Προς το περιεχόμενο

Cyta ADSL και καλωδίωση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σπίτι μου έχω cyta. 

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα στην σύνδεση απλα σκέφτομαι με το που ανοίξει ο καιρός, να αλλάξω την εσωτερική καλωδίωση. Είναι 50 και χρονών αυτή η εγκατάσταση.

Μένω σε μονοκατοικία οπότε έχω πρόσβαση στο κουτί του ΟΤΕ.

Το καλώδιο θα διανύσει γύρω στα 15-20 μέτρα ως που να μπει μέσα στο σπίτι και10- 13 μέχρι την πρίζα.

Τι προτείνετε να βάλω. Να τραβήξω ένα καλώδιο Utp Cat5e απο την πρίζα μέχρι του κουτί του οτε ή να βάλω καλώδιο pet μέχρι ένα σημείο και μετά να βάλω ένα κουτί διακλάδωσης μέσα στο σπίτι και απο εκεί να τραβήξω utp μέχρι το πριζάκι? Το καλώδιο είναι μέσα στον τίχο και δεν μπορώ να το βγάλω. Οπότε το καλώδιο θα μπει μέσα σε κανάλι που θα βάλω.

Εξωτερικά υπάρχει ένα καλώδιο ρεύματος μέσα σε πλαστικό κανάλι. Το τηλεφωνικό καλώδιο θα μπει και αυτό σε πλαστικό κανάλι και θα έχει περίπου 1 μέτρο απόσταση με αυτό του ρεύματος.. Μετά όταν μπει μέσα το καλωδιο δεν θα έρχεται σε επαφή με άλλα καλώδια.. μόνο με τις σωλήνες απο το καλοριφερ.

Επίσης υπάρχει περίπτωση να μου το γυρίσουν σε vdsl όπως κάνει ο οτε?

Η γραμμή καλή δεν είναι? (φωτο) 

Αλλξα το καλώδιο απο την πρίζα μέχρι το ρουτερ se utp.

ΠΡΙΝ 

532042007_.jpg.fcbf98ae792780f6aab7101f56632b5f.jpg

 

ΜΕΤΑ

j.jpg.a87de1eac253d7b93df6b6aacba9cef6.jpg

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να τραβήξεις το καλώδιο απευθείας από την πρίζα μέχρι του κουτί του ΟΤΕ, είναι το καλύτερο. Γενικά προσπαθούμε να έχουμε όσο το δυνατόν συνεχόμενο καλώδιο χωρίς ενδιάμεσες συνδέσεις.

Μια χαρά είναι γραμμή σου, σύμφωνα με τα στοιχεία. Είσαι μακρυά από το κέντρο όμως οπότε σε VDSL θα παίξεις έως 30Mbps, εκτός αν υπάρχουν νέες καμπίνες στην περιοχή σου και πάρεις από αυτές σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, pavloa είπε

Στο σπίτι μου έχω cyta. 

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα στην σύνδεση απλα σκέφτομαι με το που ανοίξει ο καιρός, να αλλάξω την εσωτερική καλωδίωση. Είναι 50 και χρονών αυτή η εγκατάσταση.

Μένω σε μονοκατοικία οπότε έχω πρόσβαση στο κουτί του ΟΤΕ.

Το καλώδιο θα διανύσει γύρω στα 15-20 μέτρα ως που να μπει μέσα στο σπίτι και10- 13 μέχρι την πρίζα.

Τι προτείνετε να βάλω. Να τραβήξω ένα καλώδιο Utp Cat5e απο την πρίζα μέχρι του κουτί του οτε ή να βάλω καλώδιο pet μέχρι ένα σημείο και μετά να βάλω ένα κουτί διακλάδωσης μέσα στο σπίτι και απο εκεί να τραβήξω utp μέχρι το πριζάκι? Το καλώδιο θα μπει μέσα σε κανάλι.

Επίσης υπάρχει περίπτωση να μου το γυρίσουν σε vdsl όπως κάνει ο οτε?

Η γραμμή καλή δεν είναι? (φωτο)

cyta.jpg

Αν τραβήξεις καλώδιο όμως, πας σε SFTP.

