ στον Βορμίρ, ο Ρεντ Σκαλ μίλησε για τον πατέρα της, τον "Ιβάν". Εεεμ, ούτε καν? Το όνομά της είναι Natalia Alianovna Romanova. Οι παλιοί θα ξέρουν ότι εδώ στην Ελλάδα, αυτό που οι ξένοι λένε "μεσαίο" όνομα εμείς το λέγαμε πατρώνυμο. Ελένη Αθανασίου Επώνυμο. Κωνσταντίνος Ιωάννου Επώνυμο.  Οι Ρώσοι κάνουν το ίδιο πράγμα. Natalia Alianovna. Νατάλια, η κόρη του Αλιάν. Πως το ξέρω αυτό? Το ανέφεραν στην ταινία Captain America: Winter Soldier. Επίσης έχω στα χέρια μου μια πολύ προηγμένη αλλά μάλλον δύσκολα προσβάσιμη τεχνολογία που λέγεται google.

Α! Ένα φαν φακτ που ξέρω γιατί διαβάζω τα κόμιξ: Ιβάν λέγανε τον άνθρωπο που απήγαγε την Νατάσα όταν ήταν παιδί, και την έστειλε στο Red Room, όπου βασανίστηκε και καταστράφηκε η ζωή της όλη. Ευχαριστώ πολύ τους αδερφούς Ρούσο που μου τα θύμισαν όλα αυτά με τα γελοία λάθη τους, πριν θυσιάσουν την 1η γυναίκα υπερήρωα του MCU σαν πρόβατο για σφαγή.

Έχω κι άλλα να πω αλλά δεν μπαίνω στον κόπο. Το όλο θέμα με τα ταξίδια στο χρόνο, από που να το πιάσεις και που να το αφήσεις.

Δεν ξέρω γιατί περίμενα κάτι καλύτερο. Δεν ξέρω γιατί περιμένω γενικά κάτι καλό από την Marvel. Η Κάπτεν Μάρβελ ήταν μια μάπα σκέτη, πρέπει να πέρασαν 3 ολόκληρα λεπτά στην διόρθωση του σεναρίου. Δεν πρόκειται να ξαναδούν από τις τσέπες μου, δεκάρα τσακιστή στο σινεμά. Τέλος, αυτό ήταν. Ξεχείλισε το ποτήρι. Άντε γεια.

 

Κι εμάς μας έσκισαν τον Luke στο TLJ και τον έκαναν full character derailment, αλλά μας έλεγαν "ε, αλλάζουν οι άνθρωποι".
Για fictional χαρακτήρες που έχουν συγκεκριμένο arc και journey και ξαφνικά όλα στον κουβά. :(

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ σε συνέχεια όσων έγραψα παραπάνω σχετικά με το σενάριο θα ήθελα να ρωτήσω πως είναι δυνατόν 

Spoiler

Ο Peter Parker να παραμένει συνομήλικος με τους φίλους του ενώ επέστρεψε μετά από 5 χρόνια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, gpgalanis είπε

Και ο φίλος του που είναι συνομηλικος

  Απόκρυψη περιεχομένων

Θα είχε χαθεί με το snap. Και όταν γύρισε ήταν σαν να μην πέρασε μια μέρα.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...