Προς το περιεχόμενο

Σχολεία στην Κίνα χρησιμοποιούν “έξυπνες στολές” για τον εντοπισμό των μαθητών


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Agony είπε

.... για μενα, εφοσον δεν εχω και τιποτα να κριψω βέβαια. :)

Πόσο σίγουρος είσαι ότι δεν θα έχεις και τίποτα να κρύψεις στο μέλλον (εσύ τα παιδιά σου κλπ κλπ)?

Δλδ μπορείς να εγγυηθείς ότι πάντα θα βρίσκεσαι σε περιβάλλον "φιλολαϊκής" κυβέρνησης με γενικά αποδεκτές απαιτήσεις περί του τι είναι νόμιμο (πχ σύγκρινε τι είναι νόμιμο και αποδεκτό σε αραβικά και μη κράτη και τι είναι σε άλλες χώρες, αλκοολ, γυναίκες, φαγητό, ένδυση)? Ότι δεν θα ξαναυπάρξουν διωγμοί (διαφόρων μορφών) λόγω πολιτικών, θρησκευτικών ή Α - Β πεποιθήσεων (μαζικές φυλακίσεις στην Τουρκιά) ?  Ότι δεν θα ξαναυπάρξει κάποια μορφής χούντας? Κατοχής από ξένο κράτος? Παρακολούθησης από ξένος κράτος ή μερίδα ανθρώπων για διάφορους λόγους (στρατιωτικούς, τρομοκρατίας, προσωπικών απαγωγών)? 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, thxerakias είπε

οι απαγωγες των παιδιων ειναι πλεον καθημερινο φαινομενο στις μερες μας... ποιος ο λογος να ((παρατηρεις)) αν τα παιδια πανε σχολειο η κανουν κοπανες...καλυτερα να βγαζανε τσιπ για τον εντοπισμο των παιδιων που εξαφανιζονται και οχι ενσωματομενο στα ρουχα που ευκολα βγαινουν...

???

2 ώρες πριν, ELMastas είπε

Σε λίγο θα ενσωματώσουν τσιπάκια στα παιδιά και όχι μόνο ... Κάνουν διάφορα τέτοια μεμονωμένα τέστ σε πολλές χώρες για να δούνε αντιδράσεις του κόσμου.Φαίνεται πως βαδίζουμε ολοταχός πρός τόν απόλυτο έλενχο των ανθρώπων και την μαζική στέρηση/καταπάτηση δικαιωμάτων ιδιωτικότητας και ελευθερίας,όπως ακριβώς λέει στο άρθρο.Είναι λυπηρό πως για αυτήν την καταπάτηση βρίσκουν πάτημα στα παιδιά,και μάλιστα με εντελώς ηλίθιες δικαιολογίες,λές και θα πάνε κάποιοι εκληματίες μέσα στο σχολείο για να απαγάγουν τα παιδιά (εκτός αν αυτό συμβαίνει συχνά εκεί..) και λές και να μην μπορεί να περιμένουν να βγούν απο το σχολείο και να βγάλουν πανέυκολα την στολή,η να την αφήσουν στήν τάξη τα ίδια τα παιδιά,ώστε να μην εντοπίζονται,σκέφτομαι απο την άλλη,πώς πρίν λίγα χρόνια,εδώ εμείς οι "προοδευτικοί" καταργήσαμε και τις ποδιές .... 

Πρόοδος λέγετε για μένα (και ελπίζω για πολλούς)

1 ώρα πριν, keysmith είπε

όποιος είναι ΚΑΤΑ αυτών των συστημάτων τότε πρέπει να είναι ΚΑΤΑ της υποχρέωσης των εκπαιδευτικών να φυλάνε και να ξέρουν που είναι οι μαθητές τους.

