Προς το περιεχόμενο

Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 12/11/2021 at 23:15, NovaLacertae said:

Peter Gabriel - Shock The Monkey  

 

O αγαπημένος Peter, με την γνωστή δισκογραφική εταιρεία του, την Real World, ασχολήθηκε και ασχολείται πολύ με την χαμένη μουσική της Καμπότζης, υποστηρίζοντας συγκροτήματα (τους  Dengue Fever) που έχουν ήχους Ροκ και καμποτζιανούς. Ο,τι δλδ είχαν και τα κορίτσια που έβαλα και που δολοφονήθηκαν από τους κόκκινους Χμερ. Μακάρι να μπορούσε κάτι να κάνει τότε και να τα σώσει. Αν και ο κόσμος τότε σιώπησε. Κανείς δεν τους βοήθησε και πέθαναν 2,5 εκατομμύρια. Και οι υπεύθυνοι...έζησαν μέχρι τα βαθιά γεράματα και οι βασανιστές δεν τιμωρήθηκαν. Πολλά χρόνια μετά , κάτι έγινε αλλά όχι όταν έπρεπε να αποδοθεί δικαιοσύνη. Παράνοια 

Το αγαπημένο μου τραγούδι αυτό που έβαλες, μαζί με το Games without frontiers

Eχω και το βινύλιο και όπως καταλαβαίνεις, τον έχω ζήσει τον δίσκο

Αρκετά "δύσκολα" κομμάτια, αλλά και αρκετά αριστουργήματα

Το 2ο καλύτερό μου απο τον δίσκο

Peter Gabriel - I Have The Touch (1982)

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 27,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Millennium

    3559

  • TROIDX

    2494

  • booka

    1174

  • lovesucks

    926

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Mao Sareth, είναι άλλη μία δολοφονημένη καλλιτέχνιδα από τους κόκκινους Χμερ. Από τις πολύ σημαντικές του καμποτζιανού Ροκ

Υπέροχο, απίστευτο κομμάτι- διαμάντι, που κάλλιστα μπαίνει στα καλύτερα Psych Rock ever

Και στο 3:00...ροκάρει επικίνδυνα

Mao Sareth

Gripsweat - MEGA RARE MAO SARETH CAMBODIA KHMER 60'S ORIGINAL EP 45 NOT LP  SINN SISAMOUTH

Mao Sareth & Drakkar - Have You No Mercy

 

Αλλο ένα κομμάτι της θρυλικής Ros Serey Sothea που είναι η πιό σημαντική απ' όλες της καμποτζιανής ροκ

Η πολύ ψιλή φωνή και γενικά το ύφος, μου θυμίζουν τους τρελλάρες τους B-52's και την Kate Pierson

Ros Serey Sothea - Jam 10 Kai Thiet (Wait 10 More Months)

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...