Προς το περιεχόμενο

Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν σήμερα πριν 30 χρόνια πίσω μαδαφακαζ βγήκε ο ύμνος. Γεράσαμε γαμώτ 😂

 

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 27,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Millennium

    3559

  • TROIDX

    2494

  • booka

    1174

  • lovesucks

    926

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ανεβάσω κι εγώ ένα, αν και δεν κατάλαβα τη προηγούμενη φορά που βρήκαν το αστείο στο τραγούδι μου (αν θέλουν ας μου πουν).

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Kinks - All Day And All Of The Night

 

και live/1965

Spoiler

 

 

**

Πολύ ιδιαίτερη η φωνή της τραγουδίστριας σε κάποια σημεία (αντίθεση με το ..μαντουβάλα), εξ`ου και η φατσούλα, Τέρη.

Το τραγούδι είναι καλούτσικο.

22 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Να ανεβάσω κι εγώ ένα, αν και δεν κατάλαβα τη προηγούμενη φορά που βρήκαν το αστείο στο τραγούδι μου (αν θέλουν ας μου πουν).

 

Επεξ/σία από explorerT
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, explorerT said:

The Kinks - All Day And All Of The Night

 

και live/1965

  Hide contents

 

 

 

Συμπτωματική η ομοιότητα αυτού του τραγουδιού του 1964 με το "Hello, I Love You" των Doors ε; ;)

Οι Doors, λέγανε ότι δεν το έκλεψαν απο κεί αλλά από το "Sunshine of Your Love"...

Τα δικαιώματα όμως από το χαμένο δικαστήριο, τα έδωσαν στον συνθέτη των Kinks, Ray Davies 

Spoiler

Similarities between the song and the Doors' 1968 song, "Hello, I Love You" have been pointed out. Ray Davies said on the topic: "My publisher wanted to sue. I was unwilling to do that. I think they cut a deal somewhere, but I don't know the details."[10] Dave Davies added: "That one is the most irritating of all of them ... I did a show where I played All Day and All of the Night and stuck in a piece of Hello, I Love You. There was some response, there were a few smiles. But I've never understood why nobody's ever said anything about it. You can't say anything about the Doors. You're not allowed to."[11]

In the liner notes to the Doors Box set, Robby Krieger has denied the allegations that the song's musical structure was stolen from Ray Davies. Instead, he said the song's vibe was taken from Cream's song "Sunshine of Your Love". According to the Doors biography No One Here Gets Out Alive, courts in the UK determined in favour of Davies and any royalties for the song are paid to him.[12]

Συνεχίζω τον δραματικό κατάλογο με τις δολοφονημένες τραγουδίστριες στην Καμπότζη από τους Κόκκινους Χμερ, το διάστημα 1975-1979

Στενάχωρο το θέμα και συνεχώς λέω να σταματήσω να ψάχνω γιατί οργίζομαι, αλλά δεν μπορώ να μην υποκλιθώ και να θεωρήσω "μάρτυρες" της Ροκ σκηνής, αυτά τα κορίτσια που το μόνο τους φταίξιμο ήταν ότι απλά έπαιζαν και αγάπαγαν την Μουσική   

Ο κατάλογος πρέπει να είναι πολύ μεγάλος. Το 90% δολοφονήθηκαν και ελάχιστα ξερουμε για τον πλήρη αριθμό τους

Σήμερα βρήκα και αυτή την κοπελίτσα, που χάθηκε στα killing fields

Τραγουδουσε ως επί το πλείστον, με αγγλικό στίχο και διασκευές σε Carole King, Carpenters, Gilbert O'Sullivan, Barry Blue ( που εντελώς συμπτωματικά, τον είχα βάλει στο Ροκ 60's -70's πριν κανά μήνα) κλπ

Πανέμορφη φωνή

Να'σαι καλά στον παράδεισο κοπέλλα μου

Pov Vannary -  You've Got a Friend (Carole King διασκευή) - 1975

 

Δεν ξέρω αν είναι διασκευή ή δικό της. Αν ειναι δικό της (έτσι μου λένε όλeς οι πληροφορίες), ήταν μιά υπέροχη τραγουδίστρια και συνθέτης που μας έλειψε

Pov Vannary - Oh Klen Sneha

 

p_cyk.jpg

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...