Προς το περιεχόμενο

H Intel σχεδιάζει να κυκλοφορήσει 9ης γενιάς επεξεργαστές Core «KF» χωρίς iGPU


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

O 1600 είναι ανώτερος στο multitasking και το 3D Rendering χρησιμοποιεί όλους τους πυρήνες λογικά ο Ryzen θα έπρεπε να νικήσει, με τι μνήμες είχες τον Ryzen ; Mhz/Latency.

Παίζει μεγάλο ρόλο ειδικά στην 1η γενιά, στην 2ερη βελτιώθηκε.

Είναι πιο γρήγορος ο 1600...

Σύμφωνα πάντα με το vray bench

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μας τα έχετε κάνει πεπόνια όλοι εσείς που σε κάθε άρθρο για ιντελ πεταγεστε και μας λέτε ποσό φοβερή είναι εκεί στην amd  , μπορείτε να σχολιάσετε κάτι επί του άρθρου , και όταν θα αναφέρεστε σε ζεν επεξεργαστές θα τους συγκρίνετε μόνο με i5 και κάτω , τα πράγματα απλά οποίος τα έχει παιρνει ιντελ οποίος δεν τα έχει παίρνει ζεν και σε δύο χρόνια ξαναπαίρνει , το σοκετ έτοιμο το έχει και παράλληλα παίρνει και το μάθημα του , ότι πληρώνεις παίρνεις , οποίος είχε έναν κορυφαίο i5 i7 προηγούμενης γενιάς , όταν θα πάει σε ζεν θα καταλάβει τη φόλα είναι , άμα προέρχεται από κανένα σύστημα σαπιο θα νομίζει ότι έπιασε τον τραγο από τα @@, αυτα από μένα που τα έχω δουλέψει και τα δύο , άντε καλές γιορτές με υγεία

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπω στην παγίδα του VS, απλά θα πω το εξής,εάν τα ποσά που αναγράφονται είναι σε νορβηγικές κορώνες ο 9900kf με φόρο στοιχίζει 744 ευρώ!!!!,είναι αυτό φθηνό?, επίσης φίλε mtx κόντεψε να μου βγεί ο πρωινός καφές απο την μύτη όταν είδα πως σου έχει κάνει like μέλος με όνομα intellnside!!!.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Eloy είπε

Αυτήν την εποχή, λέω οτι αν αλλάξω κύριο pc, θα πάω σε amd. Αλλά αυτά που ακούω απο amdάκηδες για την intel, τα άκουγα κι όταν απο  P4 πήγαμε σε C2D και C2Q, κι όταν απο εκεί πήγαμε σε i3/5/7... Πάντα όσοι έπαιρναν intel ήταν θύματα και oi amd πλατφόρμες ήταν πάντα - για τον έναν ή τον άλλο λόγο καλύτερες... Σκέφτομαι οτι αν μετά το 2006 δεν είχα ακολουθήσει την intel πλατφόρμα, τι 10ετία θα είχα ζήσει και με πιάνει σύγκρυο... :)

Άσε τι ακούς ψάξε και κρίνε μόνος σου, η κοινότητα - το μεγαλύτερο μέρος της - δεν την ενδιαφέρει η amd και η intel απλά προσπαθούν να επιβεβαιώσουν/υπερασπιστούν τις παλαιές αγορές τους με οποιοδήποτε μέσο ακόμα και ας χρειαστούν να πουν ψέματα στον εαυτό τους μέχρι να τα πιστέψουν.

Low range ; 2200G 25 ευρώ πιο φθηνός από τον i3 8100, χάνει 2% σε CPU perf νικάει σε +60% σε iGPU

Mid range ; 2600 στα 160 ευρώ, ο 8600K/9600K στα 280 χωρίς ψύκτρα (+20 ευρώ έξοδα) και κατά πόσο νικάει ; 15% max για τα διπλάσια λεφτά... που άμα είναι να φτάσεις στο 300 ευρώ price range αγοράζεις και τον 2700Χ που νικάει με διαφορά !

