Προς το περιεχόμενο

Το next-gen Xbox με κωδικό όνομα Anaconda ίσως υποστηρίζει 4Κ 240fps


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 234
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 29/12/2018 στις 7:48 ΜΜ, Tempor είπε

Και τι να τα κανεις τα 240 fps οταν το ανθρωπινο ματι μπορει να δει μονο μεχρι 60; Μου θυμιζει κινητο με 10gb ram και 10 καμερες.

εσύ δεν μπορείς να δεις 144 hz ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mkp είπε

Ούτε και το Χ1Χ παίζει με κανονικό 4k με 60fps, για να πιάσει 4K θυσιάζει πολλά άλλα, εννοείτε όχι max settings και max ΑΑ, μικρό fov, και τις περισσότερες φορές δεν είναι καν κανονικό 4K αφού χρησιμοποιούν κάποια από αυτές τις τεχνικές (checkerboard rendering, dynamic resolution, upscaling, etc) και παρόλα αυτά χαροπαλεύει να πιάσει 30fps σε κάποια games.

Επίσης σε 4-5 χρόνια δεν θα βγαίνει πλέον κανένα καινούργιο παιχνίδι για το Χ1Χ, για θα είναι last gen, οπότε θα αναγκαστείς να αγοράσεις το καινούργιο xbox που θα κυκλοφορεί εκείνη την εποχή.

Πολυ σωστο ποστ. Γενικα γινονται μεγαλοι συμβιβασμοι για 4k60 που και παλι δεν ειναι native αρκετες φορες. Οποιος παιξει σε 4K60p σε υπολογιστη θα καταλαβει τη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mkp είπε

Ούτε και το Χ1Χ παίζει με κανονικό 4k με 60fps, για να πιάσει 4K θυσιάζει πολλά άλλα, εννοείτε όχι max settings και max ΑΑ, μικρό fov, και τις περισσότερες φορές δεν είναι καν κανονικό 4K αφού χρησιμοποιούν κάποια από αυτές τις τεχνικές (checkerboard rendering, dynamic resolution, upscaling, etc) και παρόλα αυτά χαροπαλεύει να πιάσει 30fps σε κάποια games.

Επίσης σε 4-5 χρόνια δεν θα βγαίνει πλέον κανένα καινούργιο παιχνίδι για το Χ1Χ, για θα είναι last gen, οπότε θα αναγκαστείς να αγοράσεις το καινούργιο xbox που θα κυκλοφορεί εκείνη την εποχή.

Μα δεν λέει κανείς ότι μπορεί να τρέξει 4κ/60.Αυτό που λέμε είναι ότι το μηχάνημα με βάση τη κατασκευή του,το form factor, τον τρόπο λειτουργίας κτλ είναι κόσμημα και στα χρήματα που διατίθεται ιδιαίτερα σε περιόδους sale είναι ασυναγώνιστο. Τώρα το ότι ένα pc με μια cpu όσο κοστίζει το X1X και μια rtx 2080 είναι πιο ισχυρό είναι και αυτό αδιαμφισβήτητο γεγονός όπως και το ότι κοστίζει x4 φορές παραπάνω.

Ούτως η άλλως μιας και το xbox πλεον δεν είναι μόνο κονσόλα αλλά υπηρεσία, πιστεύω ότι η MS θα βγάλει ένα custom x86 τερατάκι το οποίο θα σπέρνει. Για εμένα αν τρέχει 4K/60 checkerboard next gen graphics θα είναι υπεραρκετό. Ούτως η άλλως έχουμε φτάσει σε dimimishing returns οπότε, πλην του καλού  raytracing, οι διαφορές στα γραφικά θα περιορίζονται σε δευτερεύοντα χαρακτηριστικά. Επιπλέον δε νομίζω ότι πλέον θα μιλάμε για "γενιές" τουλάχιστον στο xbox, μιας και το software του Χbox One Θα τρέχει και στο "anaconda".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

60fps vs 4k σημειώσατε άσσο. Καλές οι αναλύσεις αλλά το frame rate είναι προτιμότερο, ας εστιάσουν εκεί καλύτερα. Η 1070 που έχω αποδίδει 4k/30fps στην tv. Ε χαμηλωνω σε 1440p και παίζω στα 60fps, problem solved. Ας κανουν το ιδιο και στις κονσόλες. Μας επρηξαν με το 4k.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Tokyo said:

4k με 60 fps σταθερά δε παίζει ποτέ όμως αυτό που έφτιαξες στο φίλο σου. 

