Προς το περιεχόμενο

Η Apple τοποθετεί τεράστια διαφημιστική πινακίδα κοντά στο χώρο που θα διεξαχθεί η CES


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Members

Αυτό πάντως που μου φάνηκε ενδιαφέρον με την είδηση έχει να κάνει με το ότι η Apple, που παραδοσιακά σνομπάρει τις εκθέσεις τεχνολογίας, φέτος ασχολείται έστω και έμμεσα με την CES και τον ανταγωνισμό της με έναν τύπο διαφήμισης που μέχρι τώρα είχαμε συνηθίσει να βλέπουμε στο απέναντι στρατόπεδο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Saggitaro είπε

Γνωρίζω περι του θέματος αδερφέ,η απορία μου έγκειται στο που ακριβώς δεν υπάρχει τεχνικο hack? η για να είμαι πιο ακριβής το crack?

Αυτοί που το εκαναν σαφώς και δεν προσπαθούσαν χειροκίνητα να αποκτήσουν πρόσβαση στους εκάστοτε λογαριασμούς το έκαναν χρησιμοποιώντας κάποιο software εκμεταλλευόμενοι το κενό ασφαλείας που υπήρχε στο icloud,την απουσία δηλαδή κάποιου 2-step verification το οποίο δηλαδή σου άφηνε το περιθώριο να δοκιμάζεις κωδικούς,αρα πως δεν υπάρχει hack στην συγκεκριμένη περίπτωση;

Δεν ξέρω αλλά με αυτη τη λογική και ο Mittnick δεν χάκαρε ποτέ και τίποτα απλά μάντευε..

Υπήρχε κάποιο bug στο σύστημα της Apple; Όχι

Αν οι χρήστες είχαν πιο πολύπλοκο και μοναδικό κωδικό, θα γινόταν το fappening? Οχι

Θα μπορούσε να είναι πιο ασφαλή; Ναι (2-step verification)

Η αλλιώς, αν εγώ μαντέψω τον κωδικό σου στον υπολογιστή σου επειδή ξέρω τα γενέθλια σου, έχω χακάρει τα Windows η τα Ubuntu που μπορεί να έχεις; Όχι, γιατί μπορώ να το κάνω μόνο σε εσένα και όχι σε κάθε windows, ubuntu κλπ. Που σε αυτό υπάρχει τεχνικό hack; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gsarig είπε

Αυτό πάντως που μου φάνηκε ενδιαφέρον με την είδηση έχει να κάνει με το ότι η Apple, που παραδοσιακά σνομπάρει τις εκθέσεις τεχνολογίας, φέτος ασχολείται έστω και έμμεσα με την CES και τον ανταγωνισμό της με έναν τύπο διαφήμισης που μέχρι τώρα είχαμε συνηθίσει να βλέπουμε στο απέναντι στρατόπεδο.

Έτσι όπως έπεσε η μετοχή, πλέον μέχρι και σε πανηγύρια της Έφης Θώδης θα κάνουν εμφανίσεις για να αναδείξουν το ένα και μοναδικό προϊόν τους για το οποίο δίνει ακόμα δεκάρα ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Meraklis56 είπε

Υπήρχε κάποιο bug στο σύστημα της Apple; Όχι

Αν οι χρήστες είχαν πιο πολύπλοκο και μοναδικό κωδικό, θα γινόταν το fappening? Οχι

Θα μπορούσε να είναι πιο ασφαλή; Ναι (2-step verification)

Η αλλιώς, αν εγώ μαντέψω τον κωδικό σου στον υπολογιστή σου επειδή ξέρω τα γενέθλια σου, έχω χακάρει τα Windows η τα Ubuntu που μπορεί να έχεις; Όχι, γιατί μπορώ να το κάνω μόνο σε εσένα και όχι σε κάθε windows, ubuntu κλπ. Που σε αυτό υπάρχει τεχνικό hack; 

Bug δεν γνωρίζω αν υπήρχε κι αν υπήρχε σίγουρα δε θα το αναφέρει η Apple αλλά σίγουρα υπήρχε κενό ασφαλείας 

Αν μιλάς για ενα άτομο κι ενα μεμονωμένο περιστατικό φυσικά και οχι αλλά για να "μαντέψεις" τους κωδικούς τόσων πολλών ανθρώπων,δεδομένου οτι οι συνδιασμοί γραμμάτων και αριθμών είναι άπειροι σίγουρα συνεπάγεται τη χρήση κάποιου είδους software.