20 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Αν μπορείς να τραβήξεις το καλώδιο απευθείας από την πρίζα μέχρι του κουτί του ΟΤΕ, είναι το καλύτερο. Γενικά προσπαθούμε να έχουμε όσο το δυνατόν συνεχόμενο καλώδιο χωρίς ενδιάμεσες συνδέσεις.

Μια χαρά είναι γραμμή σου, σύμφωνα με τα στοιχεία. Είσαι μακρυά από το κέντρο όμως οπότε σε VDSL θα παίξεις έως 30Mbps, εκτός αν υπάρχουν νέες καμπίνες στην περιοχή σου και πάρεις από αυτές σύνδεση.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Επεξ/σία από donblunts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.. 

Αν αλλάξω καλωδίωση θα δω κάποια βελτίωση στα:

Noise Margin (Up/Down) 9.9/7.9 dB

Line Attenuation (Up/Down) 8.8/14.5 dB

Επίσης το καλώδιο θα μπει μέσα σε κανάλι οποτε δεν θα είναι εκτεθειμένο. Να πάρω utp ή stp όπως προτείνατε πιο πάνω?

Σήμερα άλλαξα το καλώδιο που πάει απο την πρίζα στο ρούτερ σε utp και το: interleave depth

απο 8 πήγε στο 4 δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η όχι.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλεις τηλεφωνικό καλώδιο ΡΕΤ εξωτερικών χώρων. Αν περνά μαζί (ή πολύ κοντά) με καλώδια ρεύματος για μεγάλη απόσταση, βάλε STP.

Το αν σου καλυτερεύσει τα στοιχεία, εξαρτάται πόσο απώλεια προσθέτει το υπάρχον. Μόνο με δοκιμή θα δεις τώρα πόση έχεις, εκεί που συνδέεται στο κουτί του ΟΤΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την αλλαγή καλωδίωσης μπορεί να μην δεις καμία αλλαγή στην ταχύτητα.
Ζω και εγώ σε μονοκατοικία (δύο οροφοδιαμερισμάτων) που κτίσθηκε πριν 38 χρόνια και η καλωδίωση δεν άλλαξε από τότε, έγινε μόνο προσαρμογή της στα νέα δεδομένα.
- Η μία σύνδεση που έχουμε είναι ADSL2+ και στα ίδια επίπεδα με τη δική σου. Η ταχύτητα είναι ακριβώς ίδια στο κουτί του ΟΤΕ (στα 30 μέτρα από την αρχή της οικίας μου) και στην πρώτη πρίζα του διαμερίσματος (άλλα 10-12 μέτρα). Μετρημένο από τον τεχνικό του ΟΤΕ.
- Για τον τύπο των καλωδίων έχουν γραφτεί ένα σωρό θέματα, και εδώ, καλό θα είναι να τα δεις πριν προχωρήσεις, ότι λάμπει δεν είναι χρυσός.
- Αυτό που αναφέρει ο jkoukos,“καλώδιο απευθείας από την πρίζα μέχρι του κουτί του ΟΤΕ”), είναι η καλύτερη λύση, γιατί τα αποτελέσματα αυτής της λύσης είναι μετρήσιμα και ορατά.
- Προσοχή πρέπει να δοθεί και στην υπόλοιπη εσωτερική καλωδίωση αν έχεις πολλές πρίζες.
Στο διαμέρισμά μου, υπάρχουν εκτός από την κεντρική άλλες 4 πρίζες. Επειδή έφτιαξε την εσωτερική καλωδίωση, τεχνικός με μεγάλη εμπειρία και γνώσεις και συγχρόνως δεν χρησιμοποίησε τα φτηνότερα υλικά, χρειάστηκε μόνο να την προσαρμόσαμε στις σύγχρονες απαιτήσεις (μια απλή αποσύνδεση 2 ζευγών καλωδίων, τοποθέτηση διπλής κεντρικής πρίζας και αλλαγή των υπολοίπων). Όχι μόνο δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με την μετάβαση στη VoBB τηλεφωνία, αλλά και ο ήχος είναι μάλλον καλύτερος σε κάθε μία από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, jkoukos είπε

Θα βάλεις τηλεφωνικό καλώδιο ΡΕΤ εξωτερικών χώρων. Αν περνά μαζί (ή πολύ κοντά) με καλώδια ρεύματος για μεγάλη απόσταση, βάλε STP.

