Προς το περιεχόμενο

Gigabyte RX Vega 64 Gaming Oc 414 ευρώ με μεταφορικά @amazon.fr (ΤΕΛΟΣ)


DsLmAnIaC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 minutes ago, lionheart75 said:

Να σου πώ το σκέφτηκα. Όμως δεν ξέρω αν είναι αρκετό τo ΤΧ750Μ που λογικά θα είναι. 

H Ισπανική μου καθυστέρησε, ήταν να έρθει την Πέμπτη και η Γαλλική είναι καθ οδόν μιας και την παρήγγειλα για να μην χάσω την τιμή.

Βρήκα ευκαιρία και παρήγγειλα μαζί το G305 από το Γαλλικό που το είχαν στα 39,90 καθώς και την asus rog strix B450-F που την ζαχάρωνα και την είχαν στα 118 ευρώ. 

Το θέμα είναι ότι από το email που τους έστειλα στο Ισπανικό ακόμα δεν μου έχουν απαντήσει, εκτός και αν έκανα κάτι λάθος που δεν νομίζω. 

Ισπανικό και Ιταλικό (λίγο λιγότερο το Γερμανικό Amazon) δεν είναι καθόλου εξυπηρετικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, cineaste είπε

Ισπανικό και Ιταλικό (λίγο λιγότερο το Γερμανικό Amazon) δεν είναι καθόλου εξυπηρετικά.

Όντως αυτό φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Επειδή την σκέφτομαι την προσφορά. Αξίζει η μετάβαση από RX 480 8GB σε αυτήν της προσφοράς; Οι ανάγκες είναι κυρίως επαγγελματικές photo - video editing σε σύστημα hackintosh και καθόλου gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thephotoshoped είπε

Καλημέρα σε όλους! Επειδή την σκέφτομαι την προσφορά. Αξίζει η μετάβαση από RX 480 8GB σε αυτήν της προσφοράς; Οι ανάγκες είναι κυρίως επαγγελματικές photo - video editing σε σύστημα hackintosh και καθόλου gaming.

Την ίδια ακριβώς μετάβαση έκανα κι εγώ με διαφορετικό σκοπό όμως (gaming σε 1440p). Το editing κομμάτι το έχω καλύψει με μετάβαση σε Ryzen.

Για την χρήση που θες, διαφορά θα δεις με CPU upgrade. Εκτός αν κάνεις κάτι extreme και χρειάζεσαι και high-end κάρτα εξίσου.

Γράψε στις προτάσεις ακριβώς προγράμματα & χρήση για να μη μιλάμε θεωρητικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Την ίδια ακριβώς μετάβαση έκανα κι εγώ με διαφορετικό σκοπό όμως (gaming σε 1440p). Το editing κομμάτι το έχω καλύψει με μετάβαση σε Ryzen.

Για την χρήση που θες, διαφορά θα δεις με CPU upgrade. Εκτός αν κάνεις κάτι extreme και χρειάζεσαι και high-end κάρτα εξίσου.

Γράψε στις προτάσεις ακριβώς προγράμματα & χρήση για να μη μιλάμε θεωρητικά!

Άρα πιστευεις πως πρέπει να δοθεί περισσότερο βάση στον επεξεργαστή παρά στην κάρτα. Ειδικά αυτή της προσφορας.

 Η αλήθεια είναι πως το σύστημα αλλά και ο cpu i7 3770k χρειάζεται αναβάθμιση όμως ακόμη δουλεύει αξιοπρεπώς. 

Σε Ryzen είναι δύσκολο να πάω λόγω Hackintosh. Από προγράμματα χρησιμοποιώ photoshop/Lightroom και αρκετά final cut με full hd + 4K video editing. Άρα υπάρχουν ανάγκες. 

Η προσφορά είναι εξαιρετική και η κάρτα και για αυτό προβληματίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Την ίδια ακριβώς μετάβαση έκανα κι εγώ με διαφορετικό σκοπό όμως (gaming σε 1440p). Το editing κομμάτι το έχω καλύψει με μετάβαση σε Ryzen.

Για την χρήση που θες, διαφορά θα δεις με CPU upgrade. Εκτός αν κάνεις κάτι extreme και χρειάζεσαι και high-end κάρτα εξίσου.

Γράψε στις προτάσεις ακριβώς προγράμματα & χρήση για να μη μιλάμε θεωρητικά!

 

46 λεπτά πριν, thephotoshoped είπε

Άρα πιστευεις πως πρέπει να δοθεί περισσότερο βάση στον επεξεργαστή παρά στην κάρτα. Ειδικά αυτή της προσφορας.

 Η αλήθεια είναι πως το σύστημα αλλά και ο cpu i7 3770k χρειάζεται αναβάθμιση όμως ακόμη δουλεύει αξιοπρεπώς. 