Δεν υπάρχει λόγος για Intel πλεόν εκτός άμα στοχεύεις για high refresh rate situations τύπου CS:GO που θες +400 FPS για βέλτιστη απόδοση, κάτι που δεν αντικατοπτρίζει ούτε το 10% της αγοράς αφού ένας high end CPU επιπέδου 9900Κ ή 8700K θέλει και μία ανάλογη GPU κάτι που δύσκολα γίνεται πλέον με τέτοιες τιμές.

2 ώρες πριν, MTX είπε

Μας τα έχετε κάνει πεπόνια όλοι εσείς που σε κάθε άρθρο για ιντελ πεταγεστε και μας λέτε ποσό φοβερή είναι εκεί στην amd  , μπορείτε να σχολιάσετε κάτι επί του άρθρου , και όταν θα αναφέρεστε σε ζεν επεξεργαστές θα τους συγκρίνετε μόνο με i5 και κάτω , τα πράγματα απλά οποίος τα έχει παιρνει ιντελ οποίος δεν τα έχει παίρνει ζεν και σε δύο χρόνια ξαναπαίρνει , το σοκετ έτοιμο το έχει και παράλληλα παίρνει και το μάθημα του , ότι πληρώνεις παίρνεις , οποίος είχε έναν κορυφαίο i5 i7 προηγούμενης γενιάς , όταν θα πάει σε ζεν θα καταλάβει τη φόλα είναι , άμα προέρχεται από κανένα σύστημα σαπιο θα νομίζει ότι έπιασε τον τραγο από τα @@, αυτα από μένα που τα έχω δουλέψει και τα δύο , άντε καλές γιορτές με υγεία

"Γιατί σχολιάζεται για επεξεργαστές αρχιτεκτονικής x86-x64 σε άρθρο που αφορά και αναφέρει επεξεργαστές αρχιτεκτονικής x86-x64 😡"

30 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Δεν θα μπω στην παγίδα του VS, απλά θα πω το εξής,εάν τα ποσά που αναγράφονται είναι σε νορβηγικές κορώνες ο 9900kf με φόρο στοιχίζει 744 ευρώ!!!!,είναι αυτό φθηνό?, επίσης φίλε mtx κόντεψε να μου βγεί ο πρωινός καφές απο την μύτη όταν είδα πως σου έχει κάνει like μέλος με όνομα intellnside!!!.

Ίσως είναι placeholder price συμβαίνει αρκετά συχνά αλλά όταν βλέπεις τον 9900Κ στα 600 ευρώ χωρίς ψήκτρα... δεν σου φαίνεται και απίστευτο το 744 ευρώ.

7 ώρες πριν, nero62 είπε

Δηλαδή εσύ παίρνεις ριζεν για 3d rendering. Μάλιστα. Ότι ναναι λέω γω...

Μπορεί να σου φαίνεται εξωγήινο αλλά υπάρχουν κάποιοι που κάνουν ελαφρύ 3D Rendering με κανά Sketchup + V-ray ή Thea που δεν είναι κάτι ακραίο και ΜΠΟΡΟΥΝ να το κάνουν με 160 ευρώ αντί να σκας 500αριες.

2 ώρες πριν, GoMaR είπε

Είναι πιο γρήγορος ο 1600...

Σύμφωνα πάντα με το vray bench

Γιαυτό μου φαίνεται παράξενο που έχανε ο 1600

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nero62 είπε

233 τον πήρα τον 8600k τον Οκτώβριο. Και θα τον έχω για πολλά πολλά χρόνια. Διαχρονική αξία. Σου κάνει αυτός ο λόγος? Που τα είδες εντ μεταξύ τα 300? Και κρίμα που συγκρίνεις ρύζια με Intel. Ιεροσυλία θα έλεγα. 