Το αν σου καλυτερεύσει τα στοιχεία, εξαρτάται πόσο απώλεια προσθέτει το υπάρχον. Μόνο με δοκιμή θα δεις τώρα πόση έχεις, εκεί που συνδέεται στο κουτί του ΟΤΕ.

Καλώδιο pet δεν μπορώ να το πάω μέχρι την πρίζα ρπειδή είναι σκληρό το καλώδιο και μέσα στο σπίτι θα δυσκολευτώ να το περάσω απο γωνίες.

Εξωτερικά υπάρχει ενα καλώδιο 4 μέτρα μέσα σε κανάλι και το καλώδιο που θα περάσω θα έχει ένα μέτρο απόσταση το ενα με το άλλο. 

Θα περιμένω να ανοίξει ο καιρός και θα κάνω δοκιμή στο κουτί του οτε και μετά θα κάνβ την κίνηση να περάσω άλλο καλώδιο.

3 ώρες πριν, filipN είπε

Με την αλλαγή καλωδίωσης μπορεί να μην δεις καμία αλλαγή στην ταχύτητα.
Ζω και εγώ σε μονοκατοικία (δύο οροφοδιαμερισμάτων) που κτίσθηκε πριν 38 χρόνια και η καλωδίωση δεν άλλαξε από τότε, έγινε μόνο προσαρμογή της στα νέα δεδομένα.
- Η μία σύνδεση που έχουμε είναι ADSL2+ και στα ίδια επίπεδα με τη δική σου. Η ταχύτητα είναι ακριβώς ίδια στο κουτί του ΟΤΕ (στα 30 μέτρα από την αρχή της οικίας μου) και στην πρώτη πρίζα του διαμερίσματος (άλλα 10-12 μέτρα). Μετρημένο από τον τεχνικό του ΟΤΕ.
- Για τον τύπο των καλωδίων έχουν γραφτεί ένα σωρό θέματα, και εδώ, καλό θα είναι να τα δεις πριν προχωρήσεις, ότι λάμπει δεν είναι χρυσός.
- Αυτό που αναφέρει ο jkoukos,“καλώδιο απευθείας από την πρίζα μέχρι του κουτί του ΟΤΕ”), είναι η καλύτερη λύση, γιατί τα αποτελέσματα αυτής της λύσης είναι μετρήσιμα και ορατά.
- Προσοχή πρέπει να δοθεί και στην υπόλοιπη εσωτερική καλωδίωση αν έχεις πολλές πρίζες.
Στο διαμέρισμά μου, υπάρχουν εκτός από την κεντρική άλλες 4 πρίζες. Επειδή έφτιαξε την εσωτερική καλωδίωση, τεχνικός με μεγάλη εμπειρία και γνώσεις και συγχρόνως δεν χρησιμοποίησε τα φτηνότερα υλικά, χρειάστηκε μόνο να την προσαρμόσαμε στις σύγχρονες απαιτήσεις (μια απλή αποσύνδεση 2 ζευγών καλωδίων, τοποθέτηση διπλής κεντρικής πρίζας και αλλαγή των υπολοίπων). Όχι μόνο δεν έχουμε κανένα πρόβλημα με την μετάβαση στη VoBB τηλεφωνία, αλλά και ο ήχος είναι μάλλον καλύτερος σε κάθε μία από αυτές.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Και εγώ δεν νομίζω να δω κάποια βελτίωση αλλα μου έχει κολλήσει στο μυαλό να τα αλλάξω όλα.  Μία κεντρική πρίζα έχω οπότε εμενα είναι εύκολο. Θα το μελετήσω.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά αποφάσισα να βάλω αυτό https://www.kafkas.gr/proionta/ilektronika/domimeni-kalodiosi/systima-chalkou/kalodia/sftp-cat6/panduit-177206-kal-sftp-4z-cat6-lsoh_108852/

Είναι ευκαμπτο ή είναι σκληρό? Ρωτάω επειδή θα το περάσω μέσα σε κανάλι και όταν μπει μέσα στο σπίτι θα περάσει απο γωνίες. Επίσης θα πρέπει να το ανεβάσω μέχρι την πρίζα.. Μην μου βγει η πίστη να το περάσω.