Αν στο σπίτι έχεις συναγερμό και συνδέσω ενα μηχάνημα το οποίο έχει τη δυνατότητα να τεστάρει 400 κωδικούς ανα δευτερόλεπτο κάτι το οποίο πρακτικά εγω δεν είμαι σε θέση να κάνω και τον απενεργοποιησω,τότε θεωρείται hack στο συναγερμό σου η απλά μαντεψιά;

Φυσικά αν μιλάμε για Phising όπως προανέφερε η φονικη μελιτζάνα τότε αλλάζει εντελώς το σκηνικό.

Επεξ/σία από Saggitaro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple, η Samsung, και η οποιαδήποτε άλλη εταιρία παραγωγής τηλεφώνων ΔΕΝ είναι εταιρίες ασφάλειας. Αυτό πρέπει επιτέλους να γίνει κατανοητό απ όλους. Οι εταιρίες αυτές θα δώσουν μια στοιχειώδη ασφάλεια στις συσκευές / υπηρεσίες, και προαιρετικά αφήνουν το χρήστη να ανεβάσει / κατεβάσει το επίπεδο ασφάλειας εκεί που επιθυμεί αυτός.

Όποιος θέλει να ασχοληθεί σοβαρά π.χ. με την ασφάλεια σε Apple services, θα βάλει και κάποιο special character στον κωδικό, θα τον κάνει μεγαλύτερο των 8 χαρακτήρων, θα βάλει 2-factor, θα βάλει encryption στο τηλέφωνο, θα το ρυθμίσει έτσι ώστε στις 10 μη-επιτυχείς προσπάθειες για unlock, το τηλέφωνο να κάνει hard reset, κ.α.

Πάντα, όσο ανεβάζεις την ασφάλεια, πέφτει το End-User Experience. Επομένως σχεδόν καμία εταιρία δεν κάνει enforce αυστηρές πολιτικές στην ασφάλεια. Το αφήνουν στο χρήστη, προφανώς διότι υπάρχουν χρήστες που τους ενδιαφέρει περισσότερο η γρήγορη / εύκολη / ομαλή εμπειρία χρήσης, και λιγότερο η ασφάλεια.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple έχει σίγουρα ποιότητα, που την πληρώνεις υπερβολικά παρ΄όλα αυτά. Είναι  ένας τρόπος το διαφημιστικό χωρίς την συμμετοχή της, για να ΄δείξει΄ ότι δεν μπαίνει σε σύστημα. Μάρκετινγκ ονομάζεται τούτο και προφανώς έχει πέραση. Στην  υγεία σε αυτούς (από εμάς) που τρέχουμε να καλύψουμε τις ανάγκες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, teopou είπε

Η apple έχει σίγουρα ποιότητα, που την πληρώνεις υπερβολικά παρ΄όλα αυτά. Είναι ένας τρόπος το διαφημιστικό χωρίς την συμμετοχή της, για να ΄δείξει΄ ότι δεν μπαίνει σε σύστημα. Μάρκετινγκ ονομάζεται τούτο και προφανώς έχει πέραση. Στην υγεία σε αυτούς (από εμάς) που τρέχουμε να καλύψουμε τις ανάγκες της.

η απλ ειχε καποτε ποιοτητα ,τωρα ειναι απεξω κουκλα κ απο μεσα πανουκλα κ εξαργυρωνει τον λαοπλανο τζομπς κ το ψωνιο του κοσμου βγαζοντας κ απο την μυγα ξυγκι

Επεξ/σία από what_if
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, randomcat είπε

https://en.wikipedia.org/wiki/PRISM_(surveillance_program)

The documents identified several technology companies as participants in the PRISM program, including Microsoft in 2007, Yahoo! in 2008, Google in 2009, Facebook in 2009, Paltalk in 2009, YouTube in 2010, AOL in 2011, Skype in 2011 and Apple in 2012.

https://motherboard.vice.com/en_us/article/43d5e3/iphone-locationgate-2011-privacy

https://arstechnica.com/gadgets/2011/04/how-apple-tracks-your-location-without-your-consent-and-why-it-matters/

https://www.businessinsider.com/apple-responds-to-location-scandal-2011-4

Apple is collecting data from iPhones, but it is "anonymous and encrypted."