Αν ένα παιδί χαθεί ή πάθει κάτι στην Ελλάδα εν ώρα σχολείου οι εκπαιδευτικοί και ο διευθυντής θα βρουν τον μπελά τους που ήταν και γιατί τους ξέφυγε. Σε αυτό το πλαίσιο καλώς υπάρχουν τέτοιοι έλεγχοι για να κάνουν οι υπεύθυνοι την δουλειά τους (αφού τους θεωρείς υπεύθυνους για τις πράξεις άλλων).

Δεν το θέλεις κύριε ακτιβιστή; Πολύ ωραία και εγώ μαζί σου, αλλά αμα πάθει κάτι το παιδί σου γιατί έκανε κοπάνα (πχ το πάτησε αυτοκίνητο γιατί ήταν στο καφέ απέναντί αντί στην τάξη) μην γκρινιάζει και μη ζητάς από τον άλλο (τον εκπαιδευτικό) την ευθύνη! Αποδέξου πως η "ελευθερία" έχει τίμημα!

Υ.Γ. Προσωπικά είμαι κατά αυτής της τεχνολογίας ΑΛΛΑ ταυτόχρονα είμαι και κατά οι γονείς να θεωρούν πάντα ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ υπεύθυνο για τις ανευθυνότητες του παιδιού τους αν κάτι πάει στραβά (του οποίου ο χαρακτήρας και συμπεριφορά προέρχεται κυρίως από την διαπαιδαγώγηση στο σπίτι). Κάτι να καλύπτει ΚΑΙ τα δύο δεν μπορούμε να έχουμε. Δεν υπάρχει τρόπος και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος!

Μαζί σου. Εδώ στην Ελλάδα μας ζητάνε να υπογράψουμε ότι καμία ευθύνη δεν φέρει ο εκπαιδευτικός στην τάδε εκδρομή που πρόκειται να πάνε! Αλλά εντάξει.. δεν υπάρχει σύγκριση με την Κίνα... δεν τους φτάνουμε ούτε στο μικρό τους ......

42 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

έλεγχος στους πάντες και τα πάντα. Το μέλλον διαγράφεται λαμπρό

Εννοείται. Αλλιώς θα είμαστε κοπάδια και ο καθένας θα έκανε ότι νομίζει. Αναρχία λέγεται αυτό.

36 λεπτά πριν, Agony είπε

Βασικα εγω θα ηθελα να ειχα ενα τσιπακι απο την μερα που γεννήθηκα που θα μετράει πιεση ζαχαρο παλμους gps δεδομένα τα πάντα. 

Μακαρι τα παιδια στο μελλον να εχουν αυτη την δυνατοτητα, απο επιλογη εννοείτε μιας και υπαρχουν ατομα που δεν θελουν και ειναι αποδεκτο .

Προσωπικα ομως πιστεύω οτι σε ενα κοσμο που υπαρχει, TV σου επιβαλουν τι θα δεις, υπαρχει το facebook στην φορα τα προσωπικα σου, υπαρχουν τα κινητα με τις καμερες και τα gps , υπαρχουν οι κονσολες , υπαρχει το ιντερνετ που ξερει ακομα και τι δωρο θελω να κανω στην πεθερα.μου. :) Το μονο που θα ηθελα ηταν αυτα τα τσιπακια του διαβολου που ελεγαν οι παπουδες πιστευω θα ηταν το μονο χρήσιμο για την υγεια τον εντοπισμο και πολλα αλλα για μενα, εφοσον δεν εχω και τιποτα να κριψω βέβαια. :)

Σε ευχαριστώ πολύ που είπες ότι ΑΚΡΙΒΩΣ είχα στο μυαλό μου!!!

23 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Είμαι υπέρ του μέτρου (καθώς εγω ο ίδιος χρησιμοποιώ κάτι αντίστοιχο για τον γιο μου) αλλα ΜΟΝΟ

1ον. εφόσον ειναι προαιρετικό (δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο)

2ον.γνωρίzουν μονο οι γονείς το που βρίσκεται ο μαθητής (εκτός αν δωσουν εκείνοι την συγκατάθεση/πρόσβαση στους δασκάλους)

Από την στιγμή που ο γονιός δέχεται το παιδί του να πάει σχολείο διαφωνώ με το πρώτο. Με το 2 όμως συμφωνώ απόλυτα!

