Προς το περιεχόμενο

RAM PATRIOT PV48G300C6K VIPER 4 SERIES 8GB (2X4GB) DDR4 3000MHZ BLACK/RED DUAL KIT 60,90 [email protected]


DsLmAnIaC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/1/2019 στις 8:06 ΜΜ, Arkin είπε

Υπαρχουν στα 48 ευρω οι παρακατω. Ειναι ιδιες με του θεματος σε συχνοτητα.

https://www.skroutz.gr/s/9470608/G-Skill-Aegis-8GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C16S-8GISB.html

Μόνο που αυτή δεν έχει ψυκτρα. Πως είναι είναι ίδιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BlueBlood7 είπε

Μόνο που αυτή δεν έχει ψυκτρα. Πως είναι είναι ίδιες?

Σε συχνότητα είπε είναι ίδιες (μπορεί να είναι και σε τσιπάκι). Επίσης η ψύκτρα στη ram είναι μόνο για ομορφιά (άντε να κατεβάζει την θερμοκρασία 2-4 βαθμούς, όταν η μέγιστη είναι πάνω κάτω 35C). Μπορείς με την διαφορά να αγοράσεις rgb heatsink από ebay αν σε καίει τόσο. Επομένως της προσφοράς είναι καλή μόνο για όσους θέλουν να επωφεληθούν από dual channel άμεσα.

ninja edit: Έχουν μία διαφορά στα timings (16-18-18-38) Αegis και (15-15-15-36) Patriot. Αυτό καθιστά λίγο καλύτερη την Patriot (μιλάμε όμως για διαφορά που θα φανεί απειροελάχιστα σε αποδόσεις).

Επεξ/σία από JoannisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JoannisV είπε

Σε συχνότητα είπε είναι ίδιες (μπορεί να είναι και σε τσιπάκι). Επίσης η ψύκτρα στη ram είναι μόνο για ομορφιά (άντε να κατεβάζει την θερμοκρασία 2-4 βαθμούς, όταν η μέγιστη είναι πάνω κάτω 35C). Μπορείς με την διαφορά να αγοράσεις rgb heatsink από ebay αν σε καίει τόσο. Επομένως της προσφοράς είναι καλή μόνο για όσους θέλουν να επωφεληθούν από dual channel άμεσα.

ninja edit: Έχουν μία διαφορά στα timings (16-18-18-38) Αegis και (15-15-15-36) Patriot. Αυτό καθιστά λίγο καλύτερη την Patriot (μιλάμε όμως για διαφορά που θα φανεί απειροελάχιστα σε αποδόσεις).

Ναι μπράβο γνώστη. Είναι για ομορφιά. Όλοι για ομορφιά βάζουν ψύκτρα.

Όταν κάνουμε μια αντιπρόταση τότε αυτή πρέπει να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά σχεδόν στα πάντα.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Ναι μπράβο γνώστη. Είναι για ομορφιά. Όλοι για ομορφιά βάζουν ψύκτρα.

Όταν κάνουμε μια αντιπρόταση τότε αυτή πρέπει να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά σχεδόν στα πάντα.

Γιατί τέτοιες κρυάδες ρε φίλε, ειδικά όταν μιλάμε όλοι τελείως φιλικά. 

Με μια πολύ γρήγορη αναζήτηση θα δεις πως το heatsink στις ram είναι κατά 99% άχρηστο και μόνο για αισθητικούς λόγους.

Επίσης RAM πρότεινε ο φίλος , δεν πρότεινε CPU. Την ίδια δουλειά θα κάνουν και οι δύο, άλλοι θα προτιμήσουν την μια και άλλοι την άλλη, δεκτό.

Και αν κάποιος θέλει τόσο πολύ ψύκτρα (και εγώ μαζί) ξαναλέω:

Χωρίς μπλιμπλικια

Με μπλιμπλικια.

Και συνολικά βγαίνει πάλι φθηνότερα από αυτή του τίτλου.

Φιλικά, καλημέρα! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/1/2019 στις 8:16 ΜΜ, geo29 είπε

δεν το λες και προσφορά πάντως 

https://www.skroutz.gr/s/7768063/Patriot-Viper-4-Series-8GB-DDR4-3000MHz-PV48G300C6K.html

Στις 9/1/2019 στις 8:14 ΜΜ, lionheart75 είπε

Σε κανένα από αυτά δεν είναι διαθέσιμες αλλά κατόπιν παραγγελίας και στα περισσότερα αναμονή 4-10 μέρες. Το κατάστημα που τις έχει διαθέσιμες αυτή την στιγμή τις δίνει στα 61,5€ με τα μεταφορικά (εκτός και αν μένεις δίπλα και πληρώσεις 58 ευρώ).

https://t-support.gr/index.php?route=product/product&product_id=1166351

Επομένως ατυχής σύγκριση από την στιγμή που τις του θέματος τις παίρνεις στο κοντινό σου e-shop point αύριο στα 61 ευρώ. 

Δεν είναι τρελή τιμή αλλά το θέμα με το skroutz και τα μαγαζιά χωρίς στοκ και αμφίβολη αγορά κάποιες φορές έχει παραγίνει νομίζω.

