Προς το περιεχόμενο

Τέλος η αγορά και η ανανέωση συνδρομής εντός της εφαρμογής Netflix για συσκευές iOS


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ATG είπε

Εγώ καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι που κράζουν είναι χρήστες Android και κράζουν χωρίς να έχουν ιδέα. 

Μη λες οτι να'ναι μεγαλα παιδια ειμαστε.....Για πιο λογο να κραξει ο χρηστης android?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία σφαλιάρα. Οι χρήστες της Apple μπορούν πλέον να πούνε ευχαριστώ στην μαμά εταιρεία που τους κάνει τη ζωή δύσκολη. Βέβαια θα μου πεις όποιος δεν γουστάρει δεν παίρνει. Περί ορέξεως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
40 minutes ago, Regulus said:

Ωραία σφαλιάρα. Οι χρήστες της Apple μπορούν πλέον να πούνε ευχαριστώ στην μαμά εταιρεία που τους κάνει τη ζωή δύσκολη. Βέβαια θα μου πεις όποιος δεν γουστάρει δεν παίρνει. Περί ορέξεως....

Καταλαβαίνω ότι κάτι πρέπει να γράψεις για την Apple αλλά μάλλον έχασες την ουσία της είδησης: η Netflix είναι αυτή που μεταβάλει την πολιτική της, όχι η Apple. Οπότε η Netflix (μας) κάνει τη ζωή δύσκολη, όχι η Apple.

Ίσως λοιπόν είναι καιρός να ακολουθήσεις την ίδια σου τη συμβουλή: «όποιος δεν γουστάρει δεν παίρνει».

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναμενομενο. γιατι να εχεις νταβατζηδες στα κερδη σου, οταν υπαρχουν δωρεαν εναλλακτικες λυσεις πληρωμης;  μακαρι να ακολουθησουν και οι αλλοι μεγαλες παικτες της αγορας, μπας και ταρακουνηθουν λιγο οι Apple και Google.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά βλέπω Netflix από Ios και Mac μιας και δεν έχω smart TV. Έκανα την αγορά από το site του Netflix απευθείας χωρίς να ασχοληθώ με το itunes. Απλά έκατσα στον υπολογιστή μου και το έκανα σε 1'. Τώρα αυτά περί νταβατζιλίκι κλπ δεν τα πολυδίνω σημασία. Μην ξεχνάτε ότι πολύς κόσμος κάνει τις αγορές του με itunes gift card. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, nikosgalis είπε

Αν πας για συνέντευξη σε μια εταιρία, ξέροντας ότι είσαι γ@μ@τος Python  προγραμματιστής και ότι υπάρχει έλλειψη στην αγορά, θα σου αρκούσε ένας μισθός 480€ ή θα ζητούσες 2.500€ (τυχαία τα ποσά); Κι αν σου μπορούσες να πιάσεις και 3.500€, θα έλεγες "μπα, είναι πολλά" ;

Ο καθένας προσπαθεί να αποκομίσει το μέγιστο κέρδος. Και η Apple, και εγώ και εσύ. Ο τελικός κριτής είναι η περιβόητη "αγορά". Αν αξιζεις, θα τα πάρεις, αν όχι, δεν θα τα πάρεις.
Δεν καταλαβαίνω γιατι μονίμως δαιμονοποιείται το κέρδος των άλλων, αλλά είναι θεμιτό το δικό μας.

Γιατί οι περισσοτεροι απο αυτους που τα γράφουν είναι είτε 17 χρονών παιδάκια με 5€ χαρτζιλίκι από μπαμπά, είτε 25/30/40 χρονών άνθρωποι των 480€ που λες ακριβώς επειδή είτε τόσα έκρινε η αγορά ότι αξίζει να πληρώνονται, είτε επειδή αυτοί δεν διαπραγματεύτηκαν ποτέ κάτι καλύτερο.

Μην τους δίνεις τροφή για σχόλια, απλά αγνόησε τους. Και 5% να έπαιρνε η Apple, θα το κατακρίνανε ως νταβατζιλίκι. Ειμαι πλέον δε πεπεισμένος ότι ούτε καν τα νούμερα δεν χρειάζεται να δουν για να κράξουν, απλά κράζουν. Τα ίδια είχαμε και με το Fortnite, είναι ανεξάρτητα καναλιού/πλατφόρμας/εταιρίας.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάντια να πας για 480€. Μαθαίνω μαζί με ελληνικά και Πασκάλ σε ένα Πακιστανό φίλο μου να έρθει να δουλέψει εκεί με 480€. Θα τα στέλνει και Πακιστάν με Western Union και θα την περνάει ζάχαρη. 😎

Επεξ/σία από aris1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Regulus είπε

Ωραία σφαλιάρα. Οι χρήστες της Apple μπορούν πλέον να πούνε ευχαριστώ στην μαμά εταιρεία που τους κάνει τη ζωή δύσκολη. Βέβαια θα μου πεις όποιος δεν γουστάρει δεν παίρνει. Περί ορέξεως....

