Προς το περιεχόμενο

Το next-gen Xbox με κωδικό όνομα Anaconda ίσως υποστηρίζει 4Κ 240fps


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft ετοιμάζει δύο νέες παιχνιδοκονσόλες για το 2020, οι οποίες είναι γνωστές εσωτερικά ως «Anaconda» και «Lockhart» με το επόμενης-γενιάς εγχείρημα συνολικά να είναι γνωστό και ως «Scarlett».

Η κονσόλα με την κωδική ονομασία «Anaconda» είναι το αντίστοιχο σημερινό Xbox One X και διαθέτει εξελιγμένο hardware και επεξεργαστή/ γραφικά που η Microsoft έχει αναπτύξει με την βοήθεια της AMD. Για την μείωση του «loading times» στα παιχνίδια, η Αμερικάνικη εταιρεία προσανατολίζεται στην χρήση SSD για την ακριβή, και ισχυρότερη κονσόλα της. Η δεύτερη κονσόλα της εταιρείας –αντίστοιχη του σημερινού Xbox One S- έχει την κωδική ονομασία «Lockhart» αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζουμε το παραμικρό ακόμη για το hardware ή τις δυνατότητες του. Λογικά, και οι δύο κονσόλες θα προσφέρουν πλήρη υποστήριξη στα υπάρχοντα, προς τα πίσω συμβατά, παιχνίδια Xbox, Xbox 360 και Xbox One.   

Να αναφέρουμε ότι σύμφωνα με φήμες, η Microsoft βρίσκεται σε φάση ανάπτυξης και μίας «digital-only» έκδοσης του Xbox One που έχει σχεδιαστεί ειδικά για τις συνδρομητικές υπηρεσίες Xbox LIVE, Game Pass και βεβαίως την xCloud (game streaming service) και σκοπεύει να κυκλοφορήσει μέσα στο 2019.

Πόσο ισχυρή θα είναι η οικογένεια Xbox «Scarlett»; Σύμφωνα με φήμες, το higher-end σύστημα θα ενσωματώνει hardware της AMD, που θα βασίζεται στις GPU και CPU αρχιτεκτονικές «Navi» και «Zen 2» αντίστοιχα. Όμως πρόσφατα, ένας αναλυτής έκανε λόγο για «4Κ 240fps»!

Σε μια πρόσφατη συνέντευξη που παραχώρησε στο Gamingbolt, ο αναλυτής της Wedbush Securities, Michael Pachter, αναφέρθηκε στη νέα οικογένεια Xbox και κυρίως στο κορυφαίο μοντέλο. «Πιστεύω ότι θα υπάρξει μια συσκευή streaming, όπως μια κονσόλα Xbox των $100 που δεν θα τρέχει στα 4K ή στα 240 καρέ το δευτερόλεπτο. Επιπλέον πιστεύω ότι θα υπάρξει και μια ακριβότερη κονσόλα των $400 που θα υποστηρίζει 4K, 240fps και εικονική πραγματικότητα. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξουν διαφορετικά μοντέλα (αυτής της κονσόλας), δεν νομίζω ότι θα δούμε εντελώς διαφορετικές συσκευές», δήλωσε ο Michael Pachter.

Όσον αφορά στα 4K 240FPS, το πιθανότερο είναι να πρόκειται περισσότερο για κάποιο ανούσιο σχόλιο, παρά για κάποια πραγματική εκτίμηση. Τα συστήματα Xbox One X και PlayStation 4 Pro δεν είναι αρκετά ισχυρά για να αποδίδουν πάντα «native 4K», πόσο «4K στα 60fps», αλλά είναι πιθανό οι δύο κατασκευάστριες να εργάζονται μαζί με την AMD για την ανάπτυξη «customized hardware» που είναι σε θέση να προσφέρει αρκετά υψηλότερη απόδοση από το σημερινό hardware. Χωρίς να θέλουμε να είμαστε απαισιόδοξοι, ακόμα και αν το επόμενο Xbox μπορεί να «χτυπήσει» 4K 240fps, δεν θα πρέπει να περιμένουμε ότι θα γίνεται σε κάθε παιχνίδι.

TweakTown

The Verge


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 234
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εαν συνεχισουν οι τιμες των καρτων γραφικων να αντιστοιχουν σε αξια ενα μεσο υπολογιστη βλεπω πολυ γρηγορα η αγορα να στρεφεται μονο σε κονσολες. Εχω το xbox one x και εχει αρκετα καλα γραφικα στο 4κ monitor μου ,το μονο μειονεκτημα το οποιο βρισκω ειναι το τελειος κλειστο οικοσυστημα που δεν επιτρεπει mods κατι για το οποιο ακομα με ωθει στο να χρησιμοποιω περισοτερο τον υπολογιστη μου παρα αυτο.

Στο αρθρο ομως απευχομαι  οποιαδηποτε αγορα κονσολας με digital only content ,εχω βρεθει αρκετες φορες με το γεγονος οτι digital content ανα πασα στιγμη στις επομενες γενιες και μπορει να χαθει οταν σταματησει το support του online και ακομα οτι δεν μπορω να  το μεταπωλησω για να αγορασω καποιο αλλο παιχνιδι. Καλα κανει η αγορα να αποριψει τετοια κονσολα ωστε να σταματησουν αυτη τη καταφορη προσπαθεια πωλησης φυκιων για μεταξωτες κορδελες στην ιδια τιμη μαλιστα με το φυσικο αντιγραφο.