Αυτη τη στιγμη το Πλαισιο τον εχει 290€ και τον 9600 300€.Και μη μου πεις για σκρουτζομαγαζο γιατι οι εγγυησεις τους ειναι για κλαματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Eloy είπε

Αυτήν την εποχή, λέω οτι αν αλλάξω κύριο pc, θα πάω σε amd. Αλλά αυτά που ακούω απο amdάκηδες για την intel, τα άκουγα κι όταν απο  P4 πήγαμε σε C2D και C2Q, κι όταν απο εκεί πήγαμε σε i3/5/7... Πάντα όσοι έπαιρναν intel ήταν θύματα και oi amd πλατφόρμες ήταν πάντα - για τον έναν ή τον άλλο λόγο καλύτερες... Σκέφτομαι οτι αν μετά το 2006 δεν είχα ακολουθήσει την intel πλατφόρμα, τι 10ετία θα είχα ζήσει και με πιάνει σύγκρυο... :)

Well μην ανησυχεις. Απλως το κοιτας λαθος χρονολογικα. Μαλλον εποχες Duron/Athlon64 βλεπουμε. 
https://wccftech.com/amd-dominates-retail-cpu-sales-outselling-intel-2-to-1/

6 ώρες πριν, Tokyo είπε

Μόνο amd πλέον.

Intel να κλείσεις απόψε άμα γίνεται

Να κλεισει αποψε και να εχουμε μετα τον 2600 σε τιμη 450 ευρω και αν γουσταρουμε. Εταιρεια ειναι και η AMD παιδες, οχι αγαθοεργια. Η Intel πρεπει να υπαρχει για να υπαρχει και ο απαραιτητος ανταγωνισμος και να σκοτωνονται μεταξυ τους οι εταιρειες για το ποιος θα βγαλει το ανωτερο τεχνολογικα και φθηνοτερο προιον. Αν δεν υπαρχει αυτο, παλι 5% improvement την χρονια θα βλεπουμε απο την ΑΜD και θα τους δινει σε τιμες 200% πανω. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο R2600 τιμή από σκρουτζομαγαζο , οι ΙΝΤΕΛ από ΠΛΑΙΣΙΟ γιατί "η εγγύηση στις cpu είναι για κλάματα"

Επίσης , σιγά την διαφορά απόδοσης μεταξύ των Ι5 9600Κ και του R2600!  Οταν φτάνουμε στις μετρήσεις απόδοσεις ξαφνικά αντί να λέμε ότι η αναλογία είναι 1000 gamers για κάθε 1 rendering , κάνουμε την εξαίρεση κανόνα και λέμε ότι οι RYZEN είναι γρηγορότεροι επειδή στο 0.001% των εφαρμογών είναι γρηγορότερος. Τα ίδια ακούγαμε και για τους faildozer και για την πρώτη γενιά RYZEN αλλά η αλήθεια είναι πικρή.

ο Ι5 9600Κ στο ρελαντί ξεπερνά σε απόδοση ακόμη και τον RYZEN 2700X στο gaming που ενδιαφέρει την συντριπτική πλειονότητα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, nero62 είπε

233 τον πήρα τον 8600k τον Οκτώβριο. Και θα τον έχω για πολλά πολλά χρόνια. Διαχρονική αξία. Σου κάνει αυτός ο λόγος? Που τα είδες εντ μεταξύ τα 300? Και κρίμα που συγκρίνεις ρύζια με Intel. Ιεροσυλία θα έλεγα. 

Εγώ έκανα αναβάθμιση τον Οκτώβριο και προσπαθούσα να πάρω intel (παίρνω intel από το 1992 .....) και είχε 240 ευρώ και χωρίς να είναι άμεσα διαθέσιμος ο i5 8400 και 300 ευρώ o i5 8600k και δεν είμαι άσχετος ξέρω να ψάχνω πολύ καλά καθώς είναι η δουλειά μου. 

8 ώρες πριν, nero62 είπε

Δηλαδή εσύ παίρνεις ριζεν για 3d rendering. Μάλιστα. Ότι ναναι λέω γω...

Δεν είναι όλοι επαγγελματίες ούτε έχουν όλοι πολλά λεφτά . Εγώ ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την επεξεργασία video και με amd κάνω rendering ίδιο με intel 2πλάσιας τιμής.