Apple says it was a "bug" that the data was being stored on the phone, and it will be fixed in a forthcoming software update.

https://www.businessinsider.com/apple-closes-iphone-contact-data-loophole-according-to-bloomberg-2018-6

Apple has quietly closed a loophole that allowed third-party apps to potentially gather an iPhone user's contacts and sell on the data, according to Bloomberg.

Bloomberg said the Apple rule change came into force last week and stops a practice that has been employed for years by developers in a bid to "juice growth and make money."

Apple now reportedly restricts the contact information app developers can take from users and they are no longer allowed to use data to build databases of information. Bloomberg said developers can ask for contacts, but must tell the iPhone user what they plan to do with it.

Χάνεις το νοημα νομιζω. Δεν ειπε κανεις οτι η Apple ειναι η μονη ασφαλης εταιρια και τα δεδομενα σου δεν κινδυνευουν. Αυτο που λεμε ειναι οτι δεν εχει σκοπο να χρησιμοποιησει τα δεδομενα σου για να βγάλει κερδος σε αντιθεση με αλλες εταιριες που ολο τους το επιχειρηματικο μοντελο βασιζεται εκει ακριβως. Η Apple στα παιρνει υπερδιπλάσια κατα την αγορα αλλα τα δεδομενα σου τα σεβεται περισσοτερο απο καθε αλλο τεχνολογικο γιγαντα. Αυτο ειναι ο λογος που ενω παρουσίασε πρωτη απο τους υπολοιπους ΑΙ προσωπικη βοηθο εχει μεινει τελευταια στην εξελιξη του. Το Differntial Privacy που χρησιμοποιει έχει μειονεκτήματα για την εκμεταλευση δεδομένων απο την ιδια  και παρολαυτα επιλεγει να προστατευσει τα δεδομενα των χρηστων.

 

Όλα τα link που εβαλες αφορουν κενα ασφαλειας και bugs που προφανως κα υπαρχουν παντου. Και εννοειται μολις ανακαλυφθηκαν διορθώθηκαν. Δεν αναιρουν οσα λεω παραπανω ομως.

 

Επεξ/σία από Choulio
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Saggitaro είπε

Bug δεν γνωρίζω αν υπήρχε κι αν υπήρχε σίγουρα δε θα το αναφέρει η Apple αλλά σίγουρα υπήρχε κενό ασφαλείας 

Αν μιλάς για ενα άτομο κι ενα μεμονωμένο περιστατικό φυσικά και οχι αλλά για να "μαντέψεις" τους κωδικούς τόσων πολλών ανθρώπων,δεδομένου οτι οι συνδιασμοί γραμμάτων και αριθμών είναι άπειροι σίγουρα συνεπάγεται τη χρήση κάποιου είδους software.

Αν στο σπίτι έχεις συναγερμό και συνδέσω ενα μηχάνημα το οποίο έχει τη δυνατότητα να τεστάρει 400 κωδικούς ανα δευτερόλεπτο κάτι το οποίο πρακτικά εγω δεν είμαι σε θέση να κάνω και τον απενεργοποιησω,τότε θεωρείται hack στο συναγερμό σου η απλά μαντεψιά;

Φυσικά αν μιλάμε για Phising όπως προανέφερε η φονικη μελιτζάνα τότε αλλάζει εντελώς το σκηνικό.

Αν διάβαζες αυτά που έγραφα, θα έβλεπες ότι πόσταρα ένα λινκ που λέει ότι δεν ήταν φταίξιμο της Apple σύμφωνα με το δικαστήριο και ότι οι κωδικοί αποκτήθηκαν με spear phising attack. Τώρα τα άλλα που λες είναι άσχετα. Βάζεις physical attack στην συνάρτηση και αυτομάτως είναι εκτός θέματος. (που ακόμα και αυτό, brute forcing είναι. Πάλι δεν θεωρείται ότι είναι bug, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι από θέμα ασφάλειας είναι καλή τεχνική)

 

edit: Θα το βρίσκαν οι υπεύθυνοι της δίκης. Έχει παραδεχτεί η apple όπως και όλες οι μεγάλες εταιρίες ότι έχουν υπάρξει bugs γενικώς, άσχετο με αυτό. Δεν είναι απαγορευμένο. Αλλά δεν ήταν bug όπως και να χει.