Και επίσης σε 4-5 χρόνια το πολύ θα πρέπει να κάνει καμία αναβάθμιση ο φίλος σου ενώ το one x όχι 

Λυπάμαι 🤷

Εφτυχως που ο περισσότερος κόσμος δεν είναι σαν εσένα και θα προτιμήσει την κονσόλα που δεν παίρνει CD γιατί έχουμε φτάσει στο 2019 και στο Xbox εχουμε τη βιβλιοθήκη μας ονλαιν από 360 εποχές και έχουμε ακόμα και παιχνίδια από το Original. Δεν έχω αγοράσει ποτέ κανονικό CD στο one και δε σκοπεύω να γεμίσω τα συρτάρια και τα ράφια μου γεμάτα με σκονισμένες θήκες CD.🤷

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω συναντήσει άνθρωπο που να αγοράζει CD πλεον, είναι τόσο lame.

Γτ η συνδρομή που πληρώνεις άμα θέλεις είναι 45€ το χρόνο . ΤΟ ΧΡΟΝΟ. Kαι μου δίνουν πίσω παιχνίδια κάθε μήνα που ούτε σε τορενταδικα δε μπορείς να τα βρεις. Γιατί δεν έχω χακερς. Γιατί έχω μια πιο ομαλή εμπειρια. Γιατί δε χρειάζομαι 60 διαφορετικούς launchers για κάθε παιχνίδι και πάει λέγοντας. 

Όσο χρόνο σπαταλάς για να βρεις κάνα αρχαίο game του 2014 στο πισι σου, πιθανότατα το έχω πάρει ήδη τσάμπα από το live η το έχω αγοράσει με 75% προσφορά και αυτό και το επόμενο και το μεθεπόμενο μέσο live. 

Το ξέρω πως δε μπορείς να το χωνέψεις αλλά έτσι είναι τα πράγματα 🤷

εσύ κάθε χρόνο σχεδόν χαλάς κατοσταρικα για να παίζεις σε ένα μέτριο πισι ένα γκειμ που δε μπορούσε να το σηκώσει το μηχάνημα σου. Εμείς χαλάμε ένα 45αρι το χρόνο και παίζουμε 1000 παιχνίδια παραπάνω από σένα (για να μην πω και για το pass) 

Λυπάμαι 🤷

Ρε συ το να είσαι άσχετος δεν είναι κακό. Το να έχεις άποψη όντας άσχετος είναι. Για να τελειώνουμε με την ακυριλα, το pc gaming σε console settings ειναι απείρως φτηνότερο. Οι λόγοι είναι προφανεστατοι αλλά για κάποιο λόγο επιλεγεται να τους αγνοείται. Ο pc gamer δεν πετάει το pc του από το παράθυρο κάθε γενιά. Εσύ λοιπόν οταν αγόρασες το ps3 για παράδειγμα πήρε ο άλλος midrange pc. Αντε να δώσε 200 ευρώ περισσότερα. Ε μετά όταν αγόρασες το ps4 η / και αντίστοιχα το pro ο pc gamer άλλαξε απλά κάρτα γραφικών. Επίσης μπορεί να πουλήσει και την παλιά διατηρώντας το backwards compatibility κάτι που ο console gamer δεν μπορει να κάνει. 