Έχω ακούσει οτι πρέπει να γειώσω το καλώδιο, ισχύει αυτό ή όχι?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pavloa είπε

Τελικά αποφάσισα να βάλω αυτό https://www.kafkas.gr/proionta/ilektronika/domimeni-kalodiosi/systima-chalkou/kalodia/sftp-cat6/panduit-177206-kal-sftp-4z-cat6-lsoh_108852/

Είναι ευκαμπτο ή είναι σκληρό? Ρωτάω επειδή θα το περάσω μέσα σε κανάλι και όταν μπει μέσα στο σπίτι θα περάσει απο γωνίες. Επίσης θα πρέπει να το ανεβάσω μέχρι την πρίζα.. Μην μου βγει η πίστη να το περάσω.

Έχω ακούσει οτι πρέπει να γειώσω το καλώδιο, ισχύει αυτό ή όχι?

Εφοσον το αποφασισες θα επρεπε να ειχες δει στα χαρακτηριστικα του που γραφει: 

Κατηγορία αγωγού

Κατηγορία 6 = πολύ εύκαμπτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, chsam είπε

Εφοσον το αποφασισες θα επρεπε να ειχες δει στα χαρακτηριστικα του που γραφει: 

Κατηγορία αγωγού

Κατηγορία 6 = πολύ εύκαμπτοι

Αν σου πω οτι δεν το πρόσεξα οτι το έγγραφε.

Οπότε θα αγοράσω αυτό αν είναι... Ξέρεις αν θα πρέπει να γειώσω το καλώδιο? Αν δεν γειωθεί θα έχω πρόβλημα?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pavloa είπε

Αν σου πω οτι δεν το πρόσεξα οτι το έγγραφε.

Οπότε θα αγοράσω αυτό αν είναι... Ξέρεις αν θα πρέπει να γειώσω το καλώδιο? Αν δεν γειωθεί θα έχω πρόβλημα?

Ολα τα τηλεφωνικα καλωδια ειτε στο σπιτι ειτε στο κουτι του οτε ειναι δυο, δυο θα συνδεσεις και συ.Σκεψου λογω κακης καλωδιωσης του σπιτιου μου, επρεπε να παρω απευθειας απο το κουτακι του οτε.Για να μην αγορασω τζαμπα καλωδιο και για τεσταρω αν δουλεψει ετσι, χρησιμοποιησα 12 μετρα χαλκινο καλωδιο ρευματος(χοντρο) που ειχα προχειρο.Συνεδεσα τα δυο συρματακια του οτε με ζευγος του χαλκινου και ολα δουλεψαν μια χαρα κ το αφησα ετσι γιατι βαρεθηκα να ξανακανω την διαδικασια συνδεσης με καινουριο τηλεφωνικο καλωδιο εξωτερικου χωρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/01/2019 at 19:05, pavloa said:

Αν σου πω οτι δεν το πρόσεξα οτι το έγγραφε.

Οπότε θα αγοράσω αυτό αν είναι... Ξέρεις αν θα πρέπει να γειώσω το καλώδιο? Αν δεν γειωθεί θα έχω πρόβλημα?

σου απαντησα στο αλλο θεμα. επισης αν τα καλωδια του σπιτιου παιζουν μια χαρα δεν θα κερδισεις τιποτα με Utp ή θα ειναι τελειως αμελητεο.

συνηθως μετραμε συγχρονισμο εξω και μεσα.αν ειναι πολυ κοντα αυτα και τα errors ειναι στο ιδιο επιπεδο σημαινει οτι παιζει μια χαρα η εσωτερικη σου καλωδιωση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...