Επεξ/σία από Meraklis56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Saggitaro είπε

Φίλε μου επειδή σε βλέπω γνώστη θέλεις να μας εξηγήσεις τι εννοείς οτι "τεχνικό hack" δεν υπήρχε σε συσκευή καθαρά ηλεκτρονικού τύπου; δηλαδή πως μπορεί να βρήκαν τους κωδικούς σε γυάλα μέντιουμ;
Ήξερα για το hacking και το cracking αλλά τεχνική guessing με τηλεπαθητικές προεκτάσεις δεν έχω ξανακούσει,θα ήθελα πάντως τα φώτα σου γιατι ειλικρινά εχω μπερδευτεί.

Μετά τους Ινδούς και τους Πακιστανούς, οι Έλληνες Android users είναι οι αγαπημένοι μου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ακόμη και μια διαφημιστική πινακίδα γίνεται είδηση, τότε έχουμε τον ορισμό του clickbait νήματος.

Συνεχίστε, μην ενοχλείστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, what_if είπε

η απλ ειχε καποτε ποιοτητα ,τωρα ειναι απεξω κουκλα κ απο μεσα πανουκλα κ εξαργυρωνει τον λαοπλανο τζομπς κ το ψωνιο του κοσμου βγαζοντας κ απο την μυγα ξυγκι

Η ποιότητα είναι αυτό που ζητάει η πλειοψηφία των καταναλωτών πιστεύω, βάσει αυτών που τους  ΄ πασάρει΄  η κάθε apple. Έχεις δίκιο. Διαφημίζεται η κάθε apple για να σου ΄πιπιλάει΄ το μυαλό και το κόστος (της διαφήμησης) φυσικά το πληρώνεις ΄΄εσύ΄΄.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πράγμα είναι απλό...Έχουν πέσει οι πωλήσεις,το επόμενο βήμα είναι να μειωθούν και τα έσοδα,και αυτός είναι ο λόγος της συγκεκριμένης διαφημιστικης πινακίδας...Αν δεν ανυσηχιυσε η Apple δεν θα έκανε ποτέ κάτι τέτοιο...Βλέπεις ο ανταγωνισμός είναι σκληρός...

Όσο αφορά τώρα ιδιωτικότητα και Internet είναι δύο όροι που δυστυχώς δεν συμβαδίζουν...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr.Fuzzy είπε

Καλά κάνει και το διαφημίζει. Ισχύει.

Δηλαδή δεν υποκλέπτουν δεδομένα από συσκευές iPhone?όλα μένουν στην συσκευή όπως διαφημίζουν?

2 ώρες πριν, gnsX είπε

Το πρόβλημα ήταν ότι είχαν στη διάθεσή τους άπειρες προσπάθειες καθώς δεν είχε μεριμνήσει η Apple να το κλειδώνει μετά από X αποτυχημένες προσπάθειες, φυσικά και φταίει!

Τώρα κατά τα άλλα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι είδηση μια διαφημιστική πινακίδα

Η είδηση δεν είναι η διαφημιστική πινακίδα αλλά το γεγονός ότι η apple προσπαθεί να ψαρέψει πελάτες με παραμύθια γιατί και από συσκευές iPhone έχουν κλέψει πολλές φορές τα δεδομένα των χρηστων.

1 ώρα πριν, dimitrisdim14 είπε

Στην ουσία δε χακάρε ...Χρησιμοποίησε phishing mails  καιμεκλεψε τους κωδικούς από διάσημες celebrity. Δεν υπήρξε δλδ κενό ασφαλείας ... υπήρξαν κενοί εγκέφαλοι celebrity που έπεσαν στην παγίδα και έστειλαν τους κωδικούς τους ...

Στο θέμα τώρα ... APPLE μεταξύ μας ... σοβαρέψου ...  

Αν σου δώσω και γω τους κωδικούς μου από Gmail νομίζεις ότι θα μπορέσεις να μπεις και να κατεβάσεις τα αρχεία μου?Αν θα μπεις από άλλη συσκευή στον λογαριασμό  μου θα ενημερωθώ  αμεσα.Σαφώς και φταει η apple που δεν υπήρχε δικλείδα ασφαλείας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...