Προς το περιεχόμενο

Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Millennium

    3559

  • TROIDX

    2494

  • booka

    1174

  • lovesucks

    926

14 ώρες πριν, Coscas είπε

Everly Brothers - Love Hurts (1960)

 

Roy Orbison - Love Hurts (1961)

 

 

Να βάλουμε και την εκδοχή των Gram Parsons και Emmylou Harris ( από το album Grievous Angel) που αυτή άκουσαν οι Nazareth και έκαναν μετά την δική τους όπου άλλαξαν και τον στίχο από "love is like a stove" σε "love is like a flame" επειδή η σόμπα θα θεωρούταν παλιομοδίτικη για τις έφηβες του 1975.

Gram Parsons _ Emmylou Harris - Love Hurts

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

19 hours ago, Mrs. Hyde said:

@poulinos

(γκουχου γκουχου) με ευχάριστες νότες (κυριολεκτικά και μεταφορικά!!) 🙂

 

 

τωρα ξερω πως θα τρομαζω τα παιδια οταν δεν τρωνε ολο το φαγητο τους. μελωδια οκ.φωνη noooo

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 hours ago, Sibyl said:

Τώρα ή εγώ δεν ήμουν σαφής ή εσύ δεν κατάλαβες τι έγραψα.:lol:

Σου ζήτησα να μου δώσεις πληροφορίες για τον David Cassidy που δεν είναι γνωστές μιας που ξέρεις τα πάντα γι΄αυτόν και αφού μου απαντούσες, θα σου έλεγα κι εγώ τι σχέση είχε ο David με τους Αnimals.

΄Ακου λοιπόν:

Την αποφράδα εκείνη μέρα του Νοεμβρίου του 2017 που έφυγε ο David, η μητέρα μου τα είχε βάψει μαύρα, δεν μιλιόταν καν, μουρμούριζε κάτι ακατάληπτες φιλοσοφίες ότι ένα μαύρο πέπλο σκέπασε ένα μέρος των αναμνήσεων της εφηβείας της κτλ, κτλ, ε κάποια στιγμή αγανάκτησε ο πατέρας μου και τι της λέει ο άτιμος."Μα πώς κάνεις έτσι βρε παιδάκι μου, δεν πέθανε δα και ο Eric Burton!" Δεν θυμάμαι πόσες μέρες του κράταγε μούτρα!

Ο πατέρας εν τω μεταξύ, λάτρης των  Αnimals είχε κάνει και με τους φίλους του στην εφηβεία του, ένα συγκρότημα (διατηρούσε και παράνομο ερασιτεχνικό σταθμό) και είχαν πάει σε κάτι νέα ταλέντα να διαγωνιστούν με το House of the Rising Sun, τον ρωτάω εγώ όταν μου τα διηγούταν "πώς τα είχατε πάει;", μου απαντάει "τέταρτοι ήρθαμε", του λέω "α, ωραία, μια χαρά, πόσα συγκροτήματα είχατε διαγωνιστεί;" και τι μου απαντάει; "τέσσερα!"

Τι θα κάνω εγώ μ΄αυτούς τους ανθρώπους, μου λες;:lol:

Λοιπόν για να μην μπλεχτούμε πάλι θα σου αφιερώσω ένα τραγούδι της Kate που ξέρω ότι την αγαπάς.

Kate Bush - Cloudbusting

 

Καληνύχτα!

Τι να καταλάβω ο καψερός;...:lol:

Μου βάζεις Animals και το Rising Sun. Ε λέω...κάποια σχέση θα έχουν...

Πριν, μου είχες γράψει να πω τι ξέρω για τον David. Αμα πω να γράψω τι ξέρω , θα χρειαστούμε 5-6 χρόνια καθημερινών πόστς (και λίγα λέω)

Η μαμά, μπήκε στην καρδιά μου. Οπως τα λέει είναι. Χάθηκε το "Φως" των 70's. Βέβαια, τα είχε παρατήσει ο David, από τα μέσα 70's και αποποιήθηκε το είδος μουσικής που τραγουδούσε. Το λάθος του, το κατάλαβε αργά

Οσο γιά τον μπαμπά...ωραίος! Ονειρο όλων μας τότε, ήταν να έχουμε πειρατικό σταθμό (όχι Γαρδέληδες και Ψάλτηδες που ήταν κίτς) 

Καλός ο Burdon και Μύθος, αλλά ο Cassidy ήταν "αλλού". Επιασε επίπεδα δημοφιλίας Presley και Beatles (και τα ξεπέρασε)

Ευχαριστώ για την αφιέρωση και ανταποδίδω

Και αν θέλεις, βάλε να το ακούσει η μαμά. Θα θυμηθεί πολλά. Ηταν το πιό γνωστό του τραγούδι στα μεσαία (που άμα έπαιζε ο μπαμπάς σε σταθμό, μαζι με το I Think I Love You, θα έβαζε και αυτό τότε, ήθελε δεν ήθελε. Χα χα!)

Από τον ίδιο δίσκο με το We Gotta Get Out Of This Place. To Notebook. Δισκάρα και τον έχω ζήσει ένα καλοκαίρι! Και οι φίλοι που τον είχαν σε κασσέττα και τον είχαν δανείσει σε μένα και απο εκεί τον άκουσα, το ίδιο έλεγαν. Μετά φυσικά, τον πήρα σε βινύλιο. Με Walking in The Rain, Maybe Someday, Storybook Love, As Long As You're There και τόσα άλλα. Εκεί, λάτρεψα την μουσική του David και τον εκτίμησα, προσέχοντάς τον σαν καλλιτέχνη και όχι απλά σαν ένα pop idol

Partridge Family - Friend And A Lover (1972)

 

 

11 hours ago, Sibyl said:

Να βάλουμε και την εκδοχή των Gram Parsons και Emmylou Harris ( από το album Grievous Angel) που αυτή άκουσαν οι Nazareth και έκαναν μετά την δική τους όπου άλλαξαν και τον στίχο από "love is like a stove" σε "love is like a flame" επειδή η σόμπα θα θεωρούταν παλιομοδίτικη για τις έφηβες του 1975.

Gram Parsons _ Emmylou Harris - Love Hurts

 

 

Εβαλα την 1η εκτέλεση που είναι των μυθικών Everly Brothers. Ηθελα να βάλω την 1η εκτέλεση του συνθέτη του τραγουδιού, του  Boudleaux Bryant, αλλά νομίζω το συμπεριέλαβε πολύ αργότερα σε μιά συλλογή του και δεν το είπε 1ος

Δεν το ήξερα ότι οι Nazareth, το εμπνεύστηκαν από Gram Parsons και Emmylou Harris και ευχαριστώ γιά την πληροφορία. Αν και μου φαίνεται λίγο απίθανο, καθώς ήδη το 1975, το τραγούδι ήταν μύθος και πασίγνωστο από Everly Brothers και Roy Orbison

Οπότε, βάζω ένα τραγούδι των Everly, που το θεωρώ τον ΥΜΝΟ τους. Κι΄αυτό γραμμένο από τον Boudleaux Bryant (πρέπει να τον ψάξω αυτόν ;) )

Everly Brothers - All I Have To Do Is Dream (1958)

 

Eδώ, το τραγουδάει ο David μαζί με τον Glen Campbell!

David Cassidy & Glen Campbell - Medley (October 24, 1971)

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...