Σε Ryzen είναι δύσκολο να πάω λόγω Hackintosh. Από προγράμματα χρησιμοποιώ photoshop/Lightroom και αρκετά final cut με full hd + 4K video editing. Άρα υπάρχουν ανάγκες. 

Η προσφορά είναι εξαιρετική και η κάρτα και για αυτό προβληματίζομαι.

Αν μιλάμε για rendering και εφόσον χρησιμοποιείτε την κάρτα για το rendering των video και όχι τη cpu, θα εξοικονομήσετε τουλάχιστον 50% χρόνο σε σχέση με αυτόν που θα ξοδεύατε αν κάνατε χρήση αποκλειστικά της cpu. Φαντάζομαι όμως ότι και η 580 θα έχει ανάλογα αποτελέσματα στο rendering, οπότε αν είναι μόνο για τέτοια χρήση μπορείς να μείνεις σε ότι έχεις.

Από την άλλη αν σε ενδιαφέρει να κάνεις αναβάθμιση σε μια κάρτα γραφικών σημαντικά ανώτερης από την rx580 σε καλή τιμή, η συγκεκριμένη κάρτα είναι καλή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρέλαβα αλλά την στέλνω πίσω λόγο υπερβολικού coil whine. Επίσης ο κωδικός για τα games που μου έστειλαν ήταν για rx580!

Αν εξαιρέσουμε το  coil whine, λίγο που την τεσταρα, σαν υλοποίηση την βαθμολογώ κάτω του μετρίου. Σε σύγκριση με vega56 strix, η gigabyte υποφέρει αρκετά από θερμοκρασίες κ θορυβο... Καμία συγκριση με strix απ ότι ακούγεται στο διαδυκτιο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ax6250 είπε

Εγώ παρέλαβα αλλά την στέλνω πίσω λόγο υπερβολικού coil whine. Επίσης ο κωδικός για τα games που μου έστειλαν ήταν για rx580!

Αν εξαιρέσουμε το  coil whine, λίγο που την τεσταρα, σαν υλοποίηση την βαθμολογώ κάτω του μετρίου. Σε σύγκριση με vega56 strix, η gigabyte υποφέρει αρκετά από θερμοκρασίες κ θορυβο... Καμία συγκριση με strix απ ότι ακούγεται στο διαδυκτιο.

με τί psu είσαι; απο την κάρτα είχες coil whine;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ax6250 είπε

Εγώ παρέλαβα αλλά την στέλνω πίσω λόγο υπερβολικού coil whine. Επίσης ο κωδικός για τα games που μου έστειλαν ήταν για rx580!

Αν εξαιρέσουμε το  coil whine, λίγο που την τεσταρα, σαν υλοποίηση την βαθμολογώ κάτω του μετρίου. Σε σύγκριση με vega56 strix, η gigabyte υποφέρει αρκετά από θερμοκρασίες κ θορυβο... Καμία συγκριση με strix απ ότι ακούγεται στο διαδυκτιο.

Τόσο πολύ; Εντάξει και σε εμένα είχε στο μενού του Odyssey στα settings των γραφικών αλλά με frame limiter μειώθηκε. Αλλού δεν το έχω ακούσει. Ούτε σε παιχνίδι, ούτε σε rendering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Τόσο πολύ; Εντάξει και σε εμένα είχε στο μενού του Odyssey στα settings των γραφικών αλλά με frame limiter μειώθηκε. Αλλού δεν το έχω ακούσει. Ούτε σε παιχνίδι, ούτε σε rendering.

Ναι πολύ και σε κάθε περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, ax6250 είπε

Εγώ παρέλαβα αλλά την στέλνω πίσω λόγο υπερβολικού coil whine. Επίσης ο κωδικός για τα games που μου έστειλαν ήταν για rx580!

Αν εξαιρέσουμε το  coil whine, λίγο που την τεσταρα, σαν υλοποίηση την βαθμολογώ κάτω του μετρίου. Σε σύγκριση με vega56 strix, η gigabyte υποφέρει αρκετά από θερμοκρασίες κ θορυβο... Καμία συγκριση με strix απ ότι ακούγεται στο διαδυκτιο.

Coil whine έχει και μένα αλλά με πολλά fps συνήθως σε μενού παιχνιδιών....  Σύγκριση με vega 56 μάλιστα...  

Για τα υπόλοιπα διαφωνώ σε όλα...

Clipboard01.jpg.a0b103f665dbeb60c817cc4f33f6ed79.jpg

Με αυτή την καμπύλη πάνω από 63 δεν πάει ποτέ και από θόρυβο ίσα που ακούγεται.... Σε τεστ μάλιστα η vega 64 strix ήταν ποιο ''ζεστή'' από ότι αυτή εδώ της προσφοράς... 

Μόνο η nitro+ είναι σαφέστατα ανώτερη, αλλά χρηματικά δεν.... 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...