Επεξ/σία από warden
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cpc464 είπε

Δεν θα μπω στην παγίδα του VS, απλά θα πω το εξής,εάν τα ποσά που αναγράφονται είναι σε νορβηγικές κορώνες ο 9900kf με φόρο στοιχίζει 744 ευρώ!!!!,είναι αυτό φθηνό?, επίσης φίλε mtx κόντεψε να μου βγεί ο πρωινός καφές απο την μύτη όταν είδα πως σου έχει κάνει like μέλος με όνομα intellnside!!!.

Τι του σχολιασες κιολας τσαμπα κουρασες τα δακτυλα σου αδερφε του εχοντα χαχαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, warden είπε

Εγώ έκανα αναβάθμιση τον Οκτώβριο και προσπαθούσα να πάρω intel (παίρνω intel από το 1992 .....) και είχε 240 ευρώ και χωρίς να είναι άμεσα διαθέσιμος ο i5 8400 και 300 ευρώ o i5 8600k και δεν είμαι άσχετος ξέρω να ψάχνω πολύ καλά καθώς είναι η δουλειά μου. 

Δεν είναι όλοι επαγγελματίες ούτε έχουν όλοι πολλά λεφτά . Εγώ ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την επεξεργασία video και με amd κάνω rendering ίδιο με intel 2πλάσιας τιμής.

Ας ξεκινησουμε οτι οτι ο 8400 ειναι για πεταμα.Μιλαμε για τις καλες σειρες 8600.Τον Οκτωβρη εκανα και γω αναβαθμιση και εψαχνα για intel αλλα το μαρουλι ηταν πολυ παραπανω και ηθελα μια μαναβικη σε συγκριση με την Amd.Ασε δε που καθε φορα πρεπει να αλλαζεις και mobo επειδη απλα μπορουν.Και αν θυμαμαι καλα ισως και να μπερδευομαι ο i5 8600k πρεπει να ειχε παει μεχρι και 350€,ισως και να κανω λαθος αλλα καποια στιγμη ειχαν ξεφυγει απο τη πραγματικοτητα.Αν ειχα λεφτα ναι θα επαιρνα intel,ομως δεν εχω και βλεπω πως δεν εχω ιδιαιτερες διαφορες.Οποτε για μενα αν μπορω να αγορασω κατι αν οχι στο 100% στο 90% του καλυτερου φθηνοτερα ειμαι μαγκας.Το 10% χαρισμα στους πλουσιους donators της intel.

Και για καποιον που ειπε οτι ο 9600 στο ρελαντι νικαει τον 2700X.Ολοι στα 5ghz και ο 2700x στα 4.2ghz.Σκεφτειτε να βελτιωσουν τους χρονισμους τους και τη τεχνολογια.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν πολύ γέλιο αυτοί που λένε "νικάει" , "του ρίχνει στα αυτιά" που κάνουν σα να θεωρούν τον επεξεργαστή πιο ιερό και από το πουλί τους.

 

Η αυτο που διάβασα ότι οι αμδ δε κάνουν για rendering. 

Πραγματικά, ότι να ναι διαβάζεις εδώ μέσα. 

Αυτοί που θέλουν να λένε ότι έχουν το ταχύτερο, παίρνουν ιντελ. Χωρίς να σημαίνει όμως ότι είναι και το καλύτερο.

Υπάρχει διαφορά μεγάλη που αρνείται να την καταλάβει ο κόσμος

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που κάνουν αστεία για fx σόμπες να κοιτάξουν τι θέλει ο 9900κ για να ψυχθεί και κάτι cpu xeon με cooler ενυδρείου,κακά τα ψέματα, εγώ έχω αγοράσει απο το 90 όλες τις μάρκες, και amd και intel ακόμα και cyrix,  πάντα αγόραζα χωρίς να φοράω φανέλα κανενός, αλλά όχι ρε φίλε, 600 για cpu που θέλει άλλα 200 για ψήκτρα δεν τα δίνω για 15% παραπάνω επιδόσεις,μακάρι να βγούν και άλλες εταιρείες να πέσει ανταγωνισμός να δούμε άσπρη ημέρα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, warden είπε

Εγώ έκανα αναβάθμιση τον Οκτώβριο και προσπαθούσα να πάρω intel (παίρνω intel από το 1992 .....) και είχε 240 ευρώ και χωρίς να είναι άμεσα διαθέσιμος ο i5 8400 και 300 ευρώ o i5 8600k και δεν είμαι άσχετος ξέρω να ψάχνω πολύ καλά καθώς είναι η δουλειά μου. 

