Προς το περιεχόμενο

Οι μειωμένες πωλήσεις φέρνουν πτώση της μετοχής της Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Arkin είπε

Οχι βρε δεν ειπα κατι για την ονομασια απλα το διορθωσα ολα good. Στα υπολοιπα επειδη εβαλα διπλα διπλα s9+ mi8 mate 20 pro το mate 20 pro ειχε την πιο καθαρη εικονα με τεραστια ευκρινεια μετα το s9+ και μετα το mi8. Σε ευκρινεια παντα. Στα χρωματα το mi8 ηταν πανω και απο τα 2. Ειμαστε με 4 ατομα ακομα και δεν το πιστευαμε ελεγξαμε και ρυθμισεις μηπως κατι παει στραβα.Καλη χρονια δεν θα τα χαλασουμε στο πιο ειναι καλυτερο καλη καρδια.

Απλά μου φαίνεται περίεργο να σε ακούω σε τόσα σχόλια να λες πως ένα κινητό που από κατασκευαστικής άποψης όπως και να το κάνουμε έχει καλύτερη οθόνη (περισσοτερά ppi, μεγαλύτερη ανάλυση, καλύτερη απεικόνιση χρωμάτων) απ το Mi 8 να το βγάζεις χειρότερο...

Να μου πεις "εμένα προσωπικά μου αρέσει περισσότερο το πως δείχνει το Mi 8" να σου πω ναι οκ κι εγώ μαζί σου, γνώμη σου είναι και το σέβομαι απόλυτα!

Αλλά είναι too much να λες ότι η οθόνη του S9+ είναι πιο χάλια απ του Mi 8.

Μήπως είναι απλά αντίδραση αυτό που κάνεις επειδή θες να τα χώσεις σε μια μεγάλη εταιρία (Samsung) επειδή δεν σε κάλυψε κάποτε κάπου ίσως? Η δεν ξέρω κι εγω τι...

Εγώ αναγνωρίζω παρ' όλα αυτά πως το Mi 8 είναι μια πολύ καλη συσκευή με καλές κάμερες μάλιστα που όσο την δούλεψα με άφησε ευχαριστημένο.

Αλλά σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με το S9+! Παρά πίσω μου έβγαλες κατά λέξη το S9+ αργό με κακό επεξεργαστή, κακή οθόνη και δεν συμμαζεύεται 😓.

Σου ξανά λέω πως αυτό λοιπόν δεν είναι η πραγματικότητα! Είναι απλά το ότι θες σώνει και καλά να δεις εσύ στα δικά σου μάτια το Mi 8 καλύτερο ή κάτι άλλο που δεν το γνωρίζω, τι να πω...

Η μόνη λογική εξήγηση (αν και δύσκολα) θα ήταν να έχεις πιάσει κάποια προβληματική μονάδα η κάτι τέτοιο για να έχεις τέτοια άποψη αλλιώς δεν...

Τέλος να σκεφτείς ότι εγώ που στα γράφω όλα αυτά δεν έχω καν το S9+ απλά λόγω της δουλειάς μου το κρατούσα και το δούλευα μισό μήνα περίπου όπως και το Mi 8 νωρίτερα και πάει λέγοντας. Η κριτική μου είναι αντικειμενική και όχι συναισθηματική!

Με καλό τρόπο στα λέω όλα αυτά 😊. Απλά προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις κάποια πράγματα είναι defacto! Το πως τα βλέπουμε εμείς είναι άλλη υπόθεση.

Επεξ/σία από Netr0nic
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, Netr0nic είπε

Απλά μου φαίνεται περίεργο να σε ακούω σε τόσα σχόλια να λες πως ένα κινητό που από κατασκευαστικής άποψης όπως και να το κάνουμε έχει καλύτερη οθόνη (περισσοτερά ppi, μεγαλύτερη ανάλυση, καλύτερη απεικόνιση χρωμάτων) απ το Mi 8 να το βγάζεις χειρότερο...

Να μου πεις "εμένα προσωπικά μου αρέσει περισσότερο το πως δείχνει το Mi 8" να σου πω ναι οκ κι εγώ μαζί σου, γνώμη σου είναι και το σέβομαι απόλυτα!

Αλλά είναι too much να λες ότι η οθόνη του S9+ είναι πιο χάλια απ του Mi 8. Την ίδια ώρα μάλιστα που τέτοια πάνελ εξοπλίζουν γνωστές εταιρείες όπως apple, google (pixel) κ.α. Ξεχνάς τι σαβούρα ήταν η amoled στο pixel 2 (ήταν της lg)? Οι παρτίδες που είχαν amoled από την LG στο Mate 20 Pro έγιναν κίτρινες σε λίγες μέρες... Και η Samsung είχα κάποια θέματα αλλά πολύ λιγότερα (σε πάνελ αναφέρομαι). Δεν είναι τυχαίο ότι τα καλύτερα amoled πάνελ παγκόσμιας τα κατασκευάζει η Samsung!