9 λεπτά πριν, Whargoul είπε

Πόσο σίγουρος είσαι ότι δεν θα έχεις και τίποτα να κρύψεις στο μέλλον (εσύ τα παιδιά σου κλπ κλπ)?

Δλδ μπορείς να εγγυηθείς ότι πάντα θα βρίσκεσαι σε περιβάλλον "φιλολαϊκής" κυβέρνησης με γενικά αποδεκτές απαιτήσεις περί του τι είναι νόμιμο (πχ σύγκρινε τι είναι νόμιμο και αποδεκτό σε αραβικά και μη κράτη και τι είναι σε άλλες χώρες, αλκοολ, γυναίκες, φαγητό, ένδυση)? Ότι δεν θα ξαναυπάρξουν διωγμοί (διαφόρων μορφών) λόγω πολιτικών, θρησκευτικών ή Α - Β πεποιθήσεων (μαζικές φυλακίσεις στην Τουρκιά) ?  Ότι δεν θα ξαναυπάρξει κάποια μορφής χούντας? Κατοχής από ξένο κράτος? Παρακολούθησης από ξένος κράτος ή μερίδα ανθρώπων για διάφορους λόγους (στρατιωτικούς, τρομοκρατίας, προσωπικών απαγωγών)? 

Με τον τρόπο που το διατύπωσες είναι πολύ σοφές οι κουβέντες σου. Σίγουρα ποτέ δεν ξέρεις τι σχέδιο τρέχει στο παρασκήνιο. Από την άλλη όμως το όφελος μεγάλο και λες θα το ρισκάρω. Άλλωστε η τεχνολογία προχωρά με τέτοιους ρυθμούς που αν πραγματικά θέλουν να μας ελέγξουν μπορούν να το κάνουν δίχως τσιπάκια δίχως ρούχα δίχως τίποτε.

Επεξ/σία από nero62
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nero62 είπε

Με τον τρόπο που το διατύπωσες είναι πολύ σοφές οι κουβέντες σου. Σίγουρα ποτέ δεν ξέρεις τι σχέδιο τρέχει στο παρασκήνιο. Από την άλλη όμως το όφελος μεγάλο και λες θα το ρισκάρω. Άλλωστε η τεχνολογία προχωρά με τέτοιους ρυθμούς που αν πραγματικά θέλουν να μας ελέγξουν μπορούν να το κάνουν δίχως τσιπάκια δίχως ρούχα δίχως τίποτε.

Υπάρχει μεγάλη διαφορά από την έμμεση παρακολούθηση (πχ συναλλαγές τραπεζών), την νόμιμη παρακολούθηση που μπορεί να σταθεί σε δικαστήριο, και την 24/7 άμεση και νόμιμη παρακολούθηση με ακρίβεια 10 εκατοστών από ουσιαστικά τον οποιοδήποτε.

Αν μπορούσαν να το κάνουν, τα κίτρινα γιλέκα θα ήταν καταδικασμένα σε αποτυχία από την ίδια μέρα ή δεν θα τολμούσαν να ξεκινήσουν καν. Ο Σνουτεν θα είχε εξαφανιστεί πριν προλάβει να δημοσιεύσει ότι δημοσίευσε. Ο Γκουλεν δεν θα έφευγε από την Τουρκία στις ΗΠΑ, ώστε να τα τσουγκρίσουν άσχημα με ότι και αν αυτό συνεπάγεται για την τοπική περιοχή και την διεθνή σκηνή. Ο Κασόγκι θα ήταν στον άλλο κόσμο πριν προλάβει να σκεφτεί να βγει από την Σαουδ. Αραβία και να δημιουργήσει πρόβλημα στο εκεί βασίλειο. Οι Κούρδοι (Τουρκία, Συρία, Ιρακ) και οι Παλαιστίνιοι και πολλοί άλλοι δεν θα μπορούσαν να αγωνιστούν και να κρατήσουν τις περιοχές τους παίρνοντας στην κυριολεξία τα βουνά και παίζοντας ανταρτοπόλεμο.

