Προς το περιεχόμενο

Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Millennium

    3559

  • TROIDX

    2494

  • booka

    1174

  • lovesucks

    926

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 24/12/2021 at 16:39, explorerT said:

Buddy Holly & The Crickets - Peggy Sue

Buddy Holly & The Crickets - That'll Be The Day

Ενα από τα μεγαλύτερα κεφάλαια στην Ροκ. Επηρέασε τους πάντες. Οχι μόνο μουσικά , αλλά και εμφανισιακά

Οταν βλέπεις τον Lennon και μετά αργότερα τον Elvis Costello, που προσπαθούσαν να του μοιάζουν και εμφανισιακά (και αντισυμβατικά), καταλαβαίνεις ότι το άτομο αυτό, αν δεν είχε πεθάνει τόσο νωρίς, θα ήταν η μεγαλύτερη μορφή της Ροκ ever 

Oι Hollies (το τεράστιο αυτό γκρούπ), ονομάστηκαν έτσι πρός τιμήν του Holly

Επηρέασε καταλυτικά ακόμα τον Elton John (τα γυαλιά του ήταν σαν αυτά του Holly), τον Bruce Springsteen ("I play Buddy Holly every night before I go on. Τhat keeps me honest" είχε πεί) και φυσικά τους Rolling Stones, Dylan, Eric Clapton και άπειρους αλλους

Οι Beatles (σκαθάρια), ονομάστηκαν έτσι γιά να μοιάζει το όνομα στους Crickets (γρύλοι) που ήταν το όνομα του γκρούπ του Holly

Σου αφιερώνω τα 2 τραγούδια του που διασκεύασε o Lennon. Τα τραγούδησε και live στα τριακοστά του γενέθλια 

John Lennon & Friends sing Buddy Holly - Maybe Baby/ Peggy Sue (1971)

 

Αν δεν υπήρχε ο Buddy Holly, ίσως να μην άφηναν τον Elvis Costello οι μουσικοί βιομήχανοι να βγεί, γιατί θα τους χάλαγε την ...μόστρα

Elvis Costello & The Attractions - (I Don't Want To Go To) Chelsea - 1978

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

 

Σου 'χα μιλήσει από παλιά για 'κείνες τις χαλασμένες κιθάρες πίσω από τζάμια θαμπά κι αραχνιασμένες γωνίες όνειρα που δε χρειάζονταν και τα διώχνουμε σ' όλα τα σπίτια βλέπω κάτι κιθάρες με σπασμένες χορδές

Λίγες φορές έχω φύγει απ' την πίσω πόρτα Εδώ λείπει η 5η και η 6η Λα και η Μι ρε Δημήτρη Τόσα τραγούδια τα ξεχάσαμε τόσες νότες τόσες νότες γιατί δηλαδή έπρεπε να περάσει τόσος καιρός

Δε σκεφτήκαμε τα δικά μας χέρια που χόρευαν πάνω στις χορδές κάποτε σαν ποιήματα χαρούμενα, χαρούμενα ποιήματα ποιήματα χαρούμενα

Του χρόνου θα λείπουν κι άλλες χορδές δεν ξέρω πόσες δεν ξέρω πόσες Αύριο να μετρήσουμε πάλι μεθαύριο πάλι πάλι μεθαύριο Κι ύστερα όταν όλες χαθούνε να μετρηθούμε κι εμείς για τελευταία φορά για τελευταία φορά κι επιτέλους να πράξουμε για τελευταία φορά για τελευταία φορά κι επιτέλους να πράξουμε να πράξουμε να πράξουμε να πράξουμε να πράξουμε

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αντίδραση κάποιων "πιτσιρικάδων", μάλλον μεταλάδων από τα τραγούδια που είδα να βάζουν στο κανάλι τους, στο αριστούργημα του Al Stewart και ένα από τα καλύτερα τραγούδια όλων των εποχών (και ένα από τα καλύτερά μου επίσης)

Al Stewart - Year of the Cat (1976) | REACTION 2021

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, tasossl said:

Anne Clark - Our Darkness (1984)

Πολύ καλό, αλλά στην ουσία είναι η ηλεκτρονική έκδοση του Heaven on their Minds  από το Jesus Christ Superstar

Ακου την εισαγωγή 

Jesus Christ Superstar - Heaven on their Minds (1973)

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Coscas είπε

Πολύ καλό, αλλά στην ουσία είναι η ηλεκτρονική έκδοση του Heaven on their Minds  από το Jesus Christ Superstar

Ακου την εισαγωγή 

Jesus Christ Superstar - Heaven on their Minds (1973)

 

 

Έχεις δίκιο..δεν διαφωνώ..αλλά καμμιά φορά οι διασκευές ή τα τραγούδια που δανείζονται στοιχεία από άλλα βγάζουν καλύτερο feeling από τα original..σε εμένα τουλάχιστον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...