Μήπως είναι απλά αντίδραση αυτό που κάνεις επειδή θες να τα χώσεις σε μια μεγάλη εταιρία (Samsung) επειδή δεν σε κάλυψε κάποτε κάπου ίσως? Η επειδή δεν έχεις το S9+? Η δεν ξέρω κι εγω τι...

Εγώ αναγνωρίζω παρ' όλα αυτά πως το Mi 8 είναι μια πολύ καλη συσκευή με καλές κάμερες μάλιστα που όσο την δούλεψα με άφησε ευχαριστημένο.

Αλλά σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με το S9+! Παρά πίσω μου έβγαλες κατά λέξη το S9+ αργό με κακό επεξεργαστή, κακή οθόνη και δεν συμμαζεύεται 😓.

Σου ξανά λέω πως αυτό λοιπόν δεν είναι η πραγματικότητα! Είναι απλά το ότι θες σώνει και καλά να δεις εσύ στα δικά σου μάτια το Mi 8 καλύτερο ή κάτι άλλο που δεν το γνωρίζω, τι να πω...

Η μόνη λογική εξήγηση (αν και δύσκολα) θα ήταν να έχεις πιάσει κάποια προβληματική μονάδα η κάτι τέτοιο για να έχεις τέτοια άποψη αλλιώς δεν...

Τέλος να σκεφτείς ότι εγώ που στα γράφω όλα αυτά δεν έχω καν το S9+ απλά λόγω της δουλειάς μου το κρατούσα και το δούλευα μισό μήνα περίπου όπως και το Mi 8 νωρίτερα και πάει λέγοντας. Η κριτική μου είναι αντικειμενική και όχι συναισθηματική!

Με καλό τρόπο στα λέω όλα αυτά 😊. Απλά προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις κάποια πράγματα είναι defacto! Το πως τα βλέπουμε εμείς είναι άλλη υπόθεση.

Να αγιάσει το στομα σου, Χρυσόστομε!Θα μας πέσουν τα μαλλιά εδώ μέσα με αυτά που ακούμε! 🤐🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H apple βύθισε για άλλη μια φορά τα χρηματιστήρια .Έχει χάσει 430 δισ σε χρηματιστηριακή αξία και η μετοχή της έχει πέσει 30% από 240 δολάρια σε 130 .Τελευταία νέα αυτά .Ο cook ελέγχεται γιατί απέκρυψε από τους επενδυτές την πραγματική κατάσταση για την στασιμότητα των πωλήσεων νέων τηλεφώνων .Ουσιαστικά η εταιρεία συνεχίζει να πουλά σε υφιστάμενους πελάτες νέα τηλέφωνα λόγω αντικαταστάσεων. 

Βγάλτε συμπεράσματα .Στο τέλος ο cook θα βρεθεί και κατηγορούμενος για απόκρυψη στοιχείων και εξαπάτηση επενδυτών. Κάτσε να δεις . Και μη λέμε ,εντάξει χρηματιστηριακή αξία = φούσκα τιμές και αέρας , γιατί αν σε πάρει η κάτω βόλτα στο χρηματιστήριο ,δημιουργείς μια τάση που δύσκολα αντιστρέφεται ,με επίδραση και στις πωλήσεις. Η κατακρύλα της μετοχής θα συνεχισθεί για καιρό. 

Αυτή είναι και η μεγάλη διαφορά της με MS και Google .Δεν μπορεί ένα μόνο προιόν να σε κρατάει ψηλά .Πόσο να πουλήσει , κάποια στιγμή θα πέσει . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλαρα θα γινει high score σε αριθμο σχολιων.

Ο Τιμ κουκ δεν ειναι στιβ τζομπς και η ζημεια ειναι πολυ πιο βαθεια απο οσο φαινεται στα νουμερα. 40% ειναι πολυ λιγο. Ακομα και οι διασημοι apple fan youtubers την κραζουν αγρια. Δεν ειναι μονο η βλαχοπονηρη παιδιαστικη στρατηγικη οτι αν διπλασιασω τις τιμες θα διπλασιασω τα κερδη. Τα εχει κανει σκατα και στα προιοντα που βγαζει. πανακριβα laptop χωρις υποδοχες, usb και touchscreen , iphone  720p οθονη και τιμη στο θεο. κανω αλλαγες στα emoji και τα παρουσιαζω σαν επανασταση και ειναι το μονο που εχει η παρουσιαση του νεου λειτουργικου. Παει να ξεκινησει να αντιγραψει την τεσλα με 1 τρις καβαντζα και αποτυνχανει ακομα και να φτιαξει ενα πρωτοτυπο εστω για το εφε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία χαρά τα πάει η Apple, απορώ με διάφορους εδώ μέσα που χαζοχαίρονται επειδή από τα 90βαλε δις που υπολόγιζαν τώρα λένε 80βαλε..τα νούμερα είναι πραγματικά ασύλληπτα...