Εξάλλου έχε υπόψη σου ότι δεν χρειάζεται να βγάλεις από την μέση του πολλούς, (την μάζα), αλλά τους 2-3 συγκεκριμένους που εμφανίζονται μια στο τόσο και ταράζουν τα νερά. Το μέλλον σου, δεν εξαρτάται μόνο από το τι μπορούν να κάνουν συγκεκριμένα σε σένα! 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα να τα λετε στους άμυαλους και τεχνοφοβικους Έλληνες.

Για αυτο υπαρχει το υποδοριο τσιπ που θα μας βγαλει απο πολλους μπελαδες και θα σωσει ζωες.

Δεν ξερω για εσας, αλλα εμενα μου φαινεται εξαιρετικά χρήσιμο και θα ειμαι απο τους πρωτους που θα το βαλω οταν ερθει στην Ελλαδα.

φαντασου να μπορεις να πληρωνεις με τον καρπο σου, δεδομενα για υγεια, πληροφοριες, στιγμα θεσης κ πολλα αλλα

Φοβερο. έπρεπε ήδη να το εχουμε ολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mader είπε

αυτα να τα λετε στους άμυαλους και τεχνοφοβικους Έλληνες.

Για αυτο υπαρχει το υποδοριο τσιπ που θα μας βγαλει απο πολλους μπελαδες και θα σωσει ζωες.

Δεν ξερω για εσας, αλλα εμενα μου φαινεται εξαιρετικά χρήσιμο και θα ειμαι απο τους πρωτους που θα το βαλω οταν ερθει στην Ελλαδα.

φαντασου να μπορεις να πληρωνεις με τον καρπο σου, δεδομενα για υγεια, πληροφοριες, στιγμα θεσης κ πολλα αλλα

Φοβερο. έπρεπε ήδη να το εχουμε ολοι.

Ο ορος ατομικα δικαιωματα σου λει τιποτα ;

Και δεν ειμαι τεχνοφοβικος , το αντιθετο μαλιστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, jimmyl είπε

Ο ορος ατομικα δικαιωματα σου λει τιποτα ;

Και δεν ειμαι τεχνοφοβικος , το αντιθετο μαλιστα 

συγγνωμη, δεν ειπα οτι τα δεδομενα αυτα θα τα βγαζουν και στις ειδήσεις των 9. Υπαρχει σωστη υπδομη πλεον για την διασφάλιση της ιδιωτικότητας

αν και... Τι να την κανεις;;  αφου το 110% των Ελληνων θα τα δημοσιεύουν απο μόνοι τους σε ολα τα social. ειμαι απόλυτα σιγουρος για αυτο.

φανταζεσαι:  "Ο χρηστης ταδε εκανε τσιρλιο πριν λιγο στον καναπε και ειχε φαει ρυζι"

 

αχαχαχα που παμε ρεεεεεεεεεεεεε οι Αμερικανοι γελανε με μας

Επεξ/σία από mader
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"φαντάσου να μπορείς να πληρώνεις με τον καρπό σου"  ok sure αρκεί να μη πληρώνεις σε λιγο με τον κ'λο σου :P Άλλο να φοράς ενα band και άλλο να στο χουνε εμφυτεύσει "για το καλό σου "  Κίνα βέβαια δε θα μας κάνουν ποτέ  είμαστε από τη φύση μας αντιδραστικοι και δε λειτουργούμε με  συλλογική συνείδηση .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, keysmith είπε

όποιος είναι ΚΑΤΑ αυτών των συστημάτων τότε πρέπει να είναι ΚΑΤΑ της υποχρέωσης των εκπαιδευτικών να φυλάνε και να ξέρουν που είναι οι μαθητές τους.