 

Έτσι σου ρχεται τα ίδια η και φτηνότερα. Λυπάμαι. Επίσης αντίστοιχη υπηρεσία με δωρεάν games επί συνδρομή υπαρχει και στο pc και μάλιστα καλύτερη, μιας και διατηρείς τα games ακόμα και όταν σταματήσεις την συνδρομή. Λυπάμαι 😜

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Arkin είπε

Και επειδη ο καθενας εχει εναν υπολογιστη στο σπιτι το κοστος ειναι απλα ποσο κανει η gpu. Δεν μιλαω καν για το δωρεαν online τη δυνατοτητα πειρατειας αν και αυτο ειναι παρανομο καποιος που δεν εχει μπορει να παιξει στην κυριολεξια τα παντα χωρις να δωσει μια οπως και το mouse/keyboard που το xbox controller που εχω εχει σκουριασει εχω ενα χρονο να το ανοιξω.

 

Oι πιο πολλοί εδώ και καιρό παίρνουν λάπτοπ και δεν έχουν desktop. Το να χτίσεις υπολογιστή από το μηδέν με καλά περιφερειακά είναι εξωφρενικά ακριβό, απλώς με τα χρόνια έχουμε μαζέψει καλά πράγματα σταδιακά και δεν το παρατάμε. Για την μάζα το PC gaming κρατιέται μερικώς λόγω αυτού που ανέφερες, πειρατεία, δωρεάν ονλινε, και φτηνές πηγές τύπου steam sales, cdkeys κ.ά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ps4 pro: 911 gpu clock speed, 4,19 teraflops

Στο επόμενο με vega graphics θα έχει απόδοση 8,39 teraflops. Δηλαδή διπλάσια ισχύ στα γραφικά με παιχνίδια γραμμένα για αυτό το hardware. Μπορεί να μην έχει 4κ 240 fps αλλά σίγουρα θα έχει stable 4k 60 fps. Και η διαφορά είναι ότι θα είναι γραμμένα για το hardware αυτό. Όσο και να μην το πιστεύετε κάποια στιγμή θα είναι καλύτερα οι κονσόλες ειδικά με αυτές τις τιμές για gpu. Το μόνο που ελπίζω είναι τα games να έχουν καλύτερη απόδοση σε amd gpu λόγο same hardware architecture.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dorian είπε

Για την μάζα το PC gaming κρατιέται μερικώς λόγω αυτού που ανέφερες, πειρατεία, δωρεάν ονλινε, και φτηνές πηγές τύπου steam sales, cdkeys κ.ά. 

 

To PC gaming δεν κρατιεται λες και προκειται να πεθάνει απο  στιγμή σε στιγμή. To PC gaming βρίσκεται σε πολύ μεγάλη άνθηση εδώ και 10 χρόνια.

Επεξ/σία από Anuminas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mkp είπε

Ούτε και το Χ1Χ παίζει με κανονικό 4k με 60fps, για να πιάσει 4K θυσιάζει πολλά άλλα, εννοείτε όχι max settings και max ΑΑ, μικρό fov, και τις περισσότερες φορές δεν είναι καν κανονικό 4K αφού χρησιμοποιούν κάποια από αυτές τις τεχνικές (checkerboard rendering, dynamic resolution, upscaling, etc) και παρόλα αυτά χαροπαλεύει να πιάσει 30fps σε κάποια games.

Επίσης σε 4-5 χρόνια δεν θα βγαίνει πλέον κανένα καινούργιο παιχνίδι για το Χ1Χ, για θα είναι last gen, οπότε θα αναγκαστείς να αγοράσεις το καινούργιο xbox που θα κυκλοφορεί εκείνη την εποχή.

Δεν κάνει upscaling . Αυτό το κάνει το ps pro. Το one x σηκώνει κανονικό 4k σε αρκετά games.

Λυπάμαι 🤷

4 ώρες πριν, strawman είπε

Ρε συ το να είσαι άσχετος δεν είναι κακό. Το να έχεις άποψη όντας άσχετος είναι. Για να τελειώνουμε με την ακυριλα, το pc gaming σε console settings ειναι απείρως φτηνότερο. Οι λόγοι είναι προφανεστατοι αλλά για κάποιο λόγο επιλεγεται να τους αγνοείται. Ο pc gamer δεν πετάει το pc του από το παράθυρο κάθε γενιά. Εσύ λοιπόν οταν αγόρασες το ps3 για παράδειγμα πήρε ο άλλος midrange pc. Αντε να δώσε 200 ευρώ περισσότερα. Ε μετά όταν αγόρασες το ps4 η / και αντίστοιχα το pro ο pc gamer άλλαξε απλά κάρτα γραφικών. Επίσης μπορεί να πουλήσει και την παλιά διατηρώντας το backwards compatibility κάτι που ο console gamer δεν μπορει να κάνει. 