Χα χα χα !!! Αναρωτιεμαι αν καταλαβες αυτο που διαβασες ή αν το διαβασες κιολας χα χα χα !!!! Αμφιβαλω αν εχεις δει και απο κοντα προιον της apple φιλαρακι no offense αλλα τα ηθελες και τα ακους χα χα χα !!! Καλη χρονια με υγεια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2018 στις 4:58 ΜΜ, Chris Andriopoulos είπε

4,5 download εννοεις η 45?με 50 download βλεπω 4κ ανετα

4,5 φιλε μου , αν ειχα 45 νομιζω θα εβλεπα μεχρι και με 8Κ (αχαχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2018 στις 1:34 ΜΜ, p_akritidis είπε

 

Το πιο πλήρες κι εύστοχο σχόλιο, εμπεριστατωμένη απάντηση.

Πόσο άσχετοι είστε για να λέτε "νταβατζιλικι" την προμήθεια 30%;

Τα πράγματα είναι απλά: όταν το Netflix ξεκίνησε την πορεία του, ΔΕΧΤΗΚΕ την προμήθεια στην APPLE με αντάλλαγμα την είσοδο σε μια αγορά που δεν είχε.

Τώρα που εδραιώθηκε στην αγορά αυτή, παίρνει ένα ρίσκο απογαλακτισμού από την APPLE, με στόχο να αυξήσει τα δικά του έσοδα. Δεν παύει όμως να είναι ρίσκο!

Αν τους βγει, καλώς. 

Αν όχι, μην πέσετε απ'τα σύννεφα εάν ξανά αλλάξουν γνώμη κι επιτρέψουν εκ νέου την συνδρομή μέσω iTunes.

-Λήξη μαθήματος στοιχειωδών εννοιών επιχειρηματικότητας-

ΥΓ  Το σχόλιο "γιατί δεν τους κυνηγάει η Ευρώπη" απαντήθηκε στο προηγούμενο μάθημα,... ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ!!!

ίσως να μην έχουμε τόσο άδικο. Γιατί η απλ δεν έφτιαξε μια καινούργια αγορά, έφτιαξε ένα καινούργιο μονοπώλιο. Αγορά έφτιαξε το android, επειδή σε αφήνει να βάλεις και άλλα "play stores". Η απλ όχι μόνο δεν σε αφήνει, αλλά σε υποχρεώνει να δώσεις και στοιχεία πιστωτικής κάρτας, ακόμα και αν θες να εγκαταστήσεις μόνο δωρεάν εφαρμογές.

Όλα αυτά είναι παράνομα, απλά δεν έχει ασκηθεί ακόμα η κατάλληλη δίωξη (από κάποιον σύλλογο καταναλωτών). Ειδικά η ζήτηση πιστωτικής κάρτας είναι ευθεία παραβίαση του GDPR.

Και φυσικά είμαι της άποψης ότι πρέπει να αναλάβει δράση η ΕΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία αυτά αλλά άσχετα με το θέμα. Το μόνο σχετικό με το Android που μπορεί να γραφτεί εδώ είναι ότι το Netflix έφαγε τα in app purchases στο play store πρώτα. Πάνω από 6μηνο. 

Ενημερωτικά μπορείς να κατεβάσεις από το App Store χωρίς κάρτα. Οδηγίες στο https://support.apple.com/en-us/HT204034. Και για να το συνδέσω με το θέμα, όταν θα πάρεις τον δωρεάν πρώτο μήνα από το site της Netflix, θες υποχρεωτικά κάρτα. 

Τελος, ναι, δημιούργησε αγορά το App Store. Και που και που λειτουργεί και ο ανταγωνισμός με το play store. Κατέβασαν πχ τις συνδρομές στο 15% από το αρχικό 30%. 

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, petasis said:

ίσως να μην έχουμε τόσο άδικο. Γιατί η απλ δεν έφτιαξε μια καινούργια αγορά, έφτιαξε ένα καινούργιο μονοπώλιο. Αγορά έφτιαξε το android, επειδή σε αφήνει να βάλεις και άλλα "play stores". Η απλ όχι μόνο δεν σε αφήνει, αλλά σε υποχρεώνει να δώσεις και στοιχεία πιστωτικής κάρτας, ακόμα και αν θες να εγκαταστήσεις μόνο δωρεάν εφαρμογές.