Δεν είναι όλοι επαγγελματίες ούτε έχουν όλοι πολλά λεφτά . Εγώ ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την επεξεργασία video και με amd κάνω rendering ίδιο με intel 2πλάσιας τιμής.

Προφανώς δεν ξέρεις καλά την δουλειά σου γιατί το αμαζον είχε έχει και πάντα έχει διαθεσιμότητα. 

Όσο για το ρεντερινγκ περιμένεις 8 ώρες για ένα καρέ ενώ με την ιντελ θα περίμενες 10 ώρες. Πολύ βαρύ χόμπι έχεις αδερφέ (και πολύ ακριβό αν σκεφτεί κανείς πόσα βατ θα καταναλωθούν για ένα κλιπ 10λεπτο με 60 καρέ το δευτερόλεπτο). Χαράς το κουράγιο σου.

Εντάξει...έτσι με αποστομωσες τώρα δεν έχω τι να πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, LeonV12 είπε

Ας ξεκινησουμε οτι οτι ο 8400 ειναι για πεταμα.Μιλαμε για τις καλες σειρες 8600.Τον Οκτωβρη εκανα και γω αναβαθμιση και εψαχνα για intel αλλα το μαρουλι ηταν πολυ παραπανω και ηθελα μια μαναβικη σε συγκριση με την Amd.Ασε δε που καθε φορα πρεπει να αλλαζεις και mobo επειδη απλα μπορουν.Και αν θυμαμαι καλα ισως και να μπερδευομαι ο i5 8600k πρεπει να ειχε παει μεχρι και 350€,ισως και να κανω λαθος αλλα καποια στιγμη ειχαν ξεφυγει απο τη πραγματικοτητα.Αν ειχα λεφτα ναι θα επαιρνα intel,ομως δεν εχω και βλεπω πως δεν εχω ιδιαιτερες διαφορες.Οποτε για μενα αν μπορω να αγορασω κατι αν οχι στο 100% στο 90% του καλυτερου φθηνοτερα ειμαι μαγκας.Το 10% χαρισμα στους πλουσιους donators της intel.

Και για καποιον που ειπε οτι ο 9600 στο ρελαντι νικαει τον 2700X.Ολοι στα 5ghz και ο 2700x στα 4.2ghz.Σκεφτειτε να βελτιωσουν τους χρονισμους τους και τη τεχνολογια.

ρε φιλε ειναι κ αυτο με τα χρηματα αν εχεις κ αν οχι αλλα την κοροιδια δνε την αντεχει κανεις ...μαλον συγνωμη οι φανατικοι σε καθε κατηγορια την αντεχουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nero62 είπε

Προφανώς δεν ξέρεις καλά την δουλειά σου γιατί το αμαζον είχε έχει και πάντα έχει διαθεσιμότητα. 

Όσο για το ρεντερινγκ περιμένεις 8 ώρες για ένα καρέ ενώ με την ιντελ θα περίμενες 10 ώρες. Πολύ βαρύ χόμπι έχεις αδερφέ (και πολύ ακριβό αν σκεφτεί κανείς πόσα βατ θα καταναλωθούν για ένα κλιπ 10λεπτο με 60 καρέ το δευτερόλεπτο). Χαράς το κουράγιο σου.

Εντάξει...έτσι με αποστομωσες τώρα δεν έχω τι να πω. 

Ποιος σου μίλησε για Amazon και εξωτερικό ; Δεν μπορώ να δικαιολογήσω τις αγορές από το Amazon γιατί δεν κάνω ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Ξερω τη δουλειά μου οπως ξέρω τι επιλογες να κάνω. Αν ήθελα επεξεργαστή για παιχνίδια θα έπαιρνα Intel και κάποιον i5. Όμως ήθελα multitasking και rendering και πήρα Amd.  Που κόλλαει μετά το υπόλοιπο σχόλιο σου για τα χόμπι μου απλά δεν καταλαβαίνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...