Επεξ/σία από forgotten
  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι όχι 4K/1000 λέω εγώ..Ό,τι να 'ναι λέει ο ''αναλυτής''. Κοντζάμ RTX2080Ti δεν κρατάει 60άρι σε αρκετά παιχνίδια σε 4Κ, ποια 240FPS ; Η GPU που θα έχουν επάνω οι επόμενες κονσόλες θα είναι επιπέδου GTX1080Ti/RTX2080. 4K/60FPS θα βγάζουν και αυτό σε κάποιους τίτλους με χαμηλομένα settings.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 18
  • Thanks 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, forgotten είπε

εαν συνεχισουν οι τιμες των καρτων γραφικων να αντιστοιχουν σε αξια ενα μεσο υπολογιστη βλεπω πολυ γρηγορα η αγορα να στρεφεται μονο σε κονσολες.

οι τιμές πέφτουν πάντως, rx580 ~200-230 ευρώ καινούργια μια χαρά για  <ultra 1080p med-high 1440p 

Επεξ/σία από Psaris
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, afantos είπε

τα bit wars του 1990 θα γίνουν Κ and FPS wars το 2020. To PSX5 θα έχει λέει 120 FPS στα 8Κ.

 

Εγω πιστευω το PS5 θα εχει 24Κ στα 5000fps. Η Sony εχουν περασει 15 χρονια απο τοτε που μας εταξε 108op και ακομα με το ζορι μενει σταθερο στα 60 και υποσχεται και 8κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

240 fps στο γραφικό περιβάλον του λειτουργικού θα εννοεί ο αναλυτής. :D

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακολουθεί την Sony.PS4 fat,Chassis,Slim,Pro.Αντί να βγάζουν κάθε 5 χρόνια κονσόλα με αρκετά ανώτερο hardware όπως PS3 VS PS4 βγάζουν πολλές εκδόσεις με μόνη αλλαγή στον σχεδιασμό και με ελάχιστα ανώτερο hardware με αποτέλεσμα η κάθε κονσόλα να είναι "πίσω"σε μικρό χρονικό διάστημα.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τι να τα κανεις τα 240 fps οταν το ανθρωπινο ματι μπορει να δει μονο μεχρι 60; Μου θυμιζει κινητο με 10gb ram και 10 καμερες.

Επεξ/σία από Tempor
  • Like 4
  • Confused 5
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, forgotten είπε

εαν συνεχισουν οι τιμες των καρτων γραφικων να αντιστοιχουν σε αξια ενα μεσο υπολογιστη βλεπω πολυ γρηγορα η αγορα να στρεφεται μονο σε κονσολες. Εχω το xbox one x και εχει αρκετα καλα γραφικα στο 4κ monitor μου ,το μονο μειονεκτημα το οποιο βρισκω ειναι το τελειος κλειστο οικοσυστημα που δεν επιτρεπει mods κατι για το οποιο ακομα με ωθει στο να χρησιμοποιω περισοτερο τον υπολογιστη μου παρα αυτο.

Στο αρθρο ομως απευχομαι  οποιαδηποτε αγορα κονσολας με digital only content ,εχω βρεθει αρκετες φορες με το γεγονος οτι digital content ανα πασα στιγμη στις επομενες γενιες και μπορει να χαθει οταν σταματησει το support του online και ακομα οτι δεν μπορω να  το μεταπωλησω για να αγορασω καποιο αλλο παιχνιδι. Καλα κανει η αγορα να αποριψει τετοια κονσολα ωστε να σταματησουν αυτη τη καταφορη προσπαθεια πωλησης φυκιων για μεταξωτες κορδελες στην ιδια τιμη μαλιστα με το φυσικο αντιγραφο.

Μια ερώτηση φίλε μου , επειδή εγώ έχω μεν xbox x και ps4 pro αλλά κυρίως χαλάω όλα μου τα λεφτά στον υπολογιστή . Σε τι μόνιτορ το έχεις κουμπωμένο ? Samsung QLED Monitor WQHD Που χει και Freesync και HDR ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι όχι 4K/1000 λέω εγώ..Ό,τι να 'ναι λέει ο ''αναλυτής''. Κοντζάμ RTX2080Ti δεν κρατάει 60άρι σε αρκετά παιχνίδια σε 4Κ, ποια 240FPS ; Η GPU που θα έχουν επάνω οι επόμενες κονσόλες θα είναι επιπέδου GTX1080Ti/RTX2080. 4K/60FPS θα βγάζουν και αυτό σε κάποιους τίτλους με χαμηλομένα settings.

Και πολύ λες.🤩 Τα περισσότερα leaks για το ΄μεγαλύτερο navi το κατατάσσουν κάπου μεταξύ 2080 και 2080ti. Τώρα η πετσοκομμένη έκδοση που θα μπει στις κονσόλες με μικρότερο power envelope θα είναι και πολύ πιο αργή λογικά. Και 2070 performance όμως να έχουν πάλι πολύ καλά θα είναι με τιμή στα 400-500 ευρώ. Κατά τα άλλα ο Pachter έχει προ πολλού γίνει meme με το πόσες προφητείες του να έχουν τελικά συμβεί τα αντίθετα. Marketing BS/hype at its finest.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε πάνε καλά εδώ 2080ti ζορίζετε σε 4k/60fps....
τα settings θα είναι στα low να φανταστώ ;;;

γενικά θα θεωρήσω επίτευγμα σε κάνα χρόνο οι next gen κονσόλες να τρέχουν ultra 4k/60fps και επιλογή για high 4K/120hz

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...