Απλώς έχουμε να κάνουμε με έναν μικρό εξορθολογισμό της αφύσικης κερδοφορίας που είχε τα προηγούμενα χρόνια, που ως γνωστόν ήταν της τάξης του 90% των καθαρών κερδών της πίτας της αγοράς των κινητών.

Φυσικά σε αυτό παίζει ρόλο τόσο η αυξημένη τιμή, όσο όμως κ το γεγονός ότι ένα iPhone 6s ή 7 εξακολουθεί να είναι υπεραρκετό για το 90%+ των λειτουργιών που χρειάζεται κάποιος από ένα κινητό σήμερα (μιλώντας εδώ στην Αμερική με κόσμο που έχει 6s ή 7 και βγάζει 5-6k μπακς το μήνα παίρνεις την απάντηση "κ για ποιο λόγο να αγοράσω καινούργιο κινητό αφού το υπάρχον τα κάνει όλα".. φυσικά αναφέρομαι σε 35+ χρονών ανθρώπους που δεν τους καίγεται καρφί αν το κινητό θα έχει σουπερντουπερ αμολεντ ή λσδ).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όλα αυτά έχοντας ούτε λίγο ούτε πολύ απο ένα τουλάχιστον καταστκευαστικό ελάττωμα σε κάθε συσκευή την τελευταία 5ετία.

Εγώ έχω μείνει στο 6s ακόμα και είμαι ευχαρηστημένος αλλά πραγματικά κανένα κίνητρο απο την εταιρία να πάω σε κάτι άλλο νεότερο της ιδίας,ούτε τιμολογιακά ούτε και ποιοτικά.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τύποι έμειναν πίσω ... Γέννησαν μια ανάγκη και νόμιζαν ότι θα κυριαρχούν για πάντα .

Η πλάκα είναι ότι ακολουθούν την ίδια τιμολογιακή πολιτική ακόμα και εταιρείες που πριν 2-3 χρόνια δεν τις ήξερε ούτε ο ceo τους ..

Βλεπεις χαβαη να πουλάει σε 1000+ ευρώ  και φυσικά ακολουθούν όλοι μαζί .

Απλα πλέον η διαφορά είναι ότι οι γειτονικές μικρές εταιρείες προσφέρουν περισσότερα σε σχέση με την στάσιμη apple που κάθε χρόνο απλά βελτιώνει τα προηγούμενα .

Κατοχος Xs max & Apple Watch 4 για να μην παρεξηγηθώ .

Μεινετε στην ουσία όμως . Η apple γεννάει ανάγκες ή γέννησε κάποια στιγμή τέλος πάντων .

φετος είπα να πάω στο mate 20 pro . Φανταστική συσκευή αλλά ας μην σταθούμε εκεί . Βγάζει πράσινη οθόνη μιας και φόραγε lg panel . Το ξέρουν και οι πέτρες πια ότι οι συγκεκριμένες έχουν πρόβλημα και αντί να κάνουν ανάκληση μας κρατάνε χωρίς τηλέφωνο βδομάδες.

Εμεινα 10 μέρες λοιπόν χωρίς συσκευή , με τραγική επικοινωνία με τους αρμόδιους , όποτε με το που παρέλαβα απλά πούλησα και πήγα παρακάτω ...

Ο καταναλωτής φταίει παιδιά για όλα ...

Βγαινει η apple τώρα και λέει είναι φυσιολογικό να είναι στραβά τα νέα iPad που θες ένα νεφρό υποθήκη για να το πάρεις αλλά ο κόσμος - η κομμάτι του- συνεχίζει να ψωνίζει ...

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ziaba είπε

επειδή άρπαξαν 84 δις αντί για 89 δις που ήταν ο στόχος τους κλαίγονται ... δεν χορταινόταν εκεί στην apple?

Δεν φωναζει η διοικηση της Αππλε, οι μετοχοι φωναζουν, που πηραν μετοχες και θελουν καθε χρονο να βγαζουν εκατομμυρια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MoviemakerGr είπε

Το παραμυθάκι με τους οπαδούς που συντηρεί και δυναμώνει την κάθε εταιρία από αυτές συνεχώς φθίνει και απευθύνεται όλο και σε μικρότερες ηλικίες με βιαστική σκέψη και χωρίς αγοραστική δύναμη..

Όποιος το αντιληφθεί νωρίς και κάνει την στροφή σώζεται,όποιος ματαιόδοξα συνεχίζει την ίδια τακτική θα κάνει πάταγο πέφτοντας..

Φίλε μιλάς για καταναλωτικά προϊόντα. Για τι πάταγο λες; Αγοράζεις κάτι και αν δε σου κάνει παίρνεις κάτι άλλο. 

Σιγά μη τα βάψουμε και μαύρα για μια συσκευή..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...