Έτσι σου ρχεται τα ίδια η και φτηνότερα. Λυπάμαι. Επίσης αντίστοιχη υπηρεσία με δωρεάν games επί συνδρομή υπαρχει και στο pc και μάλιστα καλύτερη, μιας και διατηρείς τα games ακόμα και όταν σταματήσεις την συνδρομή. Λυπάμαι 😜

Έχω για σχεδόν μια δεκαετία μια κονσόλα που έχω πάρει 300ευρω και το μόνο που κάνω είναι να χαλάσω 40 ευρώ κάθε χρόνο.

Φτιάχνεις ένα πισι με 1000 ευρώ που σε δύο χρόνια θέλει αναβάθμιση για να παίζει καινούργια παιχνίδια σε καλά γραφικά. 

Τα μαθηματικά σου είναι πολύ κακα

Λυπάμαι 🤷

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pc gaming βρίσκεται σε άνθηση τα τελευταία 10 χρόνια ως προς το οικονομικό κομμάτι του θέματος (εσοδα) χωρίς όμως να σου λέει ότι pc game είναι και το farmville στο φεις μπουκ! Το pc game αυτό καθαυτό  δεν είναι σε άνθηση...αν δν ήταν τα έσοδα από browser games άστα να πανε.μπορει αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν οι game developer sta pc games υπολογίζουν σαν τεχνικά χαρακτηριστικά του pc τα minimum που ζητάνε? Οπότε ότι Έχεις παραπάνω πάει σαν brute force.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι δεν ειναι μονο τα έσοδα απο browser games, ειναι εσοδα απο ολα τα games. Για αυτο άλλωστε και μετά το steam ανοιξαν αλλα τοσα online καταστήματα, γιατι υπάρχει μια μεγάλη αγορά και οι υπολοιποι μεγάλοι θέλουν και αυτοι κομμάτι απο την πίτα. Για αυτο πλέον σε pc κυκλοφορούν μεχρι και jrpg η fighting games. Πλέον μονο κατι κομπλεξικές/κουτοπόνηρες εταιρειες τυπου Rockstar δεν κυκλοφορύν ταυτοχρονα και στο pc. 

Επεξ/σία από Anuminas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, Tokyo said:

Έχω για σχεδόν μια δεκαετία μια κονσόλα που έχω πάρει 300ευρω και το μόνο που κάνω είναι να χαλάσω 40 ευρώ κάθε χρόνο.

Φτιάχνεις ένα πισι με 1000 ευρώ που σε δύο χρόνια θέλει αναβάθμιση για να παίζει καινούργια παιχνίδια σε καλά γραφικά. 

Τα μαθηματικά σου είναι πολύ κακα

Λυπάμαι 🤷

E ok, τι και που πας και συγκρινεις οταν εχεις ξεμεινει με PS3? Και για ποιο λογο το PC σε 2 χρονια να θελει αναβαθμιση? Τι αρλουμπες γραφεις παλι ρε φιλαρακο. Εχω μια 1080ti 2 χρονια, πως το βλπεις, να την αναβαθμισω?

Παντως το ps3 δεν ειχε 300 αλλα 700αρα στο launch. Οσο και ενα midrange PC. Eπισης το PC δεκαετιας του 1.000€ παιζει και σημερα games που δεν βγαινουν στη κονσολα σου!! Γκαραντι.

Επισης τι παει να πει καλα γραφικα. Στα ιδια γ ραφικα με την κονσολα σου συγκρινε, 720p low 30 fps.

Επεξ/σία από strawman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...