Όλα αυτά είναι παράνομα, απλά δεν έχει ασκηθεί ακόμα η κατάλληλη δίωξη (από κάποιον σύλλογο καταναλωτών). Ειδικά η ζήτηση πιστωτικής κάρτας είναι ευθεία παραβίαση του GDPR.

Και φυσικά είμαι της άποψης ότι πρέπει να αναλάβει δράση η ΕΕ.

Πραγματικά καιρό είχα να διασκεδάσω τόσο πολύ με κάποιο κείμενο που, ενώ προσπαθεί να έχει επίφαση σοβαρότητας, είναι γεμάτο ανακρίβειες και νοήματα τα οποία είναι προφανές ότι δεν γίνονται αντιληπτά. Να'σαι καλά,! :D 

Και για να σοβαρευτούμε (αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό): Μπορείς να εξηγήσεις, με δικά σου λόγια, ποιά είναι η παρανομία και, ακόμη καλύτερα, μπορείς να εξηγήσεις, με δικά σου λόγια, πού έγκειται η "ευθεία" (τρομάρα μας!) παραβίαση του GDPR; 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα POS (μηχανάκια με κάρτες) έχουν κάποια Χ προμήθεια που δεν είναι σταθερή. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και υπάρχουν "ειδικές" συμφωνίες με μεγάλες αλυσίδες για μικρότερες προμήθειες ανάλογα τον τζίρο. 

Αυτό δεν το έχει "καταλάβει" ή δε θέλει προς το παρόν να το δώσει η apple ως επιλογή. Με μερικές ακόμα όμως κινήσεις από μεγάλους θα πρέπει είτε να "αντιδράσει" είτε να περιμένει περισσότερους να κάνουν το ίδιο. 

Θα έβρισκα λογικό να διαπραγματευτεί με συγκεκριμένες εταιρίες σε κάτι πιο "λογικό" σε προμήθεια καθώς με αυτόν τον τρόπο μπορεί να μην πάρει 30 ή 15% (lol)  αλλά από το 0% που παίρνει τώρα κάτι θα αλλάξει. Η λεπτή κλωστή που μπορεί να σπάσει σε αυτό είναι μήπως λιγουρευτούν και οι άλλοι  και αρχίσουν και αυτοί και ζητάνε. Νομίζω όμως αναγκαστικά δεν θα το αποφύγει ειδικά βλέποντας την πλατφόρμα της να χάνει ποσοστά στα μερίδια των κινητών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα παίρνει 0% αλλά πολλά εκατομμύρια δολάρια. Όσοι πληρώνουν ήδη μέσω iTunes θα συνεχίσουν να πληρώσουν έτσι και η Apple θα βγάζει το 15%. Νέοι δεν θα μπουν αλλά αυτό θα επηρεάσει τόσο την Apple (που δεν θα δει τα έσοδα της να αυξάνονται) όσο και το Netflix (που πλέον θα βάζει πιο δύσκολα νέους πελάτες μέσα). Το αν θα έπρεπε να υπάρχουν ειδικές συμφωνίες ή όχι, αυτό είναι στο χέρι των διάφορων store. Σε κάθε περίπτωση, δεν ενδιαφέρει τον μέσο χρήστη. 

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, paredwse είπε

Πραγματικά καιρό είχα να διασκεδάσω τόσο πολύ με κάποιο κείμενο που, ενώ προσπαθεί να έχει επίφαση σοβαρότητας, είναι γεμάτο ανακρίβειες και νοήματα τα οποία είναι προφανές ότι δεν γίνονται αντιληπτά. Να'σαι καλά,! :D 

Και για να σοβαρευτούμε (αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό): Μπορείς να εξηγήσεις, με δικά σου λόγια, ποιά είναι η παρανομία και, ακόμη καλύτερα, μπορείς να εξηγήσεις, με δικά σου λόγια, πού έγκειται η "ευθεία" (τρομάρα μας!) παραβίαση του GDPR; 

Χαίρομαι που διασκεδάζεις. Νομίζω ήμουν σαφέστατος. Άμεσα παραβιάζεται το άρθρο 42, αλλά και το 40.

Το 42 τελειώνει πολύ ωραία:

Αναφορά σε κείμενο

Η συγκατάθεση δεν θα πρέπει να θεωρείται ότι δόθηκε ελεύθερα αν το υποκείμενο των δεδομένων δεν έχει αληθινή ή ελεύθερη επιλογή ή δεν είναι σε θέση να αρνηθεί ή να αποσύρει τη συγκατάθεσή του χωρίς να ζημιωθεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...