Αν ένα παιδί χαθεί ή πάθει κάτι στην Ελλάδα εν ώρα σχολείου οι εκπαιδευτικοί και ο διευθυντής θα βρουν τον μπελά τους που ήταν και γιατί τους ξέφυγε. Σε αυτό το πλαίσιο καλώς υπάρχουν τέτοιοι έλεγχοι για να κάνουν οι υπεύθυνοι την δουλειά τους (αφού τους θεωρείς υπεύθυνους για τις πράξεις άλλων).

Δεν το θέλεις κύριε ακτιβιστή; Πολύ ωραία και εγώ μαζί σου, αλλά αμα πάθει κάτι το παιδί σου γιατί έκανε κοπάνα (πχ το πάτησε αυτοκίνητο γιατί ήταν στο καφέ απέναντί αντί στην τάξη) μην γκρινιάζει και μη ζητάς από τον άλλο (τον εκπαιδευτικό) την ευθύνη! Αποδέξου πως η "ελευθερία" έχει τίμημα!

Υ.Γ. Προσωπικά είμαι κατά αυτής της τεχνολογίας ΑΛΛΑ ταυτόχρονα είμαι και κατά οι γονείς να θεωρούν πάντα ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ υπεύθυνο για τις ανευθυνότητες του παιδιού τους αν κάτι πάει στραβά (του οποίου ο χαρακτήρας και συμπεριφορά προέρχεται κυρίως από την διαπαιδαγώγηση στο σπίτι). Κάτι να καλύπτει ΚΑΙ τα δύο δεν μπορούμε να έχουμε. Δεν υπάρχει τρόπος και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος!

να τον βρούνε τον μπελά τους οι εκπαιδευτικοί γιατί να μην τον βρούνε , ολοι να παρουν το μερίδιο ευθύνης που τους αναλογεί , ο καθένας είναι υπεύθυνος στο χώρο εργασίας του , αν ο εκπαιδευτικός δημιουργεί μεσα στην τάξη συνθήκες αντίξοες ή καταπιεστικές για το παιδί , αν δεν ξέρει ή βαριέται να διαπαιδαγωγήσει την τάξη του και κοιτά ποτε θα παει η ώρα μία το μεσημέρι να παει να πιεί κανα ούζο με την παρέα , τοτε το παιδί θα κάνει κοπάνα

δεν μπορείς να αποποιείσαι των ευθυνών σου και να ριχνεις τις ευθύνες στο παιδί και τους γονείς όταν εσύ είσαι μαζί του πεντε ώρες καθε μέρα και σε πληρώνει ο φορολογούμενος να διδάξεις και να διαπαιδαγωγήσεις αντιθέτως ΕΣΥ φέρνεις την κυρια ευθύνη και ΟΧΙ ο γονέας

αν είσαι εκπαιδευτικός και τα γράφεις αυτά τοτε δείχνεις ποσο άσχετος είσαι με το λειτούργημά σου , και θα σου φέρω ένα ελάχιστο παράδειγμα , για το μεγαλείο του Μ. Αλεξάνδρου υπεύθυνος σε μεγάλο βαθμό πρώτα είναι ο δάσκαλός του Αριστοτέλης και μετά ο πατέρας του Φίλιππος  .

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, mader είπε

συγγνωμη, δεν ειπα οτι τα δεδομενα αυτα θα τα βγαζουν και στις ειδήσεις των 9. Υπαρχει σωστη υπδομη πλεον για την διασφάλιση της ιδιωτικότητας

αν και... Τι να την κανεις;;  αφου το 110% των Ελληνων θα τα δημοσιεύουν απο μόνοι τους σε ολα τα social. ειμαι απόλυτα σιγουρος για αυτο.

φανταζεσαι:  "Ο χρηστης ταδε εκανε τσιρλιο πριν λιγο στον καναπε και ειχε φαει ρυζι"

αχαχαχα που παμε ρεεεεεεεεεεεεε οι Αμερικανοι γελανε με μας

Ξερεις ποιος θα εχει προσβαση και πως θα τα εκμεταλευτει ; 

Οσο για τα social media μην εισαι και τοσο σιγουρος ουτε απολυτος γιατι κατα τον Μπέρτραντ Ράσελ https://el.wikipedia.org/wiki/Μπέρτραντ_Ράσελ

οι ανοητοι και οι φανατικοι ειναι απολυτα σιγουροι , οι σοφοτεροι ανθρωποι εχουν αμφιβολιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι ο γερμανός εργοδότης μου μας τα έχει κάνει μπαλόνια με τα κινέζικα συστήματα (έχει υποκατάστημα εκεί).
Το όνειρό του είναι να φέρει αυτά τα συστήματα στην φάμπρικά του,και σιγά σιγά τα καταφέρνει.

Και ναι έχει σχέση με το θέμα,μιας και από κει ξεκίνησαν αυτά.

Φαντάζεστε μελλοντικά τι καταστροφή θα ήταν αυτό για το εργατικό δυναμικό και όχι μόνο;

Μερικοί έχουν πολύ άρρωστα μυαλά.Μα πάρα πολύ.

Επεξ/σία από palawiaris
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmyl είπε

Ξερεις ποιος θα εχει προσβαση και πως θα τα εκμεταλευτει ; 

Οσο για τα social media μην εισαι και τοσο σιγουρος ουτε απολυτος γιατι κατα τον Μπέρτραντ Ράσελ https://el.wikipedia.org/wiki/Μπέρτραντ_Ράσελ

οι ανοητοι και οι φανατικοι ειναι απολυτα σιγουροι , οι σοφοτεροι ανθρωποι εχουν αμφιβολιες

χαχα καλο.

Ίσως ειμαι φανατικός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nero62 είπε

Από την στιγμή που ο γονιός δέχεται το παιδί του να πάει σχολείο διαφωνώ με το πρώτο. Με το 2 όμως συμφωνώ απόλυτα!

Ο γονιός δέχεται το παιδί του να πάει σχολείο,δηλαδή να ενταχθεί στο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας και μόνο αυτό

Ειναι διαφορετικό πράγμα αυτο και διαφορετικό το να παρακολουθείται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα δεν εχουν εκει Instagram? 🤔

Περαν του χαβαλε παντως το πιο εξελισιμο επαγγελμα ειναι η συλλογη και παροχη πληροφοριας! Οποτε δεν βρισκω λαθος το σκεπτικο τους να το ξεκινησουν για το “καλο” των παιδιων και μετα αν το δειτε το συστηματακι σε τιποτα αλλα ρουχαλακια γενικου τυπου μην εκπλαγειτε....

Επεξ/σία από brunos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, το θέμα με τα τσιπάκια είναι πιο σύνθετο από ότι φαίνεται αλλά γενικά ισχύουν τα εξής κατα εμέ.

1ον. Το τσιπ θα υποβιβάσει τον μέσο άνθρωπο στο επίπεδο του ζώου, χωρίς ιδιωτικότητα, ελεύθερη βούληση κτλ .

2ον. Το τσιπ είναι μια από τις προϋποθέσεις αν θέλουμε να διασωθούμε γενικά ως είδος, ως ανθρωπότητα.

 

Με λίγα λόγια το τσιπ είναι ένα αναγκαίο κακό που πρέπει να υποστούν όλοι οι άνθρωποι. Όσο αυτό, άλλα και άλλα μέτρα καθυστερούν, τόσο αυξάνεται η πιθανότητα να καταστρέψουμε τον πολιτισμό μας και ενδεχομένως τις περισσότερες μορφές ζωής του πλανήτη.    

 

Προσωπικά δεν θα ήθελα να έχω τσιπ και θα καθυστερήσω όσο μπορώ να το βάλω όταν αυτό γίνει υποχρεωτικά, παρόλο που ξέρω ότι αυτό είναι προς το συμφέρον της ανθρωπότητας.

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...