(Γενικά το λέω δεν αναφέρομαι σε εσένα). :) 

 

Ετσι ακριβως με τα σκρουτζομαγαζα χωρις στοκ, ειναι λαχειο και εχουν χαλασει αδικα τα συγκριτικα μας δεδομενα.

Και φαινεται οτι εχουν ξεφυτρωσει πολλα τετοια.

Παθων τον περασμενο Σεπ-Οκτ, με παραγγελια απο τον πρωτο στην συγκεκριμενη λιστα "Mustshop", παραγγελια μνημων ~330€, οχι τιποτε περιεργο, κοινη μνημη corsair διαθεσιμη σε αμαζον κλπ, ειπαν εξαρχης ψεμματα οτι θα ερθουν σε μια βδομαδα, το πολυ 10 μερες, την 3η βδομαδα αφαντες οι μνημες, ειπαν παλι ψεμματα οτι εχουν ημερομηνια παραλαβης σε ακομη μια βδομαδα σιγουρα τωρα και αφου περασε και η 4η εβδομαδα μου ειπαν οτι δεν τους δινει πλεον σιγουρη ημερομηνια ο προμηθευτης και οτι δεν ξερουν ποτε θα ερθουν και καλυτερα να ακυρωσουμε, οπως και εγινε...

Το αμαζον καθαρισε σε 4-5 μερες και κακως που δεν το ειχα προτιμησει εξ'αρχης. Την πατησα λογω τυποποιημενου ευρεως μοντελου, δεν με πειραζε να περιμενω λιγο παραπανω και δεν το περιμενα να συμβει ετσι.

Ηταν μια απο τις λιγες φορες που ειπα στον ευατο μου να τονωσω και λιγο την Εθνικη οικονομια και κανα "μικρο" Ελληνικο μαγαζι και εισεπραξα τα ανωθεν...

Δεν ειναι λαμογια, τα λεφτα επιστραφησαν κανονικα. Αλλα το πληρωσα με χασιμο χρονου διαδικασιας και μεγαλης συνολικης αναμονης.

Η εντυπωση που απεκομισα ειναι οτι περιμενουν να πεσουν οι τιμες στο εξωτερικο και μετα μεταπωλουν.

Αν δεν πεσουν στο μεταξυ οι τιμες, οπως στην περιπτωση μου, αρχιζουν τα παρατραγουδα.

Το κακο ειναι οτι συγκρινουμε λανθασμενα τις τιμες τους με τα "καλα" μαγαζια που ειτε εχουν στοκ, ειτε τιμουν τις παραγγελιες/πελατες τους.

 

 

Επεξ/σία από nek4d
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nek4d είπε

Ετσι ακριβως με τα σκρουτζομαγαζα χωρις στοκ, ειναι λαχειο και εχουν χαλασει αδικα τα συγκριτικα μας δεδομενα.

Και φαινεται οτι εχουν ξεφυτρωσει πολλα τετοια.

Παθων τον περασμενο Σεπ-Οκτ, με παραγγελια απο τον πρωτο στην συγκεκριμενη λιστα "Mustshop", παραγγελια μνημων ~330€, οχι τιποτε περιεργο, κοινη μνημη corsair διαθεσιμη σε αμαζον κλπ, ειπαν εξαρχης ψεμματα οτι θα ερθουν σε μια βδομαδα, το πολυ 10 μερες, την 3η βδομαδα αφαντες οι μνημες, ειπαν παλι ψεμματα οτι εχουν ημερομηνια παραλαβης σε ακομη μια βδομαδα σιγουρα τωρα και αφου περασε και η 4η εβδομαδα μου ειπαν οτι δεν τους δινει πλεον σιγουρη ημερομηνια ο προμηθευτης και οτι δεν ξερουν ποτε θα ερθουν και καλυτερα να ακυρωσουμε, οπως και εγινε...

Το αμαζον καθαρισε σε 4-5 μερες και κακως που δεν το ειχα προτιμησει εξ'αρχης. Την πατησα λογω τυποποιημενου ευρεως μοντελου, δεν με πειραζε να περιμενω λιγο παραπανω και δεν το περιμενα να συμβει ετσι.

Ηταν μια απο τις λιγες φορες που ειπα στον ευατο μου να τονωσω και λιγο την Εθνικη οικονομια και κανα "μικρο" Ελληνικο μαγαζι και εισεπραξα τα ανωθεν...

Δεν ειναι λαμογια, τα λεφτα επιστραφησαν κανονικα. Αλλα το πληρωσα με χασιμο χρονου διαδικασιας και μεγαλης συνολικης αναμονης.

Η εντυπωση που απεκομισα ειναι οτι περιμενουν να πεσουν οι τιμες στο εξωτερικο και μετα μεταπωλουν.

Αν δεν πεσουν στο μεταξυ οι τιμες, οπως στην περιπτωση μου, αρχιζουν τα παρατραγουδα.

Το κακο ειναι οτι συγκρινουμε λανθασμενα τις τιμες τους με τα "καλα" μαγαζια που ειτε εχουν στοκ, ειτε τιμουν τις παραγγελιες/πελατες τους.

Αν και να ήξερες φιλαράκι ότι δεν βοηθάς κανένα μικρό Ελληνικό μαγαζί! ένας τύπος είναι σκέτος και δουλεύει από το σπίτι ( ένα χαρτζιλίκι σε κάποιον άγνωστο πονηρίδη έδινες , αυτή θα ήταν η βοήθεια στην οικονομία :D  ) στο λέω αυτό γιατί αν θυμάμαι καλά δεν είσαι Αθήνα , εγώ που μένω σχεδόν δίπλα με την διέθυνση που έχει βάλει αυτός και του είπα να παραλάβω από εκεί χωρίς μεταφορικά πριν χρόνια βέβαια ...μου είχε πει δεν έχω αποθήκη , ούτε μαγαζί ...μόνο με μεταφορική μπορείς να παραλάβεις και ας είσαι στο  δίπλα διαμέρισμα . Τώρα πόσο νόμιμος είναι ...το λέω ξανά δεν ξέρω '' αλλά η ζημιά έγινε γιατί τώρα υπάρχουν και άλλοι που κάνουν το ίδιο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα λοιπον ειναι οτι αυτοι οι κυριοι κανουν ζημια στην αγορα και στα σωστα καταστηματα. Διαμορφωνουν ''ρευμα'' με τις δελεαστικες τιμες τους, χωρις να παιζουν με ιδιους ορους με σοβαρες και με υποσταση επιχειρησεις. Προσωπικα προτιμω να δωσω 5 δραχμες παραπανω στις δευτερες επιχ/σεις, παρα να πριμοδοτω τον καθε διαττοντα αστερα της εγχωριας σκρουτζοσκηνης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι αυτοί κάνουν κακό παντού δεν κάνουν μόνο στα καταστήματα.

Ακόμα και στις μεταπωλήσεις προϊόντων κάνουν κακό καθώς διαμορφώνουν τιμές χωρίς όμως αντίκρυσμα, κοινώς πουλάνε παπά.

Πας εσύ να πουλήσεις το μεταχειρισμένο σου σε μια λογική τιμή και βγαίνει ο κάθε ελληνάρας που θέλει να στο πάρει τσάμπα και σου γράφει "το βρίσκω καινούργιο τόσο στο skroutz, εσύ γιατί το δίνεις τόσο;" όπου το τόσο στο skrοutz βρίσκεται στο μαγαζάκι του χ, ψ πονηρίδη ο οποίος προκειμένου να καταλαμβάνει την πρώτη θέση με την χαμηλότερη τιμή πουλάει αέρα  κοπανιστό χωρίς απόθεμα, αλλά κατόπιν παραγγελίας σε χ μέρες και ο Θεός μαζί σας. Τα υπόλοιπα γνωστά σε όσους ασχολούνται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Το θέμα είναι ότι αυτοί κάνουν κακό παντού δεν κάνουν μόνο στα καταστήματα.

Ακόμα και στις μεταπωλήσεις προϊόντων κάνουν κακό καθώς διαμορφώνουν τιμές χωρίς όμως αντίκρυσμα, κοινώς πουλάνε παπά.

Πας εσύ να πουλήσεις το μεταχειρισμένο σου σε μια λογική τιμή και βγαίνει ο κάθε ελληνάρας που θέλει να στο πάρει τσάμπα και σου γράφει "το βρίσκω καινούργιο τόσο στο skroutz, εσύ γιατί το δίνεις τόσο;" όπου το τόσο στο skrοutz βρίσκεται στο μαγαζάκι του χ, ψ πονηρίδη ο οποίος προκειμένου να καταλαμβάνει την πρώτη θέση με την χαμηλότερη τιμή πουλάει αέρα  κοπανιστό χωρίς απόθεμα, αλλά κατόπιν παραγγελίας σε χ μέρες και ο Θεός μαζί σας. Τα υπόλοιπα γνωστά σε όσους ασχολούνται.

Iσχυει απολυτα. Αν δε ο φορτος μου δεν ηταν τετοιος θα το ειχα συμπληρωσει στο ποστ μου και εγω. Το εχουμε βιωσει σκληρα αυτο αλλωστε, οσοι ειμαστε δραστηριοι στις αγοραπωλησιες και απο εδω. Μονιμη επωδος εχει γινει η χαμηλοτερη τιμη σκρουτζ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσφορά;;;
Τέλος πάντων ούτε εμενα το λες και τόσο προσφορά και είναι και από μεγάλο κατάστημα αλλά τουλάχιστον πιο φτηνή. G.Skill Aegis 8GB DDR4 3000MHz €59.00

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 9/1/2019 στις 8:16 ΜΜ, geo29 είπε

δεν το λες και προσφορά πάντως 

https://www.skroutz.gr/s/7768063/Patriot-Viper-4-Series-8GB-DDR4-3000MHz-PV48G300C6K.html

Ελα ντε. Ουτε μια αναφορα 10 μερες, αν δεν διαβαστει ενα θεμα θα παει βδομαδα και βαλε! :)

Λουκετακι, δεν εχουμε προσφορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...