Προς το περιεχόμενο

Hardware Wallets


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, κι εγώ δεν ξεχνάω τα passwords μου, αλλά αυτό ακριβώς, έτσι τα λεφτά είναι στο κεφάλι σου, που δυστυχώς δεν είναι πάντα safe, μπορεί να πάθω κάτι και να μην τα θυμάμαι πια. Ή ακόμα χειρότερα να μην τίποτα πια. Δεν περιμένω να συμβεί, κανείς μας, αλλά είναι πιθανότητα και θα ήθελα οι δικοί μου να έχουν πρόσβαση σε αυτά, so they're all backed up.

 

Στις 4/1/2021 στις 11:48 ΜΜ, RedYonko είπε

Με αγχώνεις. Τι έχει το στυλό;

Εξαρτάται από το στυλό, κάποια αντέχουν για πάντα, κάποια μελάνια σιγά σιγά ξεθωριάζουν ακόμα κι αν δε μείνουν στον ήλιο (με ήλιο είναι πολύ συχνότερο). Αν βραχεί το χαρτί πολλά μελάνια, ειδικά τα gel, σκορπάνε και δε διαβάζονται ούτε για αστείο κλπ. Ο γραφίτης είναι πολύ stable και πιο σίγουρος ακόμα κι αν προέρχεται από το φθηνότερο μολύβι, ενώ για στυλό θα πρέπει να ξέρεις ότι είναι κάτι που αντέχει, και συνήθως δεν έχουμε ιδέα τι είναι το στυλό που πιάσαμε στα χέρια μας.

Quick source I just found: https://groups.google.com/g/misc.writing/c/rmoGi5tSWwI?pli=1

Επεξ/σία από MobiusTesseract
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά για να επανέλθουμε λίγο στο πιο είναι καλύτερο κ γιατί. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποιο από αυτά? Σκέφτομαι το ledger s. Δεν έχω πολλά crypto άλλα θα ήθελα κάθε φορά που φτάνω έναν στόχο, που θα ορίζω εγώ, να τα περνάω στο HW.

Επεξ/σία από zahos147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, zahos147 είπε

Τελικά για να επανέλθουμε λίγο στο πιο είναι καλύτερο κ γιατί. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποιο από αυτά? Σκέφτομαι το ledger s. Δεν έχω πολλά crypto άλλα θα ήθελα κάθε φορά που φτάνω έναν στόχο, που θα ορίζω εγώ, να τα περνάω στο HW.

δεν πας σε κάνα trezor καλύτερα? Mε όλα αυτές τις παραβιάσει ασφαλείας που έχουν γίνει στις database της ledger δεν θεωρείτε και η καλύτερη εταιρεία πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

συγγνωμη που συνεχίζω παλιό thread αλλά αφού υπάρχει ας ρωτήσω εδώ

έστω οτι θέλω να βάλω ενα Χ ποσό σε btc και eth για μακροχρόνια τοποθέτηση (π.χ. 1 χρόνο τουλάχιστον) και άρα να μην τα εμπιστευτώ στο binance, πότε αξίξει το hardware wallet και ποτε ενα καλό mobile wallet; δηλαδη για 500 ευρώ μπαίνεις σε διαδικασία hw ή μένεις binance (να τα τοκίσεις κιόλας) ή σκέφτεσαι mobile wallet σε ενα κινητό που μένει σπίτι και δεν κυκλοφορεί; 

φαντάζομαι οι προμηθειες μεταφοράς από ΒΙΝ στο wallet είναι ίδιες ειτε τα φέρεις σε hw είτε σε mobile, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, pp6210 είπε

δηλαδη για 500 ευρώ μπαίνεις σε διαδικασία hw ή μένεις binance (να τα τοκίσεις κιόλας) ή σκέφτεσαι mobile wallet σε ενα κινητό που μένει σπίτι και δεν κυκλοφορεί;

Αυτό είναι και δική μου απορία, αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει...

 

Πιο συγκεκριμένα, αγόρασα πρόσφατα κάποια BTCs και έχω σκοπό να τα κρατήσω τουλάχιστον μέχρι τον Σεπτέμβρη/Οκτώβρη.
Αξίζει να τα αφήσω στο κλασικό spot wallet του Binance ή είναι καλύτερα να τα μεταφέρω στον Flexible Savings Account ώστε να λαμβάνω το 1.20% APY;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mindnever είπε

Αυτό είναι και δική μου απορία, αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει...

Απαντάω λοιπόν:

Εάν θέλεις να τα τοκίσεις, αναγκαστικά πρέπει να τα αφήσεις σε κάποιον τρίτο, σε αυτήν την περίπτωση, στο binance.

Εάν θέλεις να τα κρατήσεις για long-term ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ hardware wallet. Τα HW χρησιμοποιούνται σε καθημερινές συναλλαγές όταν δεν θέλεις να σου κρατάει τα χρήματα τρίτος. Δεν υπάρχει νόημα να αγοράσεις τέτοιο μηχάνημα για αποθήκευση αξίας των νομισμάτων σου.

Μπορείς να κάνεις generate mnemonic για ότι coin θέλεις εδώ δωρεάν αν απλά θέλεις να τα κρατήσεις χρόνια: https://iancoleman.io/bip39/

Όσον αφορά το κινητό:  Γενικά δεν προτείνεται για καθημερινή χρήση. Σχεδόν όλα τα wallets είναι closed source. (και το λειτουργικό σύστημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, RedYonko είπε

Εάν θέλεις να τα τοκίσεις, αναγκαστικά πρέπει να τα αφήσεις σε κάποιον τρίτο, σε αυτήν την περίπτωση, στο binance.

 

Σ' ευχαριστώ γι' αυτή την απάντηση.

Γενικά απ' ότι έχω καταλάβει, αυτό το "not your keys, not your coins" (= απαραίτητη η μεταφορά από το ανταλλακτήριο στο wallet) δεν ισχύει για όλες τις περιπτώσεις (διαφορετικές στρατηγικές επενδύσεων, κλπ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mindnever είπε

Γενικά απ' ότι έχω καταλάβει, αυτό το "not your keys, not your coins" (= απαραίτητη η μεταφορά από το ανταλλακτήριο στο wallet) δεν ισχύει για όλες τις περιπτώσεις (διαφορετικές στρατηγικές επενδύσεων, κλπ)...

Δεν ισχύει όταν κάνεις day-to-day trading, ούτε αν θες να τοκίσεις, όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RedYonko είπε

Όσον αφορά το κινητό:  Γενικά δεν προτείνεται για καθημερινή χρήση. Σχεδόν όλα τα wallets είναι closed source. (και το λειτουργικό σύστημα)

ευχαριστούμε για την απάντηση φίλε μου, άρα μεταξύ mobile wallet και binance καλύτερα binance καταλαβαίνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, pp6210 είπε

ευχαριστούμε για την απάντηση φίλε μου, άρα μεταξύ mobile wallet και binance καλύτερα binance καταλαβαίνω..

Εξαρτάται το τι θες. Αν δεν θέλεις τον τρίτο (binance) πήγαινε με κινητό και non-custodian wallet (your keys, your coins). Αν δεν σε ενδιαφέρει να εξαρτάσαι από τρίτο πήγαινε binance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τα generetic private key μέσα από site δεν θα τα εμπιστευόμουν ποτέ.

Τα hardware wallet είναι μια καλή περίπτωση για κάποιον που θέλει να κρατάει διαφορετικά νομίσματα και δεν έχει την εμπειρία να το κάνει και θέλει και μια ευκολία και ασφάλεια. Τα hardware wallet είναι ότι πρέπει γιαυτόν,

Φυσικά υπάρχουν και mobile wallet που υποστηρίζουν αρκετά ψηφιακά νομίσματα όπως το coinomi που και εκεί διαχειρίζεσαι με σχετική εύκολιά αρκετά ψηφιακά νομίσματα. Το μονο κακό είναι ότι είναι σε mobile με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό για την ασφάλεια του ίδιου του wallet.

Η ουσία όμως είναι το seed key, οι λέξεις δλδ που σου δημιουργεί ένα wallet και που είναι το private key σου. Αυτό αν το χάσεις η στο κλέψουν χάνεις και τα ψηφιακά σου νομίσματα.

Γιαυτό πάντα προτιμάμε να δημιουργείτε τοπικά είτε σε pc με κάποιο wallet είτε σε mobile και εκεί με κάποιο wallet είτε σε κάποιο hardware wallet που εκεί και η μεγαλύτερη ασφάλεια διαχείρισης του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Φυσικά υπάρχουν και mobile wallet που υποστηρίζουν αρκετά ψηφιακά νομίσματα όπως το coinomi που και εκεί διαχειρίζεσαι με σχετική εύκολιά αρκετά ψηφιακά νομίσματα. Το μονο κακό είναι ότι είναι σε mobile με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό για την ασφάλεια του ίδιου του wallet.

Η ουσία όμως είναι το seed key, οι λέξεις δλδ που σου δημιουργεί ένα wallet και που είναι το private key σου. Αυτό αν το χάσεις η στο κλέψουν χάνεις και τα ψηφιακά σου νομίσματα.

εκει προσπαθώ να καταλήξω φίλε μου, τα hw τα βλέπω πολύ θετικά αλλά κοστίζουν 50 ευρω, τα mobile από reviews βλέπω για κρυφές χρεώσεις κτλ άρα ίσως δεν είναι τόσο δωρεάν... αν στήσω ενα mobile, σε συσκευή που θα μενει σπίτι (για ν αμειώσω τον κίνδυνο κλοπής ή χασίματος) είναι μια καλύτερη εναλλακτική από να τα αφήσω εν λευκω στο ΒΙΝΑΝΣΕ; είναι το coinomi οκ;

και μετά είναι και το άλλο, αν έχουμε όλα κ όλα 150 ευρώ BTC και οι προμήθειες να το τραβήξουμε σε wallet είναι 25 ευρώ ξερωγω, τότε καλύτερα να μείνουμε ΒΙΝΑΝΣΕ και ότι γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, chek2fire είπε

εγώ τα generetic private key μέσα από site δεν θα τα εμπιστευόμουν ποτέ.

Τι είναι τα generetic private keys που αναφέρεσαι;

29 λεπτά πριν, pp6210 είπε

και μετά είναι και το άλλο, αν έχουμε όλα κ όλα 150 ευρώ BTC και οι προμήθειες να το τραβήξουμε σε wallet είναι 25 ευρώ ξερωγω, τότε καλύτερα να μείνουμε ΒΙΝΑΝΣΕ και ότι γίνει...

Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως αυτά τα 150 ευρώ μπορούν να γίνουν 1500 ή και 15000 στο μέλλον. Είναι ανάλογα πόσο καιρό θες να τα κρατήσεις.

Επεξ/σία από RedYonko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τα mobile software wallets όπως το coinomi δεν θεωρούνται ασφαλή γιατί αν σου κλέψουν το κινητό θα έχουν πρόσβαση στο wallet; Γιατί αν είναι μόνο αυτό υπάρχουν λύσεις όπως πχ να κλειδώσεις την εφαρμογή είτε το υποστηρίζει εγγενώς είτε όχι. 
 

Απο την άλλη δεν χρειάζεται καν να έχεις ένα ενεργό πορτοφόλι μαζί σου ή σε οποιαδήποτε συσκευή εφόσον ανά πάσα στιγμή μπορείς να έχεις πρόσβαση στα coin σου μέσω του private key από οπουδήποτε . Δηλαδή δημιουργείς ένα πορτοφόλι με το coinomi πχ , μεταφέρεις τα νομίσματα σου και μετά σβήνεις την εφαρμογή. Αυτό αφορά όταν θες να κρατήσεις τα νομίσματα αλλιώς